Bělásek

Powder

Púder

Fantasy / Drama

USA, 1995, 107 min

Hypersentimentálna rozprávka na tému citlivý outsider v cudzom, necitlivom prostredí. Je to krásne - a prakticky tomu niet čo vytknúť. Akurát že sme to už zopár krát videli a celý čas si hovoríme "OK, tak ako to s ním dopadne tentoraz?".(6.4.2003)

Byl výjimečný, byl krásným člověkem, byl něčím, co nás průměr nemůže dokázat pochopit, byl něčím víc a rozhodl se stát něčím ještě víc...fascinující film o tom, jak lidský strach brzdí lidstvo, jak obyčejný lidský strach znemožňuje, abychom se posunuli dál a ubližuje těm, kteří si to nejméně zaslouží.(10.5.2013)

Možná až trochu moc přecitlivěle vyprávěný příběh svým způsobem handikapovaného chlapce. Myšlenka je sice neoriginální (takové to maloměšťácké odsuzování všeho odlišného už jsme viděli v mnoha jiných filmech), ale působivě zpracovaná a herečtí představitelé také podávají velice slušné výkony. Pravdou je, že na někoho to bude působit příliš sentimentálně, ale ať se s dopadem tohoto filmu srovná každý sám podle sebe.(17.5.2003)

Vyprávění příběhu o běláskovi, který byl většinu svého života odsouzen žít v domě (lépe řečeno ve sklepě) domů svých prarodičů, protože se ho vlastní otec zřekl, je určitě působivé a vysoký stupeň sentimentu k němu prostě patří. Ani to nezakryje úžasnou povahu a zajímavost hlavní postavy, která si získá srdce každého diváka, i toho, který bude nadávat na neustálá klišé a účelné drancování jeho vlastních emocí. Tenhle film je prostě působivě lidský, určitě záměrně, ale to má být problém? Způsob jakým se lidé k "zázrakům/chybám přírody" chovají, je ten základní problém. Zvednutý prst směrem k lidské povrchnosti a odsuzování tu už byl mnohokrát, ale ne často tak působivě zvládnutý. Samotné sci-fi prvky jsou velmi jemné, ale působivé a přicházejí správně dávkované pro diváka, který film kvůli nim nesleduje. Mě to chytlo, přesně jak mělo, takže plné hodnocení (holt, jsem slabý jedinec:)).(30.8.2010)

Tenhle film si člověk nejspíš může buď zamilovat, anebo ho totálně odsoudit - tak proč já nejsem schopna udělat pořádně ani jedno, ani druhé? Možná proto, že mi sice vážně trhá žíly ta spousta místy snad až nechutných klišé, několik neskutečně očividných filmových chyb (typu "v jednom záběru tak, v dalším přesně naopak") a celkem dost nevyužitý potenciál námětu, avšak samotný Bělásek to všechno přebije - svými myšlenkami, povahou, čistou a nevinnou jako barva jeho kůže, a s až nadpozemsky krásným vzezřením (škoda, že "ve skutečnosti" Flanery takhle krásně nevypadá). Takže ač snímek považuji spíše za méně povedený a normálně bych mu dala asi ty 3* (s přihlédnutím k celkem pěkné hudbě), kvůli po všech stránkách nádherné postavě Běláska ho trochu nadhodnotím - jde o jeden z těch filmů, které mají šanci stát se něčí srdeční záležitostí i přes svou do očí bijící nedokonalost...(12.5.2007)

• - Poté, co byl Viktor Salva odsouzen za obtěžování mladého herce v roce 1988, chtěl Walt Disney režiséra z práce na filmu odvolat. Později jej už studio nikdy neoslovilo. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v americkém Texasu. (Terva)