Osvětim: nacisté a konečné řešení (TV seriál)

Auschwitz: The Nazis and the 'Final Solution'

Dokumentární / Historický / Válečný

Velká Británie, 2005, 6x50 min

Aky - nemám snad ani co dodat, shlédla jsem hltavě všech 6 částí a naprosto souhlasím. Pokud někoho zajímá 2. světová válka, tohle je povinnost. Ač vzniklo na tohle téma dokumentů nespočet, tenhle řadím k těm nejlepším.(13.12.2008)

Čeho jsou lidé schopni? Když někdo nezná příběh druhé světové války, Hitlera a holocaustu, není schopen na tuhle otázku odpovědět. Ti to považují nacismus a všechno kolem za dobrou věc, považuji jen za nedostatečně informované a potažmo i hlupáky. V tomhle dokumentu to řekli přesně "Stali se z nás stroje." Nejen z SSáků, ale také z vězňů. Těm vzali nejen vše co měli. Včetně šatů, vlasů, peněz, domů, také většinu rodiny a nejhorší co si mohli vzít byla jejich lidskost. Zacházení s nimi jako se zvířaty, počátečním napěchováním do dobytčích vagónů, až po nucení, pod pohrůžkou smrti, dělat za ně špinavou práci a nutit je odklízet své mrtvé přátele. Stačí mi jen pohled na malé děti, jichž tam přes 200 tisíc našlo utrpení a následnou smrt a je mi z toho smutno. Jsem znechucená, že lidé zodpovědní za tyto zvěrstva nejsou schopni ani po tolika letech říct slůvko lítosti. A 90% z nich vůbec nečelilo spravedlnosti, to jsou jen ti co pracovali v Osvětimi. Spravedlnost neexistuje do dnešních dnů a i dnes jsou lidé odsuzováni, že jsou jiní.(19.1.2014)

Naprosto vynikající, drsné, mrazivé, pravdivé. I přes to, že toto téma bylo zpracováno nesčetněkrát, nabízí dokument řadu velice zajímavých informací. Doporučuju všem a všech 6 dílů. Nejlepší dokument o holocaustu, to je naprosto bez diskuse. Časem napíšu podrobnější komentář, byla by škoda nezmínit, proč je tenhle počin tak exceletní.(2.4.2011)

Nemyslím si, že by tohle byla záležitost jen pro lidi, kteří se o holocaust (jako já) zajímají. Tohle by měli shlédnout všichni, aby se zabránilo další takové katastrofě, aby si všichni uvědomili, čeho jsou lidé schopni. Dokumentární cyklus BBC byl velice obsáhlý a poučný, přestože mi tam některé věci chyběly a naopak se až přespříliš zaobíral "politikou", než aby nastínil život lidí v táboře, což je škoda. Každopádně jsem se do toho tak zahloubala, že jsem všechny díly shlédla za dva dny. Mnohdy mě to dohnalo k slzám, chce to mít ke koukání zkrátka pevné nervy. Obzvlášť vypjatý byl moment, kdy ukázali natočené dva nahé "musulmany", tedy kostry potáhlé kůží-na ten pohled už v životě nezapomenu. Dokument obsahuje zajímavé rozhovory nejen s vězni z Osvětimi, ale samotnými příslušníky SS, konstrukce táborů Osvětim, Treblinka a Březinka, příběhy lidí z táborů anebo ilustrativní hrané scény (které byly slabší a obešla bych se bez nich). Po shlédnutí zůstává hrůza a mrazivý pocit z toho, že se něco takového vůbec mohlo stát..(20.5.2012)

Obešlo se to bez laciných budičů vášní pomocí videí lidských trosek. To jo. Ale jinak jsem se nedozvěděl téměř nic nového - tedy až na bordel v osvětimském bloku 24. Ale na BBC zatraceně slabé.(5.4.2012)

Jestli se o tuto problematiku zajímáte, tohle si nemůžete nechat ujít. Je to něco jako povinná jízda před filmy a dokumenty, které, budou-li následovat, uvidíte úplně jinak. Současně je to poutavé, pestré, filmařsky profesionální.(17.4.2008)

Ačkoli vyhlazovacích táborů byla na území Třetí říše a jích okupovaných států celá řada, Osvětim byla jednoznačně největší a stala se v pravdě symbolem toho, čemu nacisté dali jméno Konečné řešení židovské otázky. Dokument je to obsáhlý. Jsou v něm rozhovory s přeživšími oběťmi i hrané rekonstrukce některých událostí podle dochovaných archivních materiálů. O tom, jak fungoval život v táborech, se nám dochovala celá řada informací. Děsivých a velmi podrobných. Za pomoci počítačové animace došlo k vytvoření digitálních modelů krematorií a vlastně celého komplexu továrny smrti. Vše podle dochovaných plánů. Rozhovory s bývalými členy Sonderkommanda a bývalými dětskými vězni, kteří se dostali pod ruku Mengelemu, mají stále větší účinek než jakákoli rekonstrukce. Těch rozhovorů mělo být pokud možno více. Jelikož je to seriál nový, nebylo tomu již možno. V mnohých ohledech tak dokument působí spíš jako technokratický výčet informací o systému fungování tábora než tryzna za mrtvé. Ačkoli dokument obsahuje velké množství informací, zprostředkovat míru utrpení, kterou zde museli lidé snášet, se podařilo jen velmi sporadicky. (Moje jediná výtka.) Pro lepší poznání onoho pekla na zemi, doporučuji přečíst např. SVĚDKOVÉ Z TOVÁRNY NA SMRT (život členů Sonderkommanda), PŮL PENNY (Výpovědi z Norimberka), LÉKAŘI HANBY (O „lékařských“ experimentech na vězních v Osvětimi). Napíšu sem nyní namátkou několik svědectví: 1) Svědectví Olgy Lengyelové ohledně selekce. Ve své neodpustitelné naivitě jsem uvěřila důstojníkovi SS, který nás ujistil, že staří zůstanou s dětmi a budou se o ně starat. Z toho jsem zcela přirozeně usoudila, že dospělí, kteří jsou dosud při síle, budou pracovat.....Přišla řada na nás. Matka, moji chlapci a já jsme procházeli kolem tříditelů. Tehdy jsem se dopustila druhého a strašného omylu. Důstojník zařadil mne a mou matku do skupiny dospělých, mladšího z mých synů do skupiny starců a dětí a okamžik zaváhal před mým starším synem....Tomuto chlapci je jistě víc než dvanáct let, pravil. Ne, protestovala jsem....Mému hochu skutečně ještě nebylo dvanáct, ale mohla jsem lhát, protože byl velký a statný. Chtěla jsem ho zachránit před prací, která by pro něho byla příliš namáhavá. Tak dobře, pravil. Doleva! Snadno jsem přesvědčila svou matku, že bude lépe, když půjde s dětmi a bude se o ně starat. Má matka by ráda zůstala s dětmi, řekla jsem důstojníkovi. Ten souhlasil. Sejdete se všichni ve stejném táboře, řekl. A za několik týdnů budete všichni zase spolu, dodal jiný se smíchem. Další! Aniž jsem to tušila a zatímco jsem je chtěla zachránit - jsem právě odsoudila svého syna a svou matku k smrti.__ 2) Doklady válečné historie - Koncentrační tábory Do tábora dorazila skupina dvou set Izraelitů z Belgie. Všichni byli určeni do plynových komor. Mezi nimi byla Židovka nápadné krásy a nesla v náručí asi tříleté dítě. Velitel SS si jí povšiml a řekl jí: Pojďte se mnou do baráku, odložím váš konec o několik hodin. Mladá žena ukázala na dítě, které držela v rukou. Co na němzáleží! vzkřikl velitel SS a sáhl po dítěti. Děcko se dalo do smíchu a v domění, že si důstojník chce s ním hrát. Natáhlo se k němu. Avšak esesák jediným rozmáchnutím rozbil hlavičku dítěte o betonovou zeď. Dítě ani nemělo čas vykřiknout. Mladé matce se však podařilo vytrhnout revolver visící u opasku nacisty a zastřelit ho i několik dalších esesáků. Zmocnili se jí. Týrali ji dlouho, přímo v předsíni plynové komory.___ 3)Svědectví M. Guéroulta. Jednoho večera vyvedli esesáci nemocné. Bylo jich kolem čtyř set. Svlékli je venku v mrazivém chladu do naha, pak jim dali skotskou sprchu a zakončili ledovou sprchou, trvající dvacet minut. Potom je nechali venku další hodinu. Operace trvala celou noc. Ráno bylo naživu pouze čtyřicet vězňů; ty potom ubili držadlem motyky. Inspirativní čtení zejména pro popírače Holocaustu. ______Jako doplnění informací k tomuto seriálu, doporučuji shlédnout díly Eichmann, Mengele a Himmler z cyklu HITLEROVI MUŽI.(26.9.2011)

no, tak jenom takovej menší úryvek z muzikálu Osvětim kterej teď dávám do kupy....v řadě zasebou... aríjský kluci dou... moc se tím nepářou... v rytmu pochodujou... a ikdyž zvedaj ruce... nikdo se nehlásí... no asi proč asi... no asi proč a si?... ten s knírkem pod nosem... jen toho poslouchej... ten je fajnovej... jo ten je libovej... za hory za doly ... postaví tábory... plynový komory... barevný fábory... za dobrý chování... a taky pro štěstí... dostaneš tetování... na pravý zápěstí... a všichni zvedaj ruce... nikdo se nehlásí... no asi proč asi... no asi proč a si?... až žlutý sluníčko... připnou ti na tričko... tak se moc neraduj,... a rači upaluj... protože právě dnes,... bude se kácet les,... přijede mercedes,... přijede rudolf hess... a pak chytnou se,... s adolfem za ruce... maj z toho vánoce... maj z toho poluce... a všichni zvedaj ruce... nikdo se nehlásí... no asi proč asi... no asi proč a sí?... (-hlasy v pozadí- židovský sbor: "máme málo jíídla, máme málo jíídla" ; adolf hitler sólíčko: "za chvíli z vás budou..knofliky a mýdla")(8.6.2011)

Nevím, co ještě napsat o Osvětimi. Dokumentů je spousta a některé dělají v historii trochu zmatek. Tento je z těch věrohodnějších. Možná až moc obsáhlí.(19.4.2013)

Vše podstatné je zde krásně napsáno. Pro ty, kteří by si chtěli ještě více rozšířit obzor doporučím výbornou knihu od R. Merleho - Smrt je mým řemeslem. Jedná se o subjektivní výpověď Rudolfa Hoesse.(1.5.2013)

Další vynikající dokument popisující hrůzy holocaustu. Jediná výtka směřuje k nepřeloženým německým rozhovorům, které někdy jsou vysvětleny, jindy ale nejsou a vy nevíte co se vlastně stalo.(5.8.2011)

Ve zkratce bych to nazval "Návod, jak co nejrychleji povraždit co nejvíce lidí." Odporná politika nacistů v plném světle. Naprosto precizně připravený napůl hraný dokument, který ti 100% otevře oči v tom, o co tady vlastně šlo. Nejen vraždy, ale také korupce, hierarchii vězňů a přímé výpovědi přeživších.(3.6.2012)

Perfektní. Tento šesti-dílný dokument mě přivedl k "zálibě" v historii druhé světové. Je opravdu o co stát.(20.6.2010)

Šokující dokument o tzv. konečném řešení. Z těch skutečných příběhů a výpovědí lidí, kteří zažili válku mě skutečně mrazilo v zádech...10/10.(9.2.2010)

Pokud máte o koncentračních táborech (zejména teda o Osvětimi) něco nakoukáno nebo načteno, tak se v podstatě nedozvíte nic nového, ale i přesto je to moc dobře poskládaný dokument o událostech na které by se nemělo zapomínat. Celé to působí hodně autenticky a mrazivě. S depresivním pocitem, který se dostavil, když jsem Osvětim před několika lety navštívil osobně se to ale srovnat nedá, naštěstí.(15.5.2012)

Definitivní dokument o temnu v moderním dějinách lidstva, svým způsobem působí jako vyobrazení návratu do středověku. Nejdenou v člověku vyvolá přemýšlení o tom, že co se jednou stalo, se můžu bezprostředně opakovat znova. Dokument jako dokonalý podklad pro popírače holocaustu, stejně tak jako pro budoucí generace, které by za každou cenu měly předejít tomu, aby jejich budoucnost nebyla pošpiněna zcestným lidským myšlením o dokonalosti rasy. Jinými slovy řečeno, aby již nikdy člověk neklesl na "pod-úroveň" zvěře.(30.7.2009)

• ilemas

Mnohem lepší a hrůznější než tenhle natahovaný stále se opakujícími záběry dokument je si na dané téma přečíst knihy. Jelikož už jsem jich přečetl několik a v Osvětimi jsem byl také 2x tak mě tento dokument moc nepřekvapil. Tím ho nechci zhazovat, určitě stojí za povinné shlédnutí, ale dal by se zkrátit do dvou částí.(10.3.2014)

Skvely dokumentarny serial, ktory je rovnako putavy ako rovnomenna kniha.(23.3.2010)

Myslím, že v tomto případě není třeba žádný komentář. Toto se prostě musí vidět, abychom pochopili, jaký byl svět a jací byli lidé v nedávné minulosti, co dělali a jakým způsobem změnili navždy svět. Osvětim je symbolem tohoto největšího teroru v dějinách lidstva a je to místo, kde je smrt cítit na každém metru, hlavně pak v obrovském komplexu Březinka. Byl jsem tam a za sebe můžu říct, že jsem se tam cítil hodně nepříjemně. Březinka je tak velká, že jsem pomalu neviděl na její druhý konec, je to "jen" louka, kde se tyčí pouze spousta cihlových komínů, a člověk když toto vidí, má nepopsatelný pocit. Jinak tento šestidílný dokument výborně pojednává o celé historii tábora Osvětim a o židovské otázce. Hrané scény, dobové fotografie, výpovědi účastníků a současné záběry na tábor, to vše dělá z tohoto dokumentu naprostý unikát. Zde není co řešit, jasný plný počet.(28.5.2011)

Skvělý dokumentární seriál, poctivě zpracovaný..(25.5.2014)

<< předchozí 1 2 3