Propast (1989)

Místy trochu nudné. A taky kýčovité v hereckých projevech. Vlastně ani ten příběh není nijak významný. Ale celkově vzato nic z toho není tak zásadní, aby to filmu hodně škodilo. Naopak, takováto nedokonalost (i když se přiznávám, že nepěkná) mi pomohla lépe se vžít do podmořského prostředí. Chvilky nudy, trocha kýče.. to je pro mne jasná asociace s potápěním. Tenhle film klidně obstojí další desetiletí.

Boj o oheň (1981)

Možná chvílemi nudné - i když některé dialogy to lehce vynahradí ("Ugh, hr, kraga!" - "Ugh, ua, ua!"). Dravé a hrubé. Skvělý film o tom, jak se ze zvířat stávají lidé. Film o putování na vyspělý západ a přinesení (kapitalismu? -) do temného východu. Doporučuji spíše jako kulisu pro jinou činnost, ale pokud je někdo dost trpělivý pozorovatel, tak si to zaručeně užije i sám u obrazovky.

Seznam (2007)

Obyčejná, milučká romantická nicmoc komedie. Obyčejně bych býval zdůraznil nějaké plus nebo mínus. A napadá mne jen jedna věc - nebýt toho klaďase Brada Dourifa, tak dám o dobrou hvězdičku míň.

Armáda temnot (1992)

Tenhle film má Raimiho všechno, a navíc to, co v Evil Dead chybělo - a to pořádnýho klaďase, drsný hlášky a dobrej spád. Celé je to neskutečně stupidní, což je živá voda pro mrtvou snahu režiséra. Nejde to rozložit na části a ty pak komentovat - důležitý je celkový dojem a trochu zkušeností s předchozími filmy od strýčka Sama. A kdo nevyprskne smíchy u hlášky: "Zlato... 'seš fakt vodporná" je u mne suchar.

Temnota (2002)

Celé dvě hvězdičky může činit rozdíl mezi českým dabingem (**) a originálem (****). Chce si to trochu ulevit a nechat se unášet přihloupoučkými dialogy, ale říkám si: "proč ne". Je to trochu jiný způsob režie, herecké výkony jsou pod tím chomoutem nevině. Když jste takhle naladěni, určitě oceníte skvělou kameru, střih a tak trochu neoriginální hudbu (nejsilnější dojem filmem procházející znělky měl u mne vždycky Jeepers Creepers). A hlavně - konec, na který si hlavní proud troufá málokdy. I když je tedy co hanět, určitě to stojí za to vidět.

Jak přicházejí sny (1998)

Nic moc - sice hezké nápady po vizuální stránce, ale nejsou pro mne tak cené, abych omluvil ten strojený a nepravidelně se potácející děj. Hodnotím kladně to striktní křesťanské pojetí ráje - pro hodně neameričanů to bude spíš mínus, ale je zajímavé nahlédnout do toho druhu smýšlení. Čekla jsem ale něco většího, osobnějšího.

Walker, Texas Ranger (1993) (seriál)

Není to bůh ví co (a každý si jistě dokáže představit proč), ale zkusím vypíchnout pár kladů. Jednak je to ono westernové pojetí, hudba a jednoduchost charakterů. Skoro bych i řekl, že by mohlo jít o předchůdce takových seriálů, jako je Firefly. Pravděpodobně to není zamýšlený důsledek, ale nakonec to dopadlo celkem dobře. Chce se do toho jen ponořit, radovat se z jednoduchosti hereckých výkonů a zápletek a šťastných konců -)

Svěrací kazajka (2005)

Nečekaně příjemný film. Oproti ostatním bych měl k Brodymu pár výhrad (i když by měly směřovat spíš na účet Mayburyho) - v první polovině filmu se mu podle mého názoru moc nedařilo hrát ztrátu paměti, působil spíš jako vyjukaný francouz na dovolené. Tenhle nedostatek však hravě doplnily vedlejší postavy, které naopak v úvodu exelovaly. V druhé polovině filmu jsem byl už tak zabraný do děje (který má celkem dobrý spád), že mi všechny postavy přišly přirozené. Oproti Mattymu bych filmu nevytíkal tu mnohorovinnost - spíše kopírování zajetých témat skloubením Darka, Tuláka po hvězdách a Osudového doteku. K osudovému doteku se také blížila jednoduchost dějových linií, což je asi trochu potřeba, pro lepší pochopení - já osobně bych přitvrdil a nerežíroval tak "okatě". Závěrem 5* hodnotím hudbu (hlavně druhá polovina) a kamera (i když ne příliš inovativní, přesto zajímavá a nevšední). Logické chyby jsem však oproti ostatním nezpozoroval, maximálně jen rychlé uzdravení pacientů. Jestli hledáte "sci-fi light", tak tady je v prvotřídní kvalitě -)

Jedinečný (2001)

Bylo by hezké, kdyby se ta slabost způsobená stovkami týchž lidí v jiných dimenzích, projevovala v těch stupidních dialozích. Chvilku jsem si to pravdu myslel, ale Jet Li měl rovněž tak stupidní promluvy. Ale pravda - dva chlapíci v márnici byli turbo-stupidní -) Trochu jinak tvořené efekty abnormální síly - ale jsem zastánce fantazie diváka, takže proč ne. Celkový nápad a scénář je ucházející, hudba by se také dala překousnout (lepší než metal a hardrock, který film tak trochu zesměšňuje, by byla elektronika). To, co film kazí, je užívání otřepaných záběrů a neinovativnost. A každopádně mluvené slovo po všech směrech, které nezachránilo ani nábožensko-podivné plácání.

Fenomén (1996)

Říkám tomu upřímná romantika - člověka to nenakrkne i když na tenhle žánr přímo není. Film je jednoduššího rázu, hezky svižně utíká a nechává velký prostor pro divákovo domýšlení (pokud se tímhle směrem divák rád vydává). Takhle "obyčejný film" bych hodnotil 4*, ale jsou zde dvě velké plus - vyváženost a jednoduchost. V žádném směru to není nic extra - ale dohromady to skvěle funguje a nenudí.