Než ďábel zjistí, že seš mrtvej

• USA Before the Devil Knows You're Dead (více)

Bratři Andy (Philip Seymour Hoffman) a Hank (Ethan Hawke) mají problém – tíživý nedostatek financí. Jeden si užíval, ale za cenu daňových úniků, na které mu právě přišel auditor. Druhý nemá práci a tím pádem ani peníze na výživné pro své dítě a svojí bývalou ženu. Aby se z toho dostali ven, napadl Andyho tak trochu zvrácený nápad, jehož realizací je pověřen Hank. Rozhodnou se vyloupit klenotnictví svých rodičů. Věci se ovšem vymknou kontrole a místo lupu se oba dostanou do ještě šílenějších situací, než si kdy dokázali představit. Při loupeži totiž byla zavražděna jejich matka a otec se sám pouští do pátrání po vrazích.
Sex, násilí, rodina. S tímto podtitulem film vyrazil do amerických kin a po světových festivalech. Atmosféra filmu je velmi temná. Andy a Hank se sice chovají jako malé vystrašené děti, ale jejich počínání má příliš radikální důsledky. Kolotoč zabíjení, který rozběhnou díky své neschopnosti normálně fungovat, je pak žene až na samou hranu společensky únosného chování a trest na sebe nenechá dlouho čekat. Jasný, účinný a chytře vymyšlený plán jak rychle přijít k penězům se tak pro oba stává noční můrou. (oficiální text distributora)

ostre_pero

Priam fanastické herecké výkony Hoffmana a Hawkeho dominujú tomuto solídnemu filmu. Rozhodne odporúčam zhliadnuť, už len kvôli Hofmanovi, ktorý aj tu dokázal, že do svojej úlohy sa bez problémov dokáže vložiť na 100% so všetkým čo k tomu patrí. ()

Warapeidza

Zajímavá, syrově natočený film o jednom skvělém nápadu, který ale skončil úplně špatně. Když k tomu přičteme zamotané osudy hlavních postav a to, jakým působem je představují hlavní představitelé, tak nelze jinak než ohodnotit tenhle snímek hodně vysoko. ()

snupko13

Fúúúha, tak to bolo kruté. Tak toto som nečakal. Zapeklitá sitúacia od začiatku do konca, ktorá nemala súdené vyústiť do žiadneho šťastného konca. Nechýbalo tomu asi nič, skvelým výkonom ma prekvapil Ethan Hawke, ktorého som poslednú dobu dosť ignoroval. Aj keď film neobsahoval nejaké prekvapivé zvraty a objavili sa tiché, rozvláčne chvílky, všetko perfektne sedelo do pochmúrneho prostredia, kde sa problémy len kopia a neriešia. Koniec bol síce trochu predvídateľný, ale ja som si z celého filmu odniesol dobrý dojem a celkom slušnú depresiu. Odporúčam pre začinajúcich lupičov :)) ()

l4zarus

Film má být dynamickým, zajímavým a pokud toto nesplnuje, měl by mít aspoň nějaký umělecký efekt. Nic z toho jsem v tomto filmu nenašel ()

MIHLIK

Tak je to tak trochu jiný tip filmu trochu zvláštní ale je koukatelnej, smula pro kluky byla vtem že tam zrovinka v tem zlatnictví byla jejich matka a vlastně si ju zabily samy aniž byto jen trošinku tušily... ()

Dusin

Od tohoto filmu jsem čekal něco víc. Prolínání a přeskakování v čase na mne působilo poněkud zmateně. I konec mi přišel celkem odfláknutý. Za nápad dávam 3 hvězdičky, po druhé už na to ale koukat nechci. ()

cernymotyl

Většinou vláčný děj s s momenty kdy budete s vyvalenýma očima zírat jak se dají řešit finanční a rodinné problémy. ()

Jarosh66

Dříve jsem ohodnotil 4 hvězdami, ale s odstupem času musím dát přece jen těch 5. Tohle byl opravdu koncert ! Nejen díky dvoum hlavním hercům ( kteří zahráli opravdu parádně ) ale povedená režie a skvělý scénář dělají z tohoto snímku jednoho z nejlepších ve svém žánru, pro mě bych si dovolil tvrdit vůbec nejlepší. Ještě dlouho po skončení filmu se mi honilo hlavou co se to vlastně dělo. ()

blackperseus

Priemerný film o tom, ako sa dá posr*ný život posr*ť ešte viac. Nápad celkom ujde a prijateľne balansuje medzi thrillerom a psychodrámou. Hodnotenie znižuje prelínanie a opakovanie deja z rôznych uhlov pohľadu. V takomto príbehu je to úplne zbytočné, pretože to neprináša absolútne nič nové a prevratné, ako by sa dalo čakať. Oveľa lepšie by tomu sedelo lineárne rozprávanie. ()

SobikGSXR

Velké zklamání, po přečtení obsahu jsem čekal opravdu kvalitní drama, bohužel mi to přišlo celé vyumělkované. Herecké výkony zachraňují celý film, zvláště Ethan Hawke. Po moc pěkném začátku stagnace až ke konečným titulkům. ()

Houbos

Zmateně dislokované fragmenty, část před loupeží, část po ní. Marná snaha zamaskovat prostinký scénář. Zanedbávaný herec vedlejších rolí Philip Seymore Hoffman tentokrát v hlavní úloze zklamal - velice. Ehan Hawke si hraje stále svou, vyčpělý herec bez perspektivy. Sidney Lumetovi je přes 80 let a pořád zvládne ukočírovat celý štáb. Při objektivním hodnocení k osobě režiséra nepřihlížím. ()

gizi

Tak to bylo velmi příjemné překvapení. Něco jako Kasandřin sen, ale ještě lepší. Výborná režie i celkové pojetí (střihy...). 85%. 30.10.10. ()

dratkovani

Neuvěřitelně dramatický snímek pohledem všech zúčastněných,styl,který mi sedí,rozhodně se divák nenudí a jen zírá nad neuvěřitelností postav,bohužel,jsou i tací...snímek,který rozhodně stojí za to vidět, ovšem hapy-end opravdu nečekejte a to je jen dobře.... ()