Píše se 20. leden 1942. Je mrazivý den, sněží a nikdo netuší, co se zanedlouho odehraje v domě u jezera Wannsee nedaleko Berlína. Major SS Adolf Eichmann osobně dohlíží na to, aby pohoštění i nápoje připravované pro skupinu očekávaných nacistických pohlavárů byly bez jediné chybičky. V limuzínách s osobními šoféry se postupně sjíždějí nejvýše postavení muži Třetí říše někteří v uniformách SS, jiní v oblecích vládních úředníků, další ve zcela nenápadném civilu. Posledním z patnácti pozvaných je Reinhard Heydrich obávaný šéf hitlerovské policie a říšský protektor. Už ve chvíli, kdy vkročí do vstupní haly, vzbuzuje mezi ostatními hosty zároveň obavy i respekt nejen proto, že má nejvyšší hodnost, ale zejména proto, že sám maršál Göring rozhodl, aby Heydrich svolal tuto tajnou schůzku a vyřešil na ní veškeré podrobnosti konečného řešení židovské otázky. V následujících devadesáti minutách právě tito muži rozhodnou o osudu milionů lidí v celé Evropě. A když konspirační setkání skončí, konečné řešení začíná. (oficiální text distributora)

Remivsremi

Po celou dobu má člověk mrazení v zádech. S tou lehkostí jakou předvedli, dokázalo pár individuí rozhodnout o osudu miliónů. To se zkrátka nedá pochopit. Výborně zahrané. 90% ()

filmmovier

Krátké, ale strhující. Konverzačka, která se odehrává v jediné místnosti a po celou dobu stopáže je kamera víceméně statická - ale tentokrát nejde o francouzskou komedii, ale o odpudivé (obsahem, nikoliv zpracováním) drama podle skutečné události, ve které banda úchylných nacistů rozhoduje o budoucnosti Evropy, hoduje a trousí vtipy o Židech. Geniálně zahrané, i natočené, zejména co se dvojice Tucci - Branagh týká. Komorní, hnusné, husí kůže zaručena. Patrně jde o nejlepší válečný film, jaký byl kdy natočen. Jen se podívejte - však uvidíte proč. Dokonale vás to znechutí a po tom otevřeném konci vyloženě zamrazí - pokud tedy k tomu nedojde už dřív, jakože patrně ano. 90%. ()

Shetland

Důkaz, že i s minimální výpravou lze natočit slušný válečný snímek, který jen dokáže, že lidské životy jsou ve válce bezcenné. ()

Samuel7

Odporné, děsivé, smutné. Ale natočeno velmi přesvědčivě. V málokterém filmu tolik vynikne zvrácenost lidské povahy. A nejhorší je, kolik aktérů této konference po válce vyvázlo. ()

Beky

Škoda, že jsem se příliš neorientoval v postavách, to je ale moje chyba, užil bych si to ještě líp!!..jinak opět další mistrná ukázka, jak lze na malém prostoru, vyrobit velký film!!!, samořejmě k tomu přispívá téma a výborné herecké výkony, třeba takový Kenneth Branagh zahrál Reinarda Heydricha s takovou samozřejmostí až se mi otevírala kudla v kapse!!..opravdu strhující drama!!.. poctivých 80%!! ()

gjjm

Působí to na mě spíš jako brilantně natočený hraný dokument s dramatickými vsuvkami než jako historické drama - scénář z větší části kopíruje skutečný protokol z konference (což je dobře). V kontextu podobných filmů patří ke špičce. Přátelská srdečnost mezi vrahy a příjemná atmosféra jednání o tom, jak má probíhat největší masová vražda v dějinách lidstva vytváří absolutně děsivou a znechucující atmosféru. Skvělí herci, především Branagh v roli "hodného hocha" Heydricha a McNeice v roli přízemního a jednoduše odporného Klopfera. ()

Pavlínka9

Pro mě osobně je židovská otázka za 2.světové války hodně zajímavá a mám o ni i velký osobní zájem. Tento film je neskutečně skvěle herecky obsazený a dá se říct, že až přehlcený :) :) Že tam uvidím "kukuč" Toma Hiddlestona - to bylo veliké překvápko. Je to koncert jak hereckých postav, tak i historických postav, které tam opravdu až s velikým klidem řeší to, že chtějí zprovodit ze světa až 11milionů pro ně nepohodlných židů...a s jakým klidem a trpělivostí...Je to až nechutné, mrazí z toho a ve chvíli, kdy se jednomu z 15ti mužů udělalo tedy nevolno - byla jsem ráda, že tam vidím aspoň lehký projev lidskosti. Z toho filmu mrazí, ale je tak krásně a jednoduše natočen, že to stojí to vidět znovu a poslechnout si to, co je napsané v těch textech a o čem tak mohli diskutovat. ()

Master19

Velmi hustá esence nacismu v nejhorší formě. Odehrává se tu brutální vražda dvou milionů lidí bez jediné kapky krve - pro mě jeden z nejlepších filmů o druhé světové válce. Při úvodním představování se mi líbila odpověď na otravné vnucování úředníka zastupujícího čtyřletý plán: "Já zastupuju Bormana, stranu a plán na tisíc let..." ()

Tomatáš

Tento film je opět spíše dokumentárním ztvárněním skutečné události, z které vzešly ty nejhorší a nejtragičtější myšlenky a plány, které kdy kdo vymyslel..Neuvěřitelný a velice vypovídající film, který musí každý vidět, aby se na tyto události nikdy nezapomnělo!!! ()

Nyck

Partička vyšinutých chlapů v uniformách se sešla, aby jen tak mimochodem rozhodla o osudu pár milionů Židů. Jako nic se tam baví o plynových komorách a o tom, jak s Židy vypořádat. Při sledování filmu dostanete velkou chuť dát jim osobně do držky. Skvělý Kenneth Branagh. ()

Eleanor05

Nepamatuju si žádný jiný film, kde by se 99% děje odehrávalo v jedné místnosti, u jednoho stolu a postavy by "jen" řečnily, a přesto by to bylo tak neskutečně zábavné... ()

JohnSmith

Skvěle obsažené válečné drama o řešení jedné otázky. Nutno říct, že herci jsou moc fajn, Brannagh neskutečný slizák. Musím přiznat že mi z toho běhal mráz po zádech. Dobrý film. ()

cross

Filmů z Druhé světové války ve kterých se neválčí, ale jenom mluví a přesto jsou napínavé a mrazivé příliš není a tento televizní projekt je přesným a troufnu si tvrdit i velmi vzácným exemplářem. Elitní herecké obsazení rozehrává partii, která i když z počátku vypadá nevinně nakonec rozhodne o životě miliónů bezúhonných lidí. Konference ve Wannsee je filmem ze kterého vás bude mrazit, protože se skutečně stal a protože otevřeně ukazuje, že s tím s čím přišel Heydrich nebyl návrh, ale přímý rozkaz všem zainteresovaným složkám zaobalený do “přátelské” rozmluvy. Silný film, žádná hudba, skvělá realizace – nenechte si ujít! ()

Amputace

Válečné konverzativní drama "uvězněné" do jedné místnosti, v níž se odehraje konference mající vliv na životy milionů lidí - alespoň takto nějak bych si vyložil text distributora ještě před shlédnutím snímku. Po jeho skončení jsou však má očekávání poněkud zklamána. Především proto, že jsem očekával film, ve kterém dojde k radikálnímu vyvrcholení a jakémusi ukončení (v tomto případě spíše započetí), což dle mého nedošlo. Úroveň jednotlivých dialogů, logika argumentace a zároveň protikladná prezentace omezenosti je výborná, to bezpochyby, ale na druhou stranu zde nenacházím žádný činitěl vyvolávající to nepříjemné mrazení v zádech, který by se měl po shlédnutí filmu s tak drásavou tematikou zajisté dostavit. Ne že by za to mohli herci (Branagh a především Tucci jsou naprosto dokonale démoničtí), ani chladná komorní atmosféra, která se k obsahu skvěle hodí, ale spíš jsem postrádal cosi pro nacisty typicky kategorického. Nevím, zda-li to bylo nedostatkem reálných podkladů o této historické události, nebo neschopností výjádřit šokujicí skutečnosti naprosto neskrývaně a bez okolků, ale osudy (a především jejich zpečetění) "oněch milionů lidí" jsem zkrátka nepocítil ani na jediný okamžik. Z jediné slovní konfrontace na mě nedýchla ta moc a nekontrolovaná rozhodnost nad cizím životem (snad jen když promluvil Stanley Tucci coby Adolf Eichmann o detailním provedení plynových komor jsem pocítil cosi nepříjemného, ale stále jen těžko srovnatelného s emocemi, které ve mně vyvolal například Polanskiho Pianista), skutečné utrpení, jehož pozdější teoretickou podobu všichni dobře známe a která zde teprve získávála svůj nejhrůznější obrys. Nevím zda je chyba na mém emocionálním tachometru, ale v každém případě jsem nebyl schopen soucitu, nenávisti, ani jakéhokoli jiného vnitřního projevu. Možná to z části zavinily občas přespříliš složité dialogy (například politického rázu), možná jsem jen jednoduše nepochopil, resp. si neuvědomil váhu a důležitost probíraných faktů, ale výsledek se naprosto minul s očekáváním a zanechal mě zcela chladným. Přestože nemám po filmařské stránce nic, co bych mu vytknul, nemohu jít s hodnocením výše a dávám mu tedy 70%. PS: Mám jisté podezření, možná je to jen klamná domněnka, že někteří zdejší uživatelé nehodnotí ani tak kvalitu filmu, jako závažnost tématu, což jsou pro mě v rámci jakéhokoli umění slučitelné, ale rozhodně ne samostatně fungující atributy, mám-li tedy posuzovat finální podobu. ()

Johnny Violent

Jak v teple venkovského sídla žrali, chlastali, kouřili drahý žvára a trochu se hádali. Za dvě hodiny se rozhodli poslat miliony lidí do plynu. A oni tady vypadají občas skoro i lidsky. ()

Kosmik 1

Konečné řešení židovské otázky. Už jen tohle zní děsivě. Teď si představte 92 minut filmu pojednávajícího o debatě za zavřenými dveřmi, poté řešení a nakonec vyřešení této otázky, které pošle spoustu lidí do plynových komor, prakticky bez mrknutí oka. Jedna místnost, jeden stůl a pár lidí, kteří rozhodnou během chvilky o osudech miliónů. Hrozné..... ()

MiGi87

Velmi kvalitní obsazení a hrozivý námět, leč vše, co bude v průběhu filmu řečeno, zná každý divák alespoň rámcově již dopředu, tedy žádná překvapení, jen drobné odchylky v názorech a finální shoda pod tlakem. Zajímavé jako dokument, nudné jako film, jímž to je. Pro diváky krátce po konci války neobeznámené ještě s tématem by to jistě byl film velmi šokující, obzvláště ta lehkost, s jakou jsou lidé jako Heydrich schopni mluvit o masové vraždě, pro dnešního člověka je to ale jen omílání dostatečně známého tématu bez nějakého obzvláštního uměleckého dojmu. U mně tedy za 3. ()

Kangaxx

"Mŕtvy muž neplodí deti. Mŕtva žena nemôže otehotnieť. Smrť je najlepšia sterilizácia." Autentická dráma o nacistickom transbüro rokovaní, ktoré predchádzalo oficiálnemu zahájeniu konečného riešenia židovskej otázky. Skvelá atmosféra, výborné výkony a historická presnosť. 5* ()