Hrob světlušek

(neoficiální název)
  • Japonsko Hotaru no haka (více)

Ponurý příběh vypráví o dvou sourozencích, kteří se snaží přežít hrůzy Druhé světové války. Seita a jeho malá sestřička Setsuko jsou ponecháni osudu, když jejich maminka zemře na následky zranění po ničivém bombardování. Otec slouží u japonského námořnictva, ale rodina od něj už dlouhou dobu nedostala žádné zprávy. Dětí se ujme teta, avšak kvůli častým neshodám Seita se Setsuko odchází. Najdou si přístřeší, ale obstarat dostatek jídla je téměř nemožné... Hrob světlušek je založen na stejnojmenném románu podle skutečných událostí Akiyuki Nosaky. Bývá považován za jeden z nejpůsobivějších protiválečných snímků. V kinech byl promítán společně s pohádkovým anime Můj soused Totoro, který měl diváky po traumatickém zážitku povzbudit. (Fabienne)

Lekatariba

Já tedy nevím, ale navzdory ostatním, co tu píšou, jak je to vzalo, jsem já zůstala vcelku chladná. A to si o sobě nemyslím, že jsem nějaký kus ledovce. Vždyť mě dokáže dojmout kdeco :) Jednoduše mi na tom něco chybělo; něco, kvůli čemu bych si tenhle film vryla do paměti na delší dobu než jen na pár minut po skončení závěrečných titulků. Navíc mi celou dobu přišlo, že hlavním úkolem filmu je rozbrečet diváka. Tahle cílenost na mě ale bohužel neplatí. Moc jsem se těšila a o to víc jsem byla zklamána. ()

burg

Děsivě smutný film. Viděl jsem ho před pár lety, ale od té doby na něj nemůžu zapomenout. Zvláštní je, že kdyby to bylo hrané živými herci, tak to nebude nejspíš takový efekt na diváka. Smutné, dojemné a člověk se nemůže ubránit. Sice to bylo od začátku tlačení na divákovo city, ale člověk si zkrátka nemůže pomoct.. ()

marhi

Co mě na tomhle animáku fascinuje je že je to nejvíce dojemné na poslední dvě min. Jo japonci si umí pohrát s city. I když to k tomu spěje od začátku stejně to člověka dostane. A citové vidírání? Ne jen válka z pohledu civilistů. ()

Yesaya

Buďto se ze mě stala necitlivá zrůda (o čemž pochybuju, ještě nedávno jsem si pobrečel u reklamy), nebo jsem viděl úplně jiný film. Nuda, nuda, nuda. Ani jedna scéna mě nedojala. ()

Sirenie

Dojímavý a strhující - dvě slova, která plně vystihují tento film. I když jsem od začátku věděla, jak film skončí, přála jsem si, aby dopadnul jinak, aby měl "happy endíng". To se nestalo, stejně jako se to nestává v normálním životě a už obvzlášť ne za 2. světové války. ()

stuj

Viděl jsem jen do poloviny a pak jsem vypl. Protože mě to nebavilo a neoslovilo. Dávám tedy tři hvězdičky (průměr), protože nevím, jak se příběh vyvíjel dál. A až tady z komentářů a hodnocení se dozvídám, že sem nepřišel na chuť nějakému velkému a dojemnému skvostu. K sakru. Jak to? Dyk se smutným dojákům přitom nebráním. Divné. (Možná to bude tím, že jsem předtím dokoukal Život Adele, který byl dost silný, i když z hodně jiného soudku.) červen 17: Tož jsem si to pustil znovu (jelikož jsem zapomněl, že jsem na to dřív koukal) a tentokráte jsem to dokoukal. Pravda, nejsilnější byla až poslední třetina, ale i tak to stále nebyla mega bomba. ()

Erothes

Anime jsem začal sledovat nedávno... a musím uznat, že to má opravdu kouzlo. Od Hrobu Světlušek jsem čekal mnoho ale to, že budu brečet jako malé díte opravdu ne... Jeden z největších emocionálních zážitků v mém životě.... Krásné, srdcervoucí ... Jiné hodnocení než 5* nemůžu dát... ()

SamVonGoston

Film úžasne ukazujúci 2 sv. vojnu z japonskej strany očami dvoch súrodencov. Bohužiaľ čím hlbšie do filmu tým viac mi príde, že to je až emočný terorizmus na diváka. Človek sa po zhliadnutí ešte dva dni cíti blbo. Odporučil by som ho jednoznačne vidieť, len sa treba najprv obrniť, naozaj je to emočne veľmi ťažký film. ()

leavit

Velmi dojemný film nepojednávající ani tak o cíli a obětech války, jako spíše o cestě a utrpení těch, co stále ještě žijí a čeho všeho jsou schopni, ať už dobrého či zlého. 100% ()

Dalajlada

Dosti ponuré vypodobnění osudu dvou sirotků a jejich "cesty" životem. Film je o těch, kteří jsou vždy válkou zasaženi nejvíce a nejvíc na ni doplácí. Tento film nemůže nechat kamenného nikoho, kdo má v sobě ještě kousek citu. ()

mp5991

Pravda, je to silný příběh, na který hned tak nezapomenete, podaný je ovšem mizerně. Říkejte si, že jsem bezcitný, ale já prostě nedokážou litovat postav, které mě od začátku štvou. Ta holka je až na úplný závěr ukázkovej rozmazlenej fracek, kluk se zas chová naprosto iracionálně a teď budu trošku spoilovat: Ty vole, jak dementní musí člověk být aby riskoval svůj život při kradení jídla, život vlastní sestry, pokud to jídlo nesežene, když má v bance prachy na celou hromadu na jejich poměry dost luxusních potravin? Až do toho závěru to byla rádoby depresivní nuda, ale závěr z toho udělal navíc kravinu. Pokud chcete depresivní animovaný film o zoufalém přežívání dvou postav, doporučuji The Plague Dogs, tohle je hrozně přeceňované. ()

StandikK

Film o následcích hrůzy z války. Mě se film líbil, i když jako citové vydíraní jej nepovažuji. Holčička má skutečně úžasny hlásek a ději dodává patřičnou dávku emocí. ()

opatstviolov

Je to asi hezky naanimovaný, to je asi tak všechno co se mi na Hrobu světlušek vyloženě líbilo... Obě hlavní postavy mi přišli strašně otravné, takže jsem s nima ani tolik nesoucítil. Zkrátka velké zklamání. 4/10 ()

HJ-FILIP

Výborný film. Ale asi nejsmutnější anime vůbec. Bohužel u nás v kině promítali Totora několik týdnů předem a ze smutné nálady jsem se dostal až po několika dnech. ()

Studio Ghibli zamíří na Netflix

Studio Ghibli zamíří na Netflix