poster

Fahrenheit 9/11

 • USA

  Fahrenheit 9/11

 • Slovensko

  Fahrenheit 9/11

Dokumentární / Historický

USA, 2004, 110 min

Režie:

Michael Moore

Producenti:

Kathleen Glynn

Střih:

Woody Richman
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • AngelAngie
  ****

  Michaela Moorea a jeho díla opravdu můžu .. vynikajcí!(23.5.2008)

 • Radek99
  ***

  Jestli má nějaký film nálepku kontroverzní, a mnohdy je to pouze reklamní tahák, pak Fahrenheit 9/11 ji má skutečně právem. Co už může být více kontroverzní, než dokument, který záměrně manipuluje a používá prvky propagandy a nepokryté mediální manipulace. Jenže otázka zní: Kdyby byl natočen jinak, korektně, vzbudil by takový rozruch a dostal by se k divákům takřka po celém světě? Jinými slovy: Dá se v dnešní době, kdy mediální manipulace je zcela běžnou praxí a propaganda je primárním nástrojem každé politické moci, a to nejen totalitní, ale i té legitimní a demokraticky zvolené, bojovat vůbec ještě jinak, než používáním těch samých zbraní? Bojím se, že ne... I proto nereflektuji manipulativní ,,dokumenty" Michaela Moore jako propagandistické a nesrovnávám je s díly totalitním režimům poplatných tvůrců, ale akceptuji jeho kontroverzní tvůrčí metody, ať už jsou jakkoliv sporné. Nutno totiž veškeré věci hodnotit v kontextu, ve kterých vznikly... Všechny premisy týkající se filmu a tvůrce jsou totiž předem jasné - Moore je vyhraněně levicově orientovaný a nemá rád svého prezidenta George Bushe. O tom je tenhle film především. Konspirační teorie v něm nastíněné jsou pak jen třešničkou na dortu. Má hlavní výhrada je, že tohle je na téma filmu v podstatě velmi málo, i když je to ,,málo" velmi umně a sugestivně natočené. Michael Moore je skutečně profesionál...a to velmi nadaný, schopný a talentovaný profesionál a vynikající filmař. Tenhle film se mi z jeho filmů líbil ale kvůli výše řečenému zdaleka nejméně, jelikož si z něho nemám příliš co vzít - nejsem ani americký divák (celý dokument je vlastně pouze silným příspěvkem do vnitropolitické diskuze Spojených států), ani francouzský intelektuál bytostně nesnášející Ameriku coby odvěkého rivala na poli světové velmoci, která Francii o dominantní postavení zřejmě jednou provždy připravila (motivace pro ocenění v Cannes). Fahrenheit 9/11 by tak mohl být zajímavý hlavně rastrem svého názvu, ale magické datum, které v USA roztavilo osobní občanskou svobodu, se z filmu samého významově někam vytratilo a převálcovala ho monotónní antibushovská agitace...(19.11.2006)

 • Oskar
  ****

  Bu bu bu Bush! Pořád se dokola řeší, zda to je či není dokument. Dokonce víc než o čem je. Fahrenheit je politický thriller, sestavený z dokumentárních záběrů a výpovědí skutečných lidí. Ty jsou mazaně promíchané, sestřižené a poslepované v účelovou koláž, která představuje subjektivní názor režiséra. Námitky, že je to jednostranná agitka, jsou legitimní. Ale kdyby Michael Moore natočil "vyvážený objektivní dokument" (nerad bych se pouštěl do rozboru něčeho tak abstraktního, už každá definice objektivity je a priori subjektivní), vzbudil by takovou diskusi? Zcela určitě ne. V hodnocení toho filmu se chtě nechtě musí odrazit, zda jste pro Bushe nebo proti němu. A já jsem proti všemi deseti. Důvod, proč nedávám 5 * je, že Michael Moore je vůči němu překvapivě mírný a shovívavý. ;-) Propaganda George Bushe a Michaela Moora, to jsou dvě strany téže mince. Oba se rádi obrňují plotem siláckých řečí, oba používají citové vydírání a oba si zvyšují sebevědomí demagogií. Rozdíl je v následcích. Když to dělá M. Moore, natočí uštěpačný film, napíše útočnou knihu a hřímá na předávání Oscarů. Když si zvyšuje sebevědomí George Bush, je z toho válka v Iráku. 80%(12.9.2006)

 • Hitman_47
  *****

  Jednou z mnoha věcí, které se v tomto úžasném dokumentu dozvíte je to, že "Britni Spírs" je opravdu jen tupá blondýna, která ráda "popík" a Bushe.....(7.10.2004)

 • tron
  *****

  Tento „dokument“ Michaela Moorea zobrazuje Georgea W. Busha ako panáka, ktorý nevie, čo má robiť, kým mu to niekto nepovie. Neviem, či je to pravda. Neviem, KDE je pravda. Nneviem, či je správne takto nakrúcať filmy a vyhlasovať ich za dokumenty. Ale tento film ma dostal. Moore ma pravdepodobne zmanipuloval. Ale dokonale.(30.11.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace