Černočerná tma

Pitch Black

Čiernočierna tma

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 2000, 109 min (SE: 112 min)

David Twohy

David Eggby

Graeme Revell

Tom Engelman

Rick Shaine

Scénografie:

Graham 'Grace' Walker

Až na slabší herecké výkony a ty podivné barevné filtry se mi to překvapivě dost líbilo. Podivná atmosféra planety, Riddick se zářícíma očima, hrdinové bojující nejen s příšerami, ale především sami se sebou, překvapivé zvraty a velmi nečekaná úmrtí, to jsou klady tohoto filmu.(7.10.2005)

Na to, že tento film byl velice levný, je úžasně chytlavý a věrohodný. Klasické likvidování vesmírné posádky připomíná Aliena 2, na který jsem si při sledování tohoto filmu nostalgicky vzpomněl. Vinu Dieselovi jsem konečně uvěřil jeho "tvrdost" a na konci filmu mu v duchu řekl: "jseš machr". Děj si ponechal mírnou decentnost a nic zbytečně nehnal do extrému, což je jednoznačné plus. Nemám co vytknout, mírná levnost se občas skutečně projevila, ale vzhledem k tomu, že jsem byl silně vtažen do děje, byla to poslední věc, kterou jsem řešil. Pěkně zachycené bylo i noční vidění Riddicka (čekal jsem klasické zeleno-bílo-černé). Spousta hlášek a klasické psychické zhroucení hlavních postav se také dostavilo, film si žánrově splnil vše do posledního puntíku. Jsem velice spokojený, kéž by bylo takovýchto povedených sci-fi více. 90%. můj TOP 10(29.11.2008)

Při druhém shlédnutí mě tenhle film úplně dostal.Naprosto dokonalé...Vynikající režie, kamera, atmosféra...(12.8.2002)

Neuvěřitelně potrefený scénář, který nás na druhou stranu alespoň oprostí od přílišných požadavků. Film byl točen v dost zajímavém, atmosférickém prostředí, takže se dokázal vyvarovat častých žánrových slabin a skutečně slušné a poměrně drahé triky jsou využity pouze na správných místech, čímž nechci říci, že by jich snad bylo jakkoli málo nebo, že by nepůsobily dostatečně efektně. Z hereckého hlediska je ale jenom špatným vtipem tady hledat nějaký opravdový výkon a zahrál-li Diesel třeba i zatím nejlépe, neznamená to vůbec, ale naprosto vůbec nic!(18.4.2005)

• gudaulin

Nikdy jsem plně neporozuměl přetrvávající oblibě Černočerné tmy, která přerostla v malý béčkový kult. Objevují se dokonce hlasy, které označují tento kousek za levnou verzi Vetřelce, i když při hlubším pohledu je jasné, že oběma tvůrcům šlo evidentně úplně o něco jiného a přes zdánlivě podobné východisku v podobě motivu nebezpečného mimozemského organismu dělí kvalitu obou snímků světelné roky. Tam, kde Scott angažuje špičkovou divadelní herečku, tam Twohy dává přednost modelce bez filmových zkušeností. Tam, kde Scott pečlivě buduje atmosféru a pracuje s širokou škálou lidských emocí od vzrušení z objevu neznámého přes nervozitu a napětí až po čistokrevné zoufalství, tam Twohy redukuje především v druhé polovině svůj snímek na rutinní akčňák s nezranitelným hrdinou vybaveným drsnou skořápkou, ale dobrým srdcem.:-) Jediným plusem je pro mě přítomnost půvabné Radhy Mitchell v pro ni netypické roli. Celkový dojem: 25 %.(15.10.2013)