Šílení (2005)

Tak po shlédnutí dnešní předpremiéry píši velmi krátkou kritiku. Oproti poslednímu filmu mistra, se zde více objevují typické Švankmajerovinky (že by nedostatek animace během těch pěti let?), ale ty zde působí již trochu samoúčelně, kýčovitě a do jinak celkem lineárního filmu se moc nehodí. Psycho hudba k nim však jako vždy (!) sedne velice dobře. Filmu se nedají upřít v úvodu proklamované prvky, a tak tu máme dílko pro český film celkem netradiční, naopak tradiční pro mistra Švankmajera. Místy to však již trochu přehání a vyměňuje absurditu za nesmysl, který za sebe klade dosti nesouvisle. První půlka je jak jsem již naznačil spíše taková změť pocitů a teatrálních výkonu herců, avšak půle druhá je velice dobře zpracovaný příběh. Nabízí se srovnání s Otesánkem a tedy vzheldem k němu je Šílení celkově víc fragmentované, nesouvislé. PŘI HODNOCENÍ TOHOTO FILMU JSEM BYL AŽ PŘESPŘÍLIŠ VYTÝKAVÝ. PO DRUHÉM SHLÉDUTÍ A ZÍSKÁNÍ ČASOVÉHO ODSTUPU A NADHLEDU MUSÍM PŘIDAT JEDNU HVĚZDU. SLOVNÍ HODNOCENÍ SAMOZŘEJMĚ PLATÍ, ALE FILMU NIJAK ZÁVAŽNĚ NEUBÍRÁJÍ MÉ VÝTKY.

Dobrá čtvrť (2005) (seriál)

Opravdu dobře napsaný scénář - co se týče zápletek, ale i dialogů. Škoda jen slabších hereckých výkonů od některých "začínajících hvězd". Stejně je to nejlepší český seriál za poslední dobu, ne-li vůbec. Ať se jde produkce Novy a Primy se všemi těmi Pojišťovnami, Pouty, Bazény a Redakcemi zahrabat.

5x2 (2004)

5x Velká nuda. A nepomáhá ani "zaručený" efekt narušení lineárnosti vyprávěním pozpátku. Diváka nic nepřekvapí, zcela očekávatelný vývoj scén, samá klišé, všechno už tu stokrát bylo. Mezi jednotlivými "epizodami" neexistují naprosto žádná pojítka, odkazy, nic. Pokud se režisér a scnénárista snažili natočit psychologickou studii, či jít za vývojem vztahu dvou lidí, zůstávají přesně uprostřed cesty. Jediná věc, která se dá na filmu vyzvednout je hudba, ta je opravdu skvělá.

Spáč (1973)

Posedlost Američánu totalitní společností je nekončící, avšak z pohledu W.Allena ten pohled dostává zcela nové rozměry.

Duše jako kaviár (2004)

Jsem asi ovlivněn osobními nedávnými událostmi (stalo se mi něco lehce podobného, o čem pojednává film), ale nemohu hodnotit jinak. Tenhle film mě zase po delší době "odvařil". Přátelé, moc do smíchu mi při sledování nebylo. Takové to věci se totiž skutečně (bohužel) dějí. Od domácího násilí, přes každé druhé manželství v ČR, které se "úspěšně" rozvede, až po otřesnou determinaci dětí. Naprosto dokonale zachycena většina naší společnosti, téměř dokumentárním :) rozměrem se špičkovými hereckými výkony, alias první film, kde se mi Budař líbíl:). Zároveň ukázka naší brilantní kinematografie, hlavně v posledních letech se objevují nové, mladé, dynamické snímky, zachycující především svět "mladých". S trochou nadsázky by se to dalo brát i jako upozornění na alarmující stav naší společnosti. Horší technické zpracování na filmu vůbec nic neubírá....

Brněnský masakr zubařskou vrtačkou (2004) (amatérský film)

4 za nápad, profesionálně odvedený pokus, za volně dostupný bonus a za to, že mě celou dobu mrazilo a to se zubaře absolutně nebojím, jsem zvědav co na to někdo, kdo má ze zubařů panický strach:)

Non Plus Ultras (2004)

Hrůza. Z české produkce je snad jen Kameňák horší. Ten taky nemá absolutně žádnou myšlenku, či pointu. Konec přišel dříve, než začátek. Já věděl proč na to nechci do kina:-) Od odpadu dělí pouze docela originální námět, který je však naprosto zoufale zpracován. Herci občas zaperlí, takže 1 hvězdička s odřenými ušisky.

Texaský masakr motorovou pilou (2003)

Opravdu dlouhý, brutální videoklip, bez nějakého hlubšího smyslu, děje, či alespoň zápletky. Originální (????) je opravdu jen motorová pila.

Gothika (2003)

Opět průměrný horor. Málo atmosféry, více nesmyslnosti. Herecké výkony dost dobré, ale když je špatný scénář, tak je prostě špatný scénář:-) Odfláknutý konec film hází opravdu do výše zmíněného slabšího průměru.