poster

Fahrenheit 9/11

 • USA

  Fahrenheit 9/11

 • Slovensko

  Fahrenheit 9/11

Dokumentární / Historický

USA, 2004, 110 min

Režie:

Michael Moore

Producenti:

Kathleen Glynn

Střih:

Woody Richman
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • maxi6
  ***

  .........kameraman a režisér Jan Špáta o sobě řekl, že pokud chce o někom natočit dobrý dokument, musí ho dobře poznat, mít rád, znát jeho charakterové vlastnosti, ztotožnit se s ním a pak to vše citlivě podat a natočit. Fahrenheit je však zcela o něčem jiném. Je to jen poutavý, dobře natočený protestfilm, aneb po našem: Jak chutná moc (Mňačko). Zde v podání zkušeného M. Moora..........(5.12.2004)

 • Marigold
  ***

  Fahrenheit 9/11 je doposud nejúspěšnější a tím pádem i nejvlivnější Moorův film. Je tomu cele prodřízen. Byl stvořen, aby oslovil běžného amerického konzumenta. Proto neopakuje sofistikovaný přístup svého předchůdce, narozdíl od Bowlingu není pomalu se skládající mozaikou fakt a příběhů, které vyústí do velmi působivé myšlenky. Je ilustrací počáteční teze. Demagogií a propagandou. Ovšem – přiznanou. Je protiváhou oficiální mediální prezentace osoby a politiky George W. Bushe, a právě proto užívá do značné míry zbraně propagandy oficiální. Zkratku, příval fakt, jednostranný pohled. Jímavé příběhy. Slzy. Emoce. Patos. Nejprve dostanete na tácku myšlenku generalizovanou, posléze dokreslenou patřičně jímavým a citově vyděračským příkladem. Naštěstí je tu stále Michael Moore, člověk s humorem a takřka haškovským citem pro absurditu situace, na kterou se nemá okatě ukazovat, ale která se má dovést do důsledku. Člověk s citem pro groteskní efekt hudby, glosy, ale i nekomentovaného záběru. Buřič a anarchista, který možná stojí na extrémním protipólu, ale přesto je pro současnou Ameriku nezbytným glosátorem (i manipulátorem). Naštěstí je tu George W. Bush, idiot a rozený klaun, přesně korespondující se Švejkovým výrokem: já mám hrozně rád, když lidi blbnou na kvadrát. Jeho blbnutí na kvadrát je žel na jedné straně vtipné, na druhé straně nebezpečné, protože se ve svých principech nápadně blíží konceptu strachu a věčné války z Orwellova 1984... Fahrenheit 9/11 rozhodně není tak kvalitním dokumentem jako Bowling For Columbine, chybí mu jeho komplexnost i inteligence. Je prostě úpornou snahou odkrýt začerněná místa v dokumentech historie. Nutnou shanou.(22.9.2004)

 • Superpero
  ****

  Hodně zábavnej film na kterej sme koukali s kámošema a přitom sme o tom furt kecali a gebili se Bushovi.(23.8.2005)

 • Tuxedo
  ***

  Zajímavý film v obvyklém podání demagoga Michaela Moorea. Film je sice slabší než Bowling for Columbine, ale vtipné a někdy až videoklipově stříhané scény s hudbou ze známých filmů a další podobné věci se zachovaly i do tohoto filmu, a právě na nich je vidět, jaký má Moore filmařský talent.(7.12.2004)

 • monolog
  ****

  No, pro popsání pocitů z tohoto dokumentu a Ameriky vůbec bych měl pár slov: PROPAGANDA, NESVOBODA. Možná by to chtělo upřesnění. To, že Moore zamlčuje opačnou stranu mince je asi jasné každýmu. Ale nepřišlo mi, že by si to nějak upravoval, prostě jen neřekne všechno, stejně jako to dělají všichni představitelé všech politických stran na celým světě. Ale Moore to oproti nim říká zábavně a, co je nejdůležitější, on není profesionální (placený) politik, takže u něj ty vtípky jde lehce zkousnout. Což ale nejde říct u Bushe aj. No, že Amerika už dávno není svobodná, to je taky jasný. Krásným příkladem toho je třeba zákaz médiím ukazovat rakve mrtvých vojáků, které vezou domů (o tom je i nový Cusackův film). No, nejraději bych byl, aby svět tihle pigoti zničili co nejdřív, protože čím dřív ho zničí, tím dřív se začne sám znovu a líp obnovovat. Líp bez naší přítomnosti. Tenhle veršík mi při sledování neustále vyplýval z paměti a tak jsem si ho dohledal. O beautiful for patriot dream that sees beyond the years, Thine alabaster cities gleam undimmed by human tears. America, America, God shed His grace on thee And crown thy good with brotherhood from sea to shining sea .(11.9.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace