Reklama

Reklama

Cesta kolem světa za osmdesát dní

  • Československo Cesta kolem světa za 80 dní (více)
Trailer
Dobrodružný / Komedie / Rodinný
USA, 1956, 175 min

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Kamera:

Lionel Lindon

Hudba:

Victor Young

Hrají:

Cantinflas, David Niven, Finlay Currie, Robert Morley, Ronald Squire, Basil Sydney, Tim McCoy, Noël Coward, John Gielgud, Trevor Howard, Harcourt Williams (více)
(další profese)

VOD (1)

Obsahy(1)

V roce 1872 se vsadí distingovaný Angličan Phileas Fogg (David Niven) o 20 000 liber s členy svého klubu o to, že během 80 dní vykoná cestu kolem světa. V doprovodu svého sluhy Passepartouta se vydá na cestu, jist si svým vítězstvím. V Indii zachrání život indické princezně, která se k němu připojuje. Stále je však sledován inspektorem Fixem, který jej podezřívá z přepadení banky... Nákladný film, natočen podle románu Julese Verna sklidil mnoho ocenění, mezi nimi i 5 Oskarů. (woody)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (96)

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Verneovky tvořily pevnou součást mého dětství. Přečetl jsem každou dostupnou autorovu knihu a musím říct, že právě Cesta kolem světa za 80 dní nepatřila mezi mé nejoblíbenější. Ani filmy a seriály, které vycházely z tohoto námětu mě tak úplně nepřesvědčily, ale dnes došlo ke změně. Téměř sedmdesátiletý snímek, od něhož jsem si příliš nesliboval mě překvapil, a přestože jeho stopáž vzbuzovala respekt, pěkně mi to uteklo. Vždyť taky tvůrci do bezmála tří hodin namačkali všech osmdesát dní a něco navíc. Řekl bych, že mi jen úplně neseděly seznamovačky s různými kulturami, ale i ty si u mě našly své místo poté, co Phileas Fogg et consortes dorazili do San Franciska. Film mě každopádně obohatil o nové vědomosti, takže teď už vím, že nadměrná příčetnost nepatří mezi požadavky na gentlemana pro přijetí do klubu, pochopil jsem, že whist není jen tak nějaká karetní hra, vždycky si budu dávat pozor na hongkongský lomcovák a naučil jsem se, jak provést v průběhu plavby přestavbu parníku na monitor. Úplně mě pak dostaly legendy v mini rolích, to bylo něco, co sem tvůrci zařadili divákovi pro radost. A samozřejmě jsem si užil Shirley MacLaine v roli indické princezny, protože takový zážitek už současná filmová tvorba nabídnout nesmí. Černý Ás je ovšem v pořádku. / Poučení: Pokrok nezastavíš, ale občasné ohlédnutí tě nezabije. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Moc nechapu, jaktoze tenhle film nema hodnoceni nekde v 90% rovine a nestal se nejakou velikou klasikou, protoze i dneska, po skoro 60 letech je to porad perfektni podivana. Ve vetsine techhle starejch trihodinovejch velkofilmu se jedna o nejaky historicky zalezitosti se spoustou bitev, ale nic takovyho se tady nekona, zadna velka akce, proste parta lidi cestujici vzduchem, po mori i po sousi vsema dostupnejma prostredkama, navstevujici spoustu zajimavejch mist a presto film pri svy trihodinovy delce ani na chvily nenudi, pusobi takovym zivym dojmem, perfektne odsejpa, je zabavnej, neustale hraje sice urvana, ale spravne velkofilmova hudba a na filmu je videt, ze se na nem podilelo fakt desny mnozstvi lidi a spadlo do nej desne prachu. Jedina skoda je, ze se hlavni particka nezastavi na vic mistech, Anderson se zameril jen na par mist, misto aby ukazal neco z celyho sveta. Co se tyce hercu, Niven je perfektni zasadovej suchar a Cantinflas je jeho skvelej opak. Proste ja se bavil od zacatku do konce a nemam filmu co vytknout, naprosto zaslouzeny vsechny oskary. ()

Reklama

venus 

všechny recenze uživatele

Animovaný Willy Fog se mi líbil mnohem víc, bavila jsem se při něm;) Toto zpracování taky nebylo špatné, ale příliš se táhlo. Byla to taková ukolébavka. Kdybych tak půl hodiny prospala, o nic nepřijdu. To mě celkem vadilo, vždyť Jules Verne znamená dobrodružství, takže adaptace jeho románů by měla být vzrušující a dobrodružná. V tomto případě se tak ale nestalo. Vím, že v roce 1956 nemohl Michael Anderson využívat efekty jako dnes, ale jeho verze byl jen otrocky převyprávěný příběh. Chtělo by to trošku okořenit. Jinak herci se taky nepřetrhli. Když to všechno sečtu, vyjde mi pouhý průměr. ()

Kass 

všechny recenze uživatele

Přestože by Foggova "Cesta" s ohledem na svoji šibeniční lhůtu měla ve filmu svádět k svižnému tempu vyprávění, snímek překvapivě nikam nepádí a line si to ležérním tempem, jež působí místy příjemným (loudavé, často překrásné, duši lahodící pohledy kamery na exotické exteriéry, ať už ze vznášejícího se balónu či šinoucího vlaku), ale také občas trestuhodně ubíjejícím dojmem (např.nepochopitelně nastavovaná zastávka ve Španělsku - 5 minut se jen tancuje a 10 minut "zápasí" v aréně s býkem!). Výsadní devízou filmu je D.Niven, v jehož trefném podaní je P.Fogg tím pravým dokonale strohým anglickým gentlemanem, kterého nedokáže vyvést z bohovského klidu nikdy nikdo a nic. Ve své roli na plátně z pochopitelných důvodů, jež plynou předně z jeho odtažitého vystupování, působí mírně nepřístupným dojmem a proto pro mně byla velkým zklamáním postava jeho sluhy, která alespoň podle mne měla do příběhu vnášet lidsky přirozenější prvek, což se k mému zklamání nedělo.. jeho chaplinovská vizáž, charakter sukničkáře a cirkusové skeče jimiž se prezentoval, mě nedokázaly zaujmout.. ve filmu se mi poté paradoxně jevil býti ještě větším "cizincem" než jeho nadlidsky se zprávající pán. O to víc jsem zhruba v půli filmu, v indické epizodě, přivítal příchod jejich budoucího souputníka, krásné princezny, které dala tvář filmem dosud příliš nepoznamenaná S.MacLaine.. sice jí ve snímku nebylo poskytnuto příliš prostoru, ale její nádherný úsměv na mně působil stejně jako vždy.. připadal jsem si proti němu zcela bezbranný :) Výsledné hodnocení "Cesty" jsou u mně velmi silné 3*. ()

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 7/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Efekty 10/10/// +téma, na svoji dobu výprava, potěší pěkná Shirley MacLaine -na dnešní dobu technické zpracování a hudba, předlouhá scéna ve Španělsku/// Moje oblíbené téma v jeho snad první filmové podobě, které se celkem věrně drží své předlohy a díky animovanému seriálu z dětství tento film nabídne všechny pro mě známe situace. Ovšem největší problém filmu vězí v jeho délce. Jednak je film velmi krátký, krátký na to aby dobře rozvinul charaktery a jednání postav, nabídl více dialogů a předně více prostředí a samotné akce. Zde je pochopitelně kvůli délce spousta situací hodně ořezaná, vynechaná nebo nedostatečná. Prostě film nabídne hlavní dějové události, ale už nemá čas nabídnout něco více, což třeba seriál diky svému prostru mohl. A na druhou stranu (i díky stáří filmu) je jeho délka velmi neúnosná. Dívat se 3 hodiny na film je velice únavné a hlavně první 2 hodiny jsou velice nudné. Částečně to vynahrazuje 3 hodina, která se odehrává převážně v americe. Rozhodně tedy netvrdím, že je to špatný film. Jen na dnešní dobu je velice staromódní a chtělo by to nějaký remejk, ale pořádný a věrný originálu./// Celkem 73%/// ()

Galerie (52)

Zajímavosti (9)

  • Nejslavnější adaptace klasického románu Julese Verna Le Tour du monde en quatre-vingts jours (1872). Jeho české překlady počínaje verzí Cesta kolem světa za osmdesáte dní: cestopisný román vycházejí pravidelně od roku 1873. (NinadeL)
  • Cesta kolem světa za 80 dní byl posledni film pro Hartcourta Williamse a Roberta Newtona. (sir-dave)
  • Film se k roku 2013 mohl pyšnit nepočetnějším zvířecím obsazení. Objevilo se v něm celkem 8 552 zvířecích rolí. Konkrétně se jednalo o 3 800 ovcí, 2 448 bizonů, 950 oslů, 800 koní, 512 opic, 17 býků, 15 slonů, 6 tchořů a 4 pštrosy. (ČSFD)

Reklama

Reklama