Reklama

Reklama

Krysař

  • angličtina The Pied Piper (více)
Animovaný / Loutkový / Horor
Československo / Západní Německo, 1985, 53 min

Obsahy(1)

Moderní zpracování středověké německé legendy o krysaři, který ztrestá hříšné a zpupné město Hammeln. Je to jeden z nejnáročnějších filmů, které kdy byly ve světě animovaného filmu natočeny. Expresivně, dramaticky stylizované loutky a scény se stávají krutým obrazem života, z něhož vymizel cit a láska. Film Krysař patří plným právem mezi základní díla české i světové animované tvorby. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (140)

Knuckless 

všechny recenze uživatele

Městečko Hammeln má problém- je v něm totiž plno "krys". Naštěstí se objeví cizinec ostře řezaných rysů, nadaný nejen hudebním talentem... Nu myslím že v popisu děje asi netřeba dále pokračovat. Celkově hodně ponuré a co se loutek týče, tak nečekejte žádný roztomilý maňásky... A ještě k hudbě- pánové Stivíne, Pavlíčku a Kocábe- bravo! ()

Vercinix 

všechny recenze uživatele

Když jsem to četl, tak jsem si představoval všechno možné, ale tohle to snad ještě předčilo! Málo kdy se stává, že film je lepší než kniha, ale zde to s knihou může nejn směle soupeřit, ale snad i s přehledem vyhrát! Loutky a atmosféra z kterých běhá mráz po zádech! stělesněná noční můra, která však čímsi působí tak důvěrně zně a až skoro mile a přitom je tak latentně děsivá! NO PROSTĚ SUPER:) ()

Reklama

kajas 

všechny recenze uživatele

Loutkové filmy jsem nikdy v oblibě neměla a názor jsem nezměnila ani po zhlédnutí tohoto filmu. Dýchla na mne temná atmosféra (způsobená hlavně hudbou, co si budeme povídat, Kocábovi se vážně povedla), ale živé krysy mi do celkové koncepce neseděly, stejně jako fakt, že s Krysařem se setkáme až v polovině filmu. ()

belldandy 

všechny recenze uživatele

Město nerovných stěn a pokroucených tvarů, ostrých hran a špičatých rohů, město zkřivené uvnitř i navenek je dějištěm Bártova krysaře. Surreálné loutky vycházejí z tradic středověkého řezbářství poučeného českým rondokubismem. Doplňovány jsou ovšem reálnými rekvizitami (jídlo, víno, krev). Řeč je nahrazena skřeky. Městu vládne atmosféra rušného schraňování a schánění. Lidské úsilí se příliš neliší od krysího. Lidé a krysy se navzájem podobají a dlouho žijí v určité symbióze. Ve dne se lopotí lidé a v noci město ovládnou krysy. Obludně velké krysy však nabírají navrch. Jednoho dne však vkráčí do "Města" Krysař jako fantastické stvoření z mýtů a vyčistí město od všech krys. V závěrečné sekvenci nabírají lidé spolu s krysí povahou rovněž krysí vzhled. Jejich konec je neodvratným a logickým vyústěním příběhu. - Jiřímu Bártovi se podařilo natočit mrazivě pravdivé ztvárnění Dykova příběhu. ()

salahadin 

všechny recenze uživatele

Až na to, že ta jejich podivná "řeč" zněla jako čínština křížená s ewokštinou, tak je Krysař parádní film s originálně budovanou výtvarnou stránkou. Přijde mi, že se Tim Burton musel u některých svých filmů (např. Mrtvá nevěsta) inspirovat právě Krysařem. Křivé baráky, křivé dveře, minimalistické obličeje, předimenzované krysy, prostě vše ťip ťop. I když se tu nemluví, ale skřehotá, vždycky pochopíte oč jde. Buď je to jasné, nebo autoři použijí piktogramy (např. když dva smlouvají o ceně, lítají jim z úst mince s určitou hodnotou). Paráda. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (2)

  • Ředitel Krátkého filmu Kamil Pixa původně nabízel svůj scénář Krysaře režiséru Juraji Herzovi, ten jej však přepsal do podoby, v níž hlavní roli měly hrát krysy a jejich stát. Pixa tedy přípravy zastavil a o rok později předal námět a scénář Jiřímu Bartovi. O samotné natáčení se Pixa nezajímal, a tak pro něj byla první projekce hotového filmu velké překvapení. Před Pixovou zuřivostí zachránil Bartu německý producent, který filmu zatleskal vestoje. Podle Bartova svědectví Pixa prohlásil, že druhého dne bude potřeba film přestříhat, naštěstí však byl do rána odvolán z postu ředitele. (Přemek)
  • Filmoví cenzori vo vtedajšej ČSSR chceli film zakázať, a to hlavne z dôvodu, že hudbu k nemu zložil Michael Kocáb, ktorý bol členom vtedy zakázanej kapely Pražský Výběr. Po čase však film získal niekoľko ocenení na zahraničných filmových festivaloch, a tak ho nakoniec cenzori povolili. (Jello Biafra)

Reklama

Reklama