Ruby Sparks (2012)

Vesměs souhlasím s názorem, že film měl skončit tak o 10 minut před opravdovým koncem. Ten je totiž velmi lehce předvídatelný, například ve (500) Days of Summer je tohle řešeno mnohem lépe. Jinak to je velice slušně natočené, s výborným scénářem a slušnými herci (dokonce i Banderas se nechal přemluvit na takový štěk). Nic víc, nic míň.

Pí a jeho život (2012)

127 hodin po indickém způsobu. A režírované čínským režisérem. Vizuálně zajímavé (potopení lodi!), Suraje Sharmu bych neměl problém nominovat na oscara. Ovšem film přišel v oscarové sezoně roku 2013 a ani tady si člověk div neuhryže nehty nudou. V první půlhodině se to dá přežít, dokonce se zde nachází vydařené komické vložky, ale po zbytek filmu, kdy se soustředíme na Pího přežívání a na trable s tygrem bengálským (jmenuji se Richard Parker?) se střídají pouze pestrobarevné obrazy, cenící se zuby a zářezy na člunu. To všechno v nekončícím cyklu. Aspoň víme, jak se zachovat v případě, když ztroskotáte v Tichém oceáně a vaším jediným společníkem je tygřík, který vám chce ze všeho nejvíc utrhnout kebuli.

Argo (2012)

Bene, prosím, prosím !TĚ!, příště si dej za úkol nějakou zábavnější látku. Za tohle ti Oscara ani přát nehomu! Argo je celkem v pořádku, technicky se tomu nedá nic co vytknout, ale když ono je to taková nuda, navíc nechutně předvídatelná. A to i když nevíte o operaci "Argo" zhola nic. Taky mi přišlo, že si Affleck zapomněl hrát s atmosférou. Scéna na letišti měla být vrcholem, místo toho jsem dostal suché herecké představení, přesně jako lokace, kde se film odehrával. Navíc, další veliká nepříjemnost, Bryana Cranstona jsem si všim až na konci filmu a to by se prostě stávat nemělo. [On měl vlastně vlasy že, nezáhledl jsem ho filmu skoro nikde, je to nějaký divný (prosím, nevěnujte mým myšlenkovým pochodům žádnou přehnanou pozornost, dík!)]. Nevyužitý potenciál!

Lincoln (2012)

Go home Steven, you're drunk...

Nespoutaný Django (2012)

Na můj vkus poněkud utahanější (koukněte na délku filmu) než na co jsem u Tarantina zvyklý. Ovšem tento snimek má jinou devízu. Herecké výkony jsou bez vyjímky vynikající, ať už se jedná o hláškujícího (a protentokrát kladného) Christophera Waltze, motherfuckujícího Foxxe, negrujícího Jacksona, ale hlavně Lea. Ten si tu roli tak náramně užívá, že jsem ani trochu nepochopil jeho oscarové opomenutí. Narozdíl od některých jedinců jsem neměl problém v poslední třetině, kde hraje prim Foxx, já si ji překvapivě velice užíval víc než například začátek. Epizodka s KKK potěšila a hlavně rozesmála (Jonah Hill by si mohl v další tarantinovce zahrát větší roli, rozhodně bych nebyl proti). Změna názoru po dalším zhlédnutí je samozřejmě možná a vyhrazuji si ji :D. PS: Tarantino nemá nominaci za režii? WTF??

Atlas mraků (2012)

Přišel jsem, viděl jsem, nepochopen odcházím. Nevím, jestli je to tím, že film běžel na obrazovce s přestávkami asi 4 a půl hodiny nebo snad školou, netuším. Určitě bude potřeba víc shlédnutí, nicméně mě finálové rozhřešení nepoložilo na zadek. K ohodnocení tohoto filmu si stačí přečíst pouhopouhou oficiální synopsi tady na čsfd. Příběhy se ze začátku neskutečně vlečou a člověk se mezi nimi snadno ztratí. Dle hého skromného názoru je nejlepší ta, která tam paradoxně absolutně nepasuje, ale ta Broadbentova kreace komedionálního nakladatele je prostě zamilovánihodná. Stejně jako maska Huga Weavinga. Ale ne netuším, jak dál, story o mladém Sixfithovi a Forsytheovi mě totálně minula, obdobně slabá byla i část o právníkovi, otrokovi a šmejdovi Hank.., ehm tedy doktorovi, jehož motivy mě v přhršeli informací nějak nedocvakli. Jak říkám, další shlédnutí rozhodnou. Linie o Sonmi a Zachrym byly výborné na začátku, později ztrácely svou dynamičnost a sílu. Technicky je to solidní a sextet taktéž vynikající. Zatím však nechávám na třech hvězdičkách, uvídíme, jestli se s tím ještě půjde hýbat.

Bourneův odkaz (2012)

Prázdnější film (z hlediska příběhu) z toho udělat nešlo. O Bourneovi se jen mluví, na scéně se objevují další dva programy pro ještě namakanější terminátory, a které, pro dobro USA, je potřeba při nejmenším zničit. Samozřejmě to ale jeden Alex Cross přežije a vydává se na svou cestu za pomstou. Teda skoro. Jelikož program, kterému se Alex upsal, dělá z lidí super feťáky, tak se za pomocí jedné doktorky (ta samozřejmě přežila podobnou čistku taky) vydává na cestu za modrou pilulkou. Můžete si tipnout, jestli se mu ji podaří získat, nebo ne, ale myslím, že vám stačí jen jeden pokus. Na můj vkus je film příliš nudný a rozvláčný, dialogy vládnou, akce skoro nikde a nezachrání to ani asi půlhodinová honička po Manile. A ten slavný konec, to je tež na solidní pěst. Jen doufám, že další Bourne bude zase Bourne a u kormidla opět stanou Greengrass a Damon, Matt Damon.

Skyfall (2012)

Není to takové terno, v jaké jsem doufal. Skyfall funguje podobně jako Epizoda 3 pro Star Wars, pojítko mezi "realistickým" a špinavým restartem série a těmi eye-candy akčními komediemi z minulého století. Tyto dva žánru Skyfall pečlivě splétá dohromady, dočkáme se několika typických suchých hlášek a Bonda, fyzicky i psychicky vyčerpaného. Je docela škoda, že se film naplno rozběhne až s příchodem Silvy (což je až ve druhé hodině filmu!), role Javiera Bardema je parádně slizská, až jokerovská a jeho chuť zakroutit krkem jedné postavy jde z filmu cítit tak, až z toho mrazí. Skyfall postupně graduje, překvapivě tím, že snižuje na tempu a jeho vrcholem je konfrontace ve Skotsku, na místě, které pro Bonda znamená jeho zrod, doslova. Celá skotská sekvence, jakoby vystřižená ze Sám Doma je asi to nejlepší, co jsem v Bondovi viděl, i když to už s ním nemá nic společného. Co se týče postav, nový Q je vcelku v pohodě, i když Benu Whishaovi nebyla dána moc velká stopáž a Bondgirl je zde spíše samotná M, postava Berenice Marlohé je zde pouze proto, aby se mohl Bond do něčeho zabodnout. Musím také vyzdvihnout práci Thomase Newmana, jež by si zasloužil oscarovou nominaci (kolikátou už? :)). Skyfall je ve výsledku odvážně napsanou bondovkou a jsem zvědav, jakým směrem se bude Bond v budoucnu ubírat.

Pro strach naděláno (2012) (seriál)

A člověk by řekl, že kvalitní parodie vymřely. Není to pravda, pořád tu máme britskou televizní produkci a muže s permanentně kamennou tváří, Johna Hannaha. Vtipy jsou zde na každém rohu, dialogy baví, úžasně zparodovaná je úderná honička v prvním díle. Nezbývá než tvůrcům popřát to, aby se další části této povedené krimi parodie vyrovnaly svým skvělým předchůdcům. Šéfe, na tohle byste se měl podívat.

Madagaskar 3 (2012)

Vynikající začátek (dlouho jsem se takhle nezasmál), průměrný prostředek a velmi dobrá závěrečná část zpátky v New Yorku = 4 zasloužené barevné zábavné hvězdy.