Černočerná tma

Pitch Black

Čiernočierna tma

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 2000, 109 min (SE: 112 min)

David Twohy

David Eggby

Graeme Revell

Tom Engelman

Rick Shaine

Scénografie:

Graham 'Grace' Walker

Skvělá kamera, hra se světlem, spousty režijních nápadů a charismatický Vin Diesel - to vše je charakteristické pro toto velmi kvalitní béčko, které musí být pochoutkou pro všechny příznivce alienovských sci-fi hororů. Např. scéna, kdy Riddick upřeně hledí na predátora a kopíruje pohyb jeho hlavy, patří mezi nezapomenutelné. A takových momentů je tu více. Vin Diesel, kterého jsem do té doby znal jen z camea ve Spielbergově "Ryanovi", mně tu velmi příjemně překvapil - svaly spojené s hereckým nadáním a charismatem. Pokud bude i v dalších jeho filmech tak zatraceně cool, nemám o jeho budoucnost obavy.(16.9.2002)

O mně je známo, že se nerada lekám a tady o lekačky a strachycvakání u zadinky nebyla nouze! Sexy zabiják Vin alias Riddick byl k sežrání. Tušila jsem samozřejmě, že jako hlavní hrdina prostě nemůže skončit na jídelním lístku zdejších temných predátorů a tak jsem se bála jen o ty okolo. Zajímavé, že byla všude taková černočerná tma, vždyť přece nebe plné hvězd nějaké to světlo vydávat musí. No ale dobře, no. Napínavá jízda od začátku do konce, atmoška dusná tak, že by se dala krájet a svižně děsivá hudba jako závdavek. Pálím plný počet.(18.4.2016)

Nejvíc mě na tomhle filmů rozesmívá, že Riddickovi říkají, že je nejhorší vrah a člověk vůbec. Jenže kromě zahořklosti z něj žádný zlo cítit není. On se dokonce chová tak, že by ani mouše neublížil, pokud by ho nejdřív nenapadla. Většina ostatních jsou mnohem zavrženíhodnější osoby. Pravda, jeho vzezření a chování je drsný, ale ne zlý. Jen chlapsky uzavřený. Do horroru tenhle film má dost daleko, protože ani dnešní nejdůležitější horrorové rekvizity tu skoro nejsou (krev a lekačky) a postupně budovaná temná atmosféra už vůbec. Nejzajímavější mi na tom filmu přišel začátek, kterej byl trochu takovou snahou o robinsonádu z vesmíru, jenže se to příliš rychle zvrtlo v obyčejnou akční vyvražďovačku. Myslím, že se tvůrci pokusili udělat podobně horrorovej akčňák jako je Predator, jenže to se jim tu moc nepovedlo. Je to jen laciný akční béčko, který je sicé dobrá vycpávka času, ale to je tak všechno.(18.1.2006)

Ho ... ho, tak tohle je parádní jízda s dokonalými nestvůrkami a dobrou hudbou.(25.11.2007)

Výborně natočená "vetřelecká" Sci-Fi s dobrou atmosférou a velmi slušnými hereckými výkony (ani ten Vin Diesel mi tentokrát moc nevadil :) ... takovýhle flmy jsme kdysi sháněli na videu - a moc se nám líbily...(21.10.2004)

• - Jméno vesmírné lodi bylo Hunter/Gratzner. Také se tak jmenovala společnost pro vizuální efekty, která loď navrhla a postavila. (Chatterer)

• - Vin Diesel (Riddick) prezradil, že pri natáčaní musel nosiť špeciálne kontaktné šošovky, ktoré však nikdy predtým neboli skúšané. V púštnom teple sa mu však pripiekli k očiam a museli mu ich vyberať v nemocnici. [Zdroj: Cinema] (Jello Biafra)

• - Na některých DVD Černočerná tma (region 2) se objevil hodinový filmeček Into Pitch Black, který vypráví o nedávné minulosti hlavní postavy Riddicka. (Malabar)