Karneval duší

• USA Carnival of Souls (více)

Mary má zřejmě štěstí v neštěstí - z autonehody, při níž umírá její kamarádka, vyvázne živá. Krátce na to se jí však život mění - bezdůvodně ji přitahuje opuštěný plážový pavilón, děsí ji všudypřítomný neznámý muž a i ve společnosti jiných lidí se často cítí osaměle. Mění bydliště a pokouší se utéct všem nočním můrám. Události tím dostávají rychlý spád a Mary zjišťuje, že před některými věcmi se skrýt nedá… (bebsie)

Petrus1

Někteří lidi se baví tak, až je z toho dopravní nehoda (dnes docela běžná záležitost, že). Z auta, které spadne z mostu do řeky vyvázne jen Mary. Ta posléze cestuje za prací (hraje v kostele na varhany), když tu náhle spatří na cestě ducha. Ten se jí zjevuje čím dál tím častěji, Mary sem tam ignoruje její okolí a ještě ji fascinuje bývalý pavilon tančírny. Ubytování ji poskytne velice ochotná paní: "Kdybyste něco potřebovala, asi to bude muset počkat do rána." Tahle věta se mi hrozně líbí, asi ji začnu používat. :-D Ono taky nestačí, že Mary obtěžuje duch, on ji ještě otravuje jinej host! A bacha na to, jde o film skoro erotický, protože šmírák i my vidíme odhalená ramena a půl lýtek. ;-) Jinak mi to připadalo docela ucajdaný, i když se tam něco málo dít začne, mě připadá jako by se tam nedělo skoro nic. Je to spíše dílko mysteriózní než hororové, ale uznávám, že před skoro padesáti lety muselo působit docela strašidelně (hlavně závěrečné pasáže). Docela sem se těšila na rozuzlení, jestli mě něčím ohromí, ale nic se nekonalo. Možná to bude tím, že sem to viděla později než jeden velmi povedený "nový" filmík, který s tímto tématem taktéž pracuje. Hádejte který? ;-) Prostě celou dobu tušíte, co se s tou slečnou vlastně děje (už podle názvu, že). Ale přece jenom nějaké pozitivum tento filmík přinesl. Stal se inspirací pro Romera a jeho film Noc oživlých mrtvol. Ale nejen pro tento. Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete "Mary je ženou silné vůle, ale malátného ducha, která životem prochází (a to i před osudovou autonehodou) bez sebemenšího zájmu o cokoli. Tento stav nelze vysvětlit pouhým odkazem na hlasy ze záhrobí, které ji k sobě vábí, anebo závěrečnou filmovou fintou. Její part je čímsi hlubším: ilustruje společenské odcizení moderního člověka. Což podtrhuje brilantní Moorova hudba, která střídá disonantní varhanní pasáže (navozující děsivou atmosféru) s plochami ticha, které narušují pečlivě volené zvuky (zdůrazňující blízkost jiného světa). Snímku nakonec pomáhají, ačkoliv to nebylo autorským záměrem, i nekvalitní postsynchrony." ()

Yarwen

Chápu, že například mizerné ozvučení je dáno stářím filmu, ale třeba odfláknuté masky s dobou vzniku nemají nic společného. Celkově je dobře, že se snímek spíše snaží vyvolávat tajuplné napětí než nudit diváky krvavými záběry, ale ani tak se mu to nedaří - bál bych se asi jen jako malé dítě. Celkově za dvě hvězdy, ale o fous (32%). ()

MickeyStuma

Nízkorozpočtová kultovní hororová klasika svého času udávající směr a dodnes je u mnohých snímků znatelný vliv. Příběh je jednodušší než by se zdálo, ale v rámci depresivních, strašidelných a vůbec deprimujících scén, je z námětu vytlačeno maximum. Už ta představa, že někdo jako zázrakem přežije těžkou autonehodu, aby si posléze uvědomil, že v okolí není něco v pořádku, pohyboval se ulicemi s pocitem být neustále pronásledován podivnou postavou, po nějaké době si uvědomil, že pro okolní svět jakoby byl neviditelný a navíc byl přitahován do děsivého místa jakési opuštěné pouťové atrakce, může být pro mnohého něco naprosto nepředstavitelného. Okolní svět jako by se zkrátka změnil, i když vše probíhá tak, jak má. O to víc vyzní šokující finále. Režisér Herk Harvey, který si ve snímku i zahrál, naplnil svůj filmový počin spoustou strašidelných a znepokojivých obrazů množstvím lidí strašidelně hledících do kamery, dlouhými záběry jak v interiéru, tak i v exteriéru, s tajemným dojmem, že se něco stane, množstvím opuštěných budov vyvolávající nepříjemný pocit, rychlé přiblížení či zrychlení obrazu, a dalších metod k vytvoření opravdového znepokojivého diváckého pocitu během sledování. Tomu napomáhá i pronikavě zlověstný soundtrack podtrhující danou atmosféru. Nakonec, zvuk varhan už v podstatě mluví samo za sebe. Snímek je zkrátka plný nápadů, které v 60. letech prostě museli uchvátit. V dnešní době už je to právě vlivem stáří snímku zcela někde jinde, ale jako hororová klasika mysteriozního hávu stále zůstává příznačná ve své podstatě a daných tvůrčích myšlenek. Prý se tímto počinem inspirován i George A. Romero pro natočení svého legendárního snímku ´Noc oživlých mrtvol´ (1968). Když oba snímky porovnáme, je tato informace uvěřitelná. Jedná se tedy o příznačnou hororovou mysteriózní klasiku, která by neměla chybět ve sbírce fanoušků hororových snímků. ()

Leoric

Dlouho jsem se na tento film těšil, díky Řitkovi mám možnost vlastnit tento film originálně a určitě to stojí za to. Kam směřuje příběh mi bylo jasné hned od počátku, za to ale můžou filmy, které se inspírují právě Carnivalem of Souls. Nejvíce oceňuji varhanní hudbu, která je mírně znepokojivá až doomová a hlavně pak expresionistické blackmetalisty brázdící potemnělý dům a pláž :) ()

Joski

Klasika horor žánru. Jednoduché psychologické spracovanie bez zbytočných krvavých efektov. Dobre využitá "hluchota" hlavnej hrdinky(paradoxne a zámerne hudobníčky - organistky, organová hudba - symbol klasických gotických hororov) ...ktorú nikto nepočuje a zrazu ani nikto nevidí! Akoby (a v závere je jasné, že aj de facto!!!) hlavná postava nežije-neexistuje. Každí z nás by určite dostal panický strach z náhlej poruchy sluchu či dokonca zraku! Režisér tento strach z náhleho "defektu v nás" krasne využil a jednoducho ukľudnil návratom do reality zvukom štebotu vtákov na strome(2X) Trošku tento kúsok pripomína atmosféru starých filmov z nemej éry (zvlášť komicky zrýchlený "tanec smrti"). Karneval duší ma príjemne prekvapil:-) a dokonca aj pobavil:-) ()

Kozy9

Možno miestami zdĺhavejšie no nanajvýš atmosférické. Prekrásna hra kamery, tieňov a svetiel je príjemne dopĺňaná príbehom, ktorý je charakteristický dramatickým postupným zvyšovaním už aj tak hustej atmosféry a napätia. Na svoju dobu prelomové a pre tých dnešných stále značne zaujímavé. Pred priemerom snímok zachraňuje dokonalé finále a celkový námet. Ak vyhľadávate kvalitný horor s nádychom nostalgie nie je čo riešiť. 80% ()

Asdas

Na hororové pomery inteligentný film so zaujímavou myšlienkou a skvelým záverom , čiernobiely obraz tomu dodáva riadny vizuálny zážitok . Neviem či Shyalman nehľadal inšpiráciu pre svoj šiesty zmysel práve tu ale pravdou je ,že záver má prekvapil na rozdiel od jeho filmu . ()

djbarrel

Na svou dobu dost zajímavý duchařský kousek, který si dobře hraje s atmosférou a herečka v hlavní roli byla opravdu úžasná když byla vyděšená. Atmosféra postupně graduje až k finiši, který je ovšem tak trochu předvídatelný. 64 % ()

CorvusBlek

Nemá cenu se rozepisovat o čem je tento film, spíše bych doporučil vidět, je to slušné psycho a po zhlédnutí několika Hitchcocků musím jen konstatovat, toto je lepší než jeho Ptáci, nebo Provaz a blíží se i jeho slavnému Psychu! 80% ()

MFZB

Celkom v pohode filmík, ale až tak veľmi ma z neho nebralo. Atmosféra bola v pohode celkom a sem-tam aj nejaká dobrá lakačka. Na tú dobu to musel byť v celku hustý hororíček, ale teraz to už neni nič také desivého. Sympatická hlavná hrdinka, dobrý príbeh celkom a šokojúce vysvetlenie. Proste pre priaznivcou starších snímkov to bude istotne dobrý kúsok... ()

kolodej1

uf, to tedy byla blbost, snaha o navození atmosféry tu tedy byla patrná, ale nechytlo mě to ani omylem, nuda a šeď po většinu času, ještě, že to bylo tak krátký. Natolik strhující, že bych si přitom klidně zahrál piškvorky ()

brasek

Podľa niektorých komentárov som čakal určite lepší snímok. Postrádam zaujímavejší príbeh a gradáciu deja. Finále bolo predvídateľné. Mierne sklamanie. ()

JesterKruger

Já nevím, asi jsem hlupák nebo nevím co, ale když jsem ten film viděl poprvé, tak jsem měl dost zvláštní pocity. Mě ten film ani nebavil, ale ani bych neřekl, že mě bavil. Svými zvláštními pocity jsem byl nucen si ten film pustit znovu, a více zaměřit se na děj. Když jsem to zhlédnul po druhé, tak jsem to více pochopil. Dost složitý film, Ale temný a zvláštní, což se cení. Dávám sice slabější čtyři hvězdičky, ale hloupost ten film není, a je dost originální. ()

Vital

Na toto dílo se můžu dívat dvěma pohledy: 1.Vizuálně,herecky a dramaticky velmi působivé,využívající prvky varhan jako nastavení strachu,herecké výkonny velmi dobré 2.Ukazující se mrtvolně bílý lidi,momenty kdy herečku nikdo nevidí ani neslyší mi přišlo skutečně pitomé,a nakonec ten konec mi podrazil nohy a na celý film mi to hodilo veliký otazník nedotaženého konce,který mi celý zážitek filmu zpackal. V každém případě se oba mé pohledy natolik srážejí,že hodnocení nechám na jiných. ()

sibskyn

A já čekal inferno, které se mnou vytře podlahu a dostal jsem tohle! Dostal jsem kýblem plný nudy do držky. Ale jestli se Night of the Living Dead inspiroval tímhle filmem, tak díky bohu za něj. ()