Reklama

Reklama

Prehistorická planeta

(seriál)
  • USA Prehistoric Planet
Trailer 1

Série(2) / Epizody(10)

Obsahy(1)

Podívejte se na zázraky našeho světa jako nikdy dřív prostřednictvím tohoto působivého dokumentárního seriálu od Jona Favreaua a producentů Zázračné planety. Cestujte s námi 66 milionů let do minulosti, kdy pevninu, moře a nebe křižovali majestátní dinosauři a další úžasní živočichové. (Apple TV+)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (45)

bobstock 

všechny recenze uživatele

Tvůrcům se opět povedlo přivést nejkrásnější živočichy na světe v jejich přirozeném prostředí k životu. Mnohokrát i v zajímavých roztodivných polohách. Obrazově opět zase o kus dál, jak technicky, tak vědecky. Je vidna přímá inspirace chováním současných zvířat a proč ne. Stejně tak jsem si všiml a váhal jestli daná flóra existovala již tehdy před 100miliony lety, kdoví a je mi to celkem fuk. Jako fanda dinosaurů jsem byl velice spokojen. Davidovi Attenboroughovi přeji mnoho zdravíčka do dalších projektů simply best narrator. ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Jedním z mála pozitiv technického „pokroku“ tak zvané digitální revoluce (DMSM degenerace) je skokový vývoj vizualizačních technologií. A tak jsme se od toporných džaponských plyšových monster z padesátých let dostali přes Zemanovy loutkosaury až k Juráči. Jeho první díl byl tenkrát, dle slov samotného Štefana, brutálně drahou a časově nekonečnou mrdačkou, možnou realizovat pouze pro potenciálně vysokopříjmové bourače bloků. Mrdačkou, která však tehdy téměř každého diváka posadila na prdel. Neuplynulo ani dvacet let a vizuálně dokonale přirozené, neuvěřitelně realistické dinouše seká jak housky na krámě, dokonce v monetárně absolutně nevratných televizních dokumentech, kdejaká zkurvená BBC (British Bolshevik Channel). Ta v rámci demagogické převýchovy samosebou neodolala, hned udělala z pár pterosaurů tranzistory a bukanýry, vyrukovala s tyranosauří samicí, co cílevědomě cvičí se zkurveným šovinistickým samcem (a dozajista brutálním znásilňovačem!), a tak tak se ještě udržela, aby nezobrazila ledního pramědvěda jako negra, nicméně i tak jsou ty brontopohádky díky dechberoucí vizualizaci naprosto fascinující. Jistěže se nám snaží vsugerovat, že rozličné věštecké pavědy mají z těch pár koster stoprocentní vědecké poznatky a teorie, jak to před 60 milióny let chodilo a jak přesně ty přerostlé ještěrky vypadaly, teorie prakticky prokazatelné asi jako Bertíkova relativita. Nehledě na zcela nezpochybnitelný, Starým i Novým firemním almanachem nade vši pochybnost prokázaný objektivní fuckt, známý každému „rozumnému“ paleokreacionistovi, že poté, co rozsvítil, schválně tu ty falešné kosti rozházel Fousatej strejc jako takový škodolibý vtípek, aby později zmátl všechny ty zkurvené heretické paleontology  a nasměroval je do vroucího oleje a k rozžhaveným pohrabáčům, protože na obláčku už začíná být nával. Ale i přesto všechno je to pořád velká paráda. Jedinou drobnou vadou na estetice tohoto skvostumentu je stoletý afektovaně gestikulující nesympatický bukvoid Davča, jenž to sice naračně dává s ocasem v ruce na výbornou, ovšem děsit přihlížející svým fulfrontálem by už rozhodně nikdy neměl. Naštěstí jsou ta chvilková traumata z jeho strašlivých píár zjevení se v každém díle záhy vyvážená například rozkokošně strupatou praveleropuchou nebo uhrančivým třicetikilovým hovnem pramouchami olezlého gigantického ptakopyskosaura. ()

Reklama

Finskej 

všechny recenze uživatele

Seriál je pěkný, ale fascinuje mě, jak mohl někdo vyrobit, schválit a do světa pustit tak strašlivě nevyvážený zvuk. Fakt zle ukrutně, člověk aby neustále přidával, aby slyšel komentář, a ubíral, aby ho nezabily oproti komentáři příliš nařvané zvuky efektů/okamžiků a, když je tak hlasitá, až nesnesitelně dramatická hudba. Jak je jinak vše uděláno profesionálně, tento aspekt působí až udivujícně odfláknutě. ()

Klajnik 

všechny recenze uživatele

S přihlédnutím oka 3/5, protože mám přírodovědné dokumenty prostě rád. Technologie je dobrá, takže to vizuálně vypadá dobře. Problém je jen v tom, že to informačně není moc nabité a tak u některých situacích pochybuji nad tím, jak mohou jisté věci vědět s určitostí. Jak mohou vědět, že si dinosauři kradli větývky z hnízd, aby si usnadnili stavbu vlastního? Možná je to spíše doměnka. Možná je to doměnka vysoce pravděpodobná, protože to mezi zvířaty může být dost běžné. Někde jsem to už slyšel u nějakého dnes žijícího druhu. Každopádně by se mi líbilo, kdyby Attenboroughův komentář nebyl tak úsporný a sděloval podstatně víc informací či toho, jak jsme došli k tomu, že z určitých faktů vyvozujeme určité hypotézi. Jasně, ono mi dává smysl, že byl T-Rex dobrý plavec, když přihlédnu k té stavbě těla, ale stejně bych chtěl vědět víc. ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Ten zajímavější letošní Jurský svět - s láskou jsem u něj zavzpomínal na vyrůstání u Putování s dinosaury. Velká paráda to je. A přitom v podstatě úplně tradiční přírodopisný dokument jako ze současnosti - tuhle iluzi podporují až úsměvné detaily jako "fyzická" kamera do které dinosauři šťouchají když přijdou moc blízko, nebo černobílé noční záběry. A samozřejmě s narací Davida Attenborougha. Putování s dinosaury vlivem starého televizního CGI už dost nehezky zestárlo - ale stejný osud už tohle nečeká, Apple do Prehistoric Planet napumpovalo solidní rozpočet a všechno v něm fakt hraničí s fotorealismem, tohle bych s chutí chtěl vidět v IMAXu a ve 3D. A fascinuje mě progress v poznání dinosaurů a jejich života za těch pár desítek let od Jurského Parku. Nejde jen o to že Velociraptor teď vypadá jako trochu větší a smrtonosnější slepice, ale detaily z chování zvířat, speciálně když jde o rozmnožování podobné bizarně komplexnímu chování zvířat současných. ()

Galerie (136)

Zajímavosti (5)

  • První dvě série dokumentu jsou zaměřeny na druhohorní faunu stratigrafických stupňů maastricht (72–66 milionů let) a kampán (72–83 milionů let), z posledních dvou období pozdní křídy a celé éry druhohor. V této době dospěla evoluce neptačích dinosaurů, pterosaurů, většiny tehdejších mořských plazů (mosasaurů a plesiosaurů), amonitů a dalších pradávných živočichů k vrcholu. Jejich biodiverzita byla tehdy jednou z nejvyšších během celého času jejich existence. Tento fakt dokládá mimo jiné bohatý fosilní záznam v sedimentech z věků odhalených v mnoha světoznámých geologických souvrstvích. Z nich jsou nejvýznamnější zejména souvrství Dinosaur Park v Kanadě (s 49 druhy dinosaurů) a Hell Creek v USA (s 27 popsanými dinosauřími druhy). (Marasuchus17)
  • Podle vokalizačních studií z let 2022–2023 neptačí dinosauři neuměli řvát ani vydávat většinu zvuků jako současní savci, jejichž hlasy byly v minulosti pro dinosaury hojně užívány. Dinosauři totiž narozdíl od savců postrádali hrtan (lyrinx). Avšak podle nově nalezených fosilií mnoho z nich (přinejmenším v případě obrněných ankylosaurů, jako jsou rody Anodontosaurus, Antarctopelta a Tarchia, objevujících se v tomto dokumentu) disponovalo syrinxem (zvukovým orgánem, jímž jsou opatřeni dnešní ptáci současní dinosauři), tudíž vydávali spíše zvuky podobné jejich moderním blízkým příbuzným – ptákům a krokodýlům. Nicméně i přesto se mnoho dinosauřích zvuků mohlo (byť vzdáleněji) podobat i těm od současných savců. Z vědeckého hlediska je však většina dinosauřích zvuků v tomto dokumentu na rozdíl od ostatních dosud nejblíže realitě nejen ze světa končícího období křídy. (Marasuchus17)
  • V části zachycující dospělého tyrannosaura proti quetzalkoatlům v boji o mršinu alamosaura na pláži lze slyšet tyrannosaura vyluzovat zvuky podobné těm od současných krokodýlů a jiných plazů (trochu i ptáků), které byly použity již v předchozí sérii. V této scéně je však při dobrém poslechu možné sem tam zaslechnout také zvuky od tyrannosaura (Rexy) užité ve franšíze Jurský park (konkrétně krátkou verzi „řevu“). Když jeden z quetzalkoatlů bodne do tyrannosaura svým zobákem, tyrannosaurus vydá tygří řev. V případě zvukového efektu ze zmíněné franšízy se jedná o referenci právě na ni. Použití těchto „tyrannosauřích” zvuků v dokumentu se však setkalo s kritikou nejen z řad odborné veřejnosti. (Marasuchus17)

Reklama

Reklama