Přízračný svět

Prízračný svet

Svet duchov

Komedie / Drama

USA / Velká Británie / Německo, 2001, 111 min

Komedie? Jen tak v náznacích. Spíš smutné drama o jedné sobecké puberťačce, která se potlouká od ničeho k ničemu a svojí sebestředností dokáže zničit vztah svému příteli. Citlivá Zwigoffova režie a skvělí herci dělají z tohoto filmu podívanou, kterou lze doporučit. Ale na 5* bych to neviděl.(3.7.2005)

Vynikající záležitost! Terry Zwigoff natočil podle stejnojmenného komiksu Daniela Clowese fakt povedený film... Když jsem ho před pár lety viděla poprvé, zaujaly mě zejména herecké výkony Scarlett Johansson alias "vyrovnanější" Becky a Thory Birch alias "otrávené" Enid. A dneska? Dneska miluju celý ten Ghost World, kterým sarkastická Enid putuje se znuděným výrazem ve tváři a co chvíli chce vykřiknout "Fuck Off" na celý svět, a kde ji doprovází její mírumilovnější kamarádka Becky, která je už připravená se běžnému stereotypu přizpůsobit. Vynikající atmosféra, kdy na svět pohlížíme očima mladé holčiny Endi, která všemi svými výstřelky a neotřelým způsobem jednání dává najevo svou výraznou individualitu, jenž nehodlá jít s davem. Má ráda podivné týpky a neobvyklé situace. Jednoho dne si s Becky zpestří den tím, že si vystřelí ze Seymoura. Z žertu se ale vyklube přátelství - Seymour je podivín ulítávající si na gramofonových deskách, což se Becky (jak jinak) líbí. Zábava začíná, ale jednou taky skončí... holt životu se člověk neubrání. Pro mě perfektní nezávislý film, který pro ten jeho svět fakt miluju!(25.7.2008)

Prequel k Americké kráse. Citlivě natočené, mnohdy velmi uvedomělé, ale tohle adolescentní poflakování přes všechnu svojí pod kůži jdoucí atmosféru nebaví zdaleka tolik, jako o dva roky starší a dospělejší bratříček.(27.1.2017)

Souhlasím, že je to silný a zajímavý film, ale nějak si nejsem jistej, o co tam vlastně šlo. Hledání místa v životě a systému? Pokus žít si svou vlastní individualitou a nepřizpůsobit se? Vážně nevím, každopádně je to zajímavý komorní snímek. Některý motivy se mi líbily hodně, některý míň, některý šly mimo mě (těch bylo nejvíc). Odlišovat se od ostatních je asi důležitá vlastnost. Uniformita není důvodem našeho žití, ale občasné pokusy hlavní hrdinky se odlišit (i když to tak může připadat jen mně) byly křečovité a hloupé. A jak si tak čtu po sobě ten svůj komentář, tak zjišťuju, že vlastně ani nevím, co o tom filmu napsat, aby to nevyznělo jako povrchní bláboly. Líbil se mi, ale o čem byly komiksy, to si představit nedovedu. To bude možná to nejlepší, co na to můžu říct.(13.3.2006)

Nejdřív film nastavil solidní tempo, Enid a Rebecca suše komentují okolní svět a dělají si srandu z ostatních lidí. Pak na scénu nastupuje ubožák Seymour, který se díky setkání s Enid stane ještě větším chudákem, což jen podporuje tragikomediální linku. Jenže problém je v tom, že Přízračný svět postupně ztrácí šťávu, sklouzává z černé/ironické komedie do dramatu, divák se směje stále méně a méně, až se nebaví vůbec a nechápe, o co vlastně Enid jde. Konec asi skrýval nějakou symboliku, ale já ji nerozeznal a příšlo mi, že úplně vyšuměl do ztracena, nehledě na jeho zbytečné natahování. Vidím to bohužel jen na průměr, a to je škoda, původní komics sice neznám, ale potenciál filmu (dle výborného začátku) mi přišel značně nevyužitý.(31.5.2011)

• - Všechny filmové plakáty, které vidíme u Seymoura viset na zdi, nakreslil Ernesto Cabral. (HellFire)

• - Kvůli své roli nabrala Thora Birch 9 kg. (HellFire)

• - Když Enid přijde navštívit Seymoura, má na sobě modré džíny - dárek od Dany. Džíny vidíme předtím dvakrát ve filmu ležící na chodníku. (Kulmon)