Dokumentární / Historický

USA, 2004, 110 min

Michael Moore

K tomuto filmu bylo už mnoho řečeno z té i té strany, takže doplním jen o dvě místa, která mě zaujala obzvlášť (vtipně): Jedno byla Britney hájící prezidenta :)), a druhé příprava Bushovy kliky před kamerou na začátku. No a ještě nad tím poslanci, co hlasují pro zákony, které nečtou...(23.6.2006)

Tento „dokument“ Michaela Moorea zobrazuje Georgea W. Busha ako panáka, ktorý nevie, čo má robiť, kým mu to niekto nepovie. Neviem, či je to pravda. Neviem, KDE je pravda. Nneviem, či je správne takto nakrúcať filmy a vyhlasovať ich za dokumenty. Ale tento film ma dostal. Moore ma pravdepodobne zmanipuloval. Ale dokonale.(30.11.2006)

• Subjektiv

Nepatřím k obdivovatelům Bushe, ale tenhle Moorův dokument se mi hnusí. Pokud má Moore na Bushe nějakou špínu, je chvályhodné ji zveřejnit. Ovšem pouze v případě, že ona špína není vylhaná, jako velká část tzv. "faktů" ve Fahrenheit 9/11. U člověka, který tvrdí, že nebezpečí terorismu je vymyšlené, mě to ani nepřekvapuje. Případně, že si za něj může USA díky své politice. A hlavně Bush, že? Co na tom, že útoky se plánovaly a připravovaly už za Clintona. A jistě Bush může i za všechny zabité Brity, Španěly, Izraelce, Thajce, Indy atd. atd. Některé nepravdy, polopravdy či "vynechávky" si Čech ověří těžko, ovšem něco snadno. Vzpomenete si, jak Moore zesměšňuje tzv. alianci proti teroru (státy, které podpořily invazi do Iráku), tím, že vyjmenovává některé členy? Panamu a pár dalších menších států. Jednak je to od něj docela urážka oněch států a za druhé pro jistotu zapomněl na státy jako je Velká Británie, Španělsko nebo Polsko. Britové, Španělé a Poláci se mu nehodili do krámu? A takových "vychytávek" je tam celá řada. Lež v dokumentu, obzvlášť lež účelová, je pro mě to nejhorší, čím se může dokument provinit. Jedna hvězda za technickou stránku věci.(1.3.2007)

Do kina jsem přicházel s vidinou zážitku. Ten se v průběhu sledování smrsknul na dvě slova - "nemastné-neslané." Nebudu hodnotit objektivitu, demagogii, či to, že Moore by byl schopen udělat z Bushe hlupáka například jen tím, že popíše, jakým způsobem drží třeba příbor, napíšu pouze, že bylo velmi málo bodů, v jakých mě tento "dokument" dokázal zaujmout. A to bych chtěl vypíchnout nejvíce. Většinou se to stávalo až ke konci a to už bylo pozdě.(22.11.2004)

Namlsán Big Onem a Bowlingem for Columbine od M.Moorea (já navíc coby člověk, kterému je současný americký prezident patologicky protivný a nasympatický) jsem očekával další sžíravý Mooreův kousek. Bohužel, po chvilce (a když nad tím tak přemýšlím tak od začátku) se to změní v jakýsi nesmyslný a zaujatý Hon na čarodějnice resp. na Bushe a je z toho paskvil či pseudodokument. Moore se tady chová jak zahradník v krtečkovi - jediné jeho heslo není "zničit krtka, ale zdiskreditovat Bushe, což asi žádný velký problém zas tak není s jeho kotrmelci a minulostí. A co je nejhorší... mám obavy, tím jak Moore drsně "tlačí na pilu" že výsledný efekt je obrácený.... Obyčejný divák pak pomalu G.W.Bushe lituje. Pro mě je tento film zklamáním.(12.2.2005)