Tom Horn

• USA Tom Horn (více)

Hlavní postavou tragického příběhu je bývalý vojenský zvěd Tom Horn, který se proslavil tím, že zajal legendárního apačského náčelníka Geronima, a později se stal jedním z úspěšných lovců lidí. Stárnoucího, unaveného pistolníka vyhledá ve Wyomingu rančer John Coble, který mu nabídne práci. Jménem dobytkářů ho najme, aby našel a zlikvidoval početné zloděje dobytka, kteří sužují kraj. Rančeři mu slibují naprostou podporu, ale pouze pod podmínkou, že jeho pověření zůstane utajeno. Tom souhlasí a pustí se do práce. Brzy se mu podaří najít stopu a vypátrat několik zlodějů, které postupně postřílí. Jak na jeho pažbě přibývá zářezů, ubývá v kraji krádeží, a tak se postupně stává největším problémem dobytkářů sám Tom Horn. Aby nevyšlo najevo, pro koho vlastně pracuje, rozhodnou se ho dobytkáři zbavit. Zanedlouho je zastřelen patnáctiletý syn chovatele ovcí Nolta a vše je narafičeno tak, aby stopy vedly k Tomu Hornovi a poslaly ho na šibenici. Tom je zatčen, souzen a pochopitelně odsouzen k trestu smrti. Podaří se mu sice uprchnout, protože však nemá koně, neuteče daleko a je opět dopaden. (Nova Cinema)

Lacike

Prvá polovica filmu v ktorej drsniak Tom Horn kántri zlodejov dobytka je skvelá. Prestrelky našťastie nie sú v Leoneovskom štýle v ktorom pol hodinu na seba protivníci čumia a potom mrk a je po prestrelke. Ale naopak sú pekne prepracované a dosť brutálne. Hlavný hrdina je taký ten starý pes, ktorý sa už nezmení. Ale má svoju česť, takže si diváka raz dva získa. Lenže keďže je v kántrení zloduchov až príliš usilovný, tak sa ho obyvatelia mestečka zľaknú a vymyslia plán jak sa ho zbaviť. A táto línia mi vôbec nesedela. Nemám rád príbehy v ktorých sa proti jednému človeku spolčí celý svet a on nemá najmenšiu šancu vzdorovať. To už bolo len nekonečné čakanie na nevyhnutné. Steve McQueen to ale zahral fakt dobre a kvôli nemu a drsným prestrelkám v prvej polovici sa to oplatí vidieť. Škoda, že v druhej polovici nevystrieľal aj všetkých tých pokrytcov. 6/10. ()

Caszidy

Steve McQueen si natočil film o osudu Toma Horna tak trochu za odměnu. Čiší z něj láska k řemeslu a všude "vykukují" důkazy o tom, jak si s ním McQueen vyhrál(viz. scéna, kde couvá v sedle koně). Osobně jsem o příběhu Toma Horna před shlédnutím nikdy neslyšel, tudíž jsem si i mírně doplnil vzdělání ohledně historie divokého západu. ()

NinonL

Vše už bylo v komentářích řečeno. Byla jsem zvědavá na poslední film Steve McQueena i na tento poněkud temný western (ačkoli nejsem extra fanouškem westernů). Nezklamal, potěšil, rozesmutnil. Jak dějem, tak i McQueenovou poslední velkou rolí. ()

Orlau32

Je to poslední film Steve Mc Queena. Již lze zde vidět, jak jej už strašně poznamenává zákeřná choroba (rakovina plic), které podlehl. Škoda, byl to mimořádně charismaticky herec. ()

Tony.cs

Vynikající Steve McQueen povyšuje tuto depresivní záležitost trochu výše. Western je to totiž nanejvýš syrový a realistický. Chladivá atmosféra divokého severu je cítit na každém kroku. ()

Maq

Příběh se odehrává ve Wyomingu, a točilo se v Arizoně. To by mě vzal čert! Rozdíl v krajině a vegetaci mě rozčiloval celý film. Pokud se vám zdá, že přehnaně ryju, tak si představte, že by se film z jižních Čech točil v Toskánsku - všude cypřiše a olivovníky, semtam nějaká ta palma. Právě takový je rozdíl mezi Wyomingem a Arizonou. Uff!! --- Scénář celkem věrně popisuje závěr kariéry skutečného Toma Horna, stopaře a nájemného zabijáka. Tenhle film mu poněkud nadržuje, ve skutečnosti to byla dost rozporuplná postava a mohla by být námětem výborného "moderního" westernu. --- Podle mého soudu McQueen hrál většinou ve špatných filmech, ale tenhle je důstojným rozloučením. Žádná klišé, žádné debilní či naopak rádoby duchaplné dialogy. Třešničkou na dortu je nevyřešená záhada klíčové vraždy. --- Mám rád westerny, ale většinou jsou to sračky. Tenhle film je rozumný. ()

YURAyura

6/10 Smutny film. Definitivni konec ery westernu smychany s definitivnim koncem Steeva. Par rozstelenych hlav je pomerne hodne naturalistickych a dej je strizlivy - teda az na ty podivne flashbacky s ucitelkou, jak to asi mohlo byt. Tolik prodejnych serifu uz jsem dlouho nevidel pohoromade. Konci doba koltu a nastava doba prava. V US to pokracuje dodnes - prece, kde jinde na svete se lidi soudi vic - a kvuli naprostym pitomostem a malichernostem. Mam nepratele - tedy neco znamenam! ()

Dexter1

Jeden z posledných hrdinov Divokého západu v podaní Stevea McQueena. Drsné prestrelky, krásna príroda a neuveriteľný koniec po ktorom vám ostane knedlík v krku. Pre milovníkov westernu "povinné čítanie". ()

Diamant

Podľa skutočných udalostí. Ochrancovi práv sa za pomoc dostane namiesto vďaky falošný súd s trestom smrti. Nepripomína nám táto otrasná odpoveď na vykonané dobro niečo z nášho života? Nepripomína nám to našu drzú nevďačnosť voči nášmu najväčšiemu Dobrodincovi, ktorú nazývame hriech? ()

kagemush

S vědomí blížícího se vlastního (McQueenova) konce,se mi jeho výkon ještě několikrát násobí a vlastní příběh tohoto filmu se alespoň pro mě dostává do jiných a silnějších kontextů,než asi byl záměr filmu.(něco hodně podobnýho se mi přihodilo při Lekci Faust s panem Čepkem) ()

lioncel

U tohoto filmu je mi vždy smutno. Moc dobře si pamatuji na jeho první shlédnutí, už tenkrát jsem z toho byl docela na hadry - až příliš dobře je tu vidět, že to má jeden z nejsympatičtějších hrdinů stříbrného plátna všech dob a odjakživa můj velký oblíbenec z nejuznávanějších už "za pár" ... Steve díky … Čest Tvé památce!… … … Myslím, že toto je jeho poslední film, protože „Lovec“ byl dotočen asi dříve – tam ještě tak strašně nevypadal … ()

Martin741

Reziser William Wiard /serial Mash/ mi nic nehovori, ale tento film, ktory natocil je fakt nadpriemerny. Filmu kraluje vyborny Steve McQueen. Predstavil sa tuna v roli kovboja - dobraka, ktoreho si miestni rolnici najali proti kradeziam dobytka. Pomoze im, a napokon dej nabera na obratkach,a by vyvrcholil v masakroznom finale. Film je tak trochu podla skutocnej udalosti, co mu verim. Taketo veci sa diali bezne. Filmu davam vysoke hodnotenie aj preto, ze roku 1980 uz westerny boli mrtvym zanrom, ktory nemal co ponuknut. Ostatnych hercov nema zmysel vypisovat, Steve McQueen zatiel suverenne vsetkych. 70 % ()

pakobylka

Nelze popřít, že jak Tom Horn, tak i Steve McQueen jsou legendy ... i když pro mě osobně je druhý jmenovaný nesrovnatelně významnější - a především je mi DALEKO sympatičtější. Bohužel "Toma Horna" jsem si ani v jeho podání nijak zvlášť nezamilovala - ať ho vezmu jako ústřední postavu nebo jako film: Svými metodami ani svým intelektem mě přehnaně neoslovil ... jeho zatčení byla v podstatě pohodová záležitost - tak snadná a samozřejmá jako předchozí pobíjení zlodějů dobytka ... následný pokus o útěk byla naopak taková divně naivní zoufalost, nehodná muže jeho formátu ... a prostřihy na románek s místní učitelkou mě nebraly. Jakoby na snímek vrhal stín nostalgický smutek nad koncem starého dobrého Divokého Západu a drsných mužů, kteří byli jeho nedílnou součástí ... alespoň jsem si to myslela ... než jsem zjistila, jak to v té době bylo se Steve McQueenem - a každá scéna najednou dostala jiný význam. A tak z úcty k němu zaokrouhluju 2,5* na solidní 3* ()

laik_60

Dobrý scenár, dobrý výkon McQueena. Som celkom rád, že mu osud doprial ako posledný film práve tento žáner. Navždy si ho budem pamätať ako ostrieľaného divočinou ošľahaného pištoľníka . ktorý vedel riešiť spravodlivosť tak nekompromisne a zároveň spoľahlivo. Divoký Wyoming divoký západ divoký dobytkári divoké stáda. Rozhodol som sa, ze keď raz EU schváli dovoz hovädziny z Ameriky nekúpim si ani móčing, a just .. za to čo Tomovi Hornovi urobili. :). Ale film ma zaslúžených 4 b odo mňa. ()

Juto

Toto je zvláštny film. Je to western, ale je tiež ako film noir, kde málokto (ak vôbec) robí správne veci a obvyklý hollywoodsky šťastný koniec neexistuje. Skoro vás to deprimuje. V skutočnosti to robí. Napriek tomu som bol rád, že som tento film konečne videl, ale mohlo to mať lepšie tempo. 6/10 ()

mortak

Sympatický pokus o realistický pohled na konec jedné legendy. Když Tom zabijí, vidíme, jak přesně volí každý pohyb tak, aby stihl znovu nabít (žádné nekonečné střílení bez nabíjení na způsob Old Shatterhanda) a prožíváme s ním každý náboj. A stejné je to i u krocení koně či milostného vztahu. Jistě příběh sám je trochu schématický - Tom, prostý a přímý člověk, pro kterého je zabíjení povoláním, ale nikoliv zábavou, proti politikaření a pletichám. Ale právě tato role sedí Stevovi jako ulitá. ()