Nejkontroverznější film 20. století! Absolutní moc - absolutní zvůle... Slavný snímek Tinta Brasse zpracovává příběh ze starověkého Říma. Zvrácený Caligula (Malcolm McDowell) se neštítí ničeho, aby dosáhl moci, a za jeho panování ovládá Řím zrada, sex a násilí! Otevřené znázornění brutality i erotických scén vyneslo filmu skandální pověst. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Vikinec

Přestože je Tinto Brass dle zdejších estétů brakový režisér, mám ho rád, protože je jeden z mála, který netrpí přehnaným studem a nestydí se zaplnit děj erotikou, mnohdy až v samoúčelném množství. Četl jsem knihu Caligula truchlivý bůh, která zřejmě byla předlohou tohoto díla a na tomto zpracování nevidím zásadních chyb jak faktických tak uměleckých. Tento takřka velkofilm naplňuje obecné představy o bláznovi a dosud nepochopeném tyranovi, před kterým si nemohl být nikdo ničím jist. V dějinách jich takových bylo více a někteří jsou dosud dokonce uctíváni. Násilí, brutalita, sex a bizarnost, to je Brassova parketa a bylo štěstím, že se tohoto snímku chopil. Myslím, že právě toto dílo je oproti jiným a uctívanějším cennější právě proto, že zachycuje (možná náhodně kvůli tomu, že je Brass přece jen čuňas) tehdejší dobu adekvátně realitě. Doufejme jenom, že z naší doby nebude v budoucnu žádný takový film i když Sarkozy a spol. by se určitě Calligulou stát chtěli. ()

V.N.

To že Caligula byl pěkný pako je všeobecně známý fakt, později však nějaký jiný pako napadlo vydat novou sestříhanou verzi, která naprosto znehodnocuje tento film. Ano, některé ze scén jsou spíše pornografické než erotické, ale pro dotvoření reálnější atmosféry a poměrů ve starověkém Římě do filmu prostě patří. Ořezaný Caligula působí dojmem že se režisér v průběhu natáčení zbláznil a některé obrazy naprosto ztrácejí smysl. Původní verzi a to hlavně díky parádně zvládnuté "šílenosti" Malcolma McDowella bych dal čtyři hvězdy, prostříhanci dvě. Takže za tři. ()

soviczka

Pro historické filmy mám velkou slabost, ta se ale nevztahuje na historické porno. Kdy konečně tvůrcům dojde, že dekadentní a perverzní není jedno a totéž? Nesestříhaná verze byla ještě ke všemu nesnesitelně dlouhá a tak i mnohem více nudná. Pár dobrých záběrů a úžasný Malcolm McDowell celkový dojem už bohužel nezachrání. ()

Barbeeh

Je treba vidieť samozrejme necenzúrovanú verziu. I keď má nádych b-čkového filmu, podľa môjho názoru veľmi realisticky vykresľuje hnus Starého Ríma. ()

Guran

Film na kterém jsem našel jediný kladný bod! A to byly pěkné nahé holky, jinak co se týče herců, tak je to katastrofa. Malcolm McDowell nepatří do extra třídy a Caligulu zahrál dost neutrálně. To i výborný Martin Stránský to v divadle zahrál o dost lépe, než on! Tento snímek postrádá pointu, nemá žádný děj a hodně černou atmosféru. Celý film je tak špatně natočený, že se vám hnusí se na něj koukat. Je to jeden velký nesmysl a výsměch římským dějinám. Režisérovi bych za tohle plivnul do tváře! ()

Mr.nachos

Tenhle film jsem poprvé viděla jako puberťák tajně na VHS, kterou měli naši, stejně jako jiní osvícení rodiče, schovanou za komínkem triček. Po letech musím konstatovat, že historicky je to velmi povedená věc. Viděla jsem jak cenzurovanou, tak necenzurovanou verzi a přestože se nepovažuji za nějakého porno sledovače, tak verze se vším všudy je lepší a vystihuje ten sajrajt se vším všudy. ()

MartinTerran

Nevím nakolik to bylo historicky přesné, ale Caligula byl těžký magor. V nesestříhané verzi bylo explicitních scén požehnaně, ale myslím že to na kvalitě snímků neubírá a jak se to shoduje s realitou to už hádám se asi nedozvíme. Herecké výkony zde byly kvalitní, obzvláště v hlavní roli. Kostýmy a dobové kulisy byly také dobré. Děj hezký odsýpá a vy jen nevěřícně kroutíte hlavou co ten magor provede v následujícím záběru. Hodnocení: 78/100. ()

ilclassico

Je vidět, že britští herci vůbec nevěděli, do čeho vlezli. Stačilo vyměnit amerického producenta, italského producenta, režiséra a několik herců, přidat originální hudbu a překopat scénář, a mohl z toho být celkem dobrý film. Jak málo někdy stačí k dokonalosti. V rámci žánru za 3. ()

MaxPower

Snad jediny historicky film, ktery pravdive ukazuje jak to v Rime asi opravdu vypadalo. Malcolm stejne dobry jako v Clockwork Orange. ()

Antonius

Výborný film o šíleném císaři, který shazuje několik nevkusných pornoscén se zpocenými chlupaticemi. Věrné zobrazení života ve starověkém Římě v něm však nenajdete, na to je film příliš stylizovaný a fantazijní (např. monstrózní stroj na sekání hlav, palác jako několikapatrové divadelní jeviště, pankáčský rádce Longinus). ()

Lewaso

Jsem na vážkách... Pokud napíšu, že se mi ta šílenost líbila, přiznám, že jsem úchyl. Pokud celý film pošlu do pekel, budu neupřímný. Vlastně jsem hltal všechny ty useknutý nohy, bizarrní kóje plné ještě bizarrnějších tvorů a všechny ty myšlenkové pochody lunatického Malcolma. Vlastně to bylo monstrózní! Takže jsem úchyl - ale dítě bych nesežral. ()

xSxEx

Docela mne to nadchlo. Hlavně pasáže, které v tomto filmu nejsou hrané - né že bych byl nějaký úchyl, ale rozhodně to oživilo tu sirovost (neco jako v IDI i SMOTRI) ()

TerP

Ach bože, kdybych jen věděla, do čeho jdu, byla bych opravdu opatrnější ve výběru... Chtěla jsem vědět více o Caligulovi, mám to mít. Nelíbilo se mi to, ale takhle to asi mělo být. ()

Adam's

(shlednuto ve 150minutové verzi) Čtyři hvězdičky za skvělé výkony hlavních protagonistů na čele s tandemem McDowell-O'Toole. Mínus jedna za přehnae okázalé zdůrazňování perverznosti Caligulovy éry. Vydržel jsem se koukat jen se zdravotními přestávkami. Tenhle film rozhodně nechci vidět znova. . ()

3D remake Caliguly

3D remake Caliguly

30.01.2010

Zdá se, že Tinto Brass je pořád ve formě. Otec, či spíš dědeček italského erotického filmu (nar. 1933), oznámil, že se nebojí pokrokových technologií a jeho následující přehlídka dámských pozadí nás… (více)