X

Hororový snímek scenáristy a režiséra Ti Westa vypráví příběh skupiny mladých lidí, která v roce 1979 přijíždí na pustý texaský venkov, aby tam natočila film pro dospělé. Pronajme si farmu od postaršího manželského páru, který netuší, co se na jeho pozemku chystá. O filmaře však projeví neobvyklý zájem. Když manželé odhalí skutečné záměry štábu, noc plná výdělečné vášně se změní v krvavý teror. (Cinemax)

ditrue

| 45% | Horor absolutně bez napětí, mixnutý soft pornem, s víceméně nezajímavými, ale hlavně hrozně hloupými postavami a jednoduchým scénářem. První hodinka budování příběhu mě bavila daleko víc, než když se pak rozjelo vraždění, které ničím nedokázalo překvapit. Po technické stránce sice všechno vypadá na jedničku, ale jinak jsem si teda takhle tenhle očekávaný a kritiky vychvalovaný film fakt nepředstavoval. Dovolím si upravit meta-komentář jedné z postav, abych zhodnotil jak na mě zapůsobil - "Řekl bych, že se jedná o jeden pořádně nudný horor." ()

luka4615

První polovina snímku X je jednoduše geniální. Postupné chytré budování atmosféry, představení barvitých charakterů a chytrá kompozice obrazu (dívka a krokodýl z ptačí perspektivy), to všechno zkrátka dokonale funguje. Bohužel, po prvním “mordu” nastane velmi předvídatelný sled událostí, kdy tušíte nebo přímo víte, kdo a jak bude další na řadě. Je to vážně veliká škoda, jelikož potenciál na skutečně vydařený a chytře si s divákem hrající horor zde vážně byl. Tak snad příště! ()

Slasher

Zázračně mě hororový trailer ve finále nezklamal - a je to sympatický, stylový a vtipný mix Farmer’s Daughters (x) a Texas Chainsaw! Celý to fakt vypadá jak natočený v roce 1979, sází na dva šeredný zlý důchodce a když tu přijde na krvavý efekty, jsou poctivý a na doraz. Jako špinavá vyvražďovačka se rovnou řadí mezi top. ()

lamps

Od Neutečeš tu nebyl horor, který by tak kreativně a inteligentně vzdával poctu jedné žánrové etapě a navíc sloužil jako věrný komentář nejen k tehdejší filmové kultuře, ale i k době samotné. Návrat do roku 1979 na rozpálené texaské pláně není jen retro comebackem hixploitationu (střet městských klaďasů, obvykle puberťáků, s jižanskými balíky), jakých vznikají spousty a jen Texaský masakr má už osm marných pokračování - X oživuje celou svobodomyslnou dekádu, kdy cenzoři museli stále častěji to nepřístupné X-ko udělovat, a to s důrazem na to nejpřirozenější a současně nejvíce tabuizované - sex. V prvé řadě tu nejde o přímočarý fyzický střet jako v původním Texaském masakru, na který Ti West záměrně odkazuje v některých stylistických volbách (snímání na bázi lovec-oběť), úvodním zastavením na benzínce, zasazením do Texasu atd… Tady se staví na důmyslných paralelismech mezi oběma tábory aktérů, kteří mají v podstatě stejné potřeby a jejich sexuální možnosti odlišuje jediné (a to výrazně) - jejich věk. Lidé se totiž mentálně nemění, ale neúprosný čas se vždy projeví. Ať už fyzicky na jedincích nebo na rázu společnosti, která diktuje to, co má být in - a v sedmdesátkách byly v kurzu “zadky, kozy a velká péra”, pokud si vypůjčím myšlenku kouzelné Jenny Ortegy. A je tedy dost přirozené, že zdejší final girl musí být hanbatou děvkou, aby dokázala přežít - tváři v tvář hodně vrásčité hanbaté děvce. Natočené je to skvěle, místy snad jen až moc pozérsky a zdlouhavě, retro look se povedl a míra brutality není taková, aby násilí strhávalo pozornost jen na sebe a odvracelo ji od těch poutavých a často dost pravdivých životních myšlenek. “Šukání si musíme užít, dokud nejsme moc staří”. A nebo dokud nepřijde důchodcovský pár s vidlemi, který své mindráky léčí, ehm, po vzoru jižanských balíků. 85 % a pátá hvězda letí za to, že tohle se prostě ukázalo být filmem přesně mě. ()

Lima

Pokus o ambiciozní horor, který tak úplně nevyšel. Zhruba první hodinu, do úvodního mordu, je to velká režijní jízda. Nápaditou kompozicí záběrů, vtipným načasováním scén (krokodýl z ptačí perspektivy!) a takový casting byl na taky jedničku, všechno originální charaktery a všem jsem to žral. To dlouhé čekání na vrchol se povedlo na pětihvězdu. Ale jak se pak spustí spirála násilí, příběh se klišoidně vine předvídatelnými cestičkami, mordy jsou všechno, jen ne něčím zajímavé, byť v jednom West upomíná na Fulciho a všechno to vrcholí scénami, který fakt vidět nechcete (gerontofilní sex). Je to film o dvou půlkách a ta první tu druhou, kde to graduje,  paradoxně převyšuje o hlavu, někdy méně holt znamená více. ()

• Názov filmov odkazuje na označenie X, ktoré používala MPAA v rokoch 1968 až 1990 a ktoré označovalo, že film je vhodný len pre divákov starších ako 16 rokov. Myšlienka tohto ratingu spočívala v tom, že na rozdiel od ostatných certifikátov by X nebol chránený ochrannou známkou a umožnil by filmárom uviesť svoj film do kín bez toho, aby ho museli predložiť MPAA na udelenie vekového certifikátu. Medzi významné filmy, ktoré boli pôvodne uvedené s ratingom X, patria Mechanický pomaranč (1971), Kocúr Fritz (1972), Posledné tango v Paríži (1972), Polnočný kovboj (1969) a Sweet Sweetback's Baadasssss Song (1971). V 70. rokoch pornopriemysel nakoniec využil absenciu ochrannej známky X tým, že v kinách uvádzal pornofilmy s rovnakým hodnotením. Nakoniec sa X začalo viac spájať s pornom a čoraz viac kín začalo odmietať premietať filmy s ratingom X, čo nútilo nepornografické filmy cenzurovať, aby získali rating R. V roku 1990 MPAA zrušila hodnotenie X a nahradila ho hodnotením NC-17. Na rozdiel od hodnotenia X bolo hodnotenie NC-17 chránené ochrannou známkou a nebolo možné ho aplikovať svojpomocne, ale aj tak to znamenalo, že väčšina kín filmy s týmto hodnotením neuvádzala, čo opäť viedlo k cenzúre. (molcan2)
  • Film odohrávajúci sa v roku 1979 odkazuje na reklamy nezvestných osôb na kartónoch od mlieka. Prvé použitie škatúľ od mlieka pre nezvestné osoby však bolo až v roku 1984. (Arsenal83)
  • Brittany Snow v jednom z rozhovorov hovorila o natáčaní nahých scén: "Myslím, že sme si veľmi verili, pokiaľ ide o naše postavy a časť nahoty vychádzala z tejto sebadôvery, ktorú naše postavy vyžarovali. Pripadalo mi to takmer nevyhnutné, pretože nielenže sme nakrúcali porno, ale naše postavy by sa v tom cítili veľmi dobre." Snow povedala, že film "bol cvičením v tom, aby som sa cítila sebavedome, pokiaľ ide o moje telo. Bola som na seba dosť hrdá." (molcan2)

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení