Demolition Man

Demolition Man

Demolátor

Akční / Komedie / Sci-Fi / Thriller

USA, 1993, 110 min

Rozpočet $57miliónovTržby USA $58,055,768Tržby Celosvetovo $159,055,768║ veľa dobrých nápadov a hlášok ale v nie moc šikovnej réžii /60%/(19.5.2005)

Stallonova akčná tvorba deväťdesiatych rokov ma aj napriek jej popularite moc nebaví, pre mňa je to jeden priemerný film vedľa druhého, ale Demolition man je výnimka. Ponúka jednu z najoriginálnejších a vlastne aj najzaujímavejších zápletiek celého žánru, dvaja drsní muži na opačných stranách zákona zo starého nekompromisného sveta, ktorí zvádzajú svoju vlastnú vojnu aj v tom novom, prakticky zbavenom násilia, ale nielen neho. A tak film okrem štandardnej akčnej línie ponúka práve aj spoznávanie tohto nového systému, pričom si na tom dali tvorcovia skutočne záležať a tak je tu nespočet skvelých nápadov a situácií, čo sa postará aj o dostatok humoru. Ale predsa len ma trochu mrzí, že film si svoju nastavenú úroveň neudrží a v druhej polovici sa to už začne postupne zhoršovať a finále ma už prakticky vôbec nebaví. Ale aj v druhej polovici sa stále nájde dostatok zaujímavého a tak sa to dá bez problémov dopozerať. Veľkým plusom je samozrejme aj obsadenie, perfektné hlavné duo Sylvester Stallone a Wesley Snipes, ktorý takéhoto psychopata hrá vynikajúco a tak vždy, keď dostane priestor ho aj naplno využije, k tomu výborné zloženie policajného zboru, hlavne sympatická Sandra Bullock, nebavil ma vlastne jedine zakladateľ celého tohto systému so svojim pomocníkom a nanešťastie neskoršie práve oni dostanú viac priestoru. Po akčnej stránke to tiež nie je zlé, ale predsa len by som čakal trochu viac. Film celkovo pôsobí dosť ambiciózne a práve preto ma prekvapuje, že jeho akčná zložka pôsobí dosť komorne a aj celkom obyčajne. Dobre sa pozerá hlavne na súboje, na čom má hlavnú zásluhu Snipes so svojim bojovým umením, ale väčšina prestreliek za moc nestojí a aj tá jedna naháňačka je skôr sklamaním. No určite chválim celú sekvenciu v múzeu, ktorú mám z celého filmu najradšej, ale vydaril sa aj úvod s vysadením, no toto mohlo byť podstatne dlhšie, Stallone sa tu mohol postarať aj o viac protivníkov. Ale aj tak sa na akciu pozerá pomerne dobre, teda s výnimkou finále, ktoré mi už prišlo, ako z nejakého braku. Takže celkovo by to určite chcelo lepšiu akciu a čiastočne zmeniť druhú polovicu, ale kvôli skvelej zápletke, dvom akčným ikonám a množstve vtipných nápadov je to pre mňa klasika, pri ktorej sa vždy dobre zabavím. 79%(1.3.2011)

Nejzábavnější akční pecka 90. let! Skvělá konfrontace harmonického futuristického megaměsta a jeho gigaslušných obyvatel se sparťanskými policejními metodami Johna Spartana a geniálně vyšinutým Simonem Phoenixem... Medvídek! ... Snímek baví nadmíru po celou dobu stopáže, obličej rozesmátý od ucha k uchu zajišťuje jednak naivita a nadpozemská mírumiluvnost, slušnost a způsob vyjadřování san angeleských příslušníků, ale hlavně a především četnost skutečně vtipných hlášek, které v českém znění (Rímský, Tůma, Čárová) nemají absolutně chybu a dodávají filmu právě tu velikánskou zábavnost... Hele, Luku Skywalkere, použij Sílu! ... Jsou snímky, ze kterých si tu a tam pamatujete nějakou větu, či dobrý dialog, ale tady zní geniálně snad každé druhé slovo! Tohle je bombastická smršť brutálně vtipných hlášek! ... Zdá se, že ve městě je novej šeřík... Šerif! ... Film je prošpikován zajímavými nápady (automat na striktnost a korekci řeči, tři mořské mušle, elektrický obušek, kryovězení), výbornými akčními scénami a ten správný punc a říz mu dodávají skvěle se doplňující herecké výkony. ... Asi našel sobě drobného ... pěkně jste ho ožral... Říká se: sobě rovného a dožral jste ho. ... Viděl jsem Demolition Mana mockrát a stále mě neomrzel, svojí hustotou hlášek, vtipy, dynamikou a zamítavým postojem k tekutému transferu mě prostě baví dodnes:) Buďte dobří ... buď v prdeli! 58 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(15.7.2006)

Pokud bych měl brát Demolition Mana vážně, pak by má kritika patrně nedopadla pro film nejlíp. Ale vážně ho neberu a věřím, že tvůrci tento záměr měli. Demolition Man je perfektní akční parodie na budoucnost, ve které jsme všichni slušní lidé a kde i pivo a řádnej biftek patří k přestupkům zákona. Tvůrci si perfektně utahují ze střelených ideálů pro budoucnost a divák se tak může 110 minut skvěle bavit...(2.5.2003)

Slušná komediální akce, která trpí neustálým omíláním v TV. 65% Zajímavé komentáře: pshimi, Džejkop, JohnnyD, Theraphosa(14.7.2006)