Přízračný svět

Prízračný svet

Svet duchov

Komedie / Drama

USA / Velká Británie / Německo, 2001, 111 min

Niečo medzi blockbusterovou komédiou a nezávislou drámou. A práve toto je kameňom úrazu, pretože film balansoval medzi týmito žánrami a ani jeden nebol dotiahnutý do konca. Herecké výkony hlavných predstaviteliek boli fajn, ale oveľa viac pozornosti a pochvaly si zaslúžia vedľajšie postavy. 60%.(19.11.2013)

Podivnej film o ničem a přesto se na to dívá výborně, hlavní zásluhu na tom mají samozřejmě herci. Z nich je jednoznačně nejlepší Steve Buscemi, vypadá jako správnej looser a herecky předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů. hned za Buscemim je hlavní postava filmu Thora Birch, ta po americké kráse si vybrala další skvělej film a i tadyje naprosto skvělá, za zmínku tady ještě stojí mladá Scarlett Johansson, která už ve svých 15 letech dokazuje, že zní bude dobrá herečka. Ani se mi nechce věřit, že stejný režisér natočil Santa je úchyl, to je přece jenom film trošku o něčem jiném a rozhodně v sobě nenese spoustu skrytých otázek k zamyšlení jako přízračný svět, no i když....(18.3.2006)

Pekne divnej film. Jsou dva typy takovejhle filmu, bud film vypada, ze je o nicem a taky takovej je a nebo vypada, ze je o nicem, ale pritom se tam resi spousta veci. A tohle je nastesti ten druhej pripad. Zhruba do poloviny to je ciste komedie s vynikajicima scenkama a hlaskama a pak pride druha polovina, kdy hlavni hrdinku Enid vsichni opousti a zacne to bejt slusny drama. A obe tyto casti se Zwigoffovi povedly. Je to skutecne takova druha Americka krasa. Hodne filmu pomaha slusna chytlava hudba a hlavne perfektni herci v cele s mym oblibenym Stevem Buscemim, kterej tu hraje paradniho trapaka. Ale i vykon obou hlavnich hrdinek je perfektni, hlavne Thora Birch, ktera uz ma nejaky zkusenosti s timhle typem filmu prave z Americky krasy. Scarlett sice tolik prostoru nedostava, ale ani mi to nevadilo. Zwigoff ukazal, ze se da film o pubertacich natocit originalne, vtipne a bez nejakejch nechutnejch scen.(8.5.2006)

93% - Nádherný film, který má v sobě mnoho moudra a symboliky, pokud chce člověk hledat. Pokud nechce, nebo to nemá u tohoto druhu filmu za potřebí, pak je tu naprosto parádní atmosféra podporovaná jednak bezva hudbou, ale predevším luxusními hereckými výkony. Ghost World mi zkrátka zalezl pod kůži, a já jsem rád, že tam stále je - po druhém shlédnutí snad ještě víc!(14.3.2006)

Mňam! To byla lahůdka! Celý ten přízračný svět mi byl nějak povědomý. Stačilo se trochu zavrtat do mé nedávné minulosti a hned jsem v ní objevil jeho střípky. A mám takový pocit, že se v budoucnu občas ozve znovu. Hledání místa ve "světě", hledání sebe sama a touha něco s tím vším udělat, i když nevíme co, skvěle symbolizuje závěrečná scéna s autobusem. Já už jsem do podobného před několika lety nastoupil. Myslím, že to nebylo poprvé (ani naposled). Opovrhování nad (ne)normálností a trademarky všedního života někdy chytí i mě, čili i po této stránce sympatizuji s hlavními aktérkami. Film pro mě byl jakousi terapií, jak pochopit věci minulé a zvládnout věci budoucí. Tak zase někdy ahoj, přízračný světe!(17.3.2006)