Mamutol odpad!

Nemám rád filmy, kde mě režisér celou dobu vodí za nos. Tohle byl totální úlet a nechci to snad ani chápat a už vůbec ne znovu vidět. Jedna hvězda za vraždy, které se možná ani nestaly. Nebo staly ? Nestaly. Vraždil Bateman ? Asi jo. Nebo vlastně ne. Milá Mary Harron jdi do háje. ()

jim_clark65

V podstate celkom legendárny film, vznikla z neho kopa hlášok, meme vtipov a scén, ktoré sú temer ikonické. Bale je naozaj výborne obsadený a dovolím si napísať, že to je jeden z jeho najlepších (ak nie aj najlepší) herecký výkon. Ak ste čítali knihu, podľa mňa mi dáte za pravdu. V niektorých scénach dokonale vystihuje vnútorné rozpoloženie Patricka, ktoré bolo v knihe kvetnate a dosť často opisované. Taktiež vzhľadom sedí na tú rolu, akoby sa pre ňu narodil. Temer všetci sú dobre obsadení, až na pár výnimiek, ktoré mne osobne celkom kazili takéto dobré spracovanie knihy: Jean (sekretárka) by mala síce vyzerať, ako taká „sivá myška“ ale daná herečka má príliš mužské črty tváre a neodvážil by som sa ju nazvať atraktívnou. V knihe bola popísaná, ako niekto, kto ak sa dobre oblečie a začne cvičiť - má potenciál byť „hardbody“ = ako Patrick a jeho kolegovia opisujú príťažlivé ženy. Druhé obsadenie, ktoré mi vadilo ešte viac je herečka hrajúca prostitútku Christie = tá s prepáčením vyzerá fakt, ako chlap s parochňou a vôbec mi tam nesedela (v knihe bola opísaná, ako celkom príťažlivá žena, v podstate v knihe bolo veľmi málo ženských postáv, ktorými by Patrick alebo jeho kolegovia opovrhovali). Z ostatných hercov musím jednoznačne vychváliť Dafoa (detektív Kimball), Matt Ross (Luis Carruthers), Reese Witherspoon (Evelyn), Justin Theroux (Bryce) a Josh Lucas (McDermott). Najviac sa mi páčilo, ako sa držali niektorých detailov knihy a niektoré scény sú, akoby vystrihnuté priamo z knihy: scéna v klube, scény obedov Patricka s kolegami, scéna s det. Kimballom, scéna vizitky, vražedné predstavy Patricka, scéna v čistiarni = je ich dosť. Samozrejme, niektoré sú prikrášlené a zmenené, napr. Patrick v knihe navštevoval fitness centrum a necvičil doma, aj keď scéna s jeho opaterou o celé telo a pleť je taktiež dobre spracovaná. Páčilo sa mi, že spojili patrickovu obsesiu hudbou a opisovaním jednotlivých albumov s vražednými predstavami, v knihe to bolo oddelené a niekedy to bolo celkom nudné, takto to dávalo viac zmysel a zároveň to ešte viac dodávalo absurdite a namyslenosti postavy Patricka. Jednu vec ale zabudli pridať celkovo do filmu a to neustále opisovanie toho, čo majú ľudia na sebe = Patrick to v knihe robil neustále. V podstate to bolo trocha naznačené v scéne s det. Kimballom ale inak sa to nejak vehementne a notoricky neopakovalo, čo mi prišlo divné ale úprimne to nebolo zlé rozhodnutie, pretože v knihe to miestami začalo byť celkom otravné. Čo sa týka celej tematiky, dá sa to do istej miery prirovnať ku Klubu bitkárov, ale ja som mal pocit (po viacerých čítaniach knihy), že sa skôr jedná o štúdiu charakteru, ktorý má síce isté sociopatické sklony (určite nie je 100% psychopat) ale v skutočnosti je homosexuál, ktorý si to bojí priznať, bojuje proti tomu a za každú cenu sa snaží zapadnúť. Vo filme je to vo viacerých scénach vidno = stretnutie s Luisom na WC, neustále sexuálne predstavy, v ktorých je on ten dominantný „samec“, tak, ako by to podľa neho malo byť, ďalej - scéna s Evelyn v limuzíne, kedy Patrick povie jednu celkom dôležitú repliku: „I want to fit in“, potom, ako sa ho Evelyn opýta, prečo pracuje v tej firme, však, aj tak tú prácu neznáša. Jednoducho si Patrick vybudoval určitú fasádu - umelý zovňajšok = z veľkej časti fyzický (vzhľadový) a materiálny (peniaze a posadnutosť kúpou rôznych vecí, v knihe je to kvetnate opísané, ako sa snaží kupovať nové veci do bytu, nové stereo, TV, etc.). Preto som toho názoru, že všetky vražedné scény sú v jeho hlave, film to v podstate potvrdzuje scénou so Jean (sekretárka), ktorá nájde patrickov diár, v ktorom sú niektoré stránky dosť graficky počarbané rôznymi výjavmi jeho sadistickej a nestabilnej mysle. Táto scéna nebola v knihe prítomná, ale film ju použil, ako také mierne barličky, aby nás v tom lepšie uistil = je to v jeho hlave. Teória s tým, ako je to celé paródia na to, ako sú všetci zaneprázdnení svojimi životmi a preto im je jedno, žeby niekto, takto vraždil, koho sa mu zachce = celé je to dosť deravé a ako v knihe, tak aj vo filme sú detaily, ktoré túto teóriu vyvracajú. Napr. Kimball nedá Patrickovi svoju vizitku, Kimball sa správa veľmi čudne (kvôli tomu, že Dafoe natáčal tri rôzne verzie daných scén a režisérka si potom z toho urobila taký miš-maš, aby bol divák z toho domotaný = raz Dafoe vedel, že to Patrick spáchal, raz nie a inokedy ho len podozrieval) = Kimball bol v podstate celý čas len v jeho predstavivosti. Taktiež rôzne fakt groteskné scény v jeho byte alebo v byte Paula Allena (napr. si nenasadil žiadne rukavice, všade po byte jeho obete by boli jeho odtlačky), v knihe bolo takýchto absurdných scén ešte viac (niektoré dokonca spomenul vo filme počas toho, ako sa priznal cez telefón svojmu právnikovi). Je to do istej miery aj kritika toho, aké ťažko dosiahnuteľné štandardy od nás spoločnosť môže vyžadovať, aby sme boli dokonalí, bohatí, etc. = ale viac mi sedí do rámca logiky to, ako patrickova rozpoltená a neistá myseľ jednoducho vyprodukovala tie vražedné scény čisto len v jeho hlave. Suma sumárum = 4/5 – dobre zahrané, dobre napísané, dobre spracované, len po prečítaní knihy a následnom pozretí filmu mi tento počin pripadá, ako taký laický „výcuc“. Kniha ide do niektorých grafických a násilných scén ešte hlbšie, je ich omnoho viac a sú dosť kvetnato popísané, taktiež sa venuje ešte lepšiemu vykresleniu patrickovej mysle a toho, ako uvažuje a čo ho v podstate celý čas trápi. Ako také jednoduché spracovanie to funguje celkom dobre, ale kniha je jednoznačne lepšia (ako býva vo väčšine prípadov). () (méně) (více)

beowulf

Vynikající a hodně nedoceněný film o tom, kam až může vést posedlost formou a stylem. Christian Bale v jedné z nejlepších maniakálních kreací v dějinách filmu. ()

TotalFilm

Být úspěšným mladým mužem pracujícím na Wall Street není vůbec špatná věc. Můžete si dovolit bydlet na úrovni, vozit si zadek v nablýskaných limuzínách, stolovat ve vybraných restauracích, ukájet se s luxusními prostitutkami, masírovat si ego na večírcích a mejdanech s ostatními úspěšnými mladými muži a v případě akutní potřeby brutálně a sadisticky vraždit. Co by si člověk mohl od života přát víc? A co Patrick Bateman? Ano, je jedním z nich. Perfektně střižený oblek spolu se značkovými hodinkami a napomádovanými vlasy prozrazují, že tenhle týpek nepočítá drobné před automatem na kávu. Každé ráno se probouzí ve svém sterilním bytě, aby zahájil neměnný hygienický rituál. Vedle Phila Collinse si rád poslechne kňučení psíka, s nímž si před chvilkou zahrál fotbal, zrychlený dech prostituky, kterou po divoké souloži hodlá důvěrně seznámit s motorovou pilou, nebo mrtvolné chroptění soukmenovce, jehož pěšinka zoufale potřebovala přičísnout nablýskanou sekyrkou. O faktu, že se mu do ledničky mezi jogurty připlete uříznutá dívčí hlava, ani nemluvě. Dvacet nebo čtyřicet mrtvol, kdo se s tím má počítat. „Takový normální zabiják" s e zbaven béčkové těžkopádnosti vydává na svou krvavou pouť a důchodce Norman Bates mu drží palce. Režisérka Mary Harron se s ženskou důkladností chopila románové předlohy Breta Eastona Ellise a v decentnější a hlavně zábavnější formě ji převedla na filmové plátno. Vždyť s úsměvem jde všechno líp -třeba i ubodat nebohého bezdomovce nebo rozstřílet na hadry roztomilé koťátko či náhodné kolemjdoucí. Proč se zatěžovat motivy, vždyť takovej nechutnej sadistickej mord může být pěkná sranda. Satirická pocta zástupu maniakálních vrahů zabíjejících bez příčiny se v tomto případě obešla bez zaběhnutých klišé ve stylu 'já vrah, ty oběť, já budu vraždit, ty křičet a krvácet'. Skrz naskrz černá ironie, jíž je film doslova nasáklý, postupně graduje ve zrůdně krvavou noční můru, která však není lacinou přehlídkou tisíce a jednoho způsobu vraždění a vyhřeznutých tělesných orgánů, ale inteligentní, zábavnou studií bestie ukrývající se v nás. Bateman nepotřebuje nadpřirozené schopnosti monster, neúprosnost nezničitelných zabijáckých mašin či traumata filmových maniaků. Vraždí s chutí a radostí úchyláckého úderníka spokojeného se svou budovatelskou prací. A že je tak trochu sadista, to vem čert. Každej jsme nějakej. Vsadím se, že ani vy nejste úplně bez chyby, když jste to dočetli až sem. ()

persefone

Velice mě zaujal výkon Christiana Bale, je chladný a krásný jako starořecký atlet. Pobavily mě i některé scény, např. jeho každodenní ranní rituál, či situace, kdy se kolegové chlubí se svými vizitkami. Hodně dobrá, jako vždy, je Chloe Sevigny ()

f393n6

Americké psycho, kniha, mě zaujala. Obzvláště až "filmový" sadismus, který nebyl samoůčelnou "šokárnou". Byly tam skvěle vylíčené důvody "hrdinovy" posedlosti vražděním. Americké psycho, film, je ale bohužel stejně povrchní a prázdný, jako Bateman. Všechno je tu jen lehce naznačeno, načrtnuto a hlavní důvod vidím ve scénáři. Neuvěřitelně kostrbatě se film dostane až k "velkému" finále (které je mimochodem neuvěřitelně vtipné a z celého filmu snad jediným zapamatovatelným momentem), kde vlastně zjistím, že jsem promarnil téměř dvě hodiny. To se mi stane u málokterého filmu. Navíc režie je taky příšerně nudná a nezajímavá. Christian Bale sice hraje dobře, ale bohužel film neutáhne. O "miniaturách" ostatních se nemá cenu moc zmiňovat. Škoda, docela jsem se těšil... Americké psycho pro mě tedy zůstává nezfilmovatelnou knihou. (Jedině, že by se tvůrci rozhodli pro "hollywoodský snuff" :-)) ()

lisma

Tušim to bylo moje první setkání s Christianem Balem. Patrick Bateman je dokonale uchylná maniak, kterého tady Bale tak parádně zahrál, že se už tehdá zařadil do top herců mého žebříčku a začal sem shánět filmy s tímto do té doby mnou neobjeveným talentem.. Film sám o sobě není rozhodně žádný trhák nebo kdovíjak inteligentní thriller, drama nebo já nevim jaká škatulka by mu mohla náležet, ale Bale ho svým charismatem táhne nahoru způsobem, který ho nad průměr rozhodně povyšuje. Tři a míň hvězdiček se mi zdá málo, na pět nestačí a proto sou 4 hvězdy mým konečným hodnocením. ()

saladín.

Cierna komedia, cernejsia nez najciernejsia noc. Tam kde neostava nic, sme odsudeni na dozivotnu frasku, v ktorej sa neda uz ani smiat. Len ju utrpne znasat s dostojnostou mrtvoly. PS Kto nezazil glamour a biedu 80tok pochopi o to tazsie (autor predlohy ich zjavne nenavidi sice desivo, ale zato so sympatickou uprimnostou). PPS Polopatisticky, utrpne: snad je jasne ze vsetko sa odohrava V JEHO HLAVE (ten hlavny kluc je scena s bankomatom, popri kope dalsich). Bobrika za pochopenie filmu a este aj pekne komentare k tomu ziskavaju: those few, u know who u are. Ostatne komentare vo mne budia otazky o zmysle prispievania na taketo fora. ()

`barocco

Tento film vo mne vyrezal brazdu sta motorovou pilou..... potom ma uz nezaujima ci je technicky, scenaristicky a neviem ako podareny alebo nie, posolstvo filmu som prijal a to je to co robi film filmom. Desive posolstvo citovej vyprahnutosti osameleho cloveka uprostred komfortu ktory postavil svoje ego ako piedestal nad vsetko a nad vsetkych.... Bezcitnych zabijakov ktori pre svoje ego "vrazdia", "zabijaju" a "hlusia" vsetko a vsetkych okolo seba je viac nez dost. Clovek v sluzbe len sebe samemu nemoze inak skoncit ako nas hlavny hrdina ktory je v tomto filme len premrstenou parabolou do seba zahladeneho cloveka. Sugestivna a mraziva kritika spolocnosti ovladanej len zakonmi ako su uspech, prestiz, bohatstvo a moc. ()

wesker

tenhle film me svym zpusobem bavi... snad snobsky Bale.. snad recenze skladeb a zpevaku v jeho podani...ale slovo v nazvu Psycho je opravdu vystizne ()

cubiczech

Bale glorifikoval povrchnost a vypočítavost. Škoda, že jsem nečetl knižní předlohu a po shlédnutí filmu to snad ani už číst nebudu, protože by to možná trošku pozměnilo můj názor na film (a to nejspíš k horšímu, jak už to i zfilmovaných knih bývá). Jako samostatný film to funguje skvěle, je to super thriller, i když ne v pravém slova smyslu (není to tak napínavě táhlé, kvůli krátké stopáži a horor to taky není, na to je to moc přímočaré). Škoda, že ve filmu není vyobrazeno víc vražd o kterých se v něm mluví (a podle všeho i v knize), i když na ně poukazuje například potřísněné prostěradlo v čistírně. S přihlédnutím na vraždící kreace co Bale předvádí je to skoro i škoda a dalších 20 minut by filmu prospělo. ()

rajot

Oproti knižní předloze slabej odvárek. Nutno dodat: NAŠTĚSTÍ. Protože "zrealizovat" bestiálnost vraždících scén tak, jak je popisuje B.E.Ellis, by bylo jen pro ty nejotrlejší povahy (a možná ani pro ně ne ...) a takovej snímek by rozhodně neprošel. Na druhou stranu, je oproti ní řekněme, trochu víc uhlazenej, povrchnější a hlavně ... průměrnej. ()

ToxicAli

Poměrně netradiční thriller se zcela výborným Christianem Balem v hlavní roli. Netradiční v tom smyslu, že většinou se snažíte oběti (či vrahovi) fandit. Zde jsou však všechny charaktery natolik zkažené, že ani brutální vraždy, kterých bylo poněkud málo, mě na jejich stranu nedostalo. Rozhodně bych to však nepovažoval za vyloženou nudu, navíc dvousečný závěr mi rozhodně nevadil - mám rád když si divák může nad snímkem zauvažovat. Pro lepší hodnocení by to ale ještě chtělo více proniknout do zvráceného nitra hlavního hrdiny, aby to bylo to opravdové psycho. ()

Xpat

Film pobírá na obrátky v poslední čtvrtině a to tak, že za každou cenu, jen aby se divák pobavil, znechutil či zděsil, Vám to cpe. Bale byl docela roztomilý vrah, ale nevím ... asi má na lepší ženský. :D ()

djtotal

Mna v tomto filme zaujala kamera a jej pochmurne tocenie. Ak by som bol psychopat, urcite chcem hrat v tomto filme.:) Podla mna je to urcitym sposobom genialny film a odkaz na konci je bez akychkolvek pripomienok bezkonkurencny vyrok. Odteraz mam pred Mary Harron respekt. ()

tatka

Podľa nízkeho ratingu tohto filmu badám, že mnohí nepochopili jeho posolstvo. Bolo to POSOLSTVO, bol to návod na záchranu, ktoré prišli príliš skoro a svet ich nepochopil. Všetci finanční magnáti z Wall Street sa mali povinne venovať takým zábavkám, ako Christian Bale. Pre náš svet to mohla byť obrovská výhra. Predstavte si, že by nás pár mŕtvol, kuriev a niekoľko vagónov koksu vytrhli z celosvetovej finančnej krízy. Christian Bale bol mimoriadne protivný, nesympatický a odpudivý, zato Willem Dafoe ako ostýchavý detektív bol k zulíbáni. ()

Misterioso

Spoilery! Nejdříve jsem byl odhodlaný tenhle film zatratit, ale když se mi to uloželo v hlavě, tak jsem si to částečně rozmyslel. Mám pocit, že si tenhle film mohu vyložit dvěma způsoby. Buď má Americké Psycho dementní scénář, kde jsou všichni okolo (policajti atd.) úplní debilové a nebo se všechno opravdu odehrálo v Patrickovo hlavě, tudíž třeba pytel od krve dává jakousi logiku. Asi je to prostě satira na dnešní společnost, kde si nikdo nepamatuje ničí jména atd. Čím víc o tom přemýšlím, tak si myslím, že tohle dílo nemohlo být myšleno vážně. A nebo...? Nejvíce by mi asi pomohlo další zhlédnutí, ale na to zatím nemám chuť. Christian Bale byl ale až nechutně přesvědčivý. Chtělo se mi nakopat ho do toho jeho namyšleného, rádoby "výjimečného" ksichtu. Mám smíšené pocity, hodnotím málo nebo hodně? ()