Nejkontroverznější film 20. století! Absolutní moc - absolutní zvůle... Slavný snímek Tinta Brasse zpracovává příběh ze starověkého Říma. Zvrácený Caligula (Malcolm McDowell) se neštítí ničeho, aby dosáhl moci, a za jeho panování ovládá Řím zrada, sex a násilí! Otevřené znázornění brutality i erotických scén vyneslo filmu skandální pověst. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

RomanHyde

Já si narozdíl od většiny myslím že dotočené pornografické scény tomuto snímku prospěly a dodaly tak filmu na syrovosti a autentičnosti která mu sluší. Proč se těmto scénám bránit když to tak ve skutečnosti bylo? Jistě nelze tento snímek označit a zaškatulkovat do "porna", jelikož by to bylo velmi nudné a roztáhlé porno :). Výkon Malcolma McDowella je taky výborný. V současné době je v prodeji původní verze Tinto Brasse bez pornoscén a dle mého názoru je díky tomu snímek poloviční. Hodnocení: původní verze tři hvězdy,verze s dotočenými scénami čtyři hvězdy. ()

TereziaCSR

Přišlo mi, jako by měl film tak 3/4 hodiny. Sotva se tam něco začalo dít, objevili se titulky. Taky jsem čekala nějaké šokující záběry (viděla jsem sice sestřihanou verzi, ale i o té jsem si četla že je drsná), které jsem teda nikde nenalezla (asi jsem už dostatečně otrkaná- myslím filmově, hehe). Ale nebyl to špatný film, sice mi trochu zaváněl Satyrikonem, ale možná to bylo tím, že šlo o film z podobného období. ()

Greg25

Film Caligula je lehce řečeno takový pornofilm proložený pár výstupy z Říma. V zásadě jde o to, že film vlastně nedisponuje ničím jiným než skandálností a zkažeností Říma, těmito artikly pak disponuje vrchovatě a ke konci (nezkrácené verze) přespříliš dlouhými záběry (viz. královský bordel). Při poheldu na výčet filmů Tinto Brassa by člověka nepřekvapilo, kdyby v mládí dost váhal mezi filmem a pornem. Nemůžu se zbavit dojmu, že Brass Caligulu natočil hlavně proto, že Caligulova pověst a doba ve které žil - byla skandální a sexuálně nespoutaná, to režiséra totiž zajímá nejvíc - sex na mnoho způsobů - a jen občas, vlastně jen tak mimoděk to proloží - nějákým tím rozhovorem s Tiberiem, atd. A tak si vlastně z filmu odnesete hlavně to, že Caligula byl prase a perverzní člověk stejně jako doba ve které žil. Ale to je na tři a půl hodiny trvající snímek zpropadeně málo. 40% ()

arcticsky

Dobře obsazený film, ale násilí a erotické scény zde byly naprosto samoúčelné...fakt mne to již po několika desítkách minut iritovalo... ()

bolan

Tinto Brass je břídil, kterej si ujíždí na lascívním televizním soft pornu, ale tento podle mě nejbizarnější film všech dob, se mu opravdu povedl. Doporučuji dát si 2,5 hodinovou HARDCORE version. Násilí, sex, zkaženost doby a absolutní degradace lidskosti v plné palbě. ()

in nomine

V dnešní době už film tak nešokuje. Nad porno scénami už si uděláme větší nadhled. Stále však překvapí herecké obsazení v tak pro někoho šokujícím filmu (M.McDowell, P.O'Toole či H.Mirren ). ()

Meechee

Myslím, že nikdo nepochybuje o tom, ze staroveky Rim byl v prubehu vlady techto vladcu-bohu vic nez dekadentni, nicmene tato dekadence se podle me da vyjadrit a ztvarnit i jinak nez pridanim nekolika samoucelnych pornoscen, ktere spis dej rusi nez doplnuji ci ulitlych (ale taky zcela z kontextu vytrzenych) zvracenosti typu prorezavani mocoveho mechyre vojakovi se zavazanym penisem ... apod. Dale me trochu prekvapily kulisy - mam ted na mysli cisarovy "komnaty" kde se odehravaly ony nevazane sexualni orgie, ktere pripominaly snad nejakou jeskyni ci co ... no a ten Claudius ? Jak rikam - spousta veci je v tomto filmu samoucelnych a mnohdy zbytecne prehnanych - jako celek mi z toho vznika tak trochu slatanina zoufale se snazici sokovat - takovych pokusu ale existuji stovky ... ()

Ulrich

Snaha o kontroverzi je možná až moc hnaná na dřeň. Bohužel ale neskryje, že jde v podstatě o dost nudný film. Rozhodně si ani nemyslím, že by šlo o nějaké pravdivé podobenství o tom, jak to opravdu kdysi v Římě vypadalo - jeden příklad za všechny: pochybuju, že by dříve měli obrovskou sekačku na hlavy :) ()

Wawer

To byla síla, dívím se, že jsem vydržel se dívat na tak zlouhavý, jednotvárný, naturalistický film, který se nebojí zobrazit kdykoli cokoli a bez cenzury. Příběh toho jak se z blba stal magor a z magora zrůda se vleče jak sopel a samotný přiběh by se dal vypravět během půlhodiny bez průtahu a zdlouhavých softpornovych (a někdy už ani to ne) pasáží. Musí se přiznat, že Caligula je v podaní McDowela opravdu přesvědčívý pošuk, ale to je tak suma sumarum všechno. ()

Viperine

.. hádám se sama se sebou, jak tenhle snímek ohodnotit. Lítá to někde mezi ** a **** .. snad se jednou rozhodnu. Drsné stvárnění drsné doby a drsného vládce. Atmosféricky povedené, ale tak trochu na jedno brdo. Napadá mě 'co tím vlastně chtěli říct?' .. 'a nebo to snad měla být jen jedna velká imprese?' .. Někdy si ho pustím znovu. ()

pend

Z mého pohledu se jedná o hodně přeceňované dílo, i když jistou monumentalitu mu nelze upřít. Jak už zde zaznělo, ve filmu je řada mimořádných scén, na druhou stranu mezi nimi dost velká nuda, kterou nezachrání ani četné sexuální praktiky. Navíc dojem nevylepšují ani prapodivné exteriéry z jakéhosi prapodivného televizního studia. Herecké výkony jsou rozmanité, herecké obsazení zajímavé. ()

kamigava

Malcolm se na Caligulu náramně hodí s tím jeho vyšinutým ksichtíkem. Jinak Caligula je fakt jen porno-historický film o vzestupu a pádu jednoho z nejzvrhlejších panovníků v historii lidstva. Viděl jsem delší necenzurovanou verzi se vším všudy a nebylo to tak nezáživné, jak jsem očekával. Většina erotiky je zde explicitní, ale dá se na to koukat, sado maso to zrovna není. Normální lidi to sice ihned odsoudí, ale berme v potaz, že takový byl pravděpodobně život na dvoře císaře Caliguly. ()

Akana

Moje hodnocení přísluší té okleštěné verzi, původní jsem bohužel neviděl. Nejsem si ale jistý, že bych pak dal o moc víc. Film měl velké ambice, ale výsledek vyznívá dost amatérsky a odfláknutě. Některé scény nejsou špatné, Mc Dowell taky hraje dobře, ale vadí mi například příliš okatá (a marná)snaha napodobovat Felliniho přebujelou obrazotvornost plnou zvráceností, barev a sexu. Kdo viděl Satyricon, ví asi o čem mluvím. To je film náročný a těžko stravitelný, ale vizuálně omračující. Scény v Tiberiově sídle nebo Caligulova "loď-bordel" se s ním nemůžou měřit, ačkoliv o to zjevně usilují. Ta vystříhaná erotika a brutalita by Caligulovi možná dodala trochu šťávy, tahle verze mě ale dost zklamala. Každopádně označení "nejkontroverznější film 20.století" je pitomost. Nezasloužený kult. ()

Puol

Skutočne rozporuplný film, plná násilia krvi, perverznosti, ktory vyvoláva hlavne znechutenie. Nemám ilúzie, že tvorcovia, chceli poukázať na vtedajšie pomery, skôr producenti Penthousu cítili potrebu nakrútiť vznešenejšií pornografický film. Vznikol divný brak, ktorému kraľuje ukážkovo vyšinutý Malcolm Mc Dowell, zaujme i umierajúci Peter O'Toole a hlavne spústa krásnych dievčat z Penthousu. Nemám napozeranú filmografiu Tinta Brassa, ale domnievam, že sa jedná o jeho umelecký vrchol! Videl som predĺženú "divácky obohatenú" verziu. ()

Rockerman

Viděl jsem tu necenzurovanou verzi a je to fakt síla! Orgie, incest, vraždy a zvůle moci. Tak by se dalo v krátkosti charakterizovat toto soft-porno! Ten císařský bordel byl ale dobrý nápad! Kdyby se zavedlo něco podobného u nás, tak by se státní dluh určitě změnšil! ()

Evander

Hlavní dějová linie je zajímavá a film díky ní lze hodnotit jako poutavý. Na druhou stranu je místy značně extrémní a celé pozadí, na kterém se film odehrává je pro běžného diváka až příliš úchylné. Proto film nelze hodnotit lépe než průměrem, a to i přesto, že za historické vyznění a ztvárnění zkaženosti doby lze jednoznačně pochválit. Je zřejmé, že už nežije nikdo, kdy by tyto doby pamatoval, nicméně věřím, že Caligula je nastiňuje, ať si to přejeme či nikoliv, přesněji než jiná, konzervativnější díla. ()

kkarx

Tohle snad ani nejde hodnotit. Neskutečně dekadentní pohled do doby a života jednoho z nejzvrácenějších císařů Říma. I když jsou naturalisticky líčena některá známá fakta, není to příliš historický snímek, ale více psychologický. I tak na někoho může působit neomezená moc, když ji oplývá nad kýmkoliv si zamane. Vyobrazení sklonku života Tiberia na Capri je holá fikce. Je o něm známo, že to byl to schopný císař, velmi strohý člověk trpcí výčitkami kvůli ženě, kterou byl donucen opustit. Nesnášel veřejný život a jeho odchod do ústraní tak dal šířit mnoha ničím nepodloženým pomluvám. ()

Denny

Tak tohle historické porno prý stálo 17 milionů a nejvíc mě udivila účast renomovaných herců. Moře sexu a násilí, které se převaluje jedno pře druhé... ()

3D remake Caliguly

3D remake Caliguly

30.01.2010

Zdá se, že Tinto Brass je pořád ve formě. Otec, či spíš dědeček italského erotického filmu (nar. 1933), oznámil, že se nebojí pokrokových technologií a jeho následující přehlídka dámských pozadí nás… (více)