O princezně z Rimini (TV film)

Pohádka

Česko, 1999, 61 min

Pavla Ptáčková překvapila. Já jsem jí nidky moc nemusela. Vladimíra Dlouhého je opravdu škoda. Je nenahraditelný a nezapomenutelný. Ta role samolibého a ješitného krále mu parádně sedla. Jo,jo, láska dokáže s lidmi divy. Napravila už i jinačí nátury.(15.4.2012)

Trochu mě rušili kostými, jinak pěkná pohádka.(27.5.2014)

Solidní, pěkně zahraná dialogická telenovela v příjemných renesančních kulisách. Spíš dvoudílná než jednodílná: Z počátku silně působí mravní poselství a vkusná romantika celého příběhu, později se čím dál víc natahuje a ždímá ta všeobecná zamilovanost ústřední čtveřice. Taky je dost těžko uvěřit, že by italský renesanční kavalír (navíc lokální král) trpěl tak nemístným strachem vyznat lásku své milované. Pohádka je každopádně must-see pro milovníky Vladimíra Dlouhého, protože vidět ho coby „krásného krále“, jehož krása spočívá v kníru a přeondulované hřívě, za jakou by se v 80. letech nemusel stydět ani nejteplejší dolnorakouský metalista, je velmi nevšední zážitek. Obě princezny jsou nicméně opravdu krásné a zvláště Markéta Hrubešová zde prokazuje, že když se patřičně položí do trpící senzitivní dobrotivé introvertní oduševnělé princezny, nepotřebuje si na natáčení ani brát svoje jindy nepostradatelná prsa.(25.1.2015)

Jedna z nejlepších tv pohádek a to z několika málo důvodů - je zahraná bez výjimky perfektními herci, kteří jsou perfektně obsazení (a obzvlášť Markéta Hrubešová dokáže očima zahrát víc tónů, než harfeník při pokusu zahrát na harfu fear of the dark od Iron Maiden) a druhou zásadní věcí je scénář, respektive postavy, které jsou díky dialogům inteligentní a přestože některé jsou obdařeny knírkem pedofila, jsou perfektně sympatičtí a i když nevím, co na to dítě, tak i absence jakéhokoliv zla je tu příjemná (takže žádní čerti a padouši). Na tak abnormálně komorní pohádku, co se odehrává asi ve čtyřech papundeklových interiérech a jednom exteriéru je to skvělé skóre.(30.4.2016)

Miluju tuhle pohádku především kvůli krásnému jazyku a inteligentním a svižným dialogům. Důkaz, že aby něco bylo pro děti, nemusí to být infantilní uječená békovina ala Disney nebo Troška. Update 25.12.2012: Dospívám kvapem k závěru, že jde o vůbec poslední kvalitní českou pohádku.(15.11.2005)