Černočerná tma

Pitch Black

Čiernočierna tma

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 2000, 109 min (SE: 112 min)

David Twohy

Scénografie:

Graham 'Grace' Walker

Kostýmy:

Anna Borghesi

Aby bylo jasno - k "Černočerné tmě" jsem přistupoval sice s despektem, přesto červík očekávání hlodal. A nehlodal nadarmo, jelikož "Pitch Black" se mi líbila...Není to sice žádná revoluční pecka, ale velmi dobře odvedená práce s několika zajímavými nápady. Obzvlášť oceňuji používání obrazových filtrů, neboť výtvarná stránka se zásadně podílí na atmosféře filmu a dodává mu celkově na zajímavosti. Scénář má spád, herecké výkony jsou překvapivě na slušné úrovni, Vin Diesel musel během natáčení pít stooktanový benzín, protože Riddick je vážně ultracool, a tak zamrzí jen několik logických chyb - mě osobně nejvíc zaskočily třeba Riddickovy kloubní eskapády...Ale výsledek, troufám si říct, předčí vaše očekávání.(28.2.2006)

Na to, že tento film byl velice levný, je úžasně chytlavý a věrohodný. Klasické likvidování vesmírné posádky připomíná Aliena 2, na který jsem si při sledování tohoto filmu nostalgicky vzpomněl. Vinu Dieselovi jsem konečně uvěřil jeho "tvrdost" a na konci filmu mu v duchu řekl: "jseš machr". Děj si ponechal mírnou decentnost a nic zbytečně nehnal do extrému, což je jednoznačné plus. Nemám co vytknout, mírná levnost se občas skutečně projevila, ale vzhledem k tomu, že jsem byl silně vtažen do děje, byla to poslední věc, kterou jsem řešil. Pěkně zachycené bylo i noční vidění Riddicka (čekal jsem klasické zeleno-bílo-černé). Spousta hlášek a klasické psychické zhroucení hlavních postav se také dostavilo, film si žánrově splnil vše do posledního puntíku. Jsem velice spokojený, kéž by bylo takovýchto povedených sci-fi více. 90%. můj TOP 10(29.11.2008)

Velice dobrá nápínavá zábava která nejen že nenudí, ale občas dokáže být i lehce hororově mrazivá.(12.11.2002)

• gudaulin

Nikdy jsem plně neporozuměl přetrvávající oblibě Černočerné tmy, která přerostla v malý béčkový kult. Objevují se dokonce hlasy, které označují tento kousek za levnou verzi Vetřelce, i když při hlubším pohledu je jasné, že oběma tvůrcům šlo evidentně úplně o něco jiného a přes zdánlivě podobné východisku v podobě motivu nebezpečného mimozemského organismu dělí kvalitu obou snímků světelné roky. Tam, kde Scott angažuje špičkovou divadelní herečku, tam Twohy dává přednost modelce bez filmových zkušeností. Tam, kde Scott pečlivě buduje atmosféru a pracuje s širokou škálou lidských emocí od vzrušení z objevu neznámého přes nervozitu a napětí až po čistokrevné zoufalství, tam Twohy redukuje především v druhé polovině svůj snímek na rutinní akčňák s nezranitelným hrdinou vybaveným drsnou skořápkou, ale dobrým srdcem.:-) Jediným plusem je pro mě přítomnost půvabné Radhy Mitchell v pro ni netypické roli. Celkový dojem: 25 %.(15.10.2013)

Vesmírná obléhačka a la VETŘELCI nebo pozdější DUCHOVÉ MARSU, kde si to musí partička hrdinů v odlehlém koutu vesmíru rozdat s přesilou tamních monster. Partička přitom obvykle nebývá kompaktní a spojit síly v ní musí ti hodní i ti, o kterých se předpokládá, že jsou zlí, ale ve skutečnosti jsou docela hodní (prostě poldové a sympatičtí zločinci jako v ÚTOKU NA 13. OKRSEK), nebo se v partičce musí vyskytnout aspoň jeden hajzl/zrádce. Děj pak bývá tradičně rozdělen na dvě poloviny, expoziční a atmosférotvornou a na akční. Zápletka o přistání na planetě s monstry, které se bojí světla, zrovna ve chvíli, kdy po 22 letech (doslova jako na potvoru) nastane zatmění hned tří místních sluncí, působí na jednu stranu jako vtip (a druhou velkou náhodou, na níž film stojí, je, že hrdinové přistanou zrovna poblíž zřejmě jediné výspy civilizace na celé pusté planetě), na straně druhé připomene klasickou epizodu z AKT X o vraždících světluškách v lese, kde podobně jednoduše postavená situace (světlo život, tma smrt, musíme přežít do rána) fungovala velmi dobře. A funguje i tu, podpořená řemeslem, nějakými těmi nápady a divokou kartou jménem Riddick, kterou si Diesel s chutí dává a chraplavě hláškuje, navíc zakomponovanou do dramatického trojúhelníku Riddick, polda a pilotka. Baví mě spíš ta expoziční polovina, jak se zhasne, vynoří se monstra a začne akce, zábavnost paradoxně klesá. Ve výsledku průměrné kinobéčko.(23.11.2015)

• - Jméno vesmírné lodi bylo Hunter/Gratzner. Také se tak jmenovala společnost pro vizuální efekty, která loď navrhla a postavila. (Chatterer)

• - John používá zbraň SPAS 12, která je upravena tak, aby působila futuristicky. (Chatterer)

• - David Twohy napsal scénář původně pro film Vetřelec ³. Soustředil se v něm hlavně na vězně, což byl studiem 20th Century Fox schválený koncept, avšak nakonec byl scénář zamítnut stejně jako několik dalších z dílny např. Erica Reda (Stopař) nebo Renny Harlina (Smrtonosná past 2, Cliffhanger). Twohy nakonec svůj scénář upravil a sám film natočil - Černočerná tma. (messiah)