Honba za diamantem

• slovenský

Honba za drahokamom

Dobrodružný / Komedie / Romantický / Akční

USA / Mexiko, 1984, 102 min

Michael Douglas měl sice na poličce Oscara za produkci Formanova Přeletu, herecky ovšem nezažíval nejlepší období. Ani pro první Honbu nebyl zdaleka první volbou. Nakonec to klaplo, i když desetimilionový rozpočet byl na dobrodružný snímek natáčený v exteriérech poměrně skromný. Svěžímu a na svou dobu docela originálnímu scénáři Douglas nicméně věřil. Stejně jako důvěřoval Robertu Zemeckisovi, který měl divákům poskytnout příjemný čas strávený v kině, vydělat balík a posunout Douglase mezi žádané herce. Podařilo se. Spisovatelce zamilovaných románů Kathleen Turner se změní život v duchu jejích příběhů. Od mrtvého švagra získává do rukou mapu, která má být vysvobozením pro její lehkovážnou sestru. V daleké Kolumbii se nakonec jejím průvodcem i ochráncem stane pašerák ptáků, kterého hraje právě Douglas. Zelené bohatství z mapy se nakonec pokusí získat spolu. Peníze se nakonec sypaly i na pokladnách kin, protože první Honba vytěžila z brzké premiéry (před všemi horkými novinkami daného období). Výsledek má solidní spád, výbornou chemii mezi Turner a Douglasem (oba pak potvrdili románek v průběhu natáčení) i několik slušných nápadů. Kolumbijská (ve skutečnosti mexická) džungle výsledku dokonale pomáhá, po letech to sice už nemá tu správnou šťávu (závěr hodně drhne), ale Zemeckisův snímek se umně svezl na úspěchu Indiana Jonese stejně jako třeba Krokodýl Dundee. 70%(16.3.2015)

Vzhledem k tomu, že moc nemusím ani Kathleen Turner ani Michaela Douglase a přesto jsem se dobře bavila, tak dávám čtyři hvězdičky. Slušná chytrá komedie.(9.10.2004)

Když jsem byl malý tak to pro mě byla modla. Ted jsem si film o 15 let pozdeji připomenul a ouha. Díval jsem se už na neco uplně jiného. Na vyčpělou skoro nekomedii. Takhle nejlépe vynikne dokonalost a nedostižnost Indiana Jonese. Obě série začínali přibližně ve stejnou dobu a měli ve výnku skvělého režiséra a výborné herce. Indy je absolutní nářez a klasika i po čtvrtstoletí. Tohle bohužel už vůbec ne.(26.5.2006)

Indiana Jones na druhou v podání Roberta Zemeckise.Douglas na Harisona sice nemá ale DeVito předčí v klidu všechny ty nácky.Komedie která neohromí ale pobaví a to je důležité.(28.7.2003)

Zemeckis a Douglas v životní formě - není třeba víc dodávat, podařená konkurence Indiany Jonese.(26.3.2003)