Nejkontroverznější film 20. století! Absolutní moc - absolutní zvůle... Slavný snímek Tinta Brasse zpracovává příběh ze starověkého Říma. Zvrácený Caligula (Malcolm McDowell) se neštítí ničeho, aby dosáhl moci, a za jeho panování ovládá Řím zrada, sex a násilí! Otevřené znázornění brutality i erotických scén vyneslo filmu skandální pověst. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

sahe

Caligula byl takový pr*sák... jsou na to i údajně nějaké historické podklady... Styky se zvířaty, mohutné orgie atd. toho bylo spousty... ()

nevermore

V podstatě neohodnotitelný film. Už jen za titul nejkontroverznější snímek 20. století (upravil bych na jeden z nejkontroverznějších) a McDowellovy modrý oči asi budu muset sáhnout pro 5 ***** ;-). Takovou symfonii "hardcoru" se ve filmu, který o sobě explicitně netvrdí, že je GORE nebo PORN se asi nikde jinde a nikdy už nedočkáme. Jó to byly ty sedmdesátý léta. Zahrán bravurně, nenudil jsem se, asi bych neměl hodnotit jinak. Nevim. ()

Kubaso

Příliš odpuzující na porno, příliš stylizovaný na historický film a příliš pornografický na drama - to je Vidalův, Brassův a Guccioneho "Caligula", v němž i kamera zmateně bloudí po scéně a neví, čí péro má zabrat dřív. Pokud něco zachycuje důvěryhodně, pak je to vykreslení chaosu, úpadku a zvrácenosti starověkého Říma, což se jí daří díky tomu, že chaotický, úpadkový a zvrácený je i výsledný film. Na příběhu, z něhož nakonec zbyly pouze jeho náznaky, záleželo snad jen hercům, takže ti z celé té srandy nakonec vyšli se ctí. Originalitu tomu ovšem upřít nelze. ()

JohnSmith odpad!

Tohle nemá s historickým filmem nic společného. Je to seberealizace úchylnýho režiséra. Opravdu nemám zapotřebí,koukat dvě a půl hodiny, jak se chlapi tahaj v tógách za ocasy ()

Mishqo

75-80% ... Veľmi naturalistický obraz spoločnosti starovekého Ríma za vlády krutého a zvrhlého Caligulu. Niektoré scény boli ale over-the-top, keďže by sa skôr hodili do pornofilmu. Keby trošku ubrali z tej sexuálnej nespútanosti, možno by to bolo aj perfektné. Každopádne je film určite mnohým výnimočný. Len pre fajnšmekrov, alebo ak by sa náhodou chcel niekto odbaviť. :D ()

Eleanor05 odpad!

(Viděna necenzurovaná, prodloužená verze). Kdyby se ve starověkém Římě neustále jenom souložilo, jak je ukázáno v tomto filmu, jen těžko by tam vznikaly monumentální stavby, které dosud obdivujeme, základy evropského práva, filozofické spisy, básně, divadelní hry, které dosud hrajeme. Jen těžko by tam někdo měl sílu na politiku, na udržování demokratického zřízení, jen těžko by Římané ve starověku dobývali a ovládali svět. Chápu, že morálka byla tehdy uvolněnější, a že tehdejší obyvatelé Říma nebyli žádní puritáni, ale je zcela nereálné, že by náplň každého a celého jejich dne byl sex. To je prostě holý nesmysl a všudypřítomná pornografie v Caligulovi slouží jen pro pornografii samou. Nemá žádnou přidanou hodnotu, je to jen prázdná exhibice a navíc nechutně a nevkusně natočená. Daleko přesnější mi ve vylíčení každodennosti římského impéria připadá seriál HBO Řím, kde se pro sex sice taky nešlo nikdy daleko, ale zároveň tam byla spousta dalších motivů, silné postavy, dobrý příběh… Caligula je jen samoúčelné porno se slabým scénářem, ve směšných papundeklových kulisách a s otřesnými kostýmy, které vzniklo jen proto, aby šokovalo. Odpad! ()

NoFiction

Doporučuji pouze úchylným osobám se sklonem k perverznosti. Asi patřím mezi ně......bohužel, takhle to v té době bylo naprosto normální. ()

Ichabod

Viděl jsem onu "hardcore" verzi, ale stejně mám dojem, že právě ony "porno vstupy" jsou právě ty navíc a nafukují celkovou délku filmu do nesmyslné stopáže. Malcolm McDowell je prostě skvělý a steně ujetý jako v Clockwork orange a díky němu je film docela zajímavou podívanou a navzdory otřesné výpravě mne vcelku vtahoval do děje, pokud zrovna kamera nezaběhla někam stranou, kde si to někdo rozdával, jakoby se kameraman zapomněl, že točí v první řadě historický film. Helen Mirren to tu opravdu sluší, McDowell je prostě ujetě fascinující ale zbytek ansáblu je děs stejně jako kulisy. Z Petera O´Toole a toho sajrajtu co měl na obličeji se mi málem udělalo zle, ale jinak film není zas tak tvrdý. Hloupé porno záběry (né všechny ale většina) jej ale zbytečně prodloužili a tím se z toho stala celkem nuda. Vyjma McDowella mi v paměti zůstane jen hudba z titulků. ()

mirec88 odpad!

Bolo mi z toho fakt na zvracanie, hoci som videl tú "directors cut", čiže skrátenú. Toľko úchylnosti som asi ešte nikdy nevidel. A nakoľko ja neznášam pornografiu, tak toto bolo vážne niekedy nechutné. Tinto Brass je asi poriadne zvrátený úchyl, ktorý sa len maskuje za reálne stvárnenie histórie. Ďakujem, ale toto je u mňa čistý odpad. ()

ABCD Marta

Nevím, nedokážu a nemohu udělit ten správný počet hvězd, jímž bych s naprostou rozhodností vyjádřil mé pocity z tohoto snímku nesoucí si na svých bedrech přívlastek kontroverzní. A já se sám sebe ptám proč? Proč je tak označován, mnohými zatracován a někde i zakazován? Co se vám, lidi, nelíbí? To násilí? Vždyť jej tam zas tak tolik nebylo. A nebo že bylo zobrazeno až moc naturalisticky? Ale kdeže, takto to přeci ve světě chodilo a stále chodí...lidi jsou dobytci a to se nezmění, nemluvě o tom, že toto jen a pouze film a realita je mnohem horší. Či snad pro tu neskrývanou erotiku je tento film označován kontroverzní? Proč? Tinto Brass pouze ukázal sex jaký byl a je, bez jakýchkoli zábran nekonečná cesta rozkoše. Nakonec dávám 4* hodnocení (čemuž dopomohl bravurní herecký výkon Malcolma McDowella), které si film Caligula zaslouží, protože se domnívám, že už nikdy nikdo nebude mít odvahu natočit něco takového. ()

J.Lajner

„Caligula je odporný, bezcenný a hanebný odpad. Je ostudou pro všechny herce, kteří se zúčastnili natáčení. Odpad na morální i umělecké úrovni.“ Zhruba tak znělo základní konstatování z desítek dobových recenzí. Pro nezasvěcené. Caligula je nechvalně znám, jako ukázka katastrofální produkce s uměleckými ambicemi, která se vymkla kontrole. Máme tu herce Malcolma McDowella, Helen Mirren, Johna Gielguda, Petera O'Toola a karavan plný pornohvězd. Caligula byl ušlechtilým pokusem o vytvoření historického eposu, z jehož myšlenek zbylo řadové porno, obohacené o antické kulisy. Financován zakladatelem magazínu Penthouse, Bobem Guccionen a režírován nenapravitelným prasákem Tinto Brassem, vnikl skandální, a dnes již vlastně kultovní film. Mix intelektu, hédonismu, kreativity a explicitní dekadence, tolik potřebné pro zachycení autentické historické fresky, zůstal pohřben pod nánosem potu, chlupatých těl a ztopořených penisů. Vývoj filmu byl poznamenám četnými hádkami ze strany režiséra a producentů, neustálými přepisy scénáře a taky faktem, že choulostivé scény točil někdo úplně jiný. A přesto. Nad vší tou scenáristickou nesourodostí a promarněným potenciálem, ční perfektní Malcolm McDowell, který po Mechanickém pomeranči (1971), předvádí svůj životní výkon. Od mladého jinocha, jež musí snášet šílenosti svého otce Tiberia, přes nástup hrdého krutovládce, až po morální a osobnostní rozklad. Caligula dostal s vkladem McDowella jedinečnou podobu, která se navždy otiskla do filmových políček. K dalším plusům lze přičíst propracované kulisy, dobové kostýmy, perfektní práci se světlem a na svou dobu šokující erupce násilí. Caligula má bezpochyby svou vnitřní sílu. Připomíná hraný film i temný dokument o konkrétní historické době, ale také má cennou výpovědní hodnotu, neboť nám perfektně ukazuje, jak se může střet několika kreativních proudů zvrhnout ve skandální podívanou. Ponechávám, bez bodového hodnocení. ()

Molir

Tento film je zajimavy tim, ze dokaze v divakovi zahrat na (snazive) skryvane zvrhle touhy a predstavy - a je uz na dotycnem jedinci, zda je tim (a tedy i sam sebou) znechucen, nebo jestli tuto cast sve osobnoti prijme jako fakt... ()

jatamansi

Ujeté. Úchylné. Ale co také od McDowella čekat. Brass si nebere servítky a neidealizuje nám Řím jako dobu ušlechtilých Petroniů a Seneců. Spíš si myslím, že to tehdy vypadalo ještě hůř, násilí, brutalita, sex každého s každým, nezletilí byli ve fóru, a ať se nám to líbí nebo ne, zvířata nevyjímaje. Rozhodně lepší než ty sterilní Troji a podobné velkofilmy posledních let. ()

Aqualung

Výborný a silný film.Síla nosné myšlenky je v tom, co se děje, když dostane moc do ruky zlý blbec.Rozuměj nekontrolovanou moc. A císař se nemusel nikomu zodpovídat. Už to, jak se chopil moci přes vraždu Tiberia vypovídá o čemsi velice podstatném. Nicméně vrcholem filmu je podle mého názoru scéna, kdy Caligula nutí útočit vojáky na rákosí, a to je inteligentně kombinováno se záběry na orgasmus a stříkající semeno, či blbost? Nádhera! Caligula jako prase žil, svinstva konal, a také jako svině on i jeho rodina skončili.A kolik takových Caligulů se od té doby už vystřídalo ve vedení různých států či společenství? Napádá mne pár jmen z evropského a afrického kontinentu....pamatujte, že já jsem věčný !!!!!!!!...praví Caligula na začátku filmu.Hodnotím vysoko,velice vysoko! ()

Sir-Filip

Naprosto hnusná podívaná! Velmi pochybuju, že římská říše v dobách ranného císařství vypadala až takhle. Ale i kdyby ano, děly se i jiné věci, které ovšem film odsouvá zcela do pozadí. (Caligula například jmenoval svého koně senátorem, o čemž nebyla ani zmínka). Místo nich je divákům předkládáno jen porno, a to ještě špatné. (Podle mého názoru existují pornofilmy, které mají promyšlenější děj). Jsem silně znechucen některými scénami, což ovšem nekritizuji, protože si to určitě svého diváka najde, ne tak ovšem mě! Nevěřím ale tomu, že Řím fungoval zcela na těchto základech. Jsem si zcela jist, že kdyby tomu tak bylo, nedožil by se 5. století n.l. (pád Západní říše). Je však s podivem, že se tehdejší impérium i přes tyto šílené císaře (Tiberius, Caligula, částečně Claudius a Nero následovali bezprostředně po sobě), nevrátilo ke starému zřízení republiky. Jednu hvězdičku dávám za ojedinělý přístup k tématu. Přesto je z historického a diváckého hlediska tento film pro mne naprosto nepovedeným!!! "ENJOY IT !!!" ()

jenik71

Viděl jsem původní i zkrácenou verzi a nic to nemění na mém názoru. S historií to nemá mnoho společného a kdo se alespoň trochu orientuje v době starověkého Říma, tak nemůže nad tímhle dílem jásat. Já se raději podívám na zajímavé dokumentární filmy týkající se té doby a rozhodně mi to dá víc než nepovedený historický film, který se tváří jako dokonalá ukázka zvrácenosti jednoho císaře. McDowell jako Caligula jedna hvězda, O´Toole jako Tiberius druhá hvězda. Všechno ostatní nestojí za řeč. ()

3D remake Caliguly

3D remake Caliguly

30.01.2010

Zdá se, že Tinto Brass je pořád ve formě. Otec, či spíš dědeček italského erotického filmu (nar. 1933), oznámil, že se nebojí pokrokových technologií a jeho následující přehlídka dámských pozadí nás… (více)