Než ďábel zjistí, že seš mrtvej

• USA Before the Devil Knows You're Dead (více)

Bratři Andy (Philip Seymour Hoffman) a Hank (Ethan Hawke) mají problém – tíživý nedostatek financí. Jeden si užíval, ale za cenu daňových úniků, na které mu právě přišel auditor. Druhý nemá práci a tím pádem ani peníze na výživné pro své dítě a svojí bývalou ženu. Aby se z toho dostali ven, napadl Andyho tak trochu zvrácený nápad, jehož realizací je pověřen Hank. Rozhodnou se vyloupit klenotnictví svých rodičů. Věci se ovšem vymknou kontrole a místo lupu se oba dostanou do ještě šílenějších situací, než si kdy dokázali představit. Při loupeži totiž byla zavražděna jejich matka a otec se sám pouští do pátrání po vrazích.
Sex, násilí, rodina. S tímto podtitulem film vyrazil do amerických kin a po světových festivalech. Atmosféra filmu je velmi temná. Andy a Hank se sice chovají jako malé vystrašené děti, ale jejich počínání má příliš radikální důsledky. Kolotoč zabíjení, který rozběhnou díky své neschopnosti normálně fungovat, je pak žene až na samou hranu společensky únosného chování a trest na sebe nenechá dlouho čekat. Jasný, účinný a chytře vymyšlený plán jak rychle přijít k penězům se tak pro oba stává noční můrou. (oficiální text distributora)

hero_bk

Umně napsaný, do detailů propracovaný scénář, se zajímavě se vyvíjející dějovou linií, pěkně vystylizované i zahrané postavy, hezky zapadající hudba. Na to, že režisérovi bylo 83 let, když to točil, tak velkej respekt. Scéna, kterou musím vyzdvihnout ze všech nejvíc: Sypání oblázků na skleněný stolek jako zobrazení totálního zmaru. Prostě výbornej film. ()

Zombiepod

Poskromne nakrútená dráma o jednej ukrutne pomotanej a skazenej rodine z rôznych uhlov pohľadu. Herecky majstrovké a Lumetovsky neprekvapivo zdrvujúce a psychologické v najvyšších možných hraniciach. Jediným negatívom filmu je, že nie je ľahké sa doňho dostať a isté zložky sú pre divákov viac než rozporuplné. Treba sa prebiť cez pomerne sterilnú prvú tretinu, no zvyšné dve len v napätí zhltnete. ()

Knor

Opravdu těžkej kalibr ne pro každýho. Tohle není vůbec nic veselýho, ale těžkotonážní nálož pro silnějšího povahy. ()

Shitonit

Ďábel zjistil že jsem mrtvej někde v půlce filmu. Nějek jsem to přežil, druhý den vo tom vim úplný kulový. Tři hvězdy ze soucitu za vcelku origo námět. ()

walecz

Andrew Hanson je borec. Psychologická dráma, naprosto luxusní hlavně po výtvarné stránce, herci do toho taky slušně buší - kromě ústřední dvojice je skvělý Albert Finney. Pro mě naprostá extáze, protože takových filmů se moc netočí, případné pokusy dopadají často rozpačitě (we own the night). ()

koudi

Lehce nadprůměrný scénář herecky vyzdvyhnou bratři Philip Seymour Hoffman a Ethan Hawke, kteří celý film staví do jiných rozměrů a já se celou dobu nenudil a vychutnával si jejich herecké výkony a nahou Marisu Tomei ;-) ()

Mes-siah

Pohlad do osobného pekla. Niečo také nechcite nikdy zaziť!! Film ma aj poučenie. A to je výchova. Aký otec taký synovia. Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. Ďalšia pozitívna vec je pekná práca s časom, ktorá je tu pododná, nie síce tak namakaná ako vo filme Memento, ale aj tak na výbornej úrovni a nedezorientuje ako to je v iných filmoch. S toho vyplýva, že aj keď už na začiatku vieme, ako to dopadne, vlastne nevieme vôbec nič. Tak na koniec súhrn. Je to dobrá krimi o pohnutkách v jednej na prvý pohlad normálnej rodiny. No na druhý pohlad to už je iná káva. Morbídna káva. ()

LuNaj

Poměrně vysoké hodnocení tady na čsfd nějak nechápu, ale budiž. Film dle mého názoru má betonové botičky, v nichž je zakomponována nedotaženost, plytkost a přílišná délka. A díky tomu jde i celý film ke dnu. A nic na tom nezmění výborné herecké obsazení a sladká Marisa Tomei. Celkově tomu chybí spád, u filmu jsem se nudil a proto ty 2*. ()

curfew77

Je pravda, že všichni účastníci zájezdu se snaží, jak to jen jde (a jde o sestavu, které to většinou jde perfektně)... přesto jsem měl na konci pocit, že to byla docela ztráta času. Na tomhle filmu mě ale lautr nic nepřekvapilo - ba právě naopak jsem si většinou něco řekl pět vteřin předtím, než se to opravdu stalo. Mohlo by se to tvářit jako geniální režisérský prvek, ale já tomu spíš říkám k smrti uzívaná předvídatelnost :) Takže jen za 50 %. ()

pekas

Veliké zklamání. I přes účast skvělých herců jsem film ani na třikrát nedokoukal. Přííííííííííííííííííšerně se táhne. Marisa sice ukázala kozy a zadek, Philip chlupatý panděro, leč filmový zážitek se ne a ne dostavit. Ani nevím za co dávám ty dvě hvězdy, snad za účast dvou hlavních aktérů. Tenhle film byl fakt o ničem, nebo spíš forma se strašně nepovedla. ()

petrik11

Film je takou skladačkou pohľadov jednotlivých postáv na pomerne jednoduchú zápletku. Tá skladačka je postavená tak, že film jedoducho nemá chybu. ()

uodevr

Síla. Kurevsky silná síla. Jen je věčná škoda, že všechna ta energie, kterou oplývá posledních cca 40 minut, se nehemží celým filmem, který jinak nejednou trpí i na docela dost hluchá místa. V každém případě silný, silně nepříjemný snímek, který jen tak z hlavy nedostanu. Obzvláště pak kvůli tomu nesmírně působivému a totálně anti-americkému konci. ()

boombang

Něco jako Fargo číslo dvě, komplexnější, ale ve výsledku méně působivé. Aneb další variace na téma: když se to posere, tak se posere všechno. První i poslední zabití (ne)čekané. Ethan velmi dobrý, P.S. odvedl svůj standard a Marisa se díkybohu párkrát svlékla (však má taky co ukazovat). Aniž bych však chtěl tento film shazovat, tak nejlepší je na něm jeho název. ()

MarsVl

Zbytečně zdlouhavé, celkem předvídatelné, kdy mi chybělo takové napětí. Vyzdvihnu jen herecké výkony. 3* ()