Demolition Man

Demolition Man

Demolátor

Akční / Komedie / Sci-Fi / Thriller

USA, 1993, 110 min

Soundtrack Elliot Goldenthal: 1. Dies Irae [1:52] ,2. Fire Fight [1:35] ,3. Guilty as Charged [3:58] ,4. Action, Guns, Fun [1:26] ,5. Machine Waltz [1:56] ,6. Defrosting [1:43] ,7. Confronting the Chief [0:32] ,8. Museum Dis Duel [1:56] ,9. Subterranean Slugfest [1:44] ,10. Meeting Cocteau [1:42] ,11. Tracking Simon Phoenix [3:03] ,12. Obligatory Car Chase [3:06] ,13. Flawless Pearl [1:15] ,14. Final Confrontation [1:55] ,15. Code 187 [0:41] ,16. Silver Screen Kiss [1:30](10.5.2011)

"TOHO BUDEŠ LITOVAT DO KONCE SVÝHO ŽIVOTA. OBĚ DVĚ VTEŘINY." Lahůdkový mix sci-fi komedie a parodie akčních filmů, narozdíl od rozpačitého guláše POSLEDNÍ AKČNÍ HRDINA ze stejného roku téměř perfektně zvládnutý. Tvůrci nahodili originální vizi dokonalé a dokonale pokrytecké, vykastrované a nudné politicky korektní společnosti, aby na ní s kouzelnou drzostí, cynismem a vtipem obhájili náš současný "dekadentní" nezdravý konzumní způsob života. Na což ještě naroubovali akční parodii důvtipně si utahující ze všech možných žánrových klišé a přitom fungující i jako poctivý řadový akční film. Tedy až na akční scény, které sice dostojí geniálnímu názvu (jsou zdemolovány tři budovy a mnoho dalšího) a ústřednímu tématu střetu minulosti a budoucnosti (souboj v muzeu, honička futuristického auta s veteránem), ale v podobném filmu by člověk čekal něco bombastičtějšího. Sly je ve formě a pro ramboidní roli naprosto ideální a ještě mnohem vtipněji než v TANGO A CASH účtuje se svou image neprůstřelného hrdiny (samozřejmě si tradičně rýpne i do Arnieho) a poprvé se mu daří úspěšně prosadit na do té doby jím opomíjeném sci-fi poli. Bohužel po skvělém roce 1993 (DEMOLITION MAN, CLIFFHANGER) to šlo se Slyem až na výjimky (NÁJEMNÍ VRAZI, ZEMĚ POLICAJTů) z kopce. Sandra Bullock je jako fanynka akčního 20. století rozkošná a sexy, blonďatý Snipes si užívá jednoho z nejlepších filmových padouchů 90. let, kterého před ním odmítli Jackie Chan (eh?) nebo van Damme (eh?), a Nigel Hawthorne (alias Sir Humphrey Appleby z JISTĚ, PANE MINISTŘE) jako křivý politik je třešničkou na dortu. "BUĎTE DOBŘÍ." - "BUĎ V PRDELI."(3.12.2007)

Když jsem viděla Demolition mana poprvé, teklo mi ještě mléko po bradě a chodila jsem na nočník, ano, takže v 15letech. A nechápu proč jsem čekala až do teď, abych projekci opakovala.. Sly se zálibou v pletení a drsnými kecy v ruku v ruce s hláškující a stále usměvavou Sandrou vs. šílený Blade, podívaná k nezaplacení. Je to natolik zábavné, že musíte odpustit hlavním hrdinům, že neumějí pořádně mířit a žádná situace pro ně není dostatečně nebezpečná. Miluju akční komedie. Buďte dobrý!(9.11.2010)

Opäť jedna z klasík akčného žánru, ktorá je postavená na roliach najväčších akčných hviezd 90.-tych rokov. Stallone ešte parádne vo forme a Snipes, ako vtedy vychádzajúca hviezda skvelo zapadol a ako protivníka nemohli vybrať nikoho lepšieho. Dobre situovaný príbeh s množstvom skvelých hlášok najmä ohľadne technológie budúcnosti, ktorá sa stretáva so starou školou. Navyše akcia od začiatku do konca. 95%.(6.5.2006)

Sice jsem sem myslel, že ta budoucnost je někdy v roce 4000 a ne asi o 30 let pozdějš!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jinak mi to dokonale sedlo a je to fakt meganářez!!!! :-) Wesley Snipes rulezzz člověk skoro nevěděl komu má fandit.(14.1.2005)

• - Simon Phoenix říká ve filmu: "Pozdrav mého malého přítele." To je odkaz na film Zjizvená tvář, kde stejnou větu říká Al Pacino. (Karlos80)

• - Píseň „Demolition Man“, která doprovází závěrečné titulky, vyšla na albu skupiny The Police s názvem „Ghost in the Machine“ již v roce 1981. Sting tuto píseň speciálně pro film upravil a nazpíval znovu. (BrianStorker)

• - V kanceláři Leniny (Sandra Bullock) je možné zahlédnout plakát k filmu Smrtonosná zbraň 3 (1992). (DoMoS)