Hrob světlušek

(neoficiální název)
  • Japonsko Hotaru no haka (více)

Ponurý příběh vypráví o dvou sourozencích, kteří se snaží přežít hrůzy Druhé světové války. Seita a jeho malá sestřička Setsuko jsou ponecháni osudu, když jejich maminka zemře na následky zranění po ničivém bombardování. Otec slouží u japonského námořnictva, ale rodina od něj už dlouhou dobu nedostala žádné zprávy. Dětí se ujme teta, avšak kvůli častým neshodám Seita se Setsuko odchází. Najdou si přístřeší, ale obstarat dostatek jídla je téměř nemožné... Hrob světlušek je založen na stejnojmenném románu podle skutečných událostí Akiyuki Nosaky. Bývá považován za jeden z nejpůsobivějších protiválečných snímků. V kinech byl promítán společně s pohádkovým anime Můj soused Totoro, který měl diváky po traumatickém zážitku povzbudit. (Fabienne)

enyama

Brácha mi řekl:"Pustím ti něco, ať si můžeš zabulet."...já:"jasněě (to určitě):-)"...Pustil mi film, odešel a já se rozbrečela... ()

Milan25

Emoce nejsou mou silnou stránkou, takže tento na diváka city útočící snímek mě příliš nerozhodil. Příběh je to působivý, o to víc, že je z části podle skutečné události, bohužel tempo filmu je vleklé a nedynamické. Nechci být nějaký extra kritik, ale na 86 % to nevidím ani v nejdivočejší fantazii. ()

Scevola

Pribeh dvoch surodencov na pozadi konca 2.svetovej vojny v Japonsku - 89 minut melancholickej atmosfery. Mozno to az hranici s citovym vydieranim ale ten pribeh je silny a zaroven dojemny. 8/10 ()

Stružák

Docela netradiční animák, kterej vyniká svou výbornou atmosférou a skvělou hudbou. Přestože je děj po většinu času smutný, najdou se zde i veselejší a milejší pasáže. Možná je škoda, že některé postavy nedostaly více prostoru. Určitě by bylo zajímavé sledovat více z osudu té protivné tety nebo toho farmáře. A mimochodem – doporučuju se po skončení filmu znovu podívat na prvních pět minut filmu; při prvním shlédnutí mi některé věci nedávaly moc smysl, po konci filmu už je celá první pětiminutovka jasná. ()

aquiver

Nejlepší animovaný film všech dob. Nic pro děti, jde o hrůzy války a její následky, silně bolestný a smutný snímek blízký realitě. Společně s Tenkou červenou linií nebo třeba Jdi a dívej se jeden z nejlepších protiválečných filmů. Anime tak dokonalé, že si nedovedu představit lepší verzi v hrané podobě... 100 % ()

Crackonosc

Míň záběrů na děvčátko skotačící před úkrytem a víc scén typu "Tak nechci nic! Neodcházej!" a bylo by to regulérních 5*. Takhle se ale musim přiklonit k těm, kterým vadilo ono citové vidírání. ()

D.Snake

Už dlouho mě žádný příběh nedostal tolik, jako ten z HnH. Nestává se mi, že by mi u filmů ukápla slza, ale tady se tomu dá ubránit jen těžko. 10/10 ()

iampatrik

55% Hrob světlušek se snaží už od první minuty brnkat divákům na city, s postupujícím časem už "nebrnká", ale přímo "buší", bohužel pro film (nebo i pro mě), na mě to tak intenzivně nepůsobilo - snad kromě závěru. Ač se snaží zobrazit hrůzy a muka Druhé světové války, což se mu skvěle daří (za to těch padesát procent), vše je však směřováno na zmiňované city diváka, což se u mě prostě nepodařilo. ()

Neotom

Souhlasím a zároveň se paradoxně vymezuji vůči mnoha tamním komentářům. Hrob světlušek je obžaloba válek balancující na samé hraně citového vydírání a disponující také velmi předvídatelným průběhem. Na druhou stranu, nejsou války přesně takové? Právě proto není divu, že jsou zdejší hodnocení tak rozporuplná. 70% ()

yarrod

Abych se přiznal, čekal jsem od filmu Hrob světlušek asi víc. Celý příběh se mnou samozřejmě trochu pohnul, ale... Říkal jsem si, proč neposlechl tetu, jejíž výtky nebyly úplně od věci... Nechce pracovat ani učit se a ona mu to zazlívá? Proč nepřekousnul svou čest a nevrátil se k ní, když vidí, že jeho sestra je na tom špatně... Pokud to byla parafráze na japonské vojenské tažení tak dobře. Také se do poslední chvíle nechtěli vzdát, i když bylo všechno ztracené. Pokud zde autor odkazuje na japonskou mentalitu, tak jsem ochotný s ním i souhlasit. Nicméně z toho důvodu filmu víc než 4* prostě dát nemůžu, i když se mi nakonec opravdu líbil. ()

Prochy38

Anime filmy mě většinou táhnou, pokud jde o fantasy, nebo aspoň sci-fi. Tohle bylo úplně jiné. Tohle dobové drama mělo ohromné kouzlo a sám jsem koukal, jak brzo jsem přestal řešit, že koukám na animovaný film. Úžasná práce. Není to nic strhujícího, ale má to ohromnou hloubku. Technicky skvělé, jen mě zaráží jedna mezera v příběhu. Fakt nechal umřít sestru hlady a až potom sáhl po posledních úsporách v bance? Nerozumím…. Jinak u srdce zasáhlo, slzu vytlačilo a navždy uložilo. ()

Mauric

Brutální. Občas až přílišně tlačící na pilu, ale podání jednoho z nejtragičtějších příběhů, jenž se mi kdy dostal pod zrakové ústrojí, v animované formě vyvolává mnohem silnější emoce, než kdy ta reálná bude. ()

Rozjimatel

4,5  Od prvého momentu ma film pohltil a ostal som naň meravo pozerať, až kým film neskončil. Bolo to nielen kvôli obrazovej nádhere v každom zábere, ale aj kvôli nesmiernemu smútku a nekonečnej beznádeji, ktorá sa v priebehu filmu ešte stupňovala. Keď už sa zdalo, že nemôže byť horšie, nasledujúci vývoj ma vyviedol z omylu a nastala ešte zúfalejšia situácia. Režisér jednoducho diváka ani trochu nešetrí. Je to zvláštne, že Isao Takahata, tento veľmi dobrý priateľ Mijazakiho, zvolil oproti nemu tak odlišný prístup, realistický, silne znepokojujúci a plný beznádeje. V každom prípade sa jedná o výnimočné, silne sugestívne dielo. ()

ekomo

Hluboce posazený válečný film ukazující hrůzy a beznaděj v jedné z těch nejtragičtějších podob, jaká vůbec může být. Opravdový dojem a lítost nad osudem přetrvává ještě dlouho po shlédnutí. Jeden z těch snímků na které se nezapomíná. ()

Pafl

Konec tohohle filmu mě zastihl v úvahách o vlastním cynismu. Jaktože na mě neměl ten samý efekt jako na všechny ostatní ? Nepřišel jsem na to, možná jenom na pár polehčujících okolností - nejednoznačný vztah k japonskému anime, například. Taky jsem neměl předem číst všechny ty recenze tady a na IMDB o tom, jak je to nejsmutnější film všech dob - poradil bych vám, abyste se jim taky vyhnuli, ale jestli čtete tohle, tak už je asi pozdě. Ale podívejte se na to. Je to dobrý film. ()

Say

[+]: Animace malé Setsuko je tu naprosto dokonalá! [+]: Drsný příběh s hustou a velmi silnou atmosférou bombardovaného Japonska. [+]: Studio Ghibli. [●]: Snímek se tvořil spolu s Hayao Miyazakiho filmem Můj soused Totoro, proto je mezi těmito snímky velká podobnost v některých scénách. ()

Mikino00

Proč je to tak vychvalované, za celou dobu se tam nic neděje, protiválečné to zrovna moc není a že to má vyvolávat emoce? A kde, není tam žádný silný moment, žádná scéna nad kterou bych se zamyslel. Je to jen nafouknutá bublina. ()

Morlok

Velmi, velmi silný emocionální zážitek.. ano sousloví "citové vydírání" (jak je již zmíněno v mnoha dalších komentářích) je nasnadě, ale upřímně.. alespoň u mě to nezabránilo plnému prožitku, a o tom filmy jsou, ne? Nikdy jsem snad neviděla žádný snímek, který by lépe vyjadřoval úzkost a tíži války, než tento, vyprávějící příběh dvou sourozenců ponechaných vlastní péči v tak kruté době. Ač se to někomu může zdát laciné a vydírající, mě naprosto pohltily všechny detaily, všechny tóny, barvy a všechna poetická slova, vystihující atmosféru... něco co asi nikdy nezapomenu. "Proč světlušky tak rychle umírají?" ()

Studio Ghibli zamíří na Netflix

Studio Ghibli zamíří na Netflix