John je trochu lenivý, proto jen občas jezdí po New Yorku jako taxikář. Když veze namyšlenou slečnu na letiště, rozhněvá se, a tak ji nechá v taxíku na mostě a klíče zahodí do řeky. Spolu s kamarádem Russellem, kterého práce učitele angličtiny taky moc nebaví, se přihlásí do armády. Jack svým svérázným humorem způsobuje při výcviku sobě i ostatním problémy. Při jedné z mnoha vylomenin oba kamarádi zatknou v roli vojenské policie dvě pěkné dívky, s kterými se sblíží. Na prohlídce před závěrečnými zkouškami určí generál jednotku, která má v Itálii představit nové bojové vozidlo americké armády. Není to tank, ale špičkovou technikou vybavený pancéřový mikrobus se silnými zbraněmi. Jack a Russell se s ním vydají do Alp, kde se chtějí setkat se svými slečnami. Kapitán se s jednotkou vydá za nimi, protože si myslí, že John a Russell jsou špióni, kteří utekli s bojovým vozidlem do Československa. (oficiální text distributora)

blackJag

"IT'S CZECHOSLOVAKIA. IT'S LIKE GOING INTO WISCONSIN." Zapojení komunistického Československa přináší především pro nás přidanou, nostalgickou hodnotu :-) Je to úlet, jak jsme pro Amíky byli prostě jedna rudá ruská pakáž :-) Jako komedie nejde o nic přeborného, na Reitmana mi to vlastně přišlo celkem slabé, přeci jen to prostředí, v něm flákači jako Murray a Ramis, kruciš, to šlo výborně vytěžit, nicméně nestalo se, ALE (!) chemie Murray - Ramis zakořenila a co potom přišlo, všichni víme, takže dobrý :-) 60% ()

BMAJTZ

Začátek funguje jako komedie více než dobře, Murray a Ramis jako komediální duo taky. Bohužel na dnešní poměry tohle rozhodně není nijak originální a závěr v Československu to vyloženě sráží minimálně o jednu hvězdu. Mimochodem debilní je, že v českém dabinku mluví češi rusky, je fakt, že to jde pochopit. ()

Han22

Může být špatná komedie kterou režíruje Reitman a ve kterém hrají Murray, Ramis a Candy? Nemůže. A tenhle film špatný není - výcviková část u armády je skvělá, Murray je správný looser už před nástupem do armády a jeho souboje s seržantem Hulkou mají správné grády, jeho motivační proslov před přísahou a následná přísaha nemají chybu. Sice se to občas vleče, ale i tak je to příjemná komedie. Ve finále ovšem tvůrce změní žánr, udělá z filmu regulérní akční film se superautem ala James Bond a bohužel pro mě si vybere Československo jako zemi, ze které udělají amíci blbce. Samozřejmě se všemi klisé, které nás ukazují jako část Ruska. No tohle mě dokáže vždycky neuvěřitelně nasrat, proto ubírám hvězdičku z původně míněných čtyř. EDIT 2024: Výborný Murrayho lempl, který se nezmění ani o píď na "správného vojáka", pěkně jsem se zasmál, ale chudák Československo na konci, něco tak trapného jsem neviděl ani nepamatuju. ()

ElizabethBay

Pro mě hodně podivná komedie. Zvláštní námětem a především scénářem, něco takového se jen tak nevidí. Dvojka složená z Murrayho a Ramise je báječná a opravdu výbušně vtipná, bohužel se film vyčerpal během první půlky. Pak film vypadá jako by si tvůrci s rozjetým příběhem nevěděli rady a ztrácí šťávu, vtip a hlavně pro mě ztrácí absolutně smysl. První půlka našlapaná a originální (klidně bych hodnotila 85%), žel druhá už je jen stínem první části (dala bych tak 20%). S ohledem na mého oblíbeného Reitmana a ústřední dvojku si myslím, že tři hvězdičky jsou adekvátní. ()

Vajonek

Za příběh tak dvě hvězdičky (mělo to dobře našlápnuto, slibný rozjezd, jenže jak se kluci přesunuli na výcvik, začalo to postupně upadat a něco se dělo v podstatě jen ve chvílích, kdy se začal předvádět hlavní hrdina a divák se mohl alespoň tímto bavit), za Billa (i další jeho zdatně sekundující kolegy) pět (jak jinak), dolů na výsledné tři zarovnávám kvůli přiblblé zápletce s výjezdem do obsazeného Československa, které bylo vážně hóóódně realisticky vyobrazené se vším všudy (blbý, že to přitom režíroval člověk ze Slovenska - na druhou stranu vezmeme-li do úvahy, že se přesunul do zámoří už jako malé dítě, není divu, že si "nás" v dospělosti takto skutečně mohl představovat)... ()

DocBrown

Neuvěřitelné, jakou kravinu dokázal Reitman natočit těsně před kultovním Ghostbusters s takovou sestavou. Scénář je až na začátek mizerný a s takovými dialogy to nedokáže zachránit ani Murray. Reitman si možná vzpomněl na své československé kořeny, ale "návštěva" Československa je pojata s tradiční americkou ignorancí, takže tam ani žádného čecha neuvidíte. Podprůměrný divák pozná, že tohle hranice železné opony opravdu není, průměrný divák pozná, že taková továrna u nás nikde nestojí a mírně pokročilý divák pozná, že tanky rozhodně nejsou sovětské. Hlavně si na konci pěkně zasalutovat, jaký jsou američtí vojáci kabrňáci. Nakonec ale přece dávám tu druhou hvězdu za Bernsteinovu hudbu a fiktivní československé noviny Denní Informátor : Místní hoši odrazili hordu tlupu yankeejů. A odkaz jistě na Dvořáka : Čechové měli vždy pověst dobrých hudebníků vždy pověst dobrých. 35% ()

F.W.Colqhoun

V návaznosti na zprávy o nečekaném odchodu Harolda Ramise jsem si chtěl osvěžit paměť, o koho vlastně šlo. Neměl jsem ale asi šťastnou ruku. Dobro tohoto filmu lze shrnout jen několika málo slovy: Bill Murray, dechberoucí půvab Sean Young a kozičky manželky Dennise Quaida PJ Soles. Štiplavé improvizace živí hlavně Murray a o zábavu je v takovém případě postaráno. Sean Young je prostě překrásná (a nic na tom nemění její pověst bezbřehé krávy) a v kozičkách PJ si neopomene vymáchat hubu ani ústřední komik (zatímco se manželka Dennise Quaida musí dle notiček jen poslušně smát). Storku o četě outsiderů to ale táhne trochu dýchavičně. Satira, která by filmem o buzerplacu být prostě měla, aby nebyl směšná jinak než nezáměrně, tu sice znát je, ale ne dost, aby film zároveň nepůsobil jako náborové video (což si zelení pánové uvědomovali, když produkci tak mohutně podporovali). Finální invaze do Československa je nejen špatně natočená, představuje ale také zenit nudy, což je škoda o to víc, že se měo jednat o klimax. Přesný průměr. ()

Jeremiah

Tenhle film mi trochu připomněl mentálně zaostalého bratra Policejní akademie. Skoro žádný humor, lehká předvídatelnost děje, ani herecké výkony za moc nestály. Navíc je pěknou blbostí, že by do americké vojenské policie byly verbovány děvčata - tam vždy slouží největší bouchači. Prostě víc než na 2 to není. ()

GMVajgl

Kromě hrstky fajn vtipů je to z mé perspektivy v roce 2016 docela zbytečný film. Je to sonda do minulosti, popkultury roku 1981 a začátků Billa Murrayho. Jeho improvizaci je věnováno hodně prostoru, bohužel není jasná motivace jeho postavy, jak všechno ironizuje - Má tu armádu v píči nebo ne? Příběh začíná velmi brzy praskat ve švech, konec v hodně přehnaně pojatém Československu se rozpadá už úplně. Jako divadelní představení na školní besídce. ()

Olík

Typická osmdesátá léta záležitost. Ivan Reitman (Dvojčata), Sean Young (Lékařská akademie), Timothy Busfield (Pomsta šprtů), John Candy (Strýček Buck), Judge Reinhold (Policajt v Beverly Hills), Joe Flaherty (1941), Harold Ramis (Krotitelé duchů), John Larroquette (Packalové 2) a samozřejmě Bill Murray (Caddyshack). Takhle přesně si pamatuji VHSkové roky mého dětství. Armáda, švejkování, zelené mozky versus problémy s autoritami….podivuji se, že naše distribuce nepřejmenovala snímek na Armádní akademii. Kdybych měl neznalému přiblížit, co to byla americká osmdesátková komedie, tak zřejmě sáhnu po jiných kouscích, ale i tak jsou Lampasy bezesporu klasikou. ()

Stíba

Slušná komedie kde vtipné momenty střídají lehce trapné ale Bill Murray a spol. odvádějí dobrou práci. Z našeho pohledu asi trochu snižuje kvalitu lehké zesměšnění Československa nicméně nic závažného co by pro americkou produkci bylo netypické. ()

kluzo

Taková poobědová oddychovka s dnes už celkem vyčpělým humorem a trapnou zápletkou. Pro někoho, kdo to ještě neviděl - jednou a dost. Zaznělo to zde v několika komentářích a neodpustím si to taky zmínit. Pro obdivovatele Ghostbusters velké zklamání. Místy hodně přitažené za vlasy (hlavně zobrazení Československa). Propaganda prostě fungovala a funguje za každého režimu, a to na obou stranách. Stále se ale nějak nemůžu zbavit dojmu, že americké vyobrazení socialismu je tak nějak trapnější, než to naše socialistické, v různých filmech, vyobrazení kapitalismu. ()

tranquill

"Znamená to, že jsme pro dnešek skončili?" Bill Murray je zárukou skvělé zábavy a Ivan Reitman jistě dosadil ruské vojáky na CZ hranice schválně 😁 "Bum šakalaka bum šakalaka bum šakalaka bum!" ()

jda23

((Na pár much a vyrušovanie nevyraznych kvalít,ktoré vyťahuje nahor nielen Bill v life-time forme, je TO zaručená a nie.najlahsia zábava s velmi lahkym profilom, malými prestávkami a zaverečným len-akčným prístupoidom.)) Fun club Murrayho stavia priebojny zaklad aj na tejto komedii, 80 per. Mame tu dalsieho mutanta s ludskou tvarou a hybride pristupom. ()

Lumberjack

Murray a Candy pod vedením Reitmana sliboval dobrý film, bohužel to mé očekávání nenaplnilo. Děj i herecké výkony o ničem. (Opravdu jen) pár vtipných momentů (Candyho zápasení v bahně, výcvik nováčků), vyobrazení Československa a retro kozičky, takže dávám lepší 2*... To už byla mnohem více příjemnější komedie Báječná dovolená s dvojicí Candy & Aykroyd... ()

kusma

Bill Murray je můj oblíbený herec, tak nemůžu jinak než dát 4*. Jeho výraz prostě miluju. Jinak souhlasím se seppem, kdo není jeho fanoušek, bude to brát jako průměr či míň. 5 nedávám jen za to Československo, kde se asi mluví pouze rusky:-) ()