Enid (Thora Birch) a Rebecca (Scarlett Johansson) práve dokončili strednú školu a lomcuje nimi puberta. Miesto vo fast-foodovej americkej spoločnosti si hľadajú bombardovaním okolia uštipačnými hláškami. Navyše majú depresiu z toho, čo ich čaká. Budú si musieť nájsť nudnú prácu, čakať na prvý románik. Kým Rebecca sa zamestná v miestnej kaviarni a začne si šetriť na byt, Enid je bližšie flákanie sa s neurotickým romantikom Seymourom (Steve Buscemi). Skúška dospelosti je za dverami - obe majú čo robiť, aby si obhájili svoje identity, splynuli so "systémom" a pri všetkých osobných zmenách zostali stále priateľkami. (POMO)

SarumanKo

Mocná generačná výpoveď o outsiderstve v konformnej spoločnosti, o hľadaní seba samého v obrazoch neistej budúcnosti a o medziľudských vzťahoch, ktoré sú krásne i bolestivé v každej podobe. Cynizmom sršiace dialógy som postavám v podaní výborných hercov úplne žral a protagonistka Enid je mi vlastne omnoho bližšia a podobnejšia, než som ochotný si pripustiť. Jej coming-of-age príbeh je o to čarovnejší, že záverečná metafora sa dá vyložiť viac než jedným spôsobom. Osobné post scriptum: Zwigoffa by som za fenomenálnu podzápletku s nechutne pseudo-artovou učiteľkou umenia pozval na pivo. Mali by sme si o čom pokecať. (9/10) ()

Maq

S příběhy o dospívání je z podstaty spojen jeden zásadní problém: Je-li autorem teenager, nezralost je poznat, naopak je-li autorem dospělý, vtírá se nadhled, který není autentický. Takže je to těžké! --- Jak se s tím popral tento film? Podle mě dobře. --- ()

PogoJoe

Podobné filmy mám rád. Tím myslím snímky, které jsou osobité, netradiční, stejně smutné jako zábavné, stejně uvolňující jako zádumčivé, se spoustou drobných nápadů až prdlostí... A se skvělým hereckým obsazením. Tenhle film na mě taky zapůsobil, že mi je se svými hrdiny a problémy blízký, taky se ne a ne zařadit do proudu, do masového (ne)vkusu a tradičních zvyklostí... ()

Brennos

První polovinou velmi pohodový, druhou polovinou velmi depresivní snímek. Jednoduchý, silný a velmi zábavný. Škoda že podobnými atributy neoplývá alespoň přijatelná část dnešní americké studiové produkce. 90% ()

Skip

Film jen tak lehce plyne, žádné velké dialogy, žádné super hlášky... Nuda, zdálo by se, ale ani chvíli jsem se nenudil. Je to film, který ukáže prázdnotu uvnitř člověka, který najednou neví, co by měl udělat se svým životem. Žádné otázky ani odpovědi. Herecké výkony Birchové a především Buscemiho jsou skvělé. ()

hygienik

Po pol hodine som ten film odpísal ako podpriemernú teenage komédiu, ale rozplietanie klbka nestabilných vzájomných vzťahov hlavných postáv mi nastavilo zrkadlo. A to bez toho, aby sa scenáristi uchýlili k moralizovaniu, či ťažšie uveriteľnému deju. Po hodine som si povedal, neurobil som ja náhodou podobné svinstvo svojmu spolužiakovi? A o chvíľu zase a zase. Bolo to skrátka o mne, teda presnejšie o mnohých z nás. A vidieť hrať Scarlett Johansson mi vždy stojí za 1 hviezdu naviac. ()

Dont

Nebylo to špatné, občas lehce humorné, často hodně zvláštní a rozhodně bych si netroufl Přízračný svět někomu doporučit, protože film lze jen těžko někam jednoznačně zařadit a vymezit vůči nějakému objektivnímu vkusu, respektive mnohem hůře než většinu běžných, žánrově daleko zřetelněji vymezených, filmů. Svět podivínů, pro které ti "normální" a tuctoví jsou "nenormální" a naopak mě zaujal do té míry, abych se se zájmem dodíval, ale dojem zůstal spíše vlažný, znovu to vidět nepotřebuji a tak i hodnocení zůstává někde na půli cesty. ()

Fanucci

Není to vyloženě špatné, vlastně se mi to i celkem líbilo. Například rozbory uměleckých děl byly vtipné, Buscemi jako tradičně nezklamal...V megakostce jde v příběhu o to, že dvě holky dospívají, ale každá svým tempem...:-) Zatímco Rebecca ví co chce, Enid neví vůbec nic. A chová se zvláštně...:-) Což je hlavní problém, který já mám s tímto filmem. Chování Enid není nepochopitelné, ale její dětinská sobeckost, povýšenost, arogance a místy až krutost mne tak vytáčely, že jsem jí vůbec nepřál nic dobrého:-) A když se divák neztotožní s hl. postavou filmu, je to problém...70% ()

fmash

Nenápadné prolínání mladických ideálů, ztřeštěnosti a rebelantství a jejich pozvolná transformace ve všednodenní rutinu. Co se dřív zdálo být výhodou, může být náhle na obtíž, a naopak. Ne vždy je na pohled jasné, co je ještě projevem síly osobnosti, a co je již pošetilost. Kdy se ještě řídíme zdravým rozumem, a kdy již dopřáváme sluchu nezdravému rozumu? Přízračný svět je milou nenápadnou exkurzí do maloměstského světa dvou čerstvých absolventek, které si tento proces právě začínají uvědomovat. Každá jinak. Obě snad záviděníhodným způsobem v závislosti na úhlu divákova pohledu. Buscemiho obdivovatelé si přijdou na své, hudba dobrá, nálada výborná. 4½ hvězdy. ()

easaque

výstřední puberťačka se snaží najít své místo ve společnosti. Téma o hledání kompromisu mezi provokováním a přizpůsobením se normálnosti bylo zpracováno docela atypicky a nápaditě, tak nemám velké výhrady - lepší 4* a rád si to někdy zopakuju. První film Terry Zwigoffa je nakonec i nejlepším z jeho filmografie - aspoň pro mě. Ale většině režisérům se stejně nepovede natočit nic vyjímečného a jeho filmy jsou aspoň docela zajímavé. [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

MartinNDL

Jeden z mých nejoblíbenějších filmečků. Stojí hlavně na výborně napsaných a dokonale zahraných postavách. Tady jsem se zamiloval do Scarlett Johansson a Thora se dostala do mých top hereček. ()

Aljak

Totálna irónia, no nie osudu, ale vyvolaná jednou príliš nerozhodnou osobou, ktorá sa tvári, že presne vie čo chce, ale v skutočnosti chce vždy to, čo nechcela, ale keď vidí, že to nemá, tak to chce :) Asi tak by sa dala dala charakterizovať Enid, ktorej je v podstate všetko jedno, ale zároveň jej na všetkom záleží. Veľmi dobre podaný príbeh, hoci miestami veľmi absurdný, ale napriek tomu dosť realistický. Každý predsa poznáme takých ľudí ako je Enid, a často je jej množstvo ľudí svojim správaním podobných. Mňa zo všetkého najviac bavil ten sarkastický štýl akým to bolo podané, no a najmä Enid (Thora Birch) žiarila. Na jednej strane mi jej bolo ľúto, no na druhej strane mi prišla strašne egoistická. Skvelo vykreslený charakter so zaujímavou dejovou líniou, hoci niečo tomu ešte chýbalo - možno tak viac priestoru aj pre ostatné postavy a ich osudy. ()

Martin741

Reziser Terry Zwygoff natocil mily a sympaticky film o tom, ako si 2 samyce hladaju lasku /hetero/. A pritom si predstavuju, ako stravia cas v praci sedenim na prdeli, kotkodakani o zenskych zalezitostiach a popritom zabijat cas kadejakymi blbostami. Dej sa vytratil, ale Thora Birch aj Johansson boli proste skvele, bez debaty : 80 % ()

dezorz

americania vedia tocit aj jednoducho komplikovanie indie filmy, ktore, (nie) napodiv, aj zaujmu. toho casu nenapadna s.johansson, ze. ()

cubajz

film o jedné nešťastné puberťačce, která jen tak z nudy dělá ostatním ze života peklo - hlavním tahounem je bezvadný Steve Buscemi a o moc za ním nezaostávají ani obě mladé dívčiny (mladičká Scarlett Johansson je zajímavá). Konec s přízračným autobusem je krásnou metaforou. ()

Kwaichi

Svojský pohľad na život a ako jeho chod ovplyvňujú všetky okolité faktory. Aj keď dve priateľky začínajú v zdanlivo rovnakej východiskovej situácii, v zlomku okamihov každá naberie iný smer. Častokrát si zmenu samotnú nestihneme ani uvedomiť. Kvalitné herecké výkony podčiarkujú jedinečnosť scenáru. ()

C0r0ner

Místy to byla celkem sranda, plus se mi líbil ten teen pohled hlavních hrdinek, ale celkově to vyznělo tak nějak do prázdna, aniž by člověk dokázal uchopit pointu a podstatu. Chápu kladné recenze, ale mně to moc neřeklo. Když už, tak něco jako Mladí zabijáci. 55% ()

danecek24

59. Zlatý Glóbus za rok 2001 - nominace (2) - Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Thora Birch, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Steve Buscemi ()

Rickon Stark z Hry o trůny míří do Zlína

Rickon Stark z Hry o trůny míří do Zlína