Hrob světlušek

(neoficiální název)
  • Japonsko Hotaru no haka (více)

Ponurý příběh vypráví o dvou sourozencích, kteří se snaží přežít hrůzy Druhé světové války. Seita a jeho malá sestřička Setsuko jsou ponecháni osudu, když jejich maminka zemře na následky zranění po ničivém bombardování. Otec slouží u japonského námořnictva, ale rodina od něj už dlouhou dobu nedostala žádné zprávy. Dětí se ujme teta, avšak kvůli častým neshodám Seita se Setsuko odchází. Najdou si přístřeší, ale obstarat dostatek jídla je téměř nemožné... Hrob světlušek je založen na stejnojmenném románu podle skutečných událostí Akiyuki Nosaky. Bývá považován za jeden z nejpůsobivějších protiválečných snímků. V kinech byl promítán společně s pohádkovým anime Můj soused Totoro, který měl diváky po traumatickém zážitku povzbudit. (Fabienne)

Elden

Jediný film za posledních deset let mého života, u kterého jsem se nezadržitelně rozbrečel. Ani nemůžu hodnotit, všechna slova by byla málo ()

MrD

Po shlédnutí většiny animovaných filmů H.Miyazakiho jsem se dostal i tomuto snímku Isao Takahaty z roku 1988. Film mě mile překvapil. Nejedná se fantasy film jaké dělá H.Miyazaki. Příběh je dojemný, chybí mu dravost H.Miyazakiho animovaných filmů. V podstatě od začátku ke konci sledujeme odolávání dvou válečných sirotků těžkostem doby, s veselejšími místy ve kterých se bratr věnuje své malé sestřičce. Jsme svědky radosti z jídla (prosté rýže), radosti z bonbónů uchovávaných jako poklad v plechové dóze, i toho jak dochází a jak začnou oba sourozenci čelit hladu. Nejsilnějšími okamžiky filmu jsou pro mne vypláchnutí posledních zbytků sladkého v dóze po bonbónech vodou a završení tak loučení se s ubývající zásobou sladkostí, a samozřejmě skon malé dívky a závěr filmu, ve kterém vše co jsme ve filmu sledovali přestává existovat. Teta, od které sirotci odchází, protože je začíná peskovat a poučovat ve mně evokuje obraz generačního konfiktu mezi dospívajícím dítětem a matkou, s jakým se jistě řada z nás také v životě setkala, a naučila se na takové jednání po svém reagovat. Malí hrdinové filmu I.Takahaty problém vyřešili odchodem. ()

MtS

Měl jsem příliš velká očekávání. Většina scén mi přišla hrozně povrchní a nezajímává. Občas jsem se skoro nudil. Film asi působí silně na japonce, ale pro mě byl zajímavější rozhovor s Takahatou o filmu, než snímek samotný. ()

samoso

Citové vydírání?Ne!Nejpůsobivější protiválečný film?Ano!Ačkoli kreslený,tak je tento film to nejlepší,co jsem v tomto žánru viděl.Postavy jsou reálnější než je spousta lidí ve skutečném životě,nádherná animace a skvělá hudba to ještě podtrhuje.Asi nebudu mít odvahu se na to ještě někdy podívat. ()

HerMister

Jedna z nejlepsich japonskych anime filmu pro me. I kdyz tam nevystupuji zadne prisery nebo roboti a pribeh je v podstate jednoduchy bez nejakych dneska popularnich zvratu tak i presto me tento film uplne dostal...videl sem ho moc krat uvidim jeste vic krat...ale varuju lidi ze to neni typycky animak typu Memories nebo Ghost in Shell je to vlasne animovany klasicky a dost tezkopadny valecny drama o kluovi kterej se stara i malou sestru behem americkehych napadu na Japonsko behem 2 svetovy, neni to film pro vsechny takze necekejte vnadny upirky nebo zabijacky roboty...jasnych 5 hvezdicek ()

Cr3sh

Je tomu už šest let co jsem tenhle film viděl a doteď nezapomenu na některé z jeho scén. Síla toho zážitku se nedá snad ani popsat, ovšem rozhodně to není film pro lidi co pláčou u pravý blondýnky když si vezme toho "správňáka". Každý ale kdo hledá ve filmu něco víc si to zde najde. Ale pokuď chcete zvednou náladu tak si to radši nepouštějte :) ()

nekonecno

Na tenhle film se možná už nikdy nepodívám, jak moc mnou otřásl. Nechci se utopit v zoufalství znovu :'-( (jasně že to byla vydíračka, ale stejně) ()

ragtime

Najlepšie filmy o vojne vôbec nemusia ukazovať vojnu samotnú. Neuveriteľne silný film, ktorý zasiahne najmä keď už ste rodičom. ()

Majrek

Asi nejdepresivnější film, co jsem kdy viděl. A to jsem na "japonské konce" už z anime filmů zvyklý. Přesto to je i pro otrlého diváka dosti silná káva. Nemůžu si pomoct - připadá mi, že jde o jistou formu zvrácenosti, když se někdo vyžívá v tak odporných detailech a v tak precizně vykresleném zmaru - připomíná mi to velmi pomalé, bolestné a ovšem i precizní zabíjení, proměněné v jistou formu umění. To umění mi není blízké. Fascinace smrtí je bezdůvodná - smrt si žádné uctívání nezaslouží.... ()

SaMaeL98

Naprosto šokující, dechberoucí a neskutečné. Krásné nebo super... to opravdu nikdo říct nemůže... v tomhle případě fakt ne... krásné na tom nic nebylo... Ukáply slzy, ale nebyly to slzy typu Your Name nebo Silent Voice... spíše slzy zoufalství... Hodnotím to jedním slovem: Neskutečné. ()

Lukas0801

Asi nejsilnějsí příběh, který jsem kdy ve filmu viděl. Velmi smutné, bohužel reálné. Každý by měl tento film vidět aspoň jednou. Film, který vám změní život a zůstane ve vás. ()

EasternJoe

Jak nejsem, kdovíjaký fanda anime, tak tohle (a Princezna Mononoke) je to, co Vám vyrazí dech a vysvětlí Vám, že anime není jen Pokémon a Digimon, ale že anime dokáže být i plnohodnotným epickým filmem. Dokonce si myslím, že klasický hraný film by nedokázal, tak silně vystihnout a pojmout toto dílo. Nebudu popírat, že na konci filmu jsem byl na hadry. ()

cist

Druhou půli filmu se mi pořád v mysli vnucovalo srovnání s Nabarveným ptáčetem (dětský hrdina se sám protlouká světem dospělých během války). Zatímco se Marhoul rádoby umělecky exhibuje v nekonečně nudných "syrových" scénách, zaplněných neživotnýma postavama, stačí Hrobu světlušek pár drobných náznaků a už musíte hledat kapesníky na slzopády a říkáte si, to snad není možný, chudáci děcka. ()

sarulefilm

Filmy studia Ghibli nejsou jednoduché a veselé dětské kreslené filmy. Často se zabývají těžkými a smutnými tématy, ale Hrob světlušek je v tomhle všechny předhání. Je to velmi silný film zobrazující vliv války na životy obyvatel Japonska, především dětí. Je tu krásná animace, skvělý, dojemný a jemný příběh, prokreslené postavy. Je to opravdu film, který vás jsou nevinností toho, že sledujete vlastně kreslený film, jehož hlavní hrdinové jsou děti, opravdu hodně zasáhne. Je to skvělé, ale buďte připraveni na to, že po shlédnutí nebudete mít moc veselou náladu. ()

PISTA226

7/10 Co si budem, tohle je sklenka čiré deprese. Ano zbytek filmu je boží, ale když mám z něčeho takové pocity, tak to hodnotím trochu hůř, vím že bych neměl a že to k umění patří, ale nemohu si pomoct. Na mě to bylo až příliš temný. Animace je... no gibli dokonalost, jak je zvykem, k tomu asi nemám ani co dodat. Strašně se mi líbí evoluce charakteru hlavní postavy, totiž toho kluka, který jak si prochazí více a více hroznými událostmi, tak se opravdu mění. Tyhle filmy my něčím přijdou strašně zajímavý a vyjímečný. Opravdu pokud nemáte dobrou naládu, tak to nesledujte, protože to je zlé. Má to ale krásné jméno, které naznačuje všechen ten smutek, který se tam odehrává. Vlastně po každé špatné situaci přijde chvíle, kdy by měli nechat chvilku klidu pro diváka, ale oni pořád jedou dál a dál až do úplného konce. Asi k tomu nemám, co dalšího říct. Je to kvalitka, ale temná. ()

morte82

Film jsem viděl bez jakéhokoliv předchozího doporučení. Měl jsem náladu na anime a tak jsem neváhal a pustil Hrob světlušek. První minuty filmu jsem si říkal... co to k čertu, kde jsou klasické prvky fantasy, sci-fi...? A zbývajících devadesát minut jsem byl naprosto polapen atmosférou a příběhem konce druhé světové války. Hrob světlušek bez jakéhokoliv omezení řadím vedle Zachraňte vojína Ryana a Apocalypsu. Dějově, vizuálně a herecky jsou všechny tyto filmy úplně odlišné, ale jako válečné snímky jsou výborné až vynikající. Každý z nich zpracovává téma války vlastním nezapomenutelným způsobem. Teď když pročítám názory ostatních mi hodnocení "odpad" připadá opravdu k smíchu. A co se týče citového vydírání, mám pocit, že to jednou někdo zmínil a ostatní to od něj kopírují, protože já si pod pojmem citové vydírání představuji úplně neco jiného. Hrob světlušek není klasickým anime, kde hrdinové vládnou nadpřirozenými schopnostmi a není zde nepřítel, kterého musí rozsekat svým kouzelným mečem, či odpravit hi-tech brokovnicí. Hrob světlušek rozhodně není takovýmto filmem. No a co má být? Díky příběhu je to jeden z nejsilnějších anime, jaké jsem viděl. ()

Isshin

Tento film som sa rozhodol pozerať na večer. Dojemné, kruté, srdcervúce, depresia a krutá realita. Priznám sa plakal som iba chvíľočku a zlé pocity po filme som mal asi ešte tak dva dni potom. Nemám tomu čo vytknúť. Citové vydieranie? Ja to v tom nevidím. Silných 5* . ()

bambino

strhující příběh života dvou sirotků za 2. světové války. Isao Takahata je génius a takhle ztvárnit postavy by nedokázali ani Brangelina .. :D už od počátku filmu jsem se nechal unést návalem soucitu a síle naprosto bezvýchodné situace a ke konci sem si i hezky pobrečel. Nádherný film, jinak to říct neokážu. za 5* ()

Studio Ghibli zamíří na Netflix

Studio Ghibli zamíří na Netflix