Soumrak samurajů

• Česko Poslední věrný chrámu Mibu (festivalový název) (více)

Za dávných časů bylo v Japonsku bráno opuštění klanu jako zrada, ale Kanichiro Yoshimura ze své rodné vesnice přesto odešel. Dostal se do elitní Shinsengumi, školy nejlepších samurajů. A i když zprvu jako samuraj příliš nevypadal, choval se hamižně a pro pár pytlů rýže neváhal sekat hlavy, byl opravdovým hrdinou. Měl k tomu veliký důvod - lásku k rodině, kterou musel zasytit. Když se nad vládou samurajů začala stahovat mračna a přišla dlouhá a nemilosrdná válka, měl krví zbrocený Youshimura jen jediný sen: po letech zase spatřit svou rodinu... (oficiální text distributora)

Ceres

Na tento film jsem se docela těšil, jelikož samurajská témata mám velmi rád. Bohužel to nedopadlo pro mě úplně tak, jak napovídá celkové hodnocení. Nemůžu zpochybnit krásu některých scén, chování právého samuraje s nádhernými vlastnostmi, které bylo obsaženo v krásné větě Yoshumurova syna: "I can´t leave the father I love to cross the River of Death alone", ale snímek byl na hodně natahovaný, že jsem se přistihl parkrát při dojemných scénách, že se hodně nudím. Druhá polovina je o kus lepší než ta první, která velmi dobře vrcholí v závěru, další nešvar tohoto filmu je docela problém sledovat v první půli dějovou linku s flashbacky. Pro oddané samuraje si přidejte hodnocení navíc jak je libo, ale za mě jen 50 %. ()

VasaX

Moje nová srdeční samurajská záležitost. Krásný retrospektivně vyprávěný příběh o cti samuraje, cti manžela/otce a cti člověka. A to vše v pozadí soumraku Šogunátu a tím i samurajů a nástup nové éry. Přes dvě hodiny krasně provedeného děje, výprava, herecké výkony, příběh, režie. A akční scény jsou taktéž na jedničku. Kanichiro je můj nový hrdina. Nemám moc co dodat, Mibu gishi den je mým novým favoritem na žebříčku vizuálních děl z doby feudálního Japonska. Protože je to skvělá záležitost od první minuty, do poslední sekundy (a kdo chce, může se kochat i během titulků). ()

VanTom

Sentimentální vzpomínání dvojice pamětníků na laskavého mistra meče, samuraje, který nadevše miloval svou rodinu, jenže v bouřlivé době konce šógunátu se nad (jeho) tradičními hodnotami i povinnostmi již nezadržitelně smrákalo. Civilní snímek nás v pomalém tempu, bez důrazu na souboje a válečné půtky, provází údobími jeho života, stejně jako historickými událostmi měnícími tvář Japonska. [Původně jsem tu měl za 3* a je pravda, že závěr představuje úplné "slzavé údolí" nad celou érou (a jedním člověkem), ale teď mi to tolik nevadilo.] ()

kenkaku

Původní název filmu - jak již tradičně - neobsahuje v názvu a ni slovo “samuraj”, ani slovo “soumrak”. Obsahuje jméno místa: Mibu. A potom slova vyjadřující “čest” a “odlesk čepele meče”. Historicky je s Mibu spojována se zvláštní jednotkou policie Shinsengumi. Děj jako takový popisuje konec této jednotky (a fiktivního Samuraje), ale vypráví ho historická postava. Tedy celkem příjemný slepenec fiktivního příběhu na historickém pozadí. Vyprávění jako takové působí zmateně (skáče se ve vyprávění mezi třemi časovými linkami, kdy dvě jsou na první pohled těžce rozpoznatelné). Slo to zpracovat lépe. Nicméně jako celek je to sakra dobře natočené a dobře se na to dívá. ()

MadChick

První půle filmu je jednoznačně čtyřhvězdičková, bohužel jakmile se přehoupneme do půle druhé, film začíná dost výrazně ztrácet na tempu. Tento snímek, jako většina filmů s podobnou tématikou, výrazně těží z vizuálně velice atraktivního prostředí Japonska 19.století a některé záběry jsou tak opravdu kouzelné. Co mě, ale jednoznačně nepotěšilo byla délka některých scén a nakonec tedy i celého filmu, kdy např. stříhaná scéna s, na zranění, umírajícím samurajem trvá cca 14 min, to je na můj vkus opravdu přespříliš. Pochopil jsem, že se režisér snažil přiblížit divákům samuraje i z jiného pohledu než jen jako nařízení a zásady dodržující stroje, ale v některých scénách bylo toho "lidského" rozměru opravdu výrazně více než by bylo zdrávo (viz loučení atd). Nakonec ještě musím dodat, že jsem zcela jednoznačně přesvědčen o tom, že ústřední téma o kterém tento snímek vypovídá mohlo být uchopeno jistě o mnoho lépe, měl jsem neustále pocit, že je hlavní motiv přesouván kamsi do pozadí a tvoří tak pouze dobovou kulisu ...60% ()

system

Velmi kvalitni samurajsky film. Ackoli jsem cekal rezbu, dostalo se mi velmi komorniho dramatu o nenavisti a lasce k rodine. Ne, ze by tam souboje nebyly vubec, jenom jsou tam spise do poctu. A tak jedinou vytku mam k roztahanosti, kde zkratit film o 30 minut by neuskodilo. ()

Klay

Hodně slabý pokus o samurajské drama, zasazený do doby kdy místo samurajů v armádách začali přebírat vojáci s kulomety. Scénárista dostal nešťastný nápad vyprávět film v několika chronologicky spřecházených částech a skutečné povahy hlavních hrdinů nám tak odhalí až za půlkou filmu. Do té doby není s kým sympatizovat, nezbývá než sledovat chladný příběh s trochou nikterak bohatého politického pozadí. Závěrečná půlhodina je pak naprostým očistcem a zkouškou pro diváky se silnými nervy, které nerozhodí nekonečné bolestivé výlevy, poplakávání, loučení...no prostě Návrat Krále hadr. Doufám, že se podobnou cestou nebudou ubírat další japonské historické filmy a tvůrci si vezmou příklad z nedávných funkčních dobových dramat jako Twilight Samurai. Tohle je totiž vážně slabota, která si nezaslouží ani minimální pozornost a s klasickými samurajskými filmy nemá nic společného. Zdejší vysoké hodnocení je k smíchu...to jsou fakt všichni diváci tak nenároční, že jim postačí pěkné kostými a výprava??? 30% ()

Marys

Ako, zaujímavý príbeh poukazujúci na mnohé zákutia starej japonskej kultúry, tu ale všetko to dobré pre mňa končí. Často som sa v deji zamotával, strihy neboli úplne jasné, posledná polhodina bola prebytočne dlhá a nedojala ma. Hisaishiho hudba sa mi sem veľmi nehodila a pripadala mi ako pozliepaná z jeho ostatných filmov. ()

warrenur

Uzasny a silny film. Konecne som sa dockal niecoho autentickeho a zaroven ludskeho zo zivota samurajov. Skladam poklonu hereckym vykonom. Hlavne, co sa tyka dvoch ustrednych predstavitelov. Citil som s nimi a chapal ich rozpolozenia. Film ma vtiahol do deja nevtieravym licenim spomienok na postavu samuraja z fotky. O co pozornejsie a uvolnenejsie budete film sledovat, o to jasnejsie chapanie suvislosti a silnejsi zazitok vam prinesie. Napada ma mnoho slov v suvislosti s tymto unikatom, ale ich pisanim by som takmer opakoval uz to, co predo mnou vyborne zhrnul uzivatel Kitano. Dovolim si vas teda upozornit na jeho prispevok. Kto ma rad 'samurajsku tematiku' a zaujima sa i o dejiny Japonska, tento film je pre vas ako stvoreny. ()

MickeyStuma

´When the Last Sword Is Drawn´ vs. ´The Last Samurai´. Co mají tyto dva filmy společného? Oba mají totožný námět a mnohé scény dokonce jakoby jeden od druhého kopíroval. Hlavně samotný závěr. Jenomže pokud byl japonský snímek uveden o rok dříve na nějaké Tokijském filmovém festivalu, spíše to vypadá, že si Američané pro sebe jen poupravili scénář, jako to udělali se Svěrákovým Tmavomodrým světem pro svůj Pear Halbor. ´When the Last Sword Is Drawn´ obsahuje hodně postav a dobře vysvětluje život samuraje, zatímco popcornový ´The Last Samurai´ je převeden do super stylových a krásných obrazů. Japonští tvůrci navíc narozdíl od akčního Hollywoodu celou koncepci pojali v daleko větší atmosférické dramatické anabázi. Celou koncepci převyšuje samurajský romantismus v daném aspektu všeho bytí a tradic a to spíše v emočním hávu právě vlivem daného tématu. Oba filmy jsou tak spíše nesrovnatelné právě kvůli rozdílnému pojetí. Hollywood je prostě Hollywood, ale i tento japonský počin stojí za shlédnutí. Jen nelze očekávat mohutné souboje, jak bývá zvykem.. ()

yossarian-

Zajímavé prostředí, zajímavá doba ale příběh pokulhával. Film se mi moc nelíbyl. Byl příliš dlouhý a některé monology postav mě strašně nudili. ()

Nail

Pěkný film o konci samurajů. Co tomuto snímku u mne ubírá na hodnocení tak dlouhá stopáž a přeházené části, dost jsem se musel orientovat.. ()

Al44...

Zajímavý a dá se říci, že i historicky věrný film z období úpadku samurajské moci v novověkém Japonsku. Nicméně dlouhá stopáž, některé nudné a zdlouhavé pasáže a hlavně nesympatický (a přehnaně hodný a úlisný) samuraj Kanichiro Yoshimura na mne působily spíše negativně. Zamrzí i absence většího počtu akčních samurajských scén či soubojů. ()

PetrH.

Koho zajíma samurajská tématika bude jistě spokojen. Pro mě byl film trochu zlouhavý, někdy nudný. Ale ukazuje atmosféru tehdejší doby. ()

Tamten

Film má poměrně velké množství kladných stránek, počínaje vynikající atmosférou konce éry samurajů, přes reálné souboje až po věrohodný příběh. Bohužel celé dílo doplácí na způsob vyprávění, kde se míchají retrospektivní záběry a střihy z různých časů, takže je velký problém se v tom neztratit. Navíc je v některých částech film velmi pomalý, což spolu s dlouhou stopáží nakonec začne nudit. ()

Lupes

Sentimentální, neúnosně dlouhé. Střih by prospěl samotnému příběhu, který působí v nekonečných plačtivých scénách směšně. Díky zajímavé charakteristice postav alespoň bod. Choreografie bojů s meči skutečně připomíná tanec a zůstává tak lákadlem i tohoto samurajského filmu (pokud to tedy někomu postačí). Nečekejte však žádnou velkou výpravu, bojové scény jsou komorní a pouze doplňují realitu samurajského života. Připravte se, že budete přetáčet a někdo možná plakat (toho bych rád poznal :). ()

HonzaMag

Díky poslední zhruba 1/3 snímku nakonec snižuji své hodnocení jinak poměrně zajímavého snímku. "Srdceryvné" desetiminutové loučení se s rýží na mne bylo moc ... Holt nemám myšlení správného samuraje. ()

EIGASAI 2015

EIGASAI 2015