Hrob světlušek

(neoficiální název)
  • Japonsko Hotaru no haka (více)

Ponurý příběh vypráví o dvou sourozencích, kteří se snaží přežít hrůzy Druhé světové války. Seita a jeho malá sestřička Setsuko jsou ponecháni osudu, když jejich maminka zemře na následky zranění po ničivém bombardování. Otec slouží u japonského námořnictva, ale rodina od něj už dlouhou dobu nedostala žádné zprávy. Dětí se ujme teta, avšak kvůli častým neshodám Seita se Setsuko odchází. Najdou si přístřeší, ale obstarat dostatek jídla je téměř nemožné... Hrob světlušek je založen na stejnojmenném románu podle skutečných událostí Akiyuki Nosaky. Bývá považován za jeden z nejpůsobivějších protiválečných snímků. V kinech byl promítán společně s pohádkovým anime Můj soused Totoro, který měl diváky po traumatickém zážitku povzbudit. (Fabienne)

kagemush

Slzám jsem se ubránil.Bez problému.- Tragédie jsou tragédie,ať se zvolí jakákoli forma vyprávění.Ovšem záléží na stravitelnosti zvolené formy.A tenhle smutný příběh je opravdu přeslazený.Nic pro cholerický diabetiky a málo pro mě. ()

ilemas

Nejsem zastánce anime a ani se mi tento styl nelíbí, ale příběh je za plný počet. Kdyby to třeba zfilmoval Spielberg, tak by to byla jiná. Velmi smutný, depresivní snímek, který zůstane vězet dlouho v hlavě. Za shlédnutí rozhodně stojí. ()

Lischai

Na Hrob světlušek jsem měl jen ty nejlepší ohlasy, ale přesto mě nezasáhl. Přikláním se k názoru, že citové vydírání tedy jde přes míru. Kéž by vše bylo tak elegantní a nenuceně silné, jako smrt matky v úvodu. ()

honajz2

Hm, takže zase budu za cynika a hovado bez citů. Přitom Hrob světlušek své kvality má - nudilo mě to minimálně, pak se mi taky líbí, že to není nihilistické a najdou se zde i optimistické chvíle (protože ty jsou v životě vždycky - i za války) a příběh sám o sobě je samozřejmě silný. Ale nemůžu si pomoct, přišlo mi to celé takové přehnaně uslzené (hlavně v druhé polovině, kde se brečí nejmíň co 5 minut), místy příliš hrající na city a hlavně poněkud průměrně mainstreamové. Ono stačí nacpat do válečného filmu malé děcko, na konci ho nechat zemřít, a jediné oko diváka nezůstane suché. Jenže Hrob světlušek toho vychcaně využívá a podle 85% zde soudím, že úspěšně. Jenže aby takový film dojal (nebo dokonce rozbrečel) mě, to chce prostě víc, než šedý průměr. Chce to víc reálné postavy, reálné situace, zbavit film kýče, sentimentu a prvoplánově emotivních scén, abych si na konci řekl "Jo, to byla teda síla.". A stačí opravdu málo. Opět musím jako příklad použít Démanty noci - to je film, který trvá hodinu a pár minut, celou dobu v něm dva Židé chodí a utíkají lesem, skoro beze slov, na konci jsem se málem rozbrečel a celkově mě ten film zasáhl mnohem, mnohem víc, než třeba právě Hrob světlušek. Navíc se tu nacházejí nelogičnosti (SPOILER Seita ví, že po matce má nějaké peníze v bance, ale on si je nevybere a aby uživil sestřičku, začne krást. A až mu sestřička začíná umírat, tak teprve vybere peníze? Sorry, ale tak byste za války na jeho místě zachovali? KONEC SPOILERU) a průběh filmu je poměrně předvídatelný. To je ale vina blbosti režiséra, který vlastně celý film začal bůhvíproč koncem, což mi upřímně přijde naprosto pitomé, jelikož tím divák přijde o nějaké napětí ohledně osudu postav. Od úvodní scény je tím pádem jasné, že SPOILERY matka po prvním bombardování skutečně zemře, po zjištění, že otec neodpovídá na dopisy je jasné, že taky zemřel a to, že nakonec zemře i sestřička, je jasné víc než to ostatní... KONEC SPOILERŮ. Hrob světlušek své kvality jistě má, některé scény jsou i docela promyšlené, ale kvůli tomu všemu, co jsem zde vypsal, nemohu dát vyšší hodnocení. Nějaký silný zážitek to ve mě rozhodně nezanechalo. A teď bych se zase mohl vrátit k první větě svého komentáře. 3* ()

dezorz

necudo, ze menej znamy korejsky animovany film Oseam je prirovanvany prave k hrobu svetlusiek. Strata rodicov, putovanie deti nelutosnym svetom, vizualne krasne spracovanie (aj ked oseam je jednoduchsi a karikaturnejsi) a smutok az na dren kosti sa nedaju u oboch nevidiet. Kvoli svojmu antivojnovemu posolstvu by sa vsak hodilo porovnanie skor s inymi vojnovymi dramami s detskymi hrdinami. ivanovo destvo, idi i smotri, risa slnka, velky zosit, nafarbene vtaca ci hadashi no gen. v com sa hrob svetlusiek lisi? mierou nedopovedanosti, akou sa vyznacuju aj ine japonske filmy a realisticky podanim snoveho detskeho videnia sveta. animacia vytvara rozpravkovo fantasticky kontrast voci krutej vojnovej realite. a to je, bohuzial, vsetko. dalej uz nasleduje len normalne rozpravanie s emocionalnym , takmer az gycovym, pretlakom ako to uz u niektorych vojnovych filmoch byva. ()

xjane

Nádherně smutné japonské anime, právem bývá považováno za jeden z nejpůsobivějších protiválečných snímků... 100%. ()

MrPierc

Srdceryvný příběh dvou sourozenců, kteří se snaží po 2. světové válce přežít, jak se dá. Nemají rodinu a na vše jsou sami. Starší bratr se snaží za každou cenu nahradit sestřičce rodiče a udržet jí v dobré náladě. Ze začátku je situace udržitelná, ale zásoby brzy dojdou a dětský plán se bortí. Je to příliš smutná a pravdivá podívaná o osudu malých dětí v krutém poválečném světě. Člověk si při sledování uvědomí, jaké má štěstí a že má dnes všeho dostatek. Malá sestřička svojí naivitou ještě více brnká na strunu dojemnosti a nedá se tomu ubránit. Příběh je silný a lidský bez citového vydírání. Znovu se na to ale už nikdy dívat nebudu, už bych nezvládl prožívat s hlavními hrdiny tak krutý osud ještě jednou. Ta bezndaděj, krutost okolí a proti tomu krásný vztah dvou sourozenců. ()

BarryLyndon

Strašně nechutná citová vydíračka a plačka. Kdyby to trochu ubralo.... To bychom milé Ghilbi nebyli kamarádi a nějak se mi nechce věřit, že to měli v pažích ve stejnou dobu jako Totora. 4/10 ()

Nach

Jedna velká skutečná deprese nejryzejší filmové kvality na poli hodinu a půl dlouhého animovaného filmu. Pokud chcete důkaz, že animovaný film není jen taškařice pro děti, ale dokáže přinášet emoce stejně silné, jako nejlepší hrané filmy, pusťte si 火垂るの墓 (Hrob světlušek). Není to drama pro každého. Nicméně ač animovaně, tak velice věrně ukazuje odvrácenou tvář války. Tu, kde vojáci neumírají po tisících, ale kde smrt je pomalá, plíživá, ale stejně jistá. Jeden z top protiválečných filmů. Snímek, na který hned tak nezapomenete. A to je moc dobře. 90% ()

ad

V podstatě veliké citové vydírání,ale působí a funguje na jedničku... (myslím, že posledních deset minut by pohlo i kamenem :) ) Někomu se tento přístup ale může protivit, to už je na každém... Nic ale nemění na tom, že je to dobře natočený a udělaný film,který diváka vtáhne do "své" reality. ()

moviefreak

Dufam ze coskoro japonci budu dsponovat takou filmovou technologiu aby si mohli vsetky svoje anime klenoty tocit sami, a nenechat si to pokazit USA. ()

Mikei

Upřímně, moc jsem si nedokázal představit spojení manga animace s protiválečnou tématikou. Naštěstí se tento trochu pesimistický předsudek během několika úvodních minut vytratil. Příběh sourozenců Seita a Setsuko, které příjdou během náletů za 2. světové války o maminku a následně se dostanou k protivné tetě, kterou po nějaké době opustí. Snímek chytí a nepustí. Hraje cíleně a účelně na city; člověk moc dobře ví, co příjde na konci filmu a ikdyž se na to přípravuje, stejně je dojatý. Silně dojatý. Hvězdičku k dokonalosti nedávám z důvodu, jelikož i přes kratší stopáž jsem se nemohl zbavit dojmu zdlouhavosti. Což se ale třeba ještě zmení po druhé projekci. ()

C0r0ner

Psychicky zdrcující zážitek, který mi kazila jediná věc - rákosnická animace, na kterou začínám být dost alergický. Jinak to ale byl kurevsky brutální příběh, na který se nehrabe naprostá většina hraných filmů. Člověk musí být před projekcí připravený, protože jinak se může stát, že by to nemusel dokoukat. 85% ()

Pitam

Neviděl jsem ještě nikdy silnější protiválečný film. Neukazuje válečnou vřavu ani nesází na žádný patos, přesto je bolestně smutný a srdce na kusy trhající. Měl by ho vidět úplně každý, ale nikdo by na něj neměl koukat sám. Nebo možná ano, pokud nechce, aby ho někdo viděl ronit slzy. Já vím jen jedno.. přestože je to film výborný, už nikdy nebudu mít sílu si ho pustit znovu. Na tohle jsem prostě moc citlivý. Nevadí mi horory, dramata, ale tohle je na mě moc. A to vůbec neříkám, že se tady nějak tlačí na pilu a divák je násilím tlačen do slz, jak tomu často bývá. Naopak, film je velmi jemný a postavy jsou zcela civilní a uvěřitelné, jenže to téma je tak silné a prožitek tak intenzivní, že mě to prostě sejmulo. Ze stejného důvodu si už nikdy nepustím třeba "Dogani" nebo "So-won", ač jsou to brilantní kousky, nikoliv náhodou také právě z asijské produkce (i když jde, na rozdíl od "Hotaru no haka" o filmy hrané, nicméně jistý společný jmenovatel tam je). ()

zette

Spolecne se Zemanovym Carodejovym ucnem je Hrob svetlusek nejlepsi animovany film, ktery jsem kdy videl. Neskutecne depresivni snimek, ukazujici hruzy na konci 2. svetove valky v Japonsku a hlavne jeji dopad na civilisty. Mladsi sestra Setsuko byla skvele namluvena Ajano Siraisi, film si umel vyhrat s detaily (slepene bonbony v plechovce byly genialni) a postavami. Krasna a dojemna hudba jen podtrhava silu pribehu a peknou animaci. ()

Studio Ghibli zamíří na Netflix

Studio Ghibli zamíří na Netflix