Mluv se mnou

• Austrálie Talk to Me (více)

Skupina přátel narazí na záhadnou mumifikovanou ruku, o níž zjistí, že je může dočasně spojit se světem duchů, pokud ji uchopí a řeknou: „Mluv se mnou!“. Nebezpečná hračka se stává hlavní atrakcí na večírcích a vzbuzuje stále větší zájem na sociálních sítích. Během jedné ze seancí se však světy spojí na příliš dlouhou dobu, probudí se a rozpoutají děsivé nadpřirozené síly. (Vertigo International)

Immortal17

Milovníci duchařin, zapomeňte na spiritistické tabulky Ouija! Nově tu máme mumifikovanou ruku věštce! Dotkni se jí, staň se médiem a promlouvej skrz duše zemřelých! Ačkoli to vyzní jako stupidní verze čehosi co připomíná slabší filmy jako jsou "The Haunting in Connecticut" nebo "Ouija", nenechte se však ošálit. Tohle je úplně jiný level. Co se zpočátku zdá jako kopec srandy záhy eskaluje v čistou noční můru. Jak se hezky říká, nezahrávejte si se smrtí! V opačném případě můžete skrz temnotu promlouvat s živými dost možná vy sami. Klobouk dolů, tohle je možná jeden z nejlepších filmů o spojení s druhou stranou. Rozhodně ne však nejlepší horor roku, pokud na toto mohu nějak reagovat, úplně s tímto tvrzením nesouhlasím. "Evil Dead Rise" na mě osobně udělal mnohem větší dojem, ale co se líbí mě se nemusí líbit vám samozřejmě, každý máme odlišné chuťově pohárky. A kdo ví, ještě není konec roku a ještě nás pár pecek čeká, např. zrovna v kině běží nový "Saw X", také nás čeká "Dark Harvest", nový "The Exorcist: Believer", "Five Nights at Freddy's", a pak také slashery jako "Karusell" a "Thanksgiving". A také, držte se, další díl "V/H/S/85", na jejichž sérii totálně ujíždím! Je tu velká šance, že ten nejlepší horor roku se teprve objeví. ()

FrankSusta

Jsem zklamán... víc než jsem očekával - mimochodem, pro hnidopichy, toto tvrzení musím vysvětlit. Jde o to, že na tento film jsem se opravdu těšil, proč taky ne, když to má něco společného s A24 (což je ve většině případů srdeční záležitost v dobrém slova smyslu). Ke všemu dost výchvalných ohlasů, zajímavé ukázky, nápadu a příslibu originálně pojatého (A24) hororu s nějakou tou duchařinou. Ale též jsem očekával, že budu zklamaný, protože přeci jen to má označení jako pouhopouhý ''horor''. A jak někteří z vás mohou vědět, s tímto žánrem mám problém, protože slibuje všemožný děs a hrůzu... no a na mě to nepůsobí (snad krom Záhady Blair Witch). A ke všemu se ve většině případů se postavy chovají jako idioti (ale existují vyjímky, třeba v Čarodějnici též od A24). Ale tohle je sakra A24!!! Musí to být pojato originálně. No a tak... jsem zklamán. Přišlo mi to jako tak nějak vycucaný z prstu, skoro jako by si režiséři u debutu (btw, jejich první film - já bych svůj první pojal hodně jinak) řekli: ,,Hele, je to domluvený, máme A24, řekneme prostě, jak autorský to bude a finance se posypou, teď už jenom nějaký nápad.'' Minimálně na mě to tak působí. Příběh je zkrátka takový nijaký, poučení ''v detailech'' (jak to studio dělává, zde to má být sociální sítě a mobily celkově) působí naopak vlezle a ani se nijak nezužitkuje, protože v druhé půlce na to tvůrci očividně zapomněli, jednotlivé scény nudné a když dojde na brutálnosti, je to skoro až přes čáru a trochu moc. Hlavní postavy jsou nezajímavé a otravné (ale aspoň dobře zahrané), hlavní zápletka taková jakoby nedokončená a závěr už úplně mimo (klasicky se urval ze řetězu (A24), což ale u něčeho takovýho nemá žádný smysl a jen si to zhoršuje - na druhou stranu, úplně poslední záběr mě don util říct tuto větu: ,,Co k*rva...? Jo aha!''). Zkrátka a dobře, na mě to nemělo žádný vliv. Ale abych jim jenom nekřivdil, musím to i trochu sem tam něco pochválit. Kupříkladu moc pěkné filmařské řemeslo, především pak kameru, která je moc zajímavá a některé její pohyby jsou skoro až nevídané (moc pěkně zvládnuto). Nebo úvodní scénu musím pochválit, jejíž zhotovení na jeden záběr udělá alespoň něco... a fakt se mi to líbilo. Nu, a co víc říct? Už asi nic moc. Pakliže by se mě někdo zeptal, zda mu film doporučuji, tak bych neuměl odpovědět... je to zkrátka strašně mezi, protože jako, nějak to dobré rozhodně je, jenom já jsem asi přesycen tím vším hororem, co za mě nefunguje. Takže netuším. 6/10 ()

Nivenx

Úplně pohodová jízda s rukou... kde duchové odvádí solidní práci. Lekačky u mě nefungovali, ale moment překvapení ano. Rozhodně to bylo originální a zábavné! ()

UhLee

(7,5/10). Přátelé, kteří mě dobře znají jsou obeznámení se skutečností, že miluju studio A24 už od dob Hereditary, který mě tak trochu do stylu této společnosti zasvětil. Talk to Me byl proto velice vyhlíženým projektem, který se k nám dostal s "lehkým" zpožděním. Už samotná synopse slibovala jedinečnou podívanou, která je koneckonců u studia A24 tak trochu už tradicí. Oni si pod svá křídla neberou moc mainstreamových filmů a spíše se zaměřují na nezávislé a zajímavé projekty. Tím Talk to Me rozhodně je a jsem nesmírně vděčný, že existují studia, která podpoří takovéto filmy, které by bez jejich podpory nedokázaly prorazit. Talk to Me se prezentuje jako klasický duchařský horor, který ovšem přináší řadu neobyčejných vychytávek, které jej odlišují od konkurence. V dnešní době přehlcenosti diváků je opravdu problém něčím zaujmout. Zvlášť v hororovém žánru, kterých se točí mraky a je těžké už přijít s něčím originálním. Jako se to loni podařilo Smile, tak letos si myslím, že černým koněm bude právě Talk to Me. Přináší v obyčejném žánru neobyčejný zážitek plný nepředvídatelných zvratů. Přišla mi opravdu geniální samotná symbolika filmu a oné RUKY, kterou můžou všichni vidět na plakátech. Tato RUKA je hlavním pilířem celého filmu, bez které by to nešlo. Kolem ní se to celé točí. Poté tady máme postavy a pozadí jejich minulosti. Tady se s originalitou moc nepřetrhli, ale zachraňovaly to herecké výkony, kde výkon mladičkého Joe Birda vyčnívá. Celkově jsou tady všichni začínající herci, ale nejde to na jejich výkonech vůbec znát. Občas se stane, že začínající herci sáhnou po nešťastném projektu. Ale Talk to Me by těmto mladým nadějným tvůrcům mohl zajistit zářnou budoucnost. Hudba byla velice povedená a báječně dokreslovala mrazivou atmosféru, která by se ve filmu nejednou dala krájet. Celkově jsem s výsledkem velmi spokojen. Nemůžu se však ubránit pocitu, že by šlo ze závěru filmu vytěžit kapánek více. Takto to končí na hořkosladké notě, která malinko kazí jinak výborný horor studia A24 od protinožců. "What if we opened the door, but we didn’t shut it?!" ()

Lachtaan

Australský blesk odnikud už několik týdnů válcuje svět, ať už přímo v kinech nebo na netu a protože já svérázné horory fakt můžu, nemohl jsem dát otálet. Sice mám klasický problém s ústřední postavou a antipatií vůči jejímu osobnímu traumatu, to ale nakonec vede k uspokojivému závěru, z něhož doufám v to, co už (snad) máme potvrzené - rozšíření látky, která do dosti frekventovaného žánru přinesla alespoň trochu čerstvého vánku. ()

Khumbac

Potěšili mě masky, výkony mladých zobáků a myšlenka "šlehnout si chvilkovým posednutím." Ale toho malého klokánka měli dorazit, zabylo mne ho líto... ()

DJ Rocco iNc

Nechápem, odkiaľ sa tu nabralo hodnotenie 73%. Celý film je totálny teenage výplach, ktorý nemal ani hlavu a ani pätu. Žiadna atmosféra, ani vizuál, hudba, nič. Klišé scenár a ešte trápnejšie dialógy, niektoré scény nedomyslené. Hlavná zostava nie príliš sympatická a hlavná hrdinka na odstrel. Ľudom v dnešnej dobe stačí ozaj veľmi málo. ()

BROKEN_

Když jsem si všiml, že můj kdysi oblíbený Youtube kanál RackaRacka natáčí svůj první celovečerní film a má se jednat o horor, tak si to získalo moji pozornost. Následně přišli nadšené reakce ze Sundance a trailery, které slibovali jeden z adeptů na horor roku. Talk to Me je celovečerní debut identických dvojčat Danny a Michael Philippou, kterým se podařilo natočit pravděpodobně ten nejzajímavější horor roku. Snímek je skvěle natočen a působí to, jako kdyby za kamerou byl zkušený režisér. Tito dvojčata mají pevnou vizi a moc dobře vědí, co chtějí. Film se může opřít o skvělé herecké výkony, kde musím především vypíchnout hlavní tvář filmu Sophie Wilde. Mluv se mnou sází na budování atmosféry, na vynikající tempo a téma závislosti je zde slušně zpracované. Filmu jsem po odchodu z kina dával za negativum úplný konec filmu. Nyní po delší době, kdy jsem se rozhodl k filmu něco napsat a kdy jsem si film vychutnal podruhé tentokrát doma, tak závěr možná zpomalí, ale ta poslední scéna mi přijde, tak super, že film bude podle mě za pár let kultovní. Na pokračování se nemůžu dočkat a já se těším, co na nás dvojčata Philippou chystají. 8,5/10 ()

Qitek

První půlka je plná palba. Originální, sociálně trefné a nepodlízavé, v pár okamžicích nepříjemně tvrdé. Herecky parádní i neotřele zrežírované. Škoda slabší poslední třetiny, která spadne a nestíhá po skvělé hodině dostatečně uspokojit zhýčkaného diváka. I tak, po dlouhé době kvalitnější horor. Jako debut skvělá práce. ()

Sfinkter

Velká očekávání, ale snímek bohužel spadá do kategorie U25, pro starší obecenstvo je to pouze nudná a otravná taškařice pro teenagery. ()

oveckaoa

Asi tak je to dobrý horor , ale pokud nad tím začnete přemýšlet sesype se to jak domeček z karet. Dvě holky a kluk jdou na nějakou party tam jiný kluk pořádá seanci kdy se dotknou ruky něco do nich vstoupí oni mu stopují 90 vteřin a pak to ukončí. Jeden to vyzkouší a mluví pak s matkou jedné z těch holek co spáchala sebevraždu tu holku to zajímá tak přetáhnou čas 90 vteřin a ten kluk se chce zabít a skončí v nemocnici. Oni pak zjišťují co se stalo a chtějí, aby ten kluk žil . Problém je v tom, že pokud se nad tím zamyslíte nedává to smysl všechny jich zatkla policie a nikoho z nich nešacovala jinak by zjistila , že ta holka má u sebe tu ruku později někdo zveřejní záznam z té seance a  té sebevraždy , ale i tak policie tu ruku nehledá. Ten kluk je v nemocnici je napojený na přístroje kontroly životních funkcí z ničeho nic vstane a chce se zabít ty přístroje by měly pípat a upozornit personal což se nestane nejsou tam asi ani kamery jelikož by to každý viděl co se tam dělo což vyústí později v tom, že oni si donesou tu ruku do nemocnice a udělají znova tu seanci a na konci ho dokonce odnesou z nemocnice nepozorováni . Jinak jako horor to moc nefunguje je zde jedna hororová scéna kdy vidíme nějakou mrtvolu a pak scéna kdy se ta mrtvola blíží k jednomu klukovi bohužel pokažená tím, že mu začne cucat palec u nohy a pak jedna mučící scéna z , které moc nevidíme. Po Wolf Creeku 2 je tohle druhý horor kde vidíte zabitého klokana mám pocit, že byl i v Wolf Creeku jedna , ale nejsem si jistý. 80 procent P.s. je škoda, že se nevysvětlí jak to funguje jestli můžete třeba mluvit s duchem Michaela Jacksona a tím minimalizovat to, že Vás bude chtít zabít na konci je řečeno, že můžou mluvit s kýmkoliv což film nevysvětlí možná druhý díl . ()

hroubek

Hororová lahůdka. Za málo peněz hodně muziky. Stačilo mít dobrý nápad a pak ho šikovně realizovat. Režisérská duo Danny a Michael Philippou odvedli sakra dobrou práci. Je vidět, že režiséři mají dost nakoukano, vědí jak pracovat s atmosférou, napětím, gradovat scény, a taky jak udělat scény, aby byly hodně působivé a intenzivní. Hodně moc se mi líbilo, jakým způsobem fungují hororové momenty. Někdy jsou lehce vtipné, tajemné, jindy dost krvavé a intenzivně nepříjemné, jindy se sazí na psychologickou část, případně se zde výborně pracuje s pocitem nejistoty. Režiséři využívají naplno zápletku filmu a nebojí se přitvrdit. Místy je film opravdu drsný a nepříjemně depresivní. Sophie Wilde má těžkou roli a zvládla jí dost dobře. Hlavně ten psychologický rozpad je uvěřitelně zahraný a prodaný. Alexandra Jensen má vděčnou roli a je v ní velmi dobrá a ztvárnila svou postavu moc hezky. Joe Bird předvedl povedený výkon a pár jeho scén si budu nějaký čas pamatovat. Film má dobré tempo, dost nepříjemných scén (skvělé a působivé masky a praktické efekty), vizuální stránku a silný konec. Jediná věc, se kterou možná diváci budou bojovat je lehce nesympatická hlavní hrdinka - má to své opodstatnění. Mluv se mnou je parádní horor a já mám z jeho kvalit upřímnou radost. ()

VasaX

Mám rád duchařiny jako každý jiný člověk, který pak jde v noci na záchod a zpět o něco rychleji, než chodí obvykle. Ale kvalitního materiálu je pomálu a čerstvých nápadů ještě méně. Talk to Me má velmi dobrý nápad, ale poněkud slabší zpracování. Celou dobu až do konce jsem měl pocit, že se z toho dá prostě vytěžit víc. Ten a který bod příběhu rozvinout trochu jinak. Ale což, režisér a scénárista v jedné osobě si to namyslel nějak a stejně tak zrežíroval. To, že poměrně slušný potenciál nacpal do klasické šablony "teenageři vyvolávají duchy", je škoda. Ale i tak to bylo značně nadprůměrné, s rázným koncem a rámcově si stěžovat nemůžu. Ale chci. Protože tohle prostě působí jako devadesátiminutový sestřih z něčeho rozvětvenějšího, vydatnějšího a děsivějšího. ()

stitch7

/// Svěží vánek na poli hororu, který momentálně snad nabízí jen nezajímavá pokračování anebo stejně nezajímavé duchařiny. Konečně po delší době horor s originálním námětem a mladou krví, na které mi ke konci záleželo. Na kino snímek taky sympaticky krvavé a nebojí se to ukázat i ošklivé věci. Pár věcí by bylo fajn ohlídat (křičení v nemocnici, které nikomu zřejmě nevadí) a trochu jasnější konec, ale za mě fakt velká spokojenost! ()

Jacob23

Originální duchařina plná skrytých významů a intenzivní film, dlouho jsem se u hororu takhle nebavil. Velká gratulace bráchům z jejich kanálu bylo vždycky vidět, že nápady a provedení mají v malíku ale že to dotáhnou takhle daleko jsem nečekal. A taky velká gratulace Sophii Wilde ta vpodstatě nesleze z plátna ale skvěle odtáhne celý film. Tohle je možná začátek velkých kariér ()

TroiMae

Kostlivec byl samoúčelnou lekačkou s rádoby přesahem, Evil Dead povinný reboot, ale tohle je konečně originální horor od protinožců a protinožkyň. Navíc od Sinistra jsem se přestal bát, když jsem si uvědomil, že za vším zlem jsou vždy děti… které doma nemám. V tomto případě multikulturní teenagerstvo. Za zmínku stojí nebinární transmaskulinní bisexuální Zoe Terakes. (Kuvajt proto film zakázal. Přestože jejich identita není nijak předmětem filmu.) Representation matters. A do party dospívajících přirozeně zapadá. Tak jako transgender Morgan Davies v Evil Dead. ()

blackkocour

Kdo by neznal dnes už zabanovanej yt kanál RackaRacka, od ikonických dvojčat parodující svým "brutálním smyslem pro humor" maskota Ronalda Mcdonalda, kdy třeba masakruje zaměstnance v mekáči, rozdává rány sypačům v gymu nebo zatím můj nejoblíbenější kousek od těchto tvůrců - Ronalda jako exorcistu v parodii na Five night's at Sesame Street. Internetová klasika, a neskonalej talent sadistů z Austrálie, kde by i Dundee krokodýlák byl na ně krátkej. Jejich debut a celovečerní film by strčil do prdele každou posedlou panenku Analbel, nebo Vymítače útropných kanalizací a fazolových duchů, a přináší do hororové světa špetku originality a něčeho nového, co by vysportovaných lekačů utnulo zástavu srdce. Na konci se mi to zdálo už moc urychlené, aby to mělo nějaký uzavřený konec, což je škoda, ta retardovaná omlada se mohlo alespoň o 20 minut víc mrdat do vnitřností a páteře. Člověk by už nevěřil, že se něco v těch záplav hoven a smetí něco najde, ale jak vidíte, jde to. Mladí Romanové Polanski, držím vám cheese, ať co nevidět režírujete třicáté sawko, s vaším podáním to nebude jen o řezání gothaje a trhání prstů. #podzimnísklizeň [2023] ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD