Reklama

Reklama

Fahrenheit 9/11

  • USA Fahrenheit 9/11 (více)
Trailer

Obsahy(1)

Protibushovský politický dokument amerického režiséra Michaela Moorea Fahrenheit 9/11 získal na letošním MFF v Cannes Zlatou palmu za nejlepší film. V první části filmu předkládá ironický portrét Bushovy osobnosti a zabývá se okolnostmi a následky teroristického útoku na WTC včetně války v Afghánistánu. Upozorňuje na Bushovo přehlížení signálů o chystaném útoku, ale vrací se také k jeho kontaktům se saúdskoarabskou oligarchií. Druhá část je zaměřena především na válku v Iráku. "Koho by zajímal Irák, kdyby tam nebylo druhé největší naleziště ropy na světě? Bush bombarduje celý svět kvůli naftě," zazní ve filmu. Poslední část snímku Fahrenheit 9/11 je nejemotivnější, Moore se v ní soustřeďuje na výpovědi lidí, které válka postihla nejen v Iráku, ale i doma ve Spojených státech. Film je natočen atraktivní, zábavnou formou, v níž nechybí humor, což režisér v Cannes zdůvodnil především tím, že mu šlo o to, zaujmout mladé "popcornové" publikum, jemuž je jeho film určen a které - pokud se nebaví - z kin záhy odchází. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (290)

Dokina.cz (Šimon Šafránek)

"Moore hlásí, že Bush se odjel rekreovat, odvolává se na relevantní zdroj. K tomu ale pouští záběr, kdy se po Camp Davidu prochází Bush s britským ministerským předsedou Tonym Blairem ať už je takováto návštěva jakkoli přátelská, obvykle se na ní něco dojedná. V aféře se začerněnými jmény na…" více

Filmpub.cz (Petr Cífka)

"Mé osobní hodnocení Fahrenheita lavíruje kdesi mezi svéráznými třemi a nejasnými čtyřmi hvězdičkami, na jejichž obhajobu lze nahlížet z různých perspektiv. Nadšení zabraňuje fanatická snaha znemožnit Bushe za jakoukoliv cenu, s nepokrytým pohrdáním objektivitou (která sice v mediálním světě…"

Filmweb.cz (Matej Šišolák)

"Odpůrci Mooreových metod - zastánci libertariánských žurnalistických principů v prostředí volného trhu - sami říkají, že média není potřeba nějak regulovat či omezovat. Trh myšlenek je tím, co každou vstupující ideu podrobí pečlivému zkoumání a jen ty pravdivé takovému vnějšímu tlaku odolají.…" více

Kinema.sk (Jano Hušták)

"Snímka sa dá azda najlepšie opísať výrazom "obvinenie". Michael Moore postavil prezidenta Busha pred improvizovaný tribunál a Fahrenheit 9/11 predstavuje otváraciu reč žalobcu. Dôkladne a metodicky skladá mozaiku pochybných vzťahov a skutkov Busha a ľudí okolo neho v snahe dokázať, že prezident…" více

Tiscali.cz (Stanislav Buzek)

"Moorovy metody cíleně zaměřené pubicistiky, namnoze účelové a tendenční, jsou dobře známy z jeho předchozích filmů. Tentokrát se však zdá, že držel poněkud zkrátka. Vychází z doložitelných faktů (fotokopie vidíme na plátně) a z jejich kompilací. Občas ovšem provokuje zpovídané osoby, ale méně, než…"

Související novinky

Politika Sydneyho Pollacka

Politika Sydneyho Pollacka

05.04.2007

Sydney Pollack se politickým thrillerům rozhodně nevyhýbá, což dokázal i jeho předposledním filmem Tlumočnice, který se odehrávala na horké půdě OSN. Po tomto snímku si odpočinul dokumentem o svém… (více)

Demagog Moore?

Demagog Moore?

22.12.2006

Kontroverzní Michael Moore se včera zúčastnil soudného řízení, na které ho dostala žaloba seržanta Petera Damona, člena Massachusettské národní gardy a vojenského veterána, který v Iráku přišel o obě… (více)

Reklama

Reklama