Černočerná tma

Pitch Black

Čiernočierna tma

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 2000, 109 min (SE: 112 min)

David Twohy

David Eggby

Graeme Revell

Tom Engelman

Rick Shaine

Scénografie:

Graham 'Grace' Walker

Jo Vin Diesel je prostě týpek. Ale označení horor? To ne. Taková napínavá akční podívaná.(9.11.2007)

Výborně natočená "vetřelecká" Sci-Fi s dobrou atmosférou a velmi slušnými hereckými výkony (ani ten Vin Diesel mi tentokrát moc nevadil :) ... takovýhle flmy jsme kdysi sháněli na videu - a moc se nám líbily...(21.10.2004)

• gudaulin

Nikdy jsem plně neporozuměl přetrvávající oblibě Černočerné tmy, která přerostla v malý béčkový kult. Objevují se dokonce hlasy, které označují tento kousek za levnou verzi Vetřelce, i když při hlubším pohledu je jasné, že oběma tvůrcům šlo evidentně úplně o něco jiného a přes zdánlivě podobné východisku v podobě motivu nebezpečného mimozemského organismu dělí kvalitu obou snímků světelné roky. Tam, kde Scott angažuje špičkovou divadelní herečku, tam Twohy dává přednost modelce bez filmových zkušeností. Tam, kde Scott pečlivě buduje atmosféru a pracuje s širokou škálou lidských emocí od vzrušení z objevu neznámého přes nervozitu a napětí až po čistokrevné zoufalství, tam Twohy redukuje především v druhé polovině svůj snímek na rutinní akčňák s nezranitelným hrdinou vybaveným drsnou skořápkou, ale dobrým srdcem.:-) Jediným plusem je pro mě přítomnost půvabné Radhy Mitchell v pro ni netypické roli. Celkový dojem: 25 %.(15.10.2013)

Černočerná tma počítá s vaší znalostí Vetřelce - má podobný koncept, ale nepracuje s ním s takovou pečlivostí. Značně zjednodušuje sci-fi prvky, zkresluje realističnost (atmosféra a klima planet se vůbec neřeší), ale o to dříve přináší kupu mrštných příšer a s nimi všudypřítomný pocit nebezpečí. Atmosféra je poměrně hutná hned od počátku, i nekonečné světlo tří Sluncí dokáže působit podobně znepokojivě jako "černočerná tma". Tempo zůstává u plíživého nebezpečí s tím, že zběsilá akce ja na dosah ruky, ale přímo k ní nikdy nedojde. Škoda, že film je dosti přímočarý a postavy dvourozměrné, kromě Riddicka dokonce nezajímavé a zapomenutelné. 7/10(1.12.2013)

• RHK

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(18.9.2012)

• - David Twohy napsal scénář původně pro film Vetřelec ³. Soustředil se v něm hlavně na vězně, což byl studiem 20th Century Fox schválený koncept, avšak nakonec byl scénář zamítnut stejně jako několik dalších z dílny např. Erica Reda (Stopař) nebo Renny Harlina (Smrtonosná past 2, Cliffhanger). Twohy nakonec svůj scénář upravil a sám film natočil - Černočerná tma. (messiah)

• - Na některých DVD Černočerná tma (region 2) se objevil hodinový filmeček Into Pitch Black, který vypráví o nedávné minulosti hlavní postavy Riddicka. (Malabar)

• - Vin Diesel prozradil, že při točení jedné ze scén dostal klaustrofobický záchvat a musel na chvíli opustit natáčení. (Karlos80)