Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Ešte stále som v nemom úžase...ešte stále nie celkom nachádzam slov... Je neuveriteľné, že 70-ročný (!!!) režisér George Miller natočil film tak neskutočne dravý a nabitý adrenalínom, že mu toto jeho maximálne nasadenie môže závidieť ktorýkoľvek z jeho (hoci aj o polovicu mladších) režisérskych kolegov. Navyše po veľmi dlhej dobe tu máme konečne opäť raz film, ktorého trailery diváka neklamali a výsledný produkt prináša PRESNE to čo upútavky sľubovali - brutálnu nonstop akčnú jazdu natočenú štýlom, aký v dnešnej dobe nemá obdoby a diváka doslova odpáli a zadupe do zeme. Štýlom, ktorý má gule a ktorý nie je podobný absolútne ničomu, čo v dnešnej dobe uvidíte v kinách pod označením "Blockbuster". Nebudem už ďalej chváliť, aj keď by som vedel pokračovať ešte veľmi veľmi dlho a na záver už len poviem: Choďte na to! A choďte na to do kina, pretože pozerať film takýchto rozmerov na monitore / telke (nech má akúkoľvek uhlopriečku), musí byť naozaj utrpenie. Po dlhých a dlhých rokoch tu totiž máme film, ktorý nie je len jedným z ďalších kinohitov natočených podľa rovnakej šablóny, ale namiesto toho mimoriadne úspešne rúca všetky zažité stereotypy a redefinuje to, čo doteraz diváci považovali za letný kinohit. Výnimočné dielo, ktorému bude o pár rokov patriť kultový status!

Daredevil (2015) (seriál)

Netflix a Marvel prichádzajú s najlepším komiksovým originom široko-ďaleko a darí sa im prekvapovať na všetkých frontoch! Maskovaný ochranca mesta prináša na pomery komiksového gigantu až šokujúco drsné a brutálne scény a temnú atmosféru beznádeje a strachu, čím sa maximálnym možným spôsobom odkláňa od celej doterajšej tvorby Marvelu. Perfektne vybraní herci, na čele s Charliem Coxom, hrajú prvú ligu a je to práve predstaviteľ Daredevila, vďaka ktorému úplne zabudnete na Bena Afflecka a filmový teenagerský nepodarok z roku 2003. Samostatnou kapitolou je ale Vincent D´Onofrio v úlohe Kingpina, ktorý si vo svojich scénach kradne celý seriál kompletne pre seba a trúfam si tvrdiť, že s výnimkou Ledgerovho Jokera tu v rámci komiksových adaptácií nebol taký maniakálny a chladnokrvný záporák, akým sa pýši práve tento seriál. Skvele vygradovanému tempu seriálu napomáha aj precízny scenár, ktorý je navyše veľmi sympaticky rozvetvený a ponúka množstvo dejových línií, ktoré sa postupne pretínajú a odhaľujú. Keďže ide o projekt s komiksovým základom, určite je zo strany diváka očakávaná aj dávka akcie. Tú dostanete a je natočená veľmi prehľadne a dynamicky a to dokonca nielen na seriálové pomery. V niektorých momentoch pôsobí dokonca až mimoriadne osviežujúco, vďaka použitiu rôznych strihových a kamerových fintičiek. Zďaleka najsilnejším prvkom Daredevila je ale spôsob akým je natočený a podaný - ako kriminálna dráma, ktorá je výpoveďou o pôsobení a praktikách najväčších zločincov v uliciach new yorkskej štvrte Hell´s Kitchen, na pozadí ktorej sledujeme príbeh samotného Daredevila. Realistický až tak, že definitívne zmazáva stenu medzi komiksom a realitou.

Odbor městské zeleně (2009) (seriál)

Od čias Priateľov mi žiadni komediálni seráloví hrdinovia neprirástli k srdcu tak ako táto partička. Dokonalý komediálny timing, ku ktorému sa približne od polovice 2.série pridáva aj (na pomery sitcomu) viac než solídny vývoj deja a postáv.

Whiplash (2014)

Malý a svojim spôsobom nenápadný film, ktorý ale svojou silou, gradáciou a obrovskou dávkou emócii dokáže diváka úplne pohltiť a v závere sa najväčším víťazom, v napínavom súboji učiteľa a žiaka, stáva samotný divák. Dokonalosť!

Pařba ve Vegas (2009)

Dokonalá komédia od hlavy až po päty nabitá neskutočným množstvom gagov, bláznivých situácii a zábavných postavičiek. Ústredná štvorica zložená z prakticky úplne neznámych hercov nemá ani tú najmenšiu chybičku a dovolím si tvrdiť, že ich čaká veľká komediálna kariéra. Film naviac po celý čas udržuje strhujúce tempo a všetko sa deje rýchlo, bez akejkoľvek možnosti nudiť sa. Osobne si navyše myslím, že z tejto komédie sa postupom času stane kultový film, nasvedčuje tomu úplne všetko. Vyzdvihnúť treba aj výborný soundtrack a neuveriteľne vydarené záverečné titulky. Stopercentná zábava!!!

Projekt LAZAR (2008)

Mám veľmi rád filmy, ktoré sa tvária nenápadne ale nakoniec dokážu prekvapiť a zapôsobiť viac ako všetky obrovské kinohity dokopy. Presne taký je aj nadmieru zaujímavý príbeh muža, ktorý opustil život kriminálnika, aby mohol začať žiť s rodinou. Osud ho ale prinútil vrátiť sa ku kriminálnej činnosti a práve tu začína byť jeho príbeh neuveriteľne pútavý. Po tom, ako ho odsúdia na trest smrti, je na lôžku popravený smrtiacou injekciou. Na druhý deň ale kráča po daždivej ceste, na nič si nepamätá a nerozumie, čo sa s ním stalo...Paul Walker v hlavnej úlohe tu dokazuje, že nepotrebuje Vina Diesela na to aby sa mu podarilo natočiť skvelý film a naviac tu podáva zrejme najpresvedčivejší výkon svojej kariéry! Úvodnú rodinnú pohodu vystrieda neskutočne ponurá, miestami až hororová atmosféra plná tajomna a neznáma. Presne ako hlavný hrdina, si ani vy nebudete vedieť vysvetliť, čo sa to vlastne deje a presne ako hlavnému hrdinovi aj vám to začne pomaly "liezť na mozog". Film doslova klame telom, keď !!!SPOILER!!! ponúka pointu 20 minút pred koncom a navyše je to pointa, ktorá bola vo filmoch použitá už veľakrát, a až tesne pred koncom sa na vás vyvalí s tou hlavnou pointou, so šokujúcim rozuzlením, po ktorom vám to celé v momente bude dávať zmysel.KONIEC SPOILERU. Na záver už len zhrniem, čo je na tomto filme teda také podarené: Paul Walker, hutná temná atmosféra,akú si nedokážete ani len predstaviť kým ju nezažijete a po dlhom čase veľmi funkčná pointa,ktorá z diváka nerobí idiota.....to znamená,že podarené je tu všetko z čoho film pozostáva :)

Hranice nemožného (2008) (seriál)

J.J. Abrams zas a znova dokázal,že nech sa chytí čohokoľvek, zmení sa to na zlato. Po seriálových megahitoch Alias a LOST prichádza tretí seriál z pera tohto súčasného seriálového (a vlastne už aj filmového) mága a opäť sa je na čo pozerať. Výborne vybratí herci - Anna Torv ako agentka oddaná svojej práci, John Noble ako šialene geniálny profesor Walter Bishop a samozrejme Joshua Jackson ako jeho syn Peter Bishop , ktorý ako jediný dokáže svojho otca zvládnuť. Táto trojica sa púšťa do riešenia tých najzvláštnejších a najbizarnejších javov, ktoré sa na svete dejú. Treba povedať, že tvorcovia naozaj dokážu vytvoriť neskutočne hutnú atmosféru a tak je na mieste sem-tam ju odľahčiť jemným humorom, ktorý je založený na šikovných slovných prestrelkách medzi postavami. Zo začiatku by sa vám mohlo zdať, že Fringe je seriálom v ktorom sa každú epizódu rieši iný prípad a jednotlivé časti na seba teda nijako nenadväzujú. To ale vôbec nie je pravda. Scenáristi stále podsúvajú náznaky a v každej epizóde sa udeje niečo čo minimálne jemne posunie dej dopredu. Všetky epizódy su vynikajúco vyvážené a najdete v nich všetko čo môžete od mysteriózneho seriálu očakaváť. Hlavná dejová línia je naozaj mimoriadne zaujímavá a jej postupné odhaľovanie je nesmierne napínavé. Finále 1. série naviac ponúkne šokujúci a veľkolepý záver, po ktorom budú vaše mozgové závity ešte dlho zamestnané rozmýšľaním ako asi bude seriál pokračovať. Abrams to proste znova dokázal - namiešať koktejl zložený z mysterióznej atmosféry, skvele natočenej akcie, výborne napísaných postáv a k tomu všetkému nezabudol prihodiť (ako je to u neho zvykom) množstvo zvratov, odhalení a šokujúcich koncov epizód po ktorých zaručene budete chcieť ďalšiu dávku... 1.séria: 100%

Chi bi xia: Jue zhan tian xia (2009)

Ani druhá polovica historického megafilmu Johna Woo vás nenechá v kľude! Neskutočne napínavé scény (dokonca aj tie mimo bojiska) sa striedajú s pokojnejšími a film vás drží v hrsti po celý čas. Všetko smeruje k záveru, ktorý je jedným slovom GIGANTICKÝ!!! Takmer 30-minútová bitka na záver, v ktorej uvidíte scény o ktorých ste si mysleli, že ani nejdú natočiť. Všetko to vyzerá veľkolepo a dokonalý zážitok opäť umocňuje aj skvelá hudba. Celkovo (spolu s 1.polovicou) ide o famózny zážitok, aký doteraz vaše oči a uši ešte nezažili :)

Čch' pi (2008)

John Woo je späť a to vo forme v ktorej prekonáva sám seba! Natočil totiž až neuveriteľne pútavý a vizuálne neskutočne našlapaný historický veľkofilm, aký ste ešte zaručene nevideli. Tí najlepší čínski herci pod vedením toho najslávnejšieho čínskeho režiséra v najdrahšom čínskom filme všetkých čias vám predvedú čo je krvavé divadlo. Napínavé scény prípravy na vojnu medzi kráľovstvami, intrigy medzi jednotlivými postavami, láska ktorá nepozná hraníc - toto všetko sa deje vo chvíľach kedy nezúri vojnová vrava.Pre mňa osobne to bol prvý historický film pri ktorého "nebojových" scénach som sa vôbec nenudil, práve naopak. Všetci ,ale budú netrpezlivo očakávať hlavne bojové scény a tie potešia aj tých najnáročnejších...a dokonca aj tých ešte viac náročných :) Bojová choreografia spolu s dokonalou kamerou prináša tie najprehľadnejšie a najúžasnejšie bojové scény aké ste kedy videli a hneď v prvom momente vám vyrazia dych. Miestami som jednoducho len s úžasom krútil hlavou, ako sa niečo tak úžasné dá natočiť. Pochvalu si zaslúži aj vynikajúca monumentálna hudba,či už v bitkách alebo mimo nich. Red Cliff končí v tom najnapínavejšom momente, keďže je rozdelený na dva filmy (podobne ako napríklad Kill Bill) a osobne sa druhej časti už neviem dočkať. Záver prvej je totiž tichom pred búrkou... P.S.: Za záverečnú scénu s letiacim holubom by si John Woo zaslúžil Oscara za Najviac dychvyrážajúci záber :)

Poslední polibek (2006)

Typický príklad filmu, ktorý nemá žiadne veľké hviezdy a napriek tomu toho ponúka neskutočné množstvo. Zach Braff, Rachel Bilson,Tom Wilkinson alebo Casey Affleck - všetko herci, ktorých z videnia poznáte ale ich meno by vás asi napadlo len ťažko. Hrajú úžasne, prirodzene, nikde netlačia na pílu viac ako treba a vďaka tomu to všetko vyzerá presne tak ako tvorcovia zamýšľali a síce,že filmu bez akýchkoľvek problémov uveríte,že niečo podobné sa stane v živote každému z nás. Rovnako dôsledný ako pri výbere hercov a scenára boli tvorcovia aj pri výbere soundtracku: Snow Patrol, Imogen Heap, Joshua Radin, Coldplay a ďalší prinášajú jeden z najlepších pesničkových soundtrackov tohto milénia! Záverom snáď len poďakovanie tvorcom,že aj v súčasnosti sa ešte robia filmy, pri ktorých netreba známe hviezdy, veľké rozpočty a obrovské deštrukcie. Za to, že filmov, ktoré chytia za srdce a nepustia, nikdy nie je dosť...