Černočerná tma

• USA Pitch Black (více)

Během letu po odlehlé cestovní trase dojde k nehodě a osobní loď se čtyřiceti pasažéry je nucena nouzově přistát na planetě, kterou zvolí počítač jako tu nejvhodnější. Již během přistání většina pasažérů zemře. Přežije jen malá skupina poněkud nesourodých pasažérů. Pilotka Fryová, pár civilistů, žoldák Johns, který převáží do vězení vraha Riddicka, jenž má zvláštní schopnost vidět ve tmě. Všichni se vydají hledat vodu. Cestou míjejí kostry obrovských zvířat a dojdou až na starou geologickou základnu, kde objeví záchrannou loď, s kterou by mohli z planety odletět. Když jeden z trosečníků zmizí, Fryová se spustí do jeskyně a najde tam už jen jeho ostatky. Planetu totiž obývají létající masožravé příšery, které útočí jenom ve tmě, protože je světlo odpuzuje. Postupně zjišťují, že nestvůry vylézají z podzemí jen při zatmění místních sluncí. Jednou za 22 let postihne planetu totální zatmění. Ten den se blíží... (TV Nova)

Loki_Six

"Think someone could spend half their life in a slam with a horse bit in their mouth and not believe? Think he could start out in some liquor store trash bin with an umbilical cord wrapped around his neck and not believe? Got it all wrong, holy man. I absolutely believe in God... And I absolutely hate the fucker." ()

WathanajX

„Copak? Tak velký a ještě se bojí tmy?“ Námět tohoto snímku mi přišel dost zajímavý a docela jsem se na něj těšila i když se jedná o sci-fi. Co mě ale moc nelákalo byl Vin. Já osobně tohoto herce moc nesnesu ale řekla jsem si tak co, třeba tady nebude tak hrozný… Klady: Riddick sám o sobě je postava, která mě dokázala upoutat nejen svými zajímavými schopnostmi, které se šikovně hodily ve spojení s planetou, na které se hlavní postavy ocitly, ale i tím, že mě nakonec v podání Diesela neštval tak moc, jak jsem si původně myslela. I když se ve filmu první hodinu moc neděje, překvapivě rychle uteče a já jsem si opět užila ač trochu bídně udělané ale i přesto zajímavé příšerky. Co mě dále překvapilo byla podoba planety a asi nejlepší záběr filmu samotné "zatmění". Zápory: Jak jsem zmínila celková kvalita příšerek byla horší stejně jako některé kulisy a efekty. Ale zas tak hrozný to nebylo. Přítomnost některých pro mě divných postav taky vem čert i to bych zkousla. Chtělo to ale na akční sci-fi o trochu míň řečí. I pře tyto nedostatky se jedná o docela fajn sci-fi a pro neznalce jako jsem já to mělo i vcelku originální nápad. Film rozhodně neurazí. Hodnocení: 65 % / 6 z 10 – Pro fandy žánru sci-fi příjemná podívaná, kterou zaručeně musí vidět. Já se i přes to všechno asi sotva k filmu někdy vrátím. (41.) ()

Hopper

Béčkový sci-fi horor, ktorý síce vykráda svojich slávnejších predchodcov, ale veľmi to nevadí a Twohy aj z mála dokázal vyrobiť film, na ktorý sa dobre pozerá. Diesel má šmrnc, zaujímavé režijné a kameramanské prístupy a nie úplne predvídateľný dej zaručujú nadpriemernú zábavu. ()

Theraphosa

Velice originální snímek s dobrým obsazením. Příběh napínavý, hudba vázne, Diesel skvělý. Děj filmu mě přikoval řiť k sedačce a nepustil ji až do titulků. Slušně animátorsky zpracované obludy a slušněji zpracovaná krajina, ze které byl žár přímo cítit. Škoda ovšem nízkého rozpočtu, ale myslím si, že tvůrci z toho vycucali maximum. 75% ()

Perry-

První polovina slabší, pak ale začne Riddick cedit hlášky a už je to dobrý. I ta atmosféra se mi docela líbila. Na to, že to bylo nízkorozpočtové, super. ()

eagle-eye

Netradiční, nízkorozpočtové sci-fi, tvářící se nezávisle. Nebýt několika hluchých míst, mohlo být hodnocení ještě vyšší. Kupodivu mě však více baví pokračování Kronika temna. ()

cab

Zretelne nizkorozpoctova sci-fi produkce ma vic atmosfery nez vetsina preplacane a trapne vypadajici konkurencne tapajici v megalomanstvi a tvurci neschopnosti prenest myslenku na platno. Do hlavni role spasitele byl dosazen spravny rizek (Vin Diesel) a po boku mu je nucena sekundovat posadka lodi, ktera jej prevazela jako nebezpecneho zlocince, jinak je nebezpeci cihajici pod povrchem zeme po zapadu slunce nemilosrdne pripravi o zivot. Survival tak dobre kvality prinasi kvantum zabavy. 80% ()

Shakeus

Poměrně zábavné akční sci-fi béčko. Nenadchne, ale hlavně ani neurazí, rozhodně ne ty, co mají sci-fi jako svůj oblíbený žánr. Postava Riddicka je zajímavá a filmu přidává na rozmanitosti, jinak je to vlastně jen boj o přežití s docela dobrým vetřelcem, který utekl před Ripleyovou až sem :) ()

dopita

Tohle je chuťovka pro fajnšmekry. David N. Twohy z malýho rozpočtu vykutal velmi stylovej sci-fi horor. Výborná práce s kamerou, obrazovými filtry, několik moc pěkných nápadů, k tomu charizmatem oplívající Vin Diesel a moje oblíbená Radha Mitchellová. Škoda jen některých do očí bijících počítačových triků, ale aspoň jich není moc. Ale i tak je to za plnej počet. ()

bila.tecka

Největší devizou téhle příjemné sci-fi není Vin Diesel ani pěkňoučká Radha Mitchell (nadchla mě v High Art...), ale Atmosféra. Režisér si je jistý především v akčních sekvencích, střihač odvedl snad ještě větší kus práce. Problematický je scénář s od počátku jasným vývojem. Škoda nízké dávky ironie, postava Riddicka si o ni říkala... ()

Paity

Už jsem sice Černočernou tmu viděl před strašně dlouhou dobou, ale Vinu Dieselovi to docela šlo. Myslím žánrově. Vcelku i napínavé navíc na nehostinné plantetě za přítomnosti ošklivých mimozemšťanů. ()

Hanys_

Takové vetřelecké béčko, kterému se dostalo po letech až kultovního statusu. A ikdyž je vidět, že peněz tady asi moc nebylo, tak to Twohy maskuje, jak se dá. Každopádně přes všechno je tenhle odrazový můstek Mitchell a Diesela pořád jen slabší průměr. 5/10 ()

Scevola

Mozno patrim k mensine ale pokracovanie (Chronicles of Riddick) sa mi pacilo ovela viac ako jednotka (Pitch Black). Ale to neznamena ze toto nebol dobry film. Prave naopak, malo to napatie, atmosferu ala votrelec a hlavne Riddicka (co je asi jedina rola ktora sa mi od Vina paci). 7/10 ()

bloodline

Nízkorozpočtová lahôdkáreň pre náročnejších sci-fi pôžitkárov. Zopár umne použitých filtrov na kamere, CGI na nenápadnej úrovni s podmanivou atmosférou strachu, tu a tam pridružená slovná prestrelka, režijné čerešničky a typologicky vyvážená striedačka naničhodníkov...a hitovica je na svete :) ()

Adramelech

Už samotný začátek filmu je dramatický. Poškozená kosmická loď musí nouzově přistát na neznámé planetě. Ovládací prvky v pilotní kabině působí dojmem, že do kosmu se může létat i v buldozeru, navíc za řadící páky tahá ženská a tyto bytosti mají odjakživa problémy s parkováním, nakonec pilotka tu káru přece jenom někam zapíchne. Planeta je pouštního typu a je tam málo kyslíku, aspoň že doutník hoří, vždyť planety, kde si člověk ani nemůže svobodně zakouřit, nestojí za nic. Láhve s kořalkou se při přistání naštěstí nerozmlátily, ale jinak žádná velká sláva: chybí voda, přepravovaný vězeň uprchl, v posádce jsou muslimové, na poušti se povalují kostry obrovitých zvířat, je jasné, že se něco semele, a také že semele. Tvůrci filmu popustili uzdu fantazii a bylo to ku prospěchu věci. Pokud divák akceptuje hru jejich imaginace, může si podívanou na toto pěkně vymazlené béčko docela užít. ()

abysser

Velmi silné béčko s hereckými výkony jak z ochotnického divadla a občas s naprosto stupidními dialogy. Jediné plus je krásný záběr na začínající zatmění. Je to tak hloupoučké a plné klišé ala Hvězdná pěchota a Vetřelec, že je to až legrační a proto dávám dvě hvězdičky. ()

Crackonosc

Zářnej příklad toho, jak se i z mála peněz a minima originálních nápadů dá vykouzlit divácky atraktivní snímek. Přestože je film o tmě, hlavní roli v něm hraje světlo a jeho působení, různé obměny, zpracování a v neposlední řadě kila barevných filtrů, který nepůsoběj kvovíjak samoúčelně. Pohled skrz oči Riddica je pak už jen třešničkou na dortu. ()

Haymar

Předlouhých 14 let jsem čekal, až někdo konečně zase natočí něco na způsob Cameronových "Vetřelců". Konečně jsem se dočkal! Výbornej nápad, dobrej spád, napětí, akce, pořádnej drsňák, zajímavá režie a decentní (ale nerušivé) hrátky s kamerou, skvělá hudba a především... konečně film, kde se nikdo s ničím (a nikým) nesere, kde nenajdete tuny patosu (jako ve většině dnešní produkce) a kde je absence kladných postav! To je Pitch Black! Fakt nevím, co bych tomu vytknul. Jednoznačně nejlepší film jak Diesela, tak i (začínajícího) rejži a ostříleného scénáristy Twohyho... Škoda jen, že oba pánové v následujících lezech nedokázali potvrdit onu "kultovnost" Pitch Black očekávaným pokračováním Chronicles Of Riddick... Věčná škoda! ()

dozana

Příjemné překvapení! Díky duu Diesel, Mitchell se na to dalo koukat. Konec mě velice mile překvapil, hodně něčekané! Opravdu solidní dílko. ()

Vin Diesel počtvrté jako Riddick

Vin Diesel počtvrté jako Riddick

08.05.2024

Bezesporu existuje mnoho filmových franšíz, u nichž by si fandové zbožně přáli pokračování. S každou další zvěstí o možném pokračování milované série jejich naděje stoupají, jen aby vysněný film… (více)

Diesel oznámil čtvrtého Riddicka

Diesel oznámil čtvrtého Riddicka

13.02.2023

Zatímco Vin Diesel mluví o rodině a čelí novému nepříteli v čerstvých ukázkách na desátý díl již mírně utahané série Rychle a zběsile, myslí herec a producent bokem i na svoji druhou významnou… (více)

Riddicka čeká pokračování

Riddicka čeká pokračování

22.11.2015

Vin Diesel sliboval třetího Riddicka mnoho let. A když jsme ho předloni nakonec dostali, byl z něj téměř stomiliónový hit, u kterého se okamžitě začalo spekulovat o pokračování. Jaká je situace nyní?… (více)

Třetí Riddick je konečně na cestě

Třetí Riddick je konečně na cestě

18.02.2010

Už to dobře známe. Řeči o návratu k postavě, která oba proslavila, tasí Diesel a Twohy pokaždé, když chtějí upozornit na nějaký svůj nový film. Protože ale v blízké době žádný jejich snímek premiéru… (více)