Hrob světlušek

(neoficiální název)
  • Japonsko Hotaru no haka (více)

Ponurý příběh vypráví o dvou sourozencích, kteří se snaží přežít hrůzy Druhé světové války. Seita a jeho malá sestřička Setsuko jsou ponecháni osudu, když jejich maminka zemře na následky zranění po ničivém bombardování. Otec slouží u japonského námořnictva, ale rodina od něj už dlouhou dobu nedostala žádné zprávy. Dětí se ujme teta, avšak kvůli častým neshodám Seita se Setsuko odchází. Najdou si přístřeší, ale obstarat dostatek jídla je téměř nemožné... Hrob světlušek je založen na stejnojmenném románu podle skutečných událostí Akiyuki Nosaky. Bývá považován za jeden z nejpůsobivějších protiválečných snímků. V kinech byl promítán společně s pohádkovým anime Můj soused Totoro, který měl diváky po traumatickém zážitku povzbudit. (Fabienne)

Monoxid

Nemůžu popřít žádnou z kvalit tohoto filmu. Je to mistrovské dílo, myšlenka, kterou nám má sdělit, je nepochybně alarmující, obrovská a metafora hrobu světlušek je geniální, ale... Ale kvůli tomu citovému vydírání jsem, místo abych se ponořila do atmosféry a nechala si ji proniknout pod kůži, celou dobu zatínala zuby. ()

Midori_Mike

film z protiválečných nejprotiválečnější... každého aspoň trochu nezkaženého člověka musí dostat do kolen. To jak tady někteří píšou o citovém vydírání se mi zdá jako naprostý blábol a jenom to svědčí o čím dál větší deziluzi lidstva. Lidský život všech má stejnou hodnotu a nikdo nemůže nijak ospravedlnit vraždění nevinných lidí. Tenhle film bych rozhodně doporučil každému... hlavně těm, co se zabývají v životě kravinama a rozčílí se kvůli každé hlouposti ()

Ceres

Velmi působívé a velmi dojemné. Zvláště začátek a konec filmu, kdy po pár minutách jsem si říkal, že jestli to takhle půjde dál, tak to bude hodně nářočné. Často vypjaté a náročné momenty, se kterými se museli filmové hlávní postavy vypořádat, bylo to, co mě přesvědčilo o tom, že tohle je speciální záležitost, která si zaslouží náležité uznání, hlavně "Ten" pocit z celého filmu si budu pamatovat, začalo to už první větou: "September 21, 1945... that was the night I died." - 100 %. ()

VanTom

Líbivá kresba a dokonalá animace zcela záměrně kontrastují s válkou zbídačeným prostředím a krutým osudem hlavních postav. I když ono celkové vyznění není úplně drsné, ale spíše takové poetické, první 2/3 často radostné a dětsky živelné. Konec pak také neždíme slzičky za každou cenu. Jednoznačně jedinečné dílo, které by asi těžko mohlo v takovéto "disneyovské" kvalitě vzniknout jinde než v Japonsku. ()

hroubek

Tohle není zrovna nejlepší film, jaký si lze pustit při sobotním večeru, kdy si chcete odpočinout. Moje chyba. Hrob světlušek je krásný film a je hodně emocionálně silný, že jsem měl co dělat, aby mně neukápla slzička. Film tlačí hodně na city, ale to mu rozhodně nebudu vyčítat, jako to, že některé momenty jsou pomalejší a chybí jim následná gradace. Hrob světlušek je film, který se mi hodně moc líbil. ()

lucascus

Nikdy bych si nepomyslel, že budu bulet u animáku. A nestydím se za to. Citové vydírání? Možná... Ale sakra dobře udělané. Čest skvělé animaci, hudbě a scénáři. ()

Jacob23

Diky ocekavani-mirne zklamani.Kvalitni anime ale nezasahlo me tolik jako nektere ostatni(i treba s mnohem veselejsimi namety)75%..opet jsem se ujistil,ze skoro nejlepsi filmy jsou ty od kterych divak moc neceka-ikdyz samo vyjimky potvrzuji pravidlo.) ()

smolicek04

Krásny a veľmi smutný príbeh, ktorý každého zaujal a spomína naň ešte týždeň tak ako aj ja. Uznať sa musí perfektná atmosféra dejstva a takmer až na kosť zobrazená emócia. ()

mirec88

Animovaný film, ktorý obsahuje viac emócií ako väčšina hraných filmov. Pri tomto filme som plakal viac ako pri Shawshanku, Zelenej míli, Forrestovi a podobných skvostoch. Proste osud detí mi počas vojny nie je vôbec ľahostajný, lebo tak zomrelo mnoho detí kvôli tej hnusnej a zbytočnej vojne. Tento film som prvýkrát videl ako dieťa a mal som z neho dosť ťažký spánok - jednak preto, že som ho nepochopil a hlavne preto, že to čo som pochopil na mňa pôsobilo veľmi depresívne. Teraz po mnohých rokoch som ho videl vďaka internetu, lebo neviem ako by som sa inak k nemu dostal - a vyvolal vo mne strašne silne smutné pocity, ktoré tak skoro určite nevymiznú. A neviem, či citové vydieranie je správne slovo, pretože toto je realita - naozajstná realita, ktorá nie je ničím prikrášlená... ()

R´Hell

Vítejte v Japonsku za druhé světové války, v příběhu tak smutném, až z něj zabolí u srdce. Přesto, že jde o příběh animovaný, je jeden z nejlidštějších, jaký lze o této světové katastrofě zhlédnout. Možná i proto, že jeho vypravěči jsou dvě děti, dostává strohý pojem útok na civilní obyvatelstvo další význam. Seita a malá Setsuko žijí jeden pro druhého, protože už jim nikdo nezbyl, na poli beznaděje se zoufale a statečně snaží udržovat plamínek a chvíli se jim i daří, jenže velký svět jim ho ledabyle sfoukne. Co zmůže světluška proti hurikánu? Překrásná animace a nadčasovost řadí Hotaru no haka mezi klasiku. ()

Kalidor_

Nejsmutnější animovaný film, jaký jsem kdy viděl. V tom se doslova shodnu s Deschain. Chtěl bych ho ještě někdy vidět, ale nevím jestli ještě najdu odvahu. ()

Pecival

Ač se mi film hodně líbil, nějaké velké emocionální pnutí se nekonalo. A vlastně nevím proč, když všechno mělo jak má být. Malé dítě v maximální míře roztomilosti (takové jakou umí jenom Japonské anime) i postava staršího bratra byla OK. Dost smutně dojemných scén, ikdyž občas tvůrci tlačili dost na pilu. Možná sem to sledoval ve špatném rozpoložení, každopádně bezesporu kvalita, která stojí za vidění. ()

Ludivitto

Prvoplánově slzopudný. No a? Asi jeden z nejlepších protiválečných filmů co jsem kdy viděl. Rozhodně nejsmutnější. ()

Niella

Najsmutnejsie a najdepresivnejsie anime, ake som kedy videla... O to smutnejsie a desivejsie, ze je pravdive. O to smutnejsie a desivejsie, ze sa odohravalo len pred sestdesiatimi rokmi....................................................... A mozno o to smutnejsie, ze sa podobne pribehy(mozno nie dosledkom vojny) odohravaju kazdy den v Afrike.... a nas to nechava lahostajnymi. ()

ArdathBay

Nejdojemnější anime co jsem kdy viděl. Myslel jsem si, že u žádného animovaného filmu nebudu plakat, ale to jsem se velmi mýlil. Protiválečný film o dvou sourozencích, kde otec je ve válce a matka mrtvá. Nejdojemnější scény jsou asi v jeskyni, kde děti našly prozatimní bydlení. Na film se rozhodně nedívejte v depresi a pamatujte, že na toto dílo NIKDY nezapomenete !! ()

Studio Ghibli zamíří na Netflix

Studio Ghibli zamíří na Netflix