Nejkontroverznější film 20. století! Absolutní moc - absolutní zvůle... Slavný snímek Tinta Brasse zpracovává příběh ze starověkého Říma. Zvrácený Caligula (Malcolm McDowell) se neštítí ničeho, aby dosáhl moci, a za jeho panování ovládá Řím zrada, sex a násilí! Otevřené znázornění brutality i erotických scén vyneslo filmu skandální pověst. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

ZdenoLo

Škoda že sa režisér zameral viac na to ako šokovať než na to ako spraviť s toho historický film. Viem že nahota je v Caligulovi dôležitá ale nie prvoradá. Kulisy a herecké výkony mi pripomenuli tie nízkorozpočtové rozprávky čo hrávali v 90tych rokoch v nedeľu ráno na stv1. ()

HonzysKISS

Historické filmy by měly přesně ukazovat to, jak to dřív vypadalo a tady se to povedlo. Je škoda, že takovéto typy snímků vzniká v dnešní době minimálně, dřív to mělo fakt koule. Hlavním trhákem je určitě McDowella. Tyhle krásně zvrácené role mu prostě jdou. Je tady tolik scének, že si každý přijde na své. Hlavně ten stroj na sekání hlav, to jsem fakt čuměl, to bylo hustý. Nebo všechny ty udělátka např. vynález kola na klepání kund, hoho (:D). Dokonce i hudba k tomu nebyla vůbec špatná. Kdyby to vyšlo v dnešní době, tak bych to tolik nechválil. Někomu si může zdát, že to je nudné. Taky tu chybí hodně informací z té historické stránky, to je docela i mínus. ()

Schuldiner

Těžko hodnotit tento snímek.. Který je pojat velmi realisticky! Každopádně, Malcolm McDowell předvádí herecký koncert!!! Jeho výkon zvedá film o třídu výš! ()

Ještěřák

Točí-li chlívák film o chlívácích, výsledkem nemůže být nic jiného než prvoligová chlívárna, kterou jsem si pro jistotu dávkoval po třetinkách (viděna nesestříhaná pornoverze z trafiky), abych u toho náhodou nezešílel taky. Ten film se v podstatě skládá z 25% sexu, 25% handrkování, 25% handrkování se při sexu a 25% gore scén - přitom mu nechybí ani ostrý jazyk a dějová údernost. Holt v Římě asi šukal kámen cihlu. ()

Landauer

Viděl jsem onu delší 150 minutovou verzi a musím přiznat, že mě film velmi mile překvapil. Líbilo se mi nepokrytecké pojetí starého Říma, kde s nějakou sexualitou neměli vůbec žádný problém (na rozdíl od naší civilizace postihnuté dvěma tisíci let křesťanské demagogie o tom, že žena je ďábel a soulož hřích). Když si vzpomenu, jak se některé filmy z tohoto prostředí a z této doby snaží být co nejvěrnější historické skutečnosti a přitom trapně vypouští tehdejší nevázaný život, kde se do nevěstinců chodilo jako do hospody, na zdech byly k vidění pornografické výjevy a sexuální úchylky nikdo za úchylky nepovažoval, je pro mě Caligula příjemným zjevením podobně jako např. nedávno seriál Řím a nebo ještě lepší Spartakus: Krev a písek. Přestože jsem neviděl osekanou verzi, myslím si, že musí být zančně ochuzená a přestože má kratší stopáž, asi bych se u ní dost nudil. Mám dojem, že se Tinto Brass zalekl kam až zašel, a pak se z toho snažil na poslední chvíli sestříhat klasický hollywoodský velkofilm. Caligula je nadprůměrný snímek, který současného diváka spíše znechutí, ale antického Římana by zřejmě nadchl :-) ()

derryl

Proč jsem měl stále pocit, že se divám na nudný, erotický a šílený film a nakonec to bylo správné: zbytečná brutalita a oplzlost s pěknou výpravou, ale to je opravdu málo. Tolik zbytečných scén jsem ve filmu dlouho neviděl. ()

lukasd

Bohužel jsem viděl jen sestříhanou verzi, takže mi tam trochu chyběla ta deklarovaná autentičnost starého Říma. 65% EDIT: Po zhlédnutí nesestříhané verze musím říct, že tato je mnohem povedenější, ačkoliv se od ní někteří tvůrci distancovali (trochu pokrytecky, když úchylné scény sami natáčeli - což se netýká Brasse). Film je sice asi o 50 minut delší než Directors cut, ale uteče rychleji a nepůsobí unylým dojmem. Je pravda, že je tato verze extrémně úchylná, ale to znamenitě dokresluje atmosféru Caligulovy vlády. Samozřejmě na některých místech bylo možné pár pornoscén ubrat, ale naštěstí se tvůrci snažili udělat každou scénu něčím neobvyklou (rozuměj úchylnou:D). 75% ()

Alf

zkrácená verze - podprůměrný historizující film, prodlouzená verze - ambiciózní porno film, nicméně jinak viz hodnocení zkrácené verze... ()

Cement73

Tak tento film som kedysi dostal v dobrej viere na narodeniny. sestra vedela, že mám rád historické filmy... Malcolm McDowell si opäť zahral rozporuplnú postavu vo filme ktorý je strašne naturalisticky, až bbrutálne natočený. Pornoscény na konci filmu keď Caligula vyhlási cisársky bordel a predáva manželky vlastných senátorov sú tam ľahko zbytočné. Ale zase skazenosť upadajúcej rimskej ríše je ukázaná v celej kráse. ()

Dragonlanc

Mám tzv. špeciálnu predĺženú verziu, ale videl som aj tú zostrihanú. Tú zostrihanú je možné pokladať ešte za akýsi drsný, naturalistický, historický "film". Predĺžená verzia je len úbohým, nepodareným pornom, ktorý si vzal z histórie len kulisy pre nechutné orgie. Obyčajný hnus. Videl som už aj oveľa lepšie porno odohrávajúce sa v starom Rýme. Tinto Brass ako absolútny humusák nesklamal. Na druhej strane nikto z hercom (ani ospevovaný Peter O´Toole) nijako nevynikol. Odporúčam ako prostriedok na zvracanie. ()

Oyer

Je všeobecně známo, že se jedná o jeden z nejkontroverznějších filmů všech dob. Jedná se o snímek, který má divákům nabídnout totální zvrhlost která zavládne po tom, co se k moci nejvyššího představitele Říma dostane Caligula. Tehdejší Řím tak má ovládnout zrada, absolutní moc, faleš, brutalita, sex. Především nechutné sexuální scény měly tomuto filmu dodat řádný punc. Ve skutečnosti však vznikly dvě verze filmu: hardcore a lehká verze. Do popředí se začala prosazovat právě ta druhá. Odlehčená verze film totálně zkazila. Erotické scény byly vyjmuty a snímek tak přestal divákům předávat to co měl. Místy se dokonce divák může i ztratit, jelikož vystřižení několika porno/ brutálních scén překazilo celý film. Né, že bych byl příznivcem takových to scének, ale když už ten film o tom má být… Co do celkového zážitku: trochu nudné. ()

Mikino00

Příšerně natočený film, který si ani nemůže říkat historický, jsou to vlastně velké orgie. Scény jako by na sebe nenavazovaly a o nějaký příběh evidentně snaha taky nebyla, asi si půjdu pustit aspoň jeden díl seriálu Řím ať si spravím chuť. ()

Shogin

Říkal jsem si, kam zmizely ty opěvované pornoscény a neskrývaná brutalita a pak jsem zjistil, že se dívám na režisérský sestřih, tudíž hodnotím prozatím tuto verzi a určitě se podívám časem i na tu nesestříhanou. ()

Garch

Na nic si tu nehrajme. Nejvýpravnější a nejdražší porno s áčkovými herci, co kdy spatřilo plátna kin. Nebo, kvalitní hraný dokument ze starého Říma. ;-) ()

jilda

Tak takové porno na Nově ještě nedávali :-) , divím se , že ho v uvedli v televizi. Jinak vcelku dobrý film o šíleném a zvráceném císaři a světě bez slitování, McDovell znovu skvělý, podobně jako v Mechanickém pomeranči. ()

RomanHyde

Já si narozdíl od většiny myslím že dotočené pornografické scény tomuto snímku prospěly a dodaly tak filmu na syrovosti a autentičnosti která mu sluší. Proč se těmto scénám bránit když to tak ve skutečnosti bylo? Jistě nelze tento snímek označit a zaškatulkovat do "porna", jelikož by to bylo velmi nudné a roztáhlé porno :). Výkon Malcolma McDowella je taky výborný. V současné době je v prodeji původní verze Tinto Brasse bez pornoscén a dle mého názoru je díky tomu snímek poloviční. Hodnocení: původní verze tři hvězdy,verze s dotočenými scénami čtyři hvězdy. ()

3D remake Caliguly

3D remake Caliguly

30.01.2010

Zdá se, že Tinto Brass je pořád ve formě. Otec, či spíš dědeček italského erotického filmu (nar. 1933), oznámil, že se nebojí pokrokových technologií a jeho následující přehlídka dámských pozadí nás… (více)