Nenápadný půvab buržoazie

• Francie Le Charme discret de la bourgeoisie (více)

Skupina přátel z vyšší společnosti by ráda společně pojedla, toto banální přání se však ukáže jako nesplnitelné. Hosté se sejdou, popíjejí, konverzují, ale ke společnému jídlu nikdy nedojde – a události, které jej maří, jsou čím dál tím bizarnější. Spletitý, hravý příběh graduje v absurdním, snovém finále.
Na základě této groteskní zápletky Buñuel se zlomyslným humorem analyzuje povrchnost společnosti i její ideály, přičemž nešetří církevní hodnostáře, vrcholné politiky, revolucionáře, vojáky ani aristokraty. Směšnotrapná společenská faux pas v nejvážnějších situacích umocňují satirický náboj filmu. Režisér nabízí pohled do podvědomí znuděných snobů – komické scény střídají zdánlivě nesouvisející situace a pro Buñuela typické absurdní snové sekvence. V duchu surrealistické hry jsou akcentovány motivy snu, sexu a smrti. Hlavní postava (velvyslanec jihoamerického státu, vydělávajícího peníze na výrobě a pašování drog) umožnila režisérovi vyjádřit určitou dobovou levicovou angažovanost, většina kritizovaných společenských nešvarů je však aktuální i dnes. (oficiální text distributora)

Lady_Tei

Nebylo mi dopřáno sledovat tenhle film v klidu. Když jsem si ho pustila poprvé, po deseti minutách jsem musela odejít k nečekaným povinnostem. Vzpomněla jsem si na něj až po měsících, ale i poté jsem jej zhlédla celý asi na třetí pokus. Některé scény se mi opravdu líbily, jiné byly pro mně nezajímavé. Možná jsem si film příliš neužila kvůli okolnostem, ale protože ve mně nic moc nezanechal, nechce se mi pouštět si ho znovu. Nejspíš mi není souzeno oblíbit si ho, ačkoli nemůžu říct, že nemá něco do sebe. Možná jednou hodnocení změním, teď 3*. ()

SuzukiZ

Rezie paradni, herci zajimavi, jen smysl (dej) celeho filmu mi bohuzel unikl.. Byl na me az trochu moc surrealisticke - pravy dej se neustale michal se sny a nakonec nebylo mozne se vubec orientovat v tom, co se momentalne deje.. Bohuzel, treba priste:) ()

Cascabel

Natočit angažovaný film tak nápaditě, vtipně a nevtíravě, že nezestárne a potěší bez ohledu na světonázor diváka, to je umění. ()

santosz

Půvab tohoto filmu jsem hledal asi hodinu, poté jsem usoudil, že tento půvab je natolik nenápadný že nemá cenu se dál trápit. A tak jsem šel radši umýt nádobí. ()

BillyGlass

Tak pozrime sa na to, film o tom, ako sa pár nafúkaných, bohatých, zákon-porušujúcich a mysliacich-si-že-im-patrí-svet ľudí pokúša spolu najesť. No to určite! Buñuel a Cariérre dobre vedeli čo činia. Naši protagonisti svojou mocou radi ťahajú nitky aj za hranicami zákona, čo sa im samozrejme nikdy nevypomstí, už len kvôli tomu, že sú niečo viac (aj v ich očiach). Buñuel im to však vracia v ich snoch, kde, dovolím si tvrdiť, trpia viac, ako trpeli za celý život. Celý film sa skladá z najtrápnejších a aj najnepríjemnejších situácií, ktoré si v živote každý z nás predstavuje, no nikto z nás nechce, aby sme sa v nich ocitli. Vrah biskup? Záhradník biskup? Nie je to jedno? Asi áno, stačí sa opýtať pánov, ktorí majú na svedomí, podľa mňa, najlepší francúzsky film 70-tych a možno aj 80-tych rokov 20. storočia. ()

zigy

Mnoho zdejších uživatelů, zcela unuděných, nepochopilo nenápadný půvab tohoto filmu. Ten tepe budižkničemu a snobské buržousty formou velmi jemného humoru, který je tak jemný, že mnou v první půlce filmu nebyl vůbec rozpoznán. Přesto je to velmi zajímavý a originální příspěvek na téma kastovní společnost - jen je velmi specifický a pro někoho absurdní a hovadina. ()

sibskyn

Přišlo mi jako bych se znovu díval na Andaluského psa, akorát teď v barevném hábitu, s dialogy a ješte by k tomu scénář napsal Franz Kafka. Hostiny, sny a další hostiny se snamy, nemím sice tušení co se mi to snažil Luis sdělit, ale tentokrát se mě opět získal. ()

brasek

Luis Buňuel je jeho filmy si našli ku mne blízky vzťah, o tomto snímku však reč nemôže byť. Postrádam ucelený príbeh a pointu. ()

vitocassetta

Je zvláštní, že tento poměrně nenápadný film se dokázal zvrtnout v tak komplikovanou komedii. Po zhlédnutí jsem opravdu nevěděl, z jaké strany ho mám uchopit. Tato analýza povrchnosti a chování skupinky snobů je skutečně plná narážek a vtipů, ale mnohdy je těžké je pochopit. Přesto jsou některé komediální přetvářky jasné a pobaví i nezainteresovaného diváka. Buñuel se zaměřil na kritiku francouzské smetánky a její nedostatky - falešné masky, převtělení se do jiných osobností, lži, pomluvy a nevěry. A jak to tak chodí, všichni se přesto chovají jako přátelé, ale panuje mezi nimi neskutečná faleš. Hlavní náplň filmu se točí kolem neuskutečněných večeří, které jsou vždy přerušeny nějakou bizarní a zcela náhodnou situací. To samé se dá říct i o chování postav, které je naprosto nelogické a překvapí svojí směšností. Film spíše připomíná jakousi groteskní divadelní hru, kde se dějí nečekané zvraty, které nedávají smysl. Jelikož film neobsahuje žádnou hudbu, děj i divák není sváděn konkrétním směrem. Navíc je vše obalené v symbolických snových sekvencích hlavních postav, které jsou pro Buñuela typické. Při každém naservírování nové scény vůbec nevíme, jestli je reálná nebo snová. Retrospektivní myšlenky a vzpomínky postav krásně míchají celý příběh a časová linka filmu opravdu nenudí. Ve filmu se jako poprvé objeví fenomén "sen ve snu", který později použije např. Nolan ve svém Počátku. Ale určitě jsem nepochopil vše, co se mi režisér snažil říci svými chaotickými, až lynchovskými pasážemi. Ve filmu opravdu není místo či prostor na jakékoliv vysvětlování nebo pádné důvody. Přesto jsem si tuto absurdní podívanou nenechal ujít a neustále uvažuji nad tím, zda příběh nebyla jen sbírka snů povrchních jedinců. "Dáte si někdo suché martini?" ()

Blažena

Nevěřícně jsem zírala. Naprosto ujeté vtípky, absurdní situace, výborná nezvyklá práce s kamerou. Nejvíc se mi líbila ta neustále kouřící a napájející se bloncka. Jistý zvrhlý půvab se zkrátka burožoazii odepřít nedá!:) ()

Aranel

Od režiséra Buñuela jsem čekala film španělského typu (které mám ve velké oblibě) a dostalo se mi filmu francouzského (na které si tak nepotrpím). Určitě jsem se po první zkušenosti s tímto režisérem nerozloučila, ale Nenápadný půvab buržoazie mne přece jen nezaujal tolik, jako většinu odborného i laického publika. Oceněny budiž vtipné vypointované dílčí situace, dobře zahrané rozpaky, pocity trapnosti i žoviální ujišťování, že se nic nestalo - celkově jsem ale v Buñuelově filmu neobjevila téměř žádné surreálné momenty, jen prostě kvalitně natočený příběh s trochu tajnosnubnými prostřihy na společnou procházku po silnici, kterým jsem porozuměla až po čtení psaných programů. Jsem trochu v rozpacích, proto proti většině 3*. ()

Pavlo

Skvelá komédia zachytávajúca absurdné životné momenty pár ľudí z vyššej spoločenskej vrstvy. Jednoducho super zábava. ()

robbez

Absurdní, hravé, vtipné, dekadentní, nesrozumitelné. S nadšením pro sny to ale ti surrealisté vážně už trochu přehání. ()

gizi

Můj druhý Bunuelův film, který mě zklamal. Je to takové nic, pořád jsem čekal něco víc. Nezvykle mrtvé, bez jakékoliv muziky, pouze asi 2x oživeno (hudba v restauraci...). 50% a jen 2*, 20.2.12. ()

babka

Film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1991/92. Co jsme si to s Mistrem provedli, že se občas nemůžeme snésti? Asi je to tím, že tento film byl nabízen na různých přehlídkách a festivalech až do mrtva a já jsem postupně vůči tomuto dílu chladla, až vychladla, leč nezcepeněla a zůstala naživu s poznáním, že jen bizarnost, absurdita a zlomyslnost dobrý film pohromadě pro věky příští neudrží. ()

Ferguson

Šestice přátel z "lepších kruhů" se neustále zve na večeře, ale nějak jim to, kvůli nepředvítalným událostem, nevychází. Surrealistické sny nám pletou hlavu, ale kdo se nechá unášet a nechce neustále hledat nějakou dějovou nit, tak se bude dobře bavit. Pohled na buržoazii, která se nachází na hranici klamu a dekadence - plna nenápadné snahy ji překročit! ()

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008