Mitin

Film jsem si vlastně pustil díky Řezníkovi, jehož album nese název právě Patrick Bateman a z filmu použil dva Batemanovo monology, které se mi líbily. I přes to, nehrát tam Christian Bale, tak si film ani nepustim, možná bych ho po chvíli vypnul. Na muj vkus až moc jednuduchý film. Nezáživný děj, scénář pohybující se leda okolo módních značek a Batemanovo vyprávění o hudebních albech (??) a konec, který to alespoň trochu vytáhne (no spoilerino). ()

Hyb_rid

Námět s celkem slušným potenciálem, ze kterého vznikl kýbl plný nudy. edit 2022: Do některých filmů se holt musí dospět nebo dozrát :-))  ** -> **** ()

cmenda

Tole je hrozný celou dobu se koukáme na bohatého metrosexuála jak vraždí údajně protože celý film je tak špatný že nevýte co se děje. ()

Cuzan

Od kluka, který si porovnává vizitky s kamarády asi se stejnou záští a závistí jako pětiletý kluk na pískovišti nemůže vzejít nic dobrého. A taky že ne. Pozabíjí nějaké z těch kamarádů a občas nějakého kolemjdoucího, nebo si to alespoň myslí a jeho sekretářka v závěru pláče nad malůvkami v deníčku, když mu z toho všeho nakonec trochu houkne. Narcisové to hold nemají snadné. A tento má k tomu ještě příšerný hudební vkus. Wall Street patrně způsobuje trvalé poškození. Filmově tam na mě bylo moc nepříjemným podhledů a nevím, jestli to byl záměr, ale všichni ti namakeupovaní chlapi vypadali krapátek voskově. A sexy a žádoucí rozhodně ne-e. I když si to asi mysleli. ()

TAMEHEMP

Bez lítosti, bez milosti krájí Hlavní postava jednu oběť za druhou a zároveň žije dokonalej život. Skvělá sonda do hlavy těžce nemocnýho psychopata, která ve mě zanechala ten správnej wtf feeling. ()

woodsman

konecne som to videl cele po dlhej dobe riadne mu preplo zmrdovi ale Bale paradne zahral je to pan herec sadista :D ale ten konec trochu divny co bolo potom ako ten detektiv Dafoe mu sliapal na krk a zrazu nic divne ()

Skalda

Trochu jsem si kousal nehty (ne snad strachem, nebo napětím) a čekal až se objeví Dafoe a všechno to jako zachrání - bohužel jsem si packu okousal skoro až k loktu a nikdo nic nezachránil - a byl konec a já čekal, že jako příjde něco - něco a ono nic ... no aspon sem si nechal druhej den udělat vizitky - fakt moc pěkný...nebo chce někdo z vás tvrdit, že má lepší??? ()

willis

Hodně černá satira, musím přiznat že jsem se dost bavil. Všude se najdou mladí a úspěšní lidé, pro které je ctižádost vším. Americké psycho je drsným způsobem zesměšnuje a dovádí situace až k absurditě. Dle komentářů se zdá, že tady málokdo pochopil o co jde a to mě docela děsí. Polovina lidí taky kecá absolutní hovadiny, včetně "hvězd" nejzářivějších.. Zdravím všechny yuppie. ()

ElizabethB

Ak niekdo tuzi vidiet naheho Christiana Bale utekat po chodbe s motorovou pilou v ruke… tak tento film je pre neho ako stvoreny… ;) , na ine kvality si bohuzial nepamatam ;) Je to len tuctovy pribeh s kopou mrtvych tiel, nezmyselnych scen a vynikajucim hercom ,ktory sa mi na rolu vraha vobec nehodi… 3/10 ()

MkSallam

První dvě třetiny prolezlé sociální kritikou, všemožnými narážkami na dnešní životní styl a akcelerované vynikajícím (v některých momentech téměř až geniálním) Balem jsou filmový luxus. Ve finální třetině se však všechno utrhne ze řetězu, začnou se dít docela dost zvláštní zvraty (díky trochu jinačímu způsobu snímání jsem tipoval že film přešel do snové pasáže, nestalo se tak) a všechno vyústí v dost podivnej konec. Podivnej v tom že vícéně popírá smysl celýho filmu a hlavně neskutečně vyjebává s divákem.... Jinak Bale = příklon ke čtyrem hvězdám, je tu fakt boží.... ()

sona123

Dvě hvězdičky? Až jsem váhala, zda do filmu vůbec jít, necméně zvědavost zvítězila. Já totiž před pár lety Americké psycho četla a to jsem vůbec netušila, že byla kniha zfilmována (resp. je to psáno v epilogu, kde se dokonce uvádí, že roli odmítl Pitt i DiCaprio, takže spíš jsem to pro jistotu zapomněla). Knížka je strašná, nic tak neskutečně perverzního jsem v životě nečetla. A byla jsem ráda, že se řada scén z ní ve filmu neobjevila - to s tou pilou v ní myslím nebylo a ve filmu bylo až zkarikováno, zatímco ty nejhorší pasáže, vlastně vůbec nic z popisovaných hrůz, nebylo míněno ani v nejmenším s humorem a nadsázkou. Ale k filmu - Bale je šílenec a Dafoe, který se ve filmu jen mihne, i když v knize má větší prostor, možná ještě větší, takže škoda, že tu plně nerozjeli svůj možný herecký koncert. 2 úžasné momenty: vizitky a Bale v pláštěnce. Abych to ale shrnula - je to jiné než kniha, Bale se hodně snaží a místy je ďábelský, místy je ale znát, že scénárista oddychoval. Zatímco v knize mi byl název poměrně jasný, zde se docela ztratil - to podstatné z knihy je prostě pryč a tak to ve filmu trochu nedává smysl. Konec, to je docela malér. Ale už kvůli Baleovi to stojí zato! Po shlédnutí Amerického psycha jsem ochotna odpustit mu i to "ujetí" při natáčení Terminátora. ()

LBsmoke

tohle vypadalo na rozporuplný a zapeklitý film i vzheledem k tomu jak se tu POMO rozvášnil.. nepříde mi to "kontroverzní" vůbec a ani že by věděla hvězdičky o filmovej réžii. a nakonec to předčilo moje očekávání.. i když je fakt že "Ta závěrečná "pointa" mě spíše dosti zklamala."(Anthony) . slibnější byl moment když se v těch vraždách ztrácel ve 2/3 filmu. a jinak hlavně Bale skvěle(pózování do zrcadla).. film je dobrá sranda.. je tam dost výborných nápaditých momentů(vizitky) a pak i několik chyb, ale řekl bych že to bylo něco co námětem a formou docela dobře vyplnilo mezeru která mi ve filmech o sériových vrazích chyběla (rozběhl sem si s nima maraton) +po shlédnutí filmu výborně pobaví "(oficiální text distributora)" ()

Mouzon

Trochu v rozporu se samotným závěrem filmu si myslím, že Batemana jeho odsouzení neminulo, ale dostihlo již dávno. To, že se ve své mysli koupe pouze on sám, zbaven možnosti expandovat s ní navenek (resp. přesvědčen o tom, že tato expanze je společensky beze smyslu), je srovnatelné s trestem smrti. Jsme svědky pohledu na určitou výseč společenské situace, který dodržuje strukturu satirické historky a morality, ale v druhém plánu je doslova a do písmene neustále proměnlivý a matoucí. Zatímco hned v úvodu nás Patrick varuje před faktem, že je pouhou skořápkou, která nemá žádné nitro, film, ačkoliv by "měl" být jeho portrétem, nám sebe sama paradoxně ukazuje jako jeho pravý opak - prezentuje divákům svoji fasádu coby odraz Patrickova nitra, dochází k neustálému nárůstu násliných scén, proměnám, v nichž si nakonec nejsme jisti tím, co je realita a co je sen. Celou dobu nám film sugeruje pocit, že Patrickovi jde o krk (postava vyšetřujícího detektiva), což je nakonec rezolutně smeteno ze stolu a vypadá to tak, že hned po divákovi je nejpřekvapenější postavou celého snímku sám Bateman. Film ctí Patrickova slova o prázdné skořápce - všechny další postavy jej tak vnímají, vidí jej jen jako kus nábytku a nepřijde jim to vůbec divné (důkazem budiž - vedle samotného závěru - protagonistův rozhovor s jeho snoubenkou, během nějž jí musí třikrát říci, že se s ní rozchází, aby jej vůbec začala poslouchat). Největší ironií celého snímku je fakt, že Patrickovo okolí odmítá přijmout skutečnost, že by se mohl vychýlit ze svých zajetých kolejí a probourat ze svého krunýře, prostě proto, že to nesedí k jeho image a životnímu stylu. Divák se tak musí tohoto pohledu vzdát a jít "za" zjevné skutečnosti, dosazovat si různé prvky do rozsáhlejších rovnic, nenechat se zmást právě jen tou fasádou. V tom mu film velmi pomáhá, jelikož na Patrickovu povrchnost kašle a sestupuje do jeho nitra. Navenek se totiž snímek projevuje zcela opačně = ukazuje pohled do Patrickovy znetvořené mysli - mísí brutalitu s ironií, "uměleckostí", "dobrým vkusem"... Lidské vědomí portrétuje jako past na člověka a lidskou společnost jako past na toto vědomí. Vítězství společnosti (udušení Patrickových snah o její znepokojení - za pomoci toho, že se přizná), je tak její prohrou. Pokud bychom Patrickovo maniakální vraždění brali jako jediný způsob, jak dosáhnout emocí, může film působit ještě znepokojivěji. Lze se totiž zeptat - proč diváci vůbec chtějí vidět film o masovém vrahovi z Wall Street? Protože v dnešní době v nich již žádný film není schopen vzbudit emoce, jelikož již všechen možný filmový luxus mají. To už ale zavání poněkud divočejšími interpretačními cestami. Každopádně je AMERICKÉ PSYCHO velmi zajímavý film. ()

Martin_W

Po delší době opět půjdu proti proudu. Americké psycho se mi náramně líbilo, jako thriller, tak i jako drama. Hlavní postava, je i přes svou úchylku svým způsobem sympatická a vlastně celým filmem jsem jí fandil. Christian Bale v hlavní roli je více než skvělý. 94% ()

Nethar

Moc se mi nechce přemýšlet nad všemožnými významy tohoto filmu. Trochu šílené, trochu zábavné, film o společnosti, kde lidi kašlou na lidi. Něco do sebe to má, ale nejsem z toho na větvi. ()