Reklama

Reklama

Fahrenheit 9/11

  • USA Fahrenheit 9/11 (více)
Trailer

Obsahy(1)

Protibushovský politický dokument amerického režiséra Michaela Moorea Fahrenheit 9/11 získal na letošním MFF v Cannes Zlatou palmu za nejlepší film. V první části filmu předkládá ironický portrét Bushovy osobnosti a zabývá se okolnostmi a následky teroristického útoku na WTC včetně války v Afghánistánu. Upozorňuje na Bushovo přehlížení signálů o chystaném útoku, ale vrací se také k jeho kontaktům se saúdskoarabskou oligarchií. Druhá část je zaměřena především na válku v Iráku. "Koho by zajímal Irák, kdyby tam nebylo druhé největší naleziště ropy na světě? Bush bombarduje celý svět kvůli naftě," zazní ve filmu. Poslední část snímku Fahrenheit 9/11 je nejemotivnější, Moore se v ní soustřeďuje na výpovědi lidí, které válka postihla nejen v Iráku, ale i doma ve Spojených státech. Film je natočen atraktivní, zábavnou formou, v níž nechybí humor, což režisér v Cannes zdůvodnil především tím, že mu šlo o to, zaujmout mladé "popcornové" publikum, jemuž je jeho film určen a které - pokud se nebaví - z kin záhy odchází. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (290)

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Tvářit se, že Moore je jediný dokumentarista, z jehož filmů je jednoznačně znát postoj autora, by bylo důkazem neznalosti, hlouposti, nebo potřeby lhát. Moore to dělá okatě, nehraje si na jediného nositele pravdy, jen ukazuje tu svoji pravdu, která je většinou diametrálně odlišná od té oficiální. Po zhlédnutí protibushovského dokumentu mne přepadl smutek, že nemáme svého Moora, který by stejným způsobem zmapoval dobu panování Babiše. ()

Gimp 

všechny recenze uživatele

Od tohoto filmu jsem očekával to, co by měl každý, kdo o Moorovi něco ví, očekávat - subjektivní a zábavný dokument. Jenže Moore došel někam na půl cesty, občas je neskutečně zábavný, ale nemá to moc společného s "dějem" filmu, nebo se plácá v USA možná ožehavých tématech, které ale našinci moc neřeknou (plačící matka před Bílým domem). Například nechápu, proč u lidí, se kterými Moore během filmu hovoří dole není titulek s tím, kdo jsou! Další jeho oblíbená finesa: ma dva fakty, A a B. Nejprve zcela věrohodně popíše A a pak řekně - a z toho vyplývá B.. Ačkoliv téměř postrádáte souvislost tak mu přece musíte věřit, někdo s tak ošklivým xichtem by vám přece nelhal! Nebo třeba když říká, že z 500 kongresmanů má v Iráka jen jediný syna. Co tím neříká? No přeci, že to je syn republikána (domněnka, nepodařilo se mi vygooglovat-domněnka byla mylná, viz diskuze a Pohrobkův příspěvek), jelikož kdyby o byl synek demokrata, rozhodně by to neopomněl zdůraznit.edit-opomnel, moje chyba. Ale o tomhle přesně můj komentář být neměl. Tenhle film prostě není dobrý kvůli pár vlekoucím se scénám o hovnech. ()

Reklama

Radyo 

všechny recenze uživatele

Bushova propaganda ukazuje veřejnosti americkou bushovskou politiku jak vnitřní, tak vnější jen v tom nejlepším možném světle. Tento dokument ji (a jejího vrchního autora) naopak ukazuje naopak jen v tom nejhorším. Pravda bude jako obvykle někde uprostřed, nicméně i když se dá tento dokument brát vážně asi tak z 50%, je nad nebe jasnější, že George W. Bush, je JEŠTĚ VĚTŠÍ BLBEC, NEŽ JSME DOUFALI. ()

Eddard 

všechny recenze uživatele

Hmmm... jdou vůbec podobné dokumenty hodnotit jako filmy? Jedna věc je řemeslná zručnost s jakou jsou natočeny, kde se samozřejmě dají srovnávat s narativním filmem, ovšem v podobných politických agitkách je forma jen nejnižší (i když v důsledku velice důležitý) služebník obsahu či poselství chcete-li. Moore moc dobře ví, jakou formu zvolit, aby dosáhl kýženého efektu, zde problém není. Když přecházím k obsahu, dostávám se z pole kinematografie na pole politiky a to už by bylo zcestné (proč by vás měl zajímat můj politický názor?!), tudíž končím s tím, že mě tenhle tlouštík zklamal. Demagogie, stejně nebezpečná jako ta, kterou sám kritizuje. 60% ()

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Zpočátku jsem chtěl dát daleko lepší hodnocení, ale postupem času jsem šel níž a níž a kdyby to bylo ještě o kousek delší tak nevim nevim. Je zřejmě špatným vtipem, že tento film byl oceněn hlavní cenou v Cannes. Chápu to spíše jako politický signál do Ameriky, než jakési objektivní zkodnocení tohoto protibushovského dokumentu. Podobný snímek byl třeba, protože je smutné, když je nejmocnějším člověkem světa pitomec Bušovského kalibru, ale toto zpracování se mi opravdu nelíbilo. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (11)

  • Michael Moore povolil stahování dokumentu z internetu, protože chtěl, aby se dostal ke každému obyvateli USA. (imro)
  • Kvůli dokumentu připravil Moore také rozhovor s Nicholasem Bergem, který byl později unesen a zavražděn v Iráku. Ze závěrečného střihu ale rozhovor, s ohledem na Bergovu rodinu, nakonec vypadl. (imro)
  • Film měl původně distribuovat Disney, ale jeho managment se obával, že kritikou Bushovy administrativy, které je ve filmu více než dost, přijdou o daňové úlevy ve svém zábavním parku a hotelech na Floridě. Proto oficiálně zakázal své dceřinné společnosti Miramax pustit snímek do kin. Dílo nakonec odkoupili šéfové Miramaxu bratři Weinsteinovi jako fyzické osoby a vpustili ho do kin. (imro)

Související novinky

Politika Sydneyho Pollacka

Politika Sydneyho Pollacka

05.04.2007

Sydney Pollack se politickým thrillerům rozhodně nevyhýbá, což dokázal i jeho předposledním filmem Tlumočnice, který se odehrávala na horké půdě OSN. Po tomto snímku si odpočinul dokumentem o svém… (více)

Demagog Moore?

Demagog Moore?

22.12.2006

Kontroverzní Michael Moore se včera zúčastnil soudného řízení, na které ho dostala žaloba seržanta Petera Damona, člena Massachusettské národní gardy a vojenského veterána, který v Iráku přišel o obě… (více)

Reklama

Reklama