Nurarihjon no mago - Sennen makjó (2011) (série)

první řadě jsem dal o hvězdičku víc. Neřekl bych, že příběh je vážnější, spíš je méně vtipnější (banální je stejně). Děj je komplexnější, ale zde to nemůžu hodnotit pozitivně. Přišlo mi, že umělá "komplikovanost" zde jen zastírala nedostatek invence. Přehršle postav, z nichž každá ..se sice tváří cool, ale jinak je vlastně zbytečná a v zásadě nic nepředvede (což platí zvláště o oné skupině exorcistů), jen odvádí pozornost, aby si divák neuvědomil, že příběh stagnuje - trochu se zabředne do historie a některé věci tím dostanou trochu nový rozměr... ale jsou to detaily. V podstatě se opakuje první řada. Nemluvě o tom, že ze začátku je anime zmaštěno čistě režisérsky (chaos... ). Ale i tak, ...furt dobrý anime :-) 65%

Ad Astra (2019)

zatímco v Kubrickově Vesmírné Odyssee (kterou tento film alespoň svou vizuální formou, vážností i dialogy totálně o ničem připomíná) bylo nudných cca 30% filmu, což ale bylo víc než dostatečně vyváženo kvalitním sci-fi dějem s vícero originálními myšlenkami, tento film je o ničem z 95% a ničím ta nuda vyvážena není a to dokonce ani v samotném závěru - jediný šok, který závěr přináší, vyplývá totiž z toho, že dokonce ani tam se nic nestane. Dá se říct, že film je založen na Pittově strhaném obličeji (na který se vynadíváme vskutku dosyta) a jeho tlaších o tom, jak utíká (nebo neutíká?) od lidí a jak mu chybí (nebo nechybí?) táta. A aby to neustálé poloopilecké filozofování nad životem divák vůbec zvládl, sem tam mu pro změnu režije předhodí nějaký ten obrázek Měsíce, Marsu, vesmírné lodi či Neptunu v naději, že pak tento rádoby-psychologický paskvil budou moci prodat jako "atmosférické sci-fi" a bude to tak v pořádku. Ne, není to v pořádku. 22% a to jenom proto, že mám rád Pitta.

Půjčovna masa - Muž s mou tváří (2018) (epizoda)

41. minuta, 17. sekunda -- jeden z nejlepších fightů, co jsem kdy viděl ...nebo alespoň mi to tak připadlo ve spojitosti s tou hudbou a vizuálem. Choreografický orgasmus.

Kateikjó Hitman Reborn! (2006) (seriál)

Tohle anime dokáže oddělit fanoušky od pozérů. Kdo se bude chtít koukat, bude muset přetrpět mnohé. V prvé řadě trenéra zabijáků v podobě jakéhosi pidimužíka s chameleonem, kterej se v případě potřeby změní na bouchačku (nebo i cokoliv jiného, třeba autíčko), která střílí kouzelný kulky -- po jedné člověk dokáže skákat ix metrů vysoko, po druhé zas má ocelové pěsti... Jindy zas z nebe padají medvědi dělající piruety... Hlavního hrdiny, který - oči dokořán - bez jakékoliv vůle či názoru infantilně přijímá cokoliv a kohokoliv. "Sofistikovaný" "trénink", který má vždy stejné fáze: 1. Reborn do Tsuny střelí kulku posledního přání, 2. Tsuna začne řvát, běhat a supersilou vyhazovat věci do vzduchu. Nuda. Všechny počáteční díly jsou jak přes kopírák. V dílech 20-26 dochází k střetnutí s prvními silnými "padouchy" a poprvé se anime stává napínavé, nicméně bez jakéhokoliv reálného nárůstu schopností kohokoliv a bez jakékoliv změny co do infantility děje. První dlouhodobější akce, kdy anime alespoň částečně funguje tak, jak by divák chtěl, aby fungovalo od začátku ...je až mezi díly 34 a 65 (boj o Vongolské prsteny mezi dvěma nástupnickými skupinami na vůdce). Díly 66-73 jsou ale opět příšerné a prokousával jsem se jimi hodně dlouho, s přestávkami přes několik týdnů. Zaujme až 74. díl, kdy se dostanou do budoucnosti a atmosféra zhoustne a anime dostane spád - a člověk se na díly začne těšit. Od té doby ...lze anime považovat za nově započaté, protože jede bez hluchých míst, bez výplňáků ...přes 136 totálně twistový díl (nikoliv nelogický) až ...vlastně do konce, byť posledních pár desítek dílů anime zase zvolní, ale ne moc, rozhodně je koukatelné. Pokud jde o postavy, tak nechápu, proč všichni nadávají na tu krávu, resp. spíše křížence brokolice a dalmatina... tady toto děcko mě bavilo téměř od začátku. Druhá postava, která mě od začátku bavila, je tajemný, hrozivý a boje chtivý Hibari - škoda, že má hlavně na začátku v anime naprosté minimum prostoru. Na Reborna jsem si zvykal (>10 dílů), ale nakonec mi nepřišel jako špatná postava, ten zbytek ale (včetně vůbec nejhlavnější postavy, Tsuny), to je bohužel šeď až hrůza ..minimálně 100 dílů, pak ale asi člověk otupí už ke všemu. A celkové hodnocení? Anime nelze doporučit, protože po běžném člověku nelze požadovat, aby čekal 74. dílů. A i pak ...bych anime hodnotil jako dobré tři hvězdičky, ale nikoliv více. Pokud ale někdo chce v rámci kinematografického sebepoznávání pozorovat, čeho je vlastně schopen a jakým stylem si (ne)dokáže zvykat -- nebo v tom najde nějaký jiný důvod, pak směle do toho a přeji hodně štěstí. 35%

Magnus (2016)

části týkající se Magnuse byly fajn, ale nelíbily se mi jiné drobnosti. Např. Anand je vykreslen jako člověk, kterej se připravuje tak, že zapne počítač, jde si na kafe a počítač zatím něco vymyslí. Devalvovat mistra světa s tím, že nějvětší obavou jeho protihráčů je, že Anand za většinu partie nebude muset začít byť i jen přemýšlet, neboť stále bude hrát zpaměti... se mi zdá nefér a absurdní. Už hráči kolem Elo 2500 mají téměř nadliské schopnosti, natož kdokoliv výše... a nikdo se šachy nenaučí pouhým memorováním tahů. A že Anand využívá přípravu o něco víc než ostatní? Co mu kdo chce vyčítat, vždyť všichni mají ty samé možnosti. Pokud by to bylo tak lehké, tak proč byl před Magnusem Anand nejlepším na světě? Nad to víc obdivu zaslouží možná právě Anand, který se stal nejlepším vlastní pílí, než Magnus, který tahy vidí intuitivně. Druhé minus je, že ...ač Magnus ..jak vidět..byl vždy trochu "z jiného světa" ..a možná i proto je tak zajímavý a charismatický, o jiných velmistrech a šampionech se to říct rozhodně nedá a je škoda, že nějaké srovnání s jinými (příp. alespoň upozornění, že Magnus dost vybočuje) nezaznělo. Takto jsem měl totiž pocit, že dle vzoru Magnus jsou šachy představeny jako poněkud podivínská zábava, kde ti nejlepší vlastně nic jiného neumí, nic je ani nezajímá a nemají jiný život než jen šachy a šachy a šachy. Nevím, jakou službu dělá šachům takováto "propagace". Byť to může být... snad?.. pravda v případě Magnuse, rozhodně to není pravda univerzální. V dokumentu se taky nedozvíme nic.. "technického" / "psychologického" ...hodilo by se...navíc s ohledem na to, že dokumenty o šachách téměř neexistují.. něco porozprávět o tom, co kognitivní vědy zjistily o pracování mozků šachistů nebo jaký mají šachy vliv na člověka (a že studií na to téma je dost). Dokument ..je víc než dokumentem jakýmsi novinářským filmem mapující vzestup Magnuse od dětství až na trůn ...nic dalšího se - bohužel - nedozvíme. 65%

Metropie (2009)

nezáživnej příběh o ničem, resp. o tom, jak všichni podváděj všechny a světu kraluje všemocnej šampon. Vizuál ..není až tak depresivní, jak možná tvůrci doufali a rozhodně to neutáhne. 45%

Powers (2015) (seriál)

první 4-5 dílů jsem vyloženě jen zběžně proklikal - nezajímaví herci, špatná kamera, špatná režie, špatný vše. Pak to ale začalo být zajímavější, tak se jsem se začal dívat víc. A všiml jsem si, že seriál jakoby z oka vypadl japonskému anime My Hero Academia. Sice reálie jsou jiné, např. seriál nezačíná trénováním školáků, ale témata a hlavní nápady jsou tytéž: hrdinové s nadpřirozenými schopnostmi, jejichž touha využít své síly pro dobro všech je mnohdy převážena touhou být co největší celebritou; stát kontrolující hrdiny a udělující jim povolení využívat svých sil; zloduši a antihrdinové, kteří pravé hrdiny nenávidí či se jich bojí a vidí v nich spíše utlačovatele, případně jim závidí, a konečně "mafie", která chce na těchto emocích především vydělat. Největší padouch, který umí získávat síly ostatních a stávat se tak silnějším a silnějším ...a nejsilnější superhrdina (v tomto seriálu hrdinka), který je symbolem míru a naděje (nicméně mu dochází síly). Mno..to jsem spíš teda popsal My Hero Academia (které tímto doporučuji jako animovanou alternativu tohoto seriálu) -- v tomto seriálu je vše, co jsem napsal, spíš jen načato - co lze taky čekat, když seriál má jen dvě série. 25%

Boku no Hero Academia (2016) (seriál)

u tohoto seriálu mě několik let odrazovalo, že hlavní hrdina neměl mít podle úvodních popisů na několika anime webech žádné schopnosti - tudíž jsem se obával, že to pravděpodobně bude anime o uřvaném snaživci (což tak trochu je) a bude to děsně nudný ...pozitivní zpráva je, že mu schopnost je hned v prvních dílech předána. Anime rozhodně nudný není a i přes jistou infantilitu občas balancující na hraně fantasmagority ho lze doporučit všem, kteří rádi koukají na boje s využitím nejvšemožnějších nadpřirozených schopností (minimálně co do jejich množství anime nemá obdoby). Tvůrci též velmi šikovně posouvají příběh, dostatečně rychle na to, aby anime nestagnovalo, ale dostatečně pomalu na to, aby vydrželo...no, po třetí sérii to odhaduji ještě tak na dalších 6. 65%

Divergence (2014)

je to celkem akční a napínavé, různorodé ...jinak ale hodně ploché, nedospělé, někdy až směšné (např. ti s talentem neohrožených čtvrtku filmu jen běhají a tleskají ...hloupěji a nuceněji tu schopnost vyjádřit už nemohli). Ale pořád je to sci-fi se zajímavým světem a má alespoň tři pokračování ! To znamená, že děj se (doufejme) bude postupně komplikovat a rozvíjet (doufejme). Nejžalostnější je asi ta divergence ...Tris by měla být superhrdinka (od každého talentu něco), ale ve skutečnosti je vykreslena jako normální člověk. To spíš ti s talentem jsou vykresleni jako jednostranně zaměření či spíš ...postižení. Ale to je jedno! ...pro odreagování stačí! ...jednoduchost a náctiletost mně zde prostě příliš nevadila. 45%

Ant-Man a Wasp (2018)

plusy: zajímavé bitky a sexy, přesto poněkud hrůzu nahánějící polozáporačka; tři vtipné vedlejší postavy (záporák-obchodník, policajt a vedoucí); minusy: fakt tupý "fyzikální" žvásty; hlavní postavy mi moc nesedly ...ant-men ještě jakž takž, ale jak ta vosí žena, tak její táta mi přišli vyloženě nesympatičtí a nudní 68%