Demolition Man

Demolition Man

Demolátor

Akční / Komedie / Sci-Fi / Thriller

USA, 1993, 110 min

"TOHO BUDEŠ LITOVAT DO KONCE SVÝHO ŽIVOTA. OBĚ DVĚ VTEŘINY." Lahůdkový mix sci-fi komedie a parodie akčních filmů, narozdíl od rozpačitého guláše POSLEDNÍ AKČNÍ HRDINA ze stejného roku téměř perfektně zvládnutý. Tvůrci nahodili originální vizi dokonalé a dokonale pokrytecké, vykastrované a nudné politicky korektní společnosti, aby na ní s kouzelnou drzostí, cynismem a vtipem obhájili náš současný "dekadentní" nezdravý konzumní způsob života. Na což ještě naroubovali akční parodii důvtipně si utahující ze všech možných žánrových klišé a přitom fungující i jako poctivý řadový akční film. Tedy až na akční scény, které sice dostojí geniálnímu názvu (jsou zdemolovány tři domy a mnoho dalšího) a ústřednímu tématu střetu minulosti a budoucnosti (souboj v muzeu, honička futuristického auta s veteránem), ale v podobném filmu by člověk čekal něco bombastičtějšího. Sly je ve formě a pro ramboidní roli naprosto ideální a ještě mnohem vtipněji než v TANGO A CASH účtuje se svou image neprůstřelného hrdiny (samozřejmě si tradičně rýpne i do Arnieho) a poprvé se mu daří úspěšně prosadit na do té doby jím opomíjeném sci-fi poli. Bohužel po skvělém roce 1993 (DEMOLITION MAN, CLIFFHANGER) to šlo se Slyem až na výjimky (NÁJEMNÍ VRAZI, ZEMĚ POLICAJTů) z kopce. Sandra Bullock je jako fanynka akčního 20. století rozkošná a sexy, blonďatý Snipes si užívá jednoho z nejlepších filmových padouchů 90. let, kterého před ním odmítli Jackie Chan (eh?) nebo van Damme (eh?), a Nigel Hawthorne (alias Sir Humphrey Appleby z JISTĚ, PANE MINISTŘE) jako křivý politik je třešničkou na dortu. "BUĎTE DOBŘÍ." - "BUĎ V PRDELI."(3.12.2007)

Zajímavé, že s odstupem času mi ten snímek příjdem čím dál více zábavnější, než-li v době jeho vzniku!(6.6.2002)

V devadesátým třetím jsem začal chodit na gympl, Stallone byl v životní fyzicko-herecké formě a Sandře B. ještě nebylo třicet a byla krásná. Ach jo. Příjemná nostalgie a pořád svěží film.(7.3.2011)

Pamätám vo videopožičovni bolo napísane na obale videokazety: "Nejlepší akční sci-fi od dob Terminatorra". Heh:) No Snipes si rolu evidentne užíva, Stallone kupdivu vtipný a Sandra ešte mladá štekna a veľmi jej to sluší. Videl som to asi 5x a vždy som sa dobre bavil. Ešte viac ako na tom slogane. Film je ako víno a pomaly naberá kultovný status. 90%(10.6.2006)

Naprosto ultimátní akční nátřesk a taky řiť, jako už dlouho nic... Stallone je bůh! Snipes je Satan! A Sandra Bullock je rozkošný jelito...(17.4.2008)

• - John Spartan (Sylvester Stallone) v jedné scéně říká Lenine Huxleyové (Sandra Bullock): "Kde ses naučila tak kopat?" a ona odpoví: "Ve filmu s Jackie Chanem". Jo ta narážka na to, že hlavní záporná role byla první nabídnuta právě Jackie Chanovi. Roli Simona Phoenixe ale Jackie Chan odmítl. (Butcher of Blaviken)

• - Ve scéně na začátku filmu je na mrazicím boxu uvedeno datum 3.8.2032, o chvíli později Lenina Huxleyová (Sandra Bullock) říká, že je krásné pondělní ráno. Tento den ale vychází na úterý. (Butcher of Blaviken)

• - V jedné ze scén v muzeu Simon Phoenix (Wesley Snipes) nazve jednu z figurín 'Rambo'. (Tygrys)