Tom Horn

• USA Tom Horn (více)

Hlavní postavou tragického příběhu je bývalý vojenský zvěd Tom Horn, který se proslavil tím, že zajal legendárního apačského náčelníka Geronima, a později se stal jedním z úspěšných lovců lidí. Stárnoucího, unaveného pistolníka vyhledá ve Wyomingu rančer John Coble, který mu nabídne práci. Jménem dobytkářů ho najme, aby našel a zlikvidoval početné zloděje dobytka, kteří sužují kraj. Rančeři mu slibují naprostou podporu, ale pouze pod podmínkou, že jeho pověření zůstane utajeno. Tom souhlasí a pustí se do práce. Brzy se mu podaří najít stopu a vypátrat několik zlodějů, které postupně postřílí. Jak na jeho pažbě přibývá zářezů, ubývá v kraji krádeží, a tak se postupně stává největším problémem dobytkářů sám Tom Horn. Aby nevyšlo najevo, pro koho vlastně pracuje, rozhodnou se ho dobytkáři zbavit. Zanedlouho je zastřelen patnáctiletý syn chovatele ovcí Nolta a vše je narafičeno tak, aby stopy vedly k Tomu Hornovi a poslaly ho na šibenici. Tom je zatčen, souzen a pochopitelně odsouzen k trestu smrti. Podaří se mu sice uprchnout, protože však nemá koně, neuteče daleko a je opět dopaden. (Nova Cinema)

papaJA21

Tenhle western měl hned od uvedení spíše rozporuplné kritiky a ohlasy. Zejména díky realistickému ztvárnění a přímočarému ději. Pravě proto se naopak tolik líbí mně. Při sledování klasických westernů má člověk pocit, že kouká na pohádku. Tady jde spíš o detektivku s nádechem psychologického dramatu. ()

majo25

Film Tom Horn dokázal, že sa aj v osemdesiatkách vedeli točiť kvalitné westerny, rovnako dobré ako jedno či dva desaťročia predtým. Naturálne a autenticky pôsobiaci nenápadný western je lepší od minúty k minúte, má dobre napísaný scenár a vygradovaný záver ma prikoval k obrazovke. Vždy charizmatický McQueen svoju poslednú filmovú rolu pred smrťou zvládol na výbornú a dôstojne tak uzavrel svoju úspešnú hereckú kariéru. ()

Mol

Someday, you're going to have to pay for your way of life, Tom. You're a bad man and I know it. And if I let you talk me out of it, I'll be lost forever. So my adventures in this life won't mean anything because you will have seduced my soul...and drawn me into your world. Goodbye, Tom. ()

andrii

Hrome, hombre. Stopař z hor. Zvonivým, kovaným krokem. Koná svou povinnost, s mottem... Nad ním nos neohrnujte. V rohu jej rozhodně nehledejte, tam pro něho není místo, i když na krku má hoře. Klobouk plný krve, a na to konto, p/r/o ránu umírá. Neprávem. ()

senor

Krásný western. Jeho vyznění je nyní po letech ještě dojemnější, když víme, že McQueen v době jeho natáčení byl již vážně nemocný. ()

farmnf

Steve tu odvádí skvělý herecký výkon, klobouk dolů, pár dní po dotočné byl již v penále. Jinak příběh o hrdinovi Hornovi je obyčejný, tuctovitý a nijak zvlášť úchvatný. Primitiv, žijící s pistolí v ruce jako orangutan, si na sklonku své kariéry myslí, že střílet zloděje dobytka jako králíky je v souladu s americkou ústavou. Podnikatelé jsou rádi, dobytek je za ohradou a zloději tuzí. Pak ovšem příjde zúčtování a tohoto pitomce prostě pověsí. Ani v poslední chvíli před popravou tento trouba nechápe What is go. Hezké vykreslení americké společnosti. Nadčasové. ()

Jizni Tlapa

Netradiční příběh, vyprávějící hon na huntera McQueena, který role cowboye zvládá s jakousi přidanou hodnotou, která 90 % frajerům, s kolťákama proklatě nízko jednoduše chybí... spousta prachu kolem a prostředí prérie je bezchybné a samotný závěr je nepředvídatelně vynikající... veliká škoda, že přestřelek, povedených dialogů a alespoň jeden dějový zvrat navíc chyběly... 70% ()

Mrkvič

Pořád slušný Steve a film, který mě vždy udrží až do konce. Viděl jsem párkrát, vždy tuším,že si ten konec pamatuju správně, ale vždy to musím vidět až do poslední chvilky. Má to své kouzlo, protože jde o něco tak netradičního. ()

Mirokukii

Drsný western o slavném muži divokého západu z dob minulých, se kterým se nastupující, už "lepší" generace vypořádala po svém. Skvělý McQueen jako hrdý lovec, konající přímo famózní zásahy, střelbou ze své winchestrovky, v napínavém, ale taky poněkud vleklém příběhu. Velmi kvalitní závěrečná, smutná půlhodina, s hutnou syrovou atmoférou, které před tečku dělá, zoufalý a hořký pokus o útěk. ()

Kubaso

Nejen pomníky stavěla Amerika svým hrdinům a Tom Horn o tom asi věděl svoje... Přestože výsledný film se sám o sobě jakoby nemůže rozhodnout mezi televizní popisností skutečných událostí a klasickým westernovým bijákem (nebo mi to tak alespoň připadalo), Steve McQueen a jeho skvělé, úsporné herectví mu tu správnou polohu najít dokáže. Bez něj by snímek patrně navždycky zapadl, i navzdory svému silnému příběhu. Takhle alespoň v Americe, která je na výpady proti vlastní historii poněkud háklivá, finančně propadl. ()

Spock

Asi budu černá ovce tady mezi ostatními hodnotícími, ale mě se to opravdu moc nelíbilo. Připadalo mi to utahané a nevýrazné. Nic proti Stevovi McQueenovi, ale na tuhle roli se nehodil. Hrdina se mi zdál v jeho podání od začátku příběhu předurčený k tragickému konci a to jsem ještě nemluvil o nudném ději. Takže v součtu bych to viděl na podprůměrnou záležitost, ani ta rekonstrukce reálného příběhu filmu moc nepomohla, bohužel. ()

mkubalikova

Pátá hvězda za Steva McQueena, který se rozloučil velmi důstojně. Ten závěr je dost krutý, stejně jako je krutý osud k jednomu z největších herců westernové éry. RIP Steve! 90% ()

Aqualung

Inu jak potrestat , či likvidovat zlo? V tomto případě zloděje dobytka, kteří toto páchali a působili farmářům škodu.Tenkrát šlo najmout střelce, aby to sprovodil ze světa.Ale jmenovaní se jaksi pak zalekli toho, co sami rozpoutali.A sami farmáři se dopustili odporného jednání jak v etické, tak, koneckonců, v právní rovině.Inu není to úplně nepodobné tomu, čím se v moderní době zabývá třeba film Efekt domina...Je nutné zlikvidovat stopy, či lidi, kteří mohou ukázat na nás.....Hrdina měl snad včas prásknout do bot, ale........ ()

Jezinka

Táhlý western o muži co umí střílet, ale jinak vystupuje jako tupec. Nejvýstižnější charakteristikou filmu je nuda. Když z logiky věci není prostor na dějové zvraty, tak to prodlužovat táhlou kamerou je neštěstí. Snaha vystihnout atmosféru touhy po volnosti a přírodě, mne tedy velmi minula. Nejde to udělat jen zdlouhavými pohledy do dálky a vzpomínkami. Samotná postava Toma Horna působivý velmi rozporůplně a je velmi dobře ztvárněná, ale postavit celý film jen na výkonu Steva McQueena nejde. ()

Han22

SPOILERY! Tom Horn je pro mě obrovsky nostalgický návrat po více než třech dekádách, protože to byl první western, který jsem kdysi jako dítě viděl ještě na malé černobílé televizi. I bez nostalgie je to výborný film - titulní hrdina je stárnoucí pistolník zvyklý nemilosrdně zabíjet a nepřipravený na civilizaci. Když si ho najmou dobytkáři aby zastavil zloděje dobytka, dělá co umí nejlíp a v okolí se začnou hromadit mrtvoly. Jenže se píše rok 1901, civilizace nastupuje a pistolník vršící mrtvoly se stává problémem. Obviněn z vraždy, souzen čeká ve vězení na hořký konec a vzpomíná na své hory i krátký románek s učitelkou. Vynikající McQueen, pár pěkných přestřelek a skutečný příběh trošku zidealizovaný, ale rozhodně ne vycucaný z prstu. A smutné rozloučení... nejen s Tomem Hornem, ale i se Stevem McQueenem, jednou érou divokého západu a dekádami klasických westernů. Sice až příliš klasický příběh ale i tak silné 4*. Western roku 1980. ()

DocBrown

Krutá paralela je, že na smrt odsouzeného Toma Horna hrál taktéž na smrt odsouzený Steve McQueen. To dává filmu hodně zvláštní náboj a ke konci mi bylo už poměrně jedno, zda Tom Horn z toho vyvázne nebo ne, protože McQueenova smrt už byla nezvratná. Potkali jsme se tu jen na pár měsíců. ()