Sedmnáctiletý mladík s nezvyklou přezdívkou Igby sice pochází ze zámožné rodiny, ale kromě peněz má problémy se vším, na co se podívá. Zatímco jeho o tři roky starší bratr Oliver exceluje na univerzitě a míří k politickým výšinám, Igbyho vyhodili prakticky ze všech středních škol na východním pobřeží Spojených států. Matka o něm nepronese jediné vlídné slovo. Otec je schizofrenik a jakýsi mužský vzor má Igby jen v zazobaném a slizkém kmotrovi D.H. Banesovi. A tak se mladík nakonec rozhodne před vším utéct do bohémského prostředí New Yorku. Jenže uniknout před sebou samotným není tak jednoduché... Cynická americká komedie debutujícího scenáristy a režiséra Burra Steerse (jako herec se objevil mj. ve filmech Quentina Tarantina Gauneři a Pulp Fiction - historky z podsvětí) si vysloužila sympatie diváků i kritiků. S černým humorem líčí potíže dospívání, se kterými se potýká navenek obyčejný mladý muž. Ve filmu, srovnávaném s klasickým dílem Mikea Nicholse Absolvent, uvidíte řadu vynikajících herců: Kierana Culkina, Claire Danesovou, Jeffa Goldbluma, Ryana Phillippeho, Billa Pullmana a také Susan Sarandonovou, oceněnou Oscarem za film Mrtvý muž přichází. (oficiální text distributora)

kamil.i

Jeden z najhravejších a najpútavejších filmov o dospievaní - resp. o adolescentnej dezilúzii zo života - aké som kedy videl. Takmer na rovnakej úrovni ako Mexická jazda. A Igby je poriadna jazda - napriek tomu, že nejde o road movie. Dokonca sa v ňom dá čítať moderná interpretácia Kto chytá v žite. ()

Zeek

Výborné herecké výkony, především Kierana Culkina, od kterého jsem to nečekal. Zato jsem čekal, že mě film nečím osloví nebo zaujme, ale bohužel se tak nestalo. Moje hodnocení: 65% ()

Isabell11

Igby je případ kluka, který ještě neví co chce, vše ho štve a nejraději by od všeho utíkal, protože je ze všeho zmatený. Řekla bych, že se chce odpoutat od těch věcí, co musí každý den dělat a chce žít volným životem, nicméně to tak nejde. Tahle postava je velmi dobře propracovaná, je to obraz teenegera, co se zamiluje a pomalu zjistí jaký život je, ale nakonec stejně "uteče" a to se mi na Igbym líbí. Udělal co chce. Tenhle film navíc výborně doplňuje hudba Coldplay a také některé písničky z 60. let. Obsazení dodalo filmu výbornou podobu a nic bych tomu nevytkla. Amen! ()

merigieren

Hodně zvláštní ironický humor v kombinaci s hledáním místa věčného slunce vytváří neuvěřitelnou podívanou. Navíc sem zjistil, že sem schizofrenik a moje názory asi nebudou moc reíáné :-) ()

Barak

Igby je jeden dospívající mladík (podle všeho je mu šestnáct let), který se snaží někam zapadnout, zvolit si svůj směr pro budoucí život. Celý film doprávází opravdu pěkné a zábavné dialogy, které pobaví - hlavně z úst Culkina (Igbyho) - a.. dobře se na to kouká.... ()

asentra

Černá, ale opravdu černá komedie o hledání sebe sama a vyrovnávání se s okolním světem. To vše s pořádnou dávkou cynismu. ()

FeiNike

Filmov, ktoré riešia podobnú tematiku ako aj Igby už bolo natočených nie málo : Mladý a rebelujúci hlavný hrdina [resp. hrdinka ], traumatizovaný nefunkčným rodinným prostredím sa bezperspektívne túla svetom, stretáva viac či menej bizarné charaktery, zažíva rozličné situácie, spoznáva lásku, sklamanie, na záver emotívne zmierenie s najbližšími a posilnený a zmenený nadobudnutými skúsenosťami vykročí na cestu dospelosti..To, čo Igbyho radí k nadpriemeru v tejto kategórii filmov [ ktorú mám mimochodom veľmi rád ] je práve zaujímavá postava Igbyho, charakter disponujúci prenikavou inteligenciou, citlivosťou a najmä cynickými a sarkastickými poznámkami najdrsnejšieho kalibru ktoré má po ruke v akejkoľvek situácii a ktoré sú fakt brutálne vtipné..Kieran Culkin v hlavnej úlohe nielen geniálne hláškuje, ale navyše má správnu, potrebnú charizmu a herecky dokonale zvláda i dramatické úseky..Herci vo vedľajších úlohách sú tiež skvelí, aj keď ich postavy sú poväčšine jednorozmerné..Túto ostro vtipnú i temnejšie podfarbenú sondu do hlbín duše mladého Igbyho si s radosťou dám znovu.. ()

GlamourCat

Strašně se mi film líbil, když mi bylo asi sedmnáct, nebo osmnáct. Asi pro takovou věkovou kategorii to může být zajímavé. Střízlivější moje oči už jsou kritičtější. Absolutně mi chybí pointa, nebo spíš nějaké východisko. Mladík, který je zoufalý ze všeho a všech, potkává jen samé zoufalé a dostává se jen do samých zoufalých situací. Pro někoho dostačující a najde se v tom. Čím je ale Igby jiný než ostatní? On je dobrý jen jako někdo, kdo chodí a jeho očima vidíme nějaké dekadence, on sám ale není ničím extra, nikam to s ním nevede a absolutně nemá žádnou vizi. A film jen na ukazování divností je moc málo. ()

duffi

Pekne herecke vykony, ale film mne nechytl, mozna jsem nepochopil, co tim reziser chtel rict. Mozna se na nej podivam jeste jednou a zmenim nazor, ale ted jsou to pro ne jen 2+ ()

Dovlatovka

Celkově to mohlo být lepší. Nebýt okouzlujícího Kierana Culkina, asi bych se docela nudila. Vypadá trochu jako Robert Downey Jr. a Daniel Radcliff v jednom (zvlášť s tou potterovskou šálou:-) a hraje mu to jedna báseň. Povedl se víc než starší bárcha a nezbývá než těšit se na Culkina nejmladšího. ()

ljukyljuk

Zahrané to bolo dobre, hudba, aj keď jej nebolo veľa, použitá úplne trefne, striedali sa momenty sarkazmu a čierneho humoru s dramatickejšími pasážami. Ale ani to všetko ma nepresvedčilo a nevyvolalo vo mne akékoľvek emócie. Neviem, či je to tým, že som to pozeral unavený, ale jednoducho mal tento film podľa mňa na viac, miestami mi prišiel taký nedotiahnutý. Možno práve preto, pre tento nedostatok backgroundu, som Igbyho chovaniu až tak dobre nerozumel a sympatie k nemu sa jednoducho nedostavili. 65% ()

josieaddms

Igby je přesně můj oblíbený typ filmu. Je to film o člověku, který to nemá v dnešní společnosti zrovna dvakrát jednoduché, protože se vymyká. Ale nevymyká se ničím hezkým, jak by si mnoho lidí představilo, ale vymyká se tím, že všechny jeho problémy ovlivňují situace, do kterých se dostává. Jak má netradiční jméno, (nebo přezdívku, začal si tak totiž, jak víme,říkat po svém plyšákovi) tak má netradiční život. Igbyho vyhazují z jedné školy za druhou, a všechno kolem něho se mu hnusí a protiví. Celý film je jako jeho vlastní příběh, jeho smutky, jeho radosti, jeho utrpení. Prokládané velmi originálními a výraznými postavami, skvěle ztvárněné herci jako je např. Goldblum, Pullman, Danes, či Sarandon.... Vidíme svět Igbyho očima, a prožíváme s ním jeho nejtěžší věk, a stejně jako on se musí vypořádat s otázky budoucnosti, my se vypořádáváme s jeho smutným osudem, oslazeným hořko-sladkým, ironickým humorem. Film co jsem viděla mnohokrát, a který si ještě mnohokrát zopakuju. ()

Skautka

Je to nezajímavý a ničím vyjímečný film, který jenom čeká na vaši trpělivost. Je jen na vás zda-li to dokoukáte dokonce bohužel tak jako já. I přes své dobré hodnocení mě tenhle film nezaujal. Obsazení se slušné, ale námět nevýrazný. A myslím si, že do titulu komedie má hodně daleko. ()

mira.l

Toto jako vzniklo proč? 73%?? Proč, za co?? O čem to bylo?? O jednom blbci, který má jednoho z rodičů cvoka a druhého nenávidí a jde z průseru do průseru? Jsem na rozpacích, jestli dát po jedné hvězdičce za Claire Danes a Amandu Peet nebo tam vrazit odpad... Nakonec za obě výše zmíněné dámy jedna (no možná spíš víc za Claire Danes, to je nebo tenkrát byla hezká holka, Amandino "herectví" se tady tak nějak omezilo převážně na vilné pohledy stylu "prostě ho tam chci, nevidíš?" a jedno usnutí na WC), jinak mi tento způsob "humoru" opravdu nějak nesednul... ()

freyinec

Trošku minela. Vcelku originální snímek o trvdohlavém klukovi co chce vobčůrat svět. Ale pro mě špatné podané, bez patřičné lehkosti, málo nad věcí. ()