Černočerná tma

Pitch Black

Čiernočierna tma

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 2000, 109 min (SE: 112 min)

David Twohy

David Eggby

Graeme Revell

Tom Engelman

Rick Shaine

Scénář: Jim Wheat, Ken Wheat, David Twohy .. Dobře zpracované a zahrané sci-fi vyvraždování. Diesel u mě ovšem nijak nezabodoval a celkově ho nemusím. A dělat tomu "pokračování" bylo zcela zbytečné...(19.3.2005)

Naprosto fantastický sci - fi béčko. Na nic si nehraje, a ukazuje nám, že i s malým rozpočtem se dá udělat spousta věcí. Hercí skvělí, Vin Diesel je zmetek k pohledání, skvělá práce se světlem a tmou ("extremely bad timing"), výborný nestvůry a zajimavá hudba (byť samostatně neposlouchatemná, vyjma hlavního motivu). Film se stal Kultem zcela zaslouženě. Černočerná tma je skutečně kvalitní filařské dílo, o jeho mladším bratříčkovi už se to bohužel říct nedá.(22.1.2006)

Neuvěřitelně potrefený scénář, který nás na druhou stranu alespoň oprostí od přílišných požadavků. Film byl točen v dost zajímavém, atmosférickém prostředí, takže se dokázal vyvarovat častých žánrových slabin a skutečně slušné a poměrně drahé triky jsou využity pouze na správných místech, čímž nechci říci, že by jich snad bylo jakkoli málo nebo, že by nepůsobily dostatečně efektně. Z hereckého hlediska je ale jenom špatným vtipem tady hledat nějaký opravdový výkon a zahrál-li Diesel třeba i zatím nejlépe, neznamená to vůbec, ale naprosto vůbec nic!(18.4.2005)

Není to nic originálního, kterak skupinku ztroskotanců ohrožuje zlo neznámého původu. Není to nic příjemného ztroskotat na planetě se třemi slunci bez vody a s masovým vrahem v zátylku. Není to námět, hodný filmu s velkými ambicemi. Spíš by pasoval k nevyhajpovanému béčku, kterým Černočerná tma skutečně je a bohudík ničím víc být netouží. První „slunečná“ část je skvělá! Nevíte, co očekávat, obraz je nepříjemně vybledlý (občas modrobílý, občas nažloutlý), Riddick vzbuzuje úctu a respekt, přičemž to pravé zlo jenom tušíte někde pod povrchem. A pak přijde tma a originalita odejde společně se světlem za Riddickovým drsňáctvím. Ale pořád je to zábava. Laciná vyvražďovačka, klopýtající od Vetřelce k Vetřelcům nemusí nutně být špatným filmem. Byly by to bývaly lepší ***, ale díky sex-appealu Radhy Mitchellové a svalům Vina Diesela to jsou horší ****. 75% Zajímavé komentáře: Kaka, Visáč, jondzavid, Frankie(11.2.2006)

„They say most of your brain shuts down during cryo-sleep. All but the primitive side, the animal side. No wonder I'm still awake.“ Pozměněný původně zamýšlený závěr s Riddickovou smrtí ukázal, že hoši z Universalu myslí nejen politicky, ale hlavně ekonomicky, protože Černočerná tma posloužila Dieselovi jako báječný odrazový můstek pro další kariéru. Jenže.. To by se o něj nesměl při nedotočeném saltu v podobě xXx a dalších podobných tragédií udeřit do hlavy a pak už jen bezvládně padat a padat..(21.8.2009)