Černočerná tma

Pitch Black

Čiernočierna tma

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 2000, 109 min (SE: 112 min)

David Twohy

David Eggby

Graeme Revell

Tom Engelman

Rick Shaine

rozpočet : $23 million tržby celosvetovo : $53,187,659(27.1.2007)

Takhle nějak si představuju správné sci-fi. Opuštěná planeta se svými vlastními problémy. Skupinka vesmírných cestovatelů v krizové situaci. Jeden nejdřív kladný, potom záporný hrdina a jeden nejdřív záporný a potom kladný hrdina a k tomu všemu neznámá forma života, která kromě toho, že všem přítomným pěkně pije krev, taky i žere maso. Takhle se to prostě dělá. Nemá cenu příběh už ničím jiným překombinovávat (což se tak trochu stalo v druhém díle).(11.1.2012)

seznamte se. richard b. riddick - uprchlí vězeň a vrah. další obsazení - TO co dostalo zena. a taky aliho. a taky....... . je fakt, že dřív by jsme na takovýto film čučeli s otevřenou pusou. já můžu napsat, že po hodince všemožného seznamování s čímkoliv, se mi film začal líbit. pak totiž začíná boj o přežití, V.D. konečně začíná dostávat prostor akčního hrdiny a hlavně podobný prostor dostávají též ONI !! nikdo nás neláduje přehršlem efektů, ale hrůzu a napětí mají vytvořit zvuky (nebo hlavně SKŘEKY), hudba a ,,proměnlivost" obrazu. ale za horor, bych to nepovažoval.(10.9.2005)

„Kde je Johns?“ – „Ktorá polovica?“ David N. Twohy mal v roku 2000 za sebou iba sci-fi s Charliem Sheenom INVÁZIA, ale bol zavedený ako schopný scenárista (KRITERI 2, WARLOCK, VODNÝ SVET, G.I. JANE). Na scenári ČIERNOČIERNEJ TMY spolupracoval s bratmi Wheatovcami (ewokovský spin-off BITKA O PLANÉTU ENDOR, NOČNÁ MORA V ELM STREET 4, MUCHA II). Do príbehu zakomponovali banálnu historku o sériovom vrahovi a banálnu historku o stroskotancoch na planéte agresívnych mimozemšťanov. Výsledok nie je banálny. Minimálne do chvíle, kým nad planétou nevyjdú tri slnká, sa dá napätie krájať, postavy konajú realisticky (ľudia, ktorí sa v krízovej situácii snažia zachrániť v prvom rade sami seba), silácke dialógy odsýpajú („Už môžeme konečne vypadnúť?“ – „Nie bez rozlúčky.“), vzťahy medzi postavami sú prepracované (od nenávisti po lásku) a Vin Diesel, ktorého Riddick preslávil, je skvelý. Taký svalnatý Hannibal Lecter. Bohužiaľ, druhá polovička je bežný akčný sci-fi horor s animatronickými votreleckými obludkami Patricka Tatopoulosa (americká GODZILLA). Napriek tomu scenár stále dokáže zaskočiť likvidáciou postavy, o ktorej ste si mysleli, že prežije (viď. VRESKOT, ZRADNÁ HLBOČINA). Viac v mojej recenzii na Studna.net: http://www.studna.net/reviews/93/ Kino Považan 2000(6.12.2004)

Až na slabší herecké výkony a ty podivné barevné filtry se mi to překvapivě dost líbilo. Podivná atmosféra planety, Riddick se zářícíma očima, hrdinové bojující nejen s příšerami, ale především sami se sebou, překvapivé zvraty a velmi nečekaná úmrtí, to jsou klady tohoto filmu.(7.10.2005)