Fahrenheit 9/11

• USA Fahrenheit 9/11 (více)

Protibushovský politický dokument amerického režiséra Michaela Moorea Fahrenheit 9/11 získal na letošním MFF v Cannes Zlatou palmu za nejlepší film. V první části filmu předkládá ironický portrét Bushovy osobnosti a zabývá se okolnostmi a následky teroristického útoku na WTC včetně války v Afghánistánu. Upozorňuje na Bushovo přehlížení signálů o chystaném útoku, ale vrací se také k jeho kontaktům se saúdskoarabskou oligarchií. Druhá část je zaměřena především na válku v Iráku. "Koho by zajímal Irák, kdyby tam nebylo druhé největší naleziště ropy na světě? Bush bombarduje celý svět kvůli naftě," zazní ve filmu. Poslední část snímku Fahrenheit 9/11 je nejemotivnější, Moore se v ní soustřeďuje na výpovědi lidí, které válka postihla nejen v Iráku, ale i doma ve Spojených státech. Film je natočen atraktivní, zábavnou formou, v níž nechybí humor, což režisér v Cannes zdůvodnil především tím, že mu šlo o to, zaujmout mladé "popcornové" publikum, jemuž je jeho film určen a které - pokud se nebaví - z kin záhy odchází. (oficiální text distributora)

BlueZero

Je ťažké hodnotiť tento dokument, pretože je to z veľkej časti politická agenda a tú časť by som ohodnotil tak na jednu hviezdičku, kedže konšpiračné teórie boli vcelku zaujímavé, bez ohľadu na to, či sú pravdivé alebo nie. Druhý pohľad je kinematografický, prvá polovica bola dramaturgicky dobre spracovaná, ale keď už sa snažil hrať na city, tak som to chcel vypnúť. Michael Moore vie geniálne vyťahovať veci z kontextu, napríklad použitie myšlienky z Orwellovho románu 1984, o pôsobnosti vojny na udržanie moci, samozrejme zabudol dodať, že táto filozofia platí len keď sú si všetci rovný a nie keď istá skupina chce všetko pre seba. ()

cold

Myslíš to dobře, já Bushe také nemám rád, ale takto okatě bez naprosté objektivity to nemá naprosto žádný smysl. ()

Romario

Všechny mé názory na válku,manipulaci s davem,zájmy USA ve státech,kde jsou naleziště ropy,to všechno je zde...nemůžu jinak než ohodnotit plným počtem. ()

Theraphosa

Michael Moore má mé veškeré sympatie. Konečně někdo prezentoval nehoráznou stupiditu většiny američanů s největším volem v čele. Krása Michaele, stojím za tebou! 90% ()

Kapybara

Nepochybuju o tom, že Moore to myslí upřímně a sám svým myšlenkovým vývodům zcela věří. Fakta, která předkládá, jsou ale dost chabá a celá jeho pracně zbudovaná konstrukce se záměrem prezentovat Bushe téměř jako diktátora je hodně chatrná a zbortí se, jakmile se nad tím vším člověk trochu zamyslí. Moore je šikovný manipulátor a zručný režisér a spojováním nijak spolu nesouvisejících faktů je schopný vyvolávat ve vás dojem, že "na tom něco je". Jenže není. Že je Bush hlupák, to jsme věděli už dávno, ale že je "chytrý hlupák", tak jak ho představuje Moore, o tom silně pochybuju. Bush si jednoduše v nejmenším neuvědomuje dosah svých činů - a to je vše. Moore tu předkládá podivný slepenec velmi zábavných momentů, prokládaných okamžiky, z kterých mrazí, vystupňovaných místy až k patosu a hysterii. Škoda, že je to tak mimo, ale tři hvězdičky dát musím - hodně jsem se nasmála. ()

Hopper

Moore nema rad Busha a vobec sa s tym nepara. Prave preto je treba tento dokument brat s velmi velmi velkou rezervou, pretoze k demagogii ma skutocne velmi blizko. Napriek tomu musim povedat, ze aj napriek neskorej nocnej hodine ma celkom zaujal a aj pobavil. Ale Bowling je skutocne blizsi k realite. ()

wosho

Moore by se uplatnil v jakýmkoliv totalitním systému, kde by točil demagogická díla. Velice šikovně pracuje s fakty, které skládá dle svého uvážení a kašle na názor druhé strany. Navíc má rozhodně talent a své práci rozumí. Jen bohužel neví kde je hranice mezi uměním a oním propagandistickým atakem. ()

cab

Slabsi odvar predchozich mistrovych pocinu, jemuz je stale vhodne venovat pozornost, protoze dve hodiny zivota straveneho navic pred bednou jeste nikoho nezabily. 70% ()

Hanys_

Byla tady až moc vidět ta Moorova snaha ukázat nám, jakým že banditou ten Bush vlastně je. Chtělo by to méně zaujatosti, protože to téma samozřejmě zajímavé je. 6/10 ()

Paity

Samozřejmě, že je to kontroverzní a samozřejmě, že spoustu věcí tomu můžeme vytknout, ale Michael Moore si nehrál na žádného extra vědátora, prostě psojil některé informace umělě, ale to vůbec nevadí, ()

abysser odpad!

Moore je výborný režisér, který svou věc dokáže prodat. Už Bowling for.. byla výborná "zábava"... Bohužel výrazná dávka demagogie a ultrasubjektivního pohledu na věc s porcí stihomanství vede k tomu, že jsem ochoten tento dokument vyznamenat pouze odpadem... ()

Radim

V průběhu sledování jsem měl velice nepříjemný pocit, že se mnou někdo manipuluje. Film zjevně trpí neobjektivitou a zkratkovostí. Ale působivý je, to je pravda, hlavně v momentech, kdy se ke slovu dostávají normální lidi. Nejvíce se mě dotkl příběh matky, která v Iráku ztratila syna. Nejhorší na tom všem je, že když se Jirka Křoví špatně vyspí, u nás v obchodě se zdraží rohlíky - myslím, že by se americký prezident měl volit celosvětově. ()

jasiska

Moja tragédia spočíva v tom, že rada čítam/počúvam/pozerám rôzne konšpiračné teórie, málokedy im však dokážem úplne veriť. Veď čím sú, ak nie len demagógiou druhej strany? A dokonca, aj keď im verím, nejak ma neburcujú k činnosti. Len tak akosi postupne strácam ilúzie a ružové okuliare. ()

Schuldiner

Už sem to viděl před dávnem... Ale jo! Jen víc takových filmů! Lidi to možná donutí víc přemejšlet! Lidi to musí nutit přemejšlet! Člověk ale prostě a jednoduše dnes neví čemu a hlavně komu má věřit. Je to svym způsobem dosti depresivní. PS: Britney je nejlepší :-) ..jo a nejchytřejší.. Určitě chytřejší než Bush! O Bushovi sem vždy věděl, že je to pablb, ale zde je opravdu slušně poprasen.. I když - on si v podstatě vystačí sám. Nikdy, ale opravdu nikdy nepochopim jak je možný, že někdo takovej je (nebo byl) prezidentem USA!!! Prezidentem čehokoli.. ()

slunicko87

Další z Moorových pseudodokumentů. Místy zajímavé z větší části však jde o pouhou více či méně zřejmou manipulaci. ()

coffeecat

Oukej, tak politické Bush znalce Moore asi neohromil. Pro mě je ovšem mnohem důležitější, že svým stylem (včetně přikrášlování) dokáže zaujmout i masu lidí, co o daném tématu věděla nebo ví hóv-(si domyslete). Jako já. Pak si najdu víc informací, jiné zdroje - a mám hlavě obrázek. A není to přemóřenej obrázek, je můj. Nicméně ten impuls jsem potřebovala. Za to dík a nejen za to 4 hvězdy. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "We have to bring the ideal of democracy and freedom to the country."     Typicky moorovský manipulatívny pseudodokument, ktorý dokáže veľmi zručne a aj zábavne presvedčovať o správnosti svojho pohľadu. Prvá polovica dokumentu ma až tak nezaujala. Predsa len, bolo mi dosť zaťažko v kuse sa dívať na ksicht toho blbca, riešiť jeho politické záležitosti, podnikateľské vzťahy a dokonca aj jeho voľný čas. Okrem volieb a osoby Busha sa tu rieši aj útok na dvojičky a protiteroristické opatrenia, čo už je podstatne zaujímavejšia téma. Tá najväčšia (tragikomická) "zábava" prichádza až v silnej druhej polovici dokumentu, ktorá sa venuje hlavne vojne v Iraku. Tu dokázal Moore sebe vlastným čiernym humorom poukázať na tragiku a absurdnosť celého toho "snaženia" bývalého národa zlatokopov postihnutých zlatou horúčkou, ktorý sa za tú dobu až tak nezmenil (tentokrát sa jedná o zlato čierne). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     Britney Spears: "Honestly I think we should just trust our president in every decision he makes and we should just support that." ()

Spectre

Príjemné zarýpnutie do Busha a USA vôbec. Moore má tradične vyšperkovaný štýl a spôsoby. Demagógia tu je pekne naservírovaná, ale nebudem uberať hviezdičku za objektivitu, nakoľko úplne objektívne to neuvidíme asi nikdy. Takýto film skutočne bolo treba :) ()

Macik

Kdyby byla jenom polovička z toho co jsme viděli pravda,tak už to je samo o sobě alarmující!!! JInak mě to mile překvapilo a docela mi to sedlo,teda až na na mě příliš zdlouhavé záběry ubrečené matky,věřím že je to strašná věc,ale fakt je ten,že kapánek objektivity by Moorovi neškodilo! ()

Politika Sydneyho Pollacka

Politika Sydneyho Pollacka

05.04.2007

Demagog Moore?

Demagog Moore?

22.12.2006

Kontroverzní Michael Moore se včera zúčastnil soudného řízení, na které ho dostala žaloba seržanta Petera Damona, člena Massachusettské národní gardy a vojenského veterána, který v Iráku přišel o obě… (více)