Černočerná tma

• USA Pitch Black (více)

Během letu po odlehlé cestovní trase dojde k nehodě a osobní loď se čtyřiceti pasažéry je nucena nouzově přistát na planetě, kterou zvolí počítač jako tu nejvhodnější. Již během přistání většina pasažérů zemře. Přežije jen malá skupina poněkud nesourodých pasažérů. Pilotka Fryová, pár civilistů, žoldák Johns, který převáží do vězení vraha Riddicka, jenž má zvláštní schopnost vidět ve tmě. Všichni se vydají hledat vodu. Cestou míjejí kostry obrovských zvířat a dojdou až na starou geologickou základnu, kde objeví záchrannou loď, s kterou by mohli z planety odletět. Když jeden z trosečníků zmizí, Fryová se spustí do jeskyně a najde tam už jen jeho ostatky. Planetu totiž obývají létající masožravé příšery, které útočí jenom ve tmě, protože je světlo odpuzuje. Postupně zjišťují, že nestvůry vylézají z podzemí jen při zatmění místních sluncí. Jednou za 22 let postihne planetu totální zatmění. Ten den se blíží... (TV Nova)

Prochy38

Výborný a nářezový sci-fi horor. Spousta originálních záležitostí, povedené efekty a skvělý V. Diesel. Nadšení. ()

Mo.

Vynikající béčko, které zřejmě původně neaspirovalo na to stát se legendárním filmem, ale postava Riddicka je natolik výrazná a nezapomenutelná, že se z Pitch Black stal film takřka kultovní. Tenhle snímek byl pro Vina Diesela skutečným odrazovým můstkem k jeho dalším "cool" filmům, protože do té doby prostě nehrál žádné drsné sexy svalovce, které ho pak proslavili. Ačkoli ani v Pitch Black není zrovna typickým "všemi ženami milovaným klaďasem" a většina jeho postav v dalších snímcích do velké míry těží právě z konceptu Riddicka, na kterém Černočerná tma stojí a padá. Bez něho by to bylo jen průměrné sci-fi s nic moc efekty a plytkým dějem, které by zapadlo. Ale po přidání klíčové esence v podobě trestance s "vyleštěnýma očkama" se z toho stala hororová akce hodná zapamatování. ()

Xavi6

Moc dlouho jsem hledal tento film zde, ale furt jsem ho nemohl najít, naštěstí pravidelně se ukazující novinky (včerejší) mi ukázali tu správnou cestu. Nikdy jsem nepřestal obdivovat Riddicka. Vždycky jsem chtěl být jako on a vidět ve tmě! :) Pro mě tento film je čistým zážitkem mého mládí! :) ()

J*A*M*A*L

Nevím co k tomuto filmu můžu říct.Prostě se mi nelíbil a to je vše.Ani Scottův Alien se mi moc nezamluvil a toto už vůbec.Ať to byl Alien a nebo s prominutím tahleta kurevsky debilní hovadina oboje to mělo stejně debilní příběh.Asi se mi dobývání jiné planety nezamlouvá a to mají tyto dva filmy.Vina Diesela jako herce mám moc rád a zde byl jako ve většině svých filmech pořádně nabušenej a tady to byl taky takovej frajer já ani proti němu nic nemám vše mám proti tomu filmu a tu hvězdičku s odřenýma ušima dávám za výkon Vina Diesela který zde ani nepředvedl moc dobrý výkon možná kvůli jeho mlčením.10% ()

Hanes88

I když podobné sci-fi úplně moc nemusím, tady musím přiznat, že tohle byl opravdu výborný nápad. Děj byl zajímavý po celou dobu a i závěr překvapil. Vin Diesel byl jako stvořený pro tuto roli a celkově výkony byly super. Jediné, co mě trochu mrzelo, byla velká rozeznatelnost počítačových triků, když už filmy před rokem 2000 měly mnohem lepší efekty. Když to ale člověk pomine, je to skvělý film. 75%. ()

Dyas

Jedno z nejlepších sci-fi filmů. Vin Diesel jako trestanec Richard B. Riddick, je jednoduše trefa do černého a tahle role mu nejvíc sedí. Parádní atmosféra, na tu dobu povedená monstra a mimořáný boj o přežití. ()

Paldiny

Prvé sólo pre Vina nemohlo dopadnúť lepšie. Pitch Black je čierno čierne sci-fi s ponurou hudbou a tak podmanivými zábermi, že bych som si ich kľudne zavesil nad posteľ. Priamočiary príbeh o stroskotanej posádke, ktorá sa dostane do konfliktu s obyvateľstvom nezmapovanej planéty skvele pasuje k drsnému thrillerovému feelingu. Určite by sa dalo polemizovať nad úrovňou niektorých trikov, ale načo, keď ide o typ filmu, aký môžete zhltnúť aj 5x a nezunuje sa. A to z neho robí maškrtu svojho žánru, ku ktorej nevyspytateľná povaha ústredného anti hrdinu zapasovala ako žiadna iná * * * * * Rozšírenú verziu ocení výhradne fanúšikovské publikum prahnúce po každej pridanej minúte. V tomto prípade je k počutiu pár nových dialógov, ktoré neprezradia o nič viac než tomu bolo bez nich. ()

prezdivaka

Každý, kdo dával trochu pozor v hodinách fyziky a přírodovědy, musí žasnout. Tak oceňovaný film s tolika dírami v logice? Vetřelci, jak je zde nazýváte, se živí několika astronauty jednou za 22 let? Zatmění trvající hodně dlouho? Se třemi slunci a jejich rozdílnou vzdáleností a rychlostí by konjunkce trvala řádově minuty. S přimhouřením obou očí hodiny. Slunce nezakryla některá z planet, slunce samotná se pohybovala k zákrytu. Ali utíká a je obklopen predátory, přibouchne dveře a není u něj jediný? Zkuste si zapálit whisky... Proč tolik shovívavosti k tak hloupému a předvídatelnému filmu? Tolik skvělých filmů tady má pár hvězd a je mu vyčítána každá hloupost. Barevné filtry použil už Limonádový Joe :-) Chápu, sci-fi, do toho se schová cokoli. Charizmatický antihrdina. No, jak pro koho. A kdo tady prohlašuje, že je to béčko? 23 mil. dolarů - zhruba půl miliardy korun? To je pak nízkorozpočtový každý český a většina evropských filmů. Too much question? Je to navoněná mršina bez nápadu a jakéhokoliv přesahu. ()

xmatysekx

Jako není to uplně můj oblíbenej film, ale jako dobrý. Hlavně se mi líbily ty příšery, jak byly udělaný. Jako byly strašidelný, ale nebyly tak jako nepřirozený jako to obvkle bývá. Zajímavostí je, že film měl velice nízký rozpočet. Není divu: film se celý odehrává v noci a nebo na poušti, takže se nikdo nemusel extra dělat s kulisama a Densel Wahington v plavekcých brýlých doakzuje náročnost kostýmů. ()

AIMÉE

Pořád mě tenhle film nezačal úplně nudit, i po několikátém vidění, takže proč tomu nedat lepší průměr. Riddick je tu hold 'cool guy'. ()

MkSallam

Námětem naprosto typické béčko, ale jak povedéné béčko. Pravda, těch "náhod" je trošku moc (Dieselovi bulvy, zatmění, nestvůry vylézající ve tmě) ale na to se u tohoto filmu rychle zapomene. Po rozjezdu který hrdinové absolvují ve svitu tří sluncí se film rozjede do pořádného popcornu plného tmy a pohledů skrz Riddickova "kukadla". Pochválit si také zaslouží povedená kamera, vyžívající se v detailních záběrech. 75% ()

mazadlo odpad!

Špatně využitý potenciál skvělého tématu který mnohem lépe rozpracoval český autor Robert Fabian v roce 2002 ( Planeta mezi dvěma slunci) Škoda kdyby páni filmaři chvíli posečkali možná by jsme tu měli napínavé sci-fi typu Horizon Události. Ačkoliv film začíná velice zajímavě a prvních 40 minut vás vede hlavně snaha přežití hlavních hrdinů začne se potom dít něco co podle mě sráží film na úroveň odpadních vod. Pronásledování Riddicka je nudné a netajemné. Napjatý jsem nebyl a následné vetřelčí spiknutí , které tak trochu vykrádá nejen vetřelce ale i hvězdnou pěchotu , mě natolik odradilo film vidět znovu že nemohu dát nic jiného než odpad! A to za to že v podobném tématu by se dala atmosféra krájet i bez ubíjejících scén s vetřelci...škoda snad příště. ()

kritiklon

Řekl bych, že kdyby se toho ujal někdo schopnější, mohlo by to konkurovat špičkám svého žánru. Takto je to jen průměrný sci-fi s nadprůměrnými nápady ( bohužel často nedotaženými ) a okoukanými efekty. Ale pár originalit by se přece jen našlo a k tomu je Riddick velkej sympaťák..........tudíž 3,5* za 67% shledávám jako zasloužený příděl. ()

Mikino00

Béčkové vetřelecké sci-fi nemůže ničím překvapit, tupá vyvraždovačka neměla štěstí na scénář ani kvalitní herce. V daném podžánru už vznikly větší příšernosti. ()

Garch

Sla-bé. Vlastně, je to tak špatné, jako by si to XXX Diesel natočil sám. PS on to někdo srovná s Vetřelcem? To né, že ne? ()

Emo-haunter

Čekal jsem více. Derivát na Vetřelce, kdy ve filmu nemá moc věcí logiku, i když ten kontrast tmy a práce s ní byl slušný. Vedlejší postavy nezaujaly, a pro Diesela bylo těžké to sám potahat. I tak jdu mrknout na další díly :) ()

Jacek

Béčko. Prostě béčko. Dobře udělané, zábavné, vůbec ne blbé béčko. Obdařené ke všemu jednou fantastickou hláškou. "Nemusím mít pokrytý základní potřeby, když mám trochu luxusu." Paráda. ()

alenka

strasna blbost, ale dost se mi libila :) kdyz beckovy filmy dokaze pobavit, rozesmat a popravde i trochu nastasit, zaslouzi si 4*. a vin je jako drsnak bezkonkurencni, ta jeho nosovka zabira. ()

Vin Diesel počtvrté jako Riddick

Vin Diesel počtvrté jako Riddick

08.05.2024

Bezesporu existuje mnoho filmových franšíz, u nichž by si fandové zbožně přáli pokračování. S každou další zvěstí o možném pokračování milované série jejich naděje stoupají, jen aby vysněný film… (více)

Diesel oznámil čtvrtého Riddicka

Diesel oznámil čtvrtého Riddicka

13.02.2023

Zatímco Vin Diesel mluví o rodině a čelí novému nepříteli v čerstvých ukázkách na desátý díl již mírně utahané série Rychle a zběsile, myslí herec a producent bokem i na svoji druhou významnou… (více)

Riddicka čeká pokračování

Riddicka čeká pokračování

22.11.2015

Vin Diesel sliboval třetího Riddicka mnoho let. A když jsme ho předloni nakonec dostali, byl z něj téměř stomiliónový hit, u kterého se okamžitě začalo spekulovat o pokračování. Jaká je situace nyní?… (více)

Třetí Riddick je konečně na cestě

Třetí Riddick je konečně na cestě

18.02.2010

Už to dobře známe. Řeči o návratu k postavě, která oba proslavila, tasí Diesel a Twohy pokaždé, když chtějí upozornit na nějaký svůj nový film. Protože ale v blízké době žádný jejich snímek premiéru… (více)