Černočerná tma

Pitch Black

Čiernočierna tma

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 2000, 109 min (SE: 112 min)

David Twohy

Scénografie:

Graham 'Grace' Walker

Kostýmy:

Anna Borghesi

Temná sci-fi kdysi odstartovala hvězdný status Vina Diesela. Ten, jakožto člen vesmírné lodi, která musela nouzově přistát, čelí hladovým potvůrkám, které na téhle pouštní planetě jednou za čas vylézají z děr. Je ozdobou (s plným trestním rejstříkem) bandy vyděšených „turistů“, jenž se ocitají v zápletce, která nepřináší zhola nic nového. Z klasických problémů (nedostatek vody) vyvstane boj o holý život z neznámého (v neznámém prostředí), naštěstí režisér David Twohy přidal leccos ze své zahrádky a tuhle béčkovou laskominu řádně přikořenil – a na nic si nehrál. Chemicky upravil filmový materiál, takže se střídají obrazy o sto šest, atmosféra houstne.. scénáristům dochází dech, nenápaditých míst přibývá, ale i tak má tahle invaze na to, aby párkrát zabrnkala na divákovy smysly.(18.5.2008)

Budiž tma. Budiž atmosférický lov na člověka. Budiž béčko jak bradavice na bosorčině bradě bez boje s bezvýznamností. Což mi nevadí ani v nejmenším, natočena náležitě stylově brutalita přemůže božskost vyzdvihovaného umění jedna dvě. Vadí mi to, že tma tmoucí je v případě charakterů přece jen trochu málo černá a zatlačit víc na pilu ve vykreslení postav by vůbec neuškodilo. Být Riddick skutečně vyšinutý vrah namísto celkem normálního drsňáka, mohlo to být o vel'a zajímavější a moje hodnocení mohlo hravě převýšit počet sluncí kolem jedné útulné planetky oplývající navýsost zajímavou faunou. Tak jako tak bych ale domů chtěla mnohem víc jednu z těch roztomilých potvůrek než Vina Diesela.(9.4.2010)

O mně je známo, že se nerada lekám a tady o lekačky a strachycvakání u zadinky nebyla nouze! Sexy zabiják Vin alias Riddick byl k sežrání. Tušila jsem samozřejmě, že jako hlavní hrdina prostě nemůže skončit na jídelním lístku zdejších temných predátorů a tak jsem se bála jen o ty okolo. Zajímavé, že byla všude taková černočerná tma, vždyť přece nebe plné hvězd nějaké to světlo vydávat musí. No ale dobře, no. Napínavá jízda od začátku do konce, atmoška dusná tak, že by se dala krájet a svižně děsivá hudba jako závdavek. Pálím plný počet.(18.4.2016)

Tento film som videl naposledy v roku 2002 a odvtedy som uz nan takmer zabudol a musel som si ho teda zopakovat. A vobec to nelutujem. Vsetko akokeby som zazil v premiere. Najprv vynikajuca atmosfera, ktora mi jasne sepkala akesi ticho pred burkou a samotny nazov mi napoveda, ze tie 3 slnka raz zmiznu a zacne peklo. Vin Diesel je ako vzdy cool, Cole Hauser mi tam liezol trosku na nervy, ale tak dalo sa a ostatni v pohode. Pokracovanie Kroniky temna, ktore natocil tiez reziser jednotky David N. Twohy som nikdy nevidel, takze to bude moja skutocna premiera a tesim sa aj napriek slabsim hodnoteniam... 11.08.2009 __________ Vin Diesel - (Richard B. Riddick) +++ Radha Mitchell - (Carolyn Fry) +++ Cole Hauser - (William J. Johns) +++ Keith David - (Abu al-Walid) +++ Lewis Fitz-Gerald - (Paris P. Ogilvie) +++ Claudia Black - (Sharon Montgomery) +++ Hudba: Graeme Revell +++(4.10.2007)

Skvělej film, kterej dokonale pobaví a Vin Diesel je prostě drsnej, to se nedá holt nic dělat. A teď mě omluvte, du si vyleštit bulvy(3.2.2005)

• - David Twohy napsal scénář původně pro film Vetřelec ³. Soustředil se v něm hlavně na vězně, což byl studiem 20th Century Fox schválený koncept, avšak nakonec byl scénář zamítnut stejně jako několik dalších z dílny např. Erica Reda (Stopař) nebo Renny Harlina (Smrtonosná past 2, Cliffhanger). Twohy nakonec svůj scénář upravil a sám film natočil - Černočerná tma. (messiah)

• - Na některých DVD Černočerná tma (region 2) se objevil hodinový filmeček Into Pitch Black, který vypráví o nedávné minulosti hlavní postavy Riddicka. (Malabar)

• - Vin Diesel prozradil, že při točení jedné ze scén dostal klaustrofobický záchvat a musel na chvíli opustit natáčení. (Karlos80)