The Poughkeepsie Tapes (2007)

Pseudodokument o masovém vrahovi, bestii, která je jak systematická, tak nečitelná. Sadistická, inteligentní, až do morku kostí prožraná tou nejhnusnější špínou. Deprese a úzkost z pásek jen pryští a někdy je to opravdu silné kafe a pěkně tíživá psychická deka (cirkulárka, statický záběr s připlížením...). Zpracování a forma mě nijak nevadila, uvítal jsem ji, přestože pár "odborníků" mi příliš nesedlo. Na těch pár minut nudy ale skvělá pointa s policajtem, úplný závěr (opravdu zabijácká hláška) a otevřená vrátka pro pokračování. Jsem upřímně zvědavý... [Přesná stopáž: 84 min]

Nejistá sezóna (1987)

O jednom souboru, který baví lid už téměř 40 let a o době, ve které nic nebylo lehké. Vtipné, trefné, ale i dost mrazivé, soudruzi. [Přesná stopáž: 89 min]

Avatar (2009)

Ten film byl v kině bomba a zdaleka největší 3D zážitek. Cameron s technologiemi umí pracovat a ví, co chtějí diváci. Jeho military fetiš a touha po mezigenerační romantice tady ale bere až takové obrátky, že jsem to přes tu tunu klišé a kýče už pomalu nedokázal pojmout. Vyloženě wow je tedy celý vymyšlený svět Pandory a závěrečná akce. Ostatní je jen a pouze audiovizuální pozlátko. P. S. po cca 10 letech ten film zestárnul víc než třeba T2, což je škoda. Uvidíme, s čím přijde dvojka. [Přesná stopáž: 179 min - Director´s Cut]

Richard Pryor: Live in Concert (1979)

Německý ovčák, John Wayne, lovení jelena, boxerský zápas, ženský orgasmus...To je jen zlomek toho, co tenhle chlapík dokáže. Skvěle paroduje a napodobuje a dodá vám tolik energie, jako málokdo ze stand-up komiků. Až se sám stydím, že jsem na něho narazil až teď. [Přesná stopáž: 75 min]

The Jeff Dunham Show (2009) (pořad)

Když už jsem si začínal zvykat na formát pořadu, kde se objeví pár solidních nápadů a rychle to uteče (20 minut čistého vysílání a 10 minut reklam), show se nám po prvních sedmi dílech stopla. Jeffa už zřejmě nebavila hodinová vystoupení a začíná se čím dál víc klanět k praktické stránce a dělá experimenty (už guitar guy ve vánočním speciálu celkem zvednul mandle). Doufám, že v příštím normálním divadelním představení se objeví pár narážek na neúspěšnou show a pojede dál. A zase nám bude rvát bránice jako dřív.

Náhradníci (2009)

Má to dobrou myšlenku, má to Willise, má to režiséra, který natočil T3 a stejně je to neskutečně fádní rutina. Ani promyšlené s přesahem jako District 9, ani akčně labužnické jako třeba Wolverine, ale prostě jen nuda, šeď a proplouvání mezi jednotlivými scénami. Žádná dobrá hláška, žádná kulervoucí scéna, žádné napětí...nic. Twisty jsou díky celému konceptu očekávatelné a tak vás v pozoru nedrží prakticky vůbec nic. Tohle se krutě nepovedlo a kdyby tam pobíhalo ještě nějaké dřevo, šlo by to do kytek úplně. [Přesná stopáž: 85 min]

Hanebný pancharti (2009)

Že je Tarantino macho přes vypointování jednotlivých scének a dialogů se vědělo již dávno. Tady to jen a jen potvrzuje a dokonce ukazuje, jaké výjimečné postavení na filmových pásech má. Film, v němž se mluví stále na střídačku německy/francouzksy/anglicky a řežou se nácci, zkrátka nemůže být špatným scénáristickým počinem. Navíc, a co je možná úplně nejlepší, Tarantino vytvořil VLASTNÍ funkční svět, ve kterém je každá postavička neskutečně záživná od Aldo Raina přes Hanse Landu až po pomstychtivou Shosannu, mlýnek na skopčácké maso Hugo Stiglitze nebo Donnyho Donowitze, známého to hráče baseballu. V tomhle světě bych se rád ještě pohyboval a těch dalších možných odboček může být klidně víc. Další plus po několikaletém zhlédnutí: vedlejší role jsou nařachané dnes už pojmy jako Fassbender nebo Brühl a strašně mě baví ten cinefilní přesah. [Přesná stopáž: 153 min]

Stoic (2009)

Nepatřím k těm, co automaticky házejí filmy od Bolla do jednoho pytle a potom je vynesou v popelnici. U Postalu a Far Cry jsem se zasmál, Tunnel Rats mělo boží tunelové scény. Stoic je ale úplně jiné kafe. Je to hlavně o studii člověka, o jeho mentalitě. Řekl bych taková variace na Zimbardův experiment. Boll to chytil za správný konec a i když v průběhu celé stopáže jsou hustá místa (a jakože jsou), film jakožto celek nijak ze zavedeného rytmu nevybočuje. Spíš se film jeví tak, že se drží moc zkrátka, nijak sofistikovaněji si nehraje s narací, přesněji řečeno s trojicí mluvčích a jejich výpověďmi. Celou stopáž sledujeme kvarteto lidí v jedné místnosti a občas někdo něco békne do kamery. Tečka. Občas nuda, občas ne. Written, produced and directed by Uwe Boll by ale po konci filmu čekal málokdo. Škoda, že to není jeho debut a nevysral se na herní adaptace. Možná by se o něm mluvilo jinak, i když neoplývá nějakým zvláštním talentem. P.S.: Sorry, že jsem ti zkazil červenou. [Přesná stopáž: 87 min]

District 9 (2009)

Snad jeden z mála filmů svého druhu, který je svou originalitou jedinečný a všech možných postupů zdárně využívá ve svůj prospěch. District 9 je skvělou ukázkou, jak se dá udělat ze zdánlivě provařeného námětu emotivní podívaná plná skvělých momentů. K tomu samozřejmě dopomáhá i Copleyho bezchybný herecký výkon (kdo viděl Scarface, úsměvně pokývne hlavou) a perfektně zvolený pseudo-dokumentární styl natáčení. Myšlenkově určitě stejně přínosné a obohacující jako letošní jednička - Strážci. [Přesná stopáž: 108 min]

Kolotoč (1996) (pořad)

Husťárna největšího kalibru, ve které Poulíček musí zhluboka dýchat, aby těm důchodcům neurval hlavu a nenasral do krku. Jako malej capart jsem to ale hrozně žral a bavilo mě hádat...a když padnul bankrot.