Temná hvězda

• Česko Dark Star (více)

Čtyři astronauti v hlubokém vesmíru likvidují planety nevhodné k osídlení v hvězdném systému. Kromě vychytralého ufona si musí poradit s porouchaným počítačovým programem a "chytrou bombou", která sama sebe považuje za Pána Boha. V začátku své tvorby se režisér John Carpenter vydal do relativně blízké budoucnosti, tedy do poloviny jednadvacátého století, kdy lidský druh začal kolonizovat celý široký vesmír. Dark Star je futuristická vesmírná loď vyzbrojená speciálními bombami určenými ke zničení planet nevhodných k osídlení člověkem. Jednoho dne se bomba, která má být vypuštěna na planetu porouchá, a její "vyšší mysl" se odmítne odpoutat od lodi. Hrozí, že zničí vesmírnou loď i s bizarní posádkou. (HBO Europe)

Gumby

Rozhodne spis nizkorozpoctova (a z dnesniho pohledu az amaterska) verse odysey, nez star wars, natoz star treku...davam pet hvezd a sam moc nechapu proc, snad kvuli tomu zaveru...nezbytne mi asocioval Douglase Adamse ;)...je to takova spinava perla :) ()

merigieren

po 30 minutách to je dost hloupě vypadající scifi o lodi letící vesmírem (z blikajících efektů bolí hlava), vtipy o neposkytnutí antiradiačních štítů, ženský hlas počítače chovající se knim jako k dětem, nebo zničený toaleťák mě nerozesmál. Když už mluvěj, tak jde o nesmyslné blábolení čísel a zkratek, nebo jejich nudné zážitky ze života na Zemi. Tenhle film nedokoukám, ani neohodnotím. Dal bych odpad, nebaví mě... ()

char_t

Tak tenhle film musel bejt ulítlej už tehdy. Po jedné hvězdě za atmosféru a originalitu a další dvě za konec. ()

Hapretor

Velmi překvapivé a zvláštní dílko. Povětšínou nudné, ale v některých úsecích tak pitomé a absurdní, až je to vtipné. S podivem, že tento film dal podnět ke vzniku prvního "Vetřelce". V jednotlivých ohledech bezvýznamné. Celkově však dobrá ?parodie? na sci-fi, které je i shi-ty. U úseku s výtahem sem nemoh. Tam mě snímek dostal. ()

Rannveig

Je mi líto lidí, kteří si tento film nedokáží užít přes vrstvu vypěstovanou z nánosu skutečných přívalů sraček, padajících z odpadní roury amerických velkofilmů poslední dekády, které se mohou podávat jako kvalitní náhrada za projímadlo. Vizuální stránka je krásně studentsky nízkorozpočtová, a příběh samotný... no asi jediný snímek kterému se dá říci Sci-fi noir. ()

Hightower

Dark Star se po schlédnutí může jevit všelijak. Zbytečné by bylo opakovat, co již napsali jiní (viz Subjektiv a belldandy), neboť to, co napsali je dosti vystihující. Jen si dovolím malé shrnutí závěrečné pasáže: naše smysly slouží jako jakýsi zprostředkovatel mezi námi a okolím; avšak smysly jsou nedokonalé, neboť nejsou s to, nám zprostředkovat jistotu toho, že to, co nás obklopuje je skutečné. V podstatě my tedy žijeme v jakýmsi iluzorním světě, neboť nevíme-li jistě, že to co se nám jeví, je skutečné, copak to tedy je? Potom se Carpenter snaží vtěsnat do otázky smyslu existence člověka (používá přirovnání k bombě). Jediným myslíme bomby je vybuchnout. Jelikož ona může explodovat jen jednou, pak si musí dobře rozmyslet, jestli exploduje, a to na základě oněch nejistých vjemů od smyslů (senzory). No jo, ale člověk si nemůže rozmyslet, zda bude žít či nebude žít na základě oněch vjemů ze smyslů, neboť ať zvolí jakýkoliv život, tak se nevyhne žití na základě smyslů. Navíce se dozvídáme, že si člověk nic nepamatuje, neboť to, co se jeví, jako uchovaná informace není nic jiného než vjem ze smyslů. Když už zbývá 10 sekund do výbuchu, přijde Doolittle s ještě s tím, že každý výrok je platný, bez ohledu na jeho zdroj, čím (inteligentní) bombě dá závdavek k tomu, nereagovat na vnější podněty přicházející ze smyslů. Vše končí citátem z Bible. Konec filmu nabízí skutečně zajímavou, leč krátkou rozpravu; nakonec nelze se jen hnát za jistotou, je zapotřebí vnímat žít i s nejistotou. Nakonec, celkem dobře znělou se jeví i skladba "Benson Arizona". ()

Iriquindae

Výborná věc! Mému vkusu vyhovuje mnohem více, než slavnější Carpenterovi filmy. Pár mužů, kteří se roky a roky toulají vesmírem a ničí nebezpečné planety, tu pomalu blázní z ponorkové nemoci. Bomba s umělou inteligencí, debilní mimozemšťan za pět dolarů a filosofující bomba, já jsem velmi spokojen. ()

Pekisan

Skusil som to. Nechutilo. Je to artova parodia? Necham to na tych, co sa stali fandami. Ja som to vypol po pol hodine. ()

Biopler

Citeľne lacný kus, typická bejkovina so suchárskym humorom. Triky na kolene, no tie by šlo s prižmúrením oka prehliadnuť. Predsa je srandovné po rokoch sledovať ako tvorcovia chceli po svojom nakladať v sci-fi žánri. Novátorstvo v zobrazení mimozemšťana ako lopty s kačacími nožičkami je toho jasným dôkazom. Carpenter však príbehovo nemá čo ponúknuť, on si vo svojom debute skúšal ako narábať s filmovými prvkami a tak záver kde všetkých poslal dokelu ani nie je prekvapivý. ()

geek.ondra

Vizuálně je to na svůj rozpočet vlastně celkem pěkný. Nicméně obsahově je to neskutečná břečka která v jednu chvíli skrze sledování prvních režijních hrátek mistra Carpentera sice zabaví ale po většinu času bude člověk trápit svou bizarností. 4,5/10 ()

cyright

Místy je to poměrně hluché, až zbytečně rozvláčné. Rozhodně to mělo i jako nízkorozpočtiový film větší potenciál - viz Červený trpaslík (který se zde dozajista inspiroval - toustuji, tedy jsem:)). Nicméně i tak jsem se až na ta hluchá místa velice dobře pobavil a ty 3* jsou velice poctivé a téměř bobtnají ke 4:). Navíc má Carpenter i cit pro jednoduchou hudbu, kterou sám doprovází svá díla a dodává jim patřičnou, sobě vlastní atmosféru. ()

Joski

"Ako sa Talby volá krstným menom? Ako sa volám já?" Absurdné dialógy s ironickým podtextom 4-člennej posádky Dark Star a inteligentné bomby zaoberajúce sa fenomenológiou vás určite prekvapia! "Jediné čo existuje som Já! Na počiatku bola tma a tá tma bola prázdna a beztvará. A okrem tej tmy som bol aj ja. A ja som sa vznášal nad tou tmou. A videl som, že som sám. Budiš svetlo"...Hej bombo!!!...ááááááá....letíme každý inam....naša loď vybuchla, čože?...možno sa s tým dá niečo robiť?..." No neviem o čo režisérovi vlastne išlo? Nie je to ani dráma ani komédia a určite ani paródia na Vesmírnu odysseu! Naisto to ale je absurdné nízkorozpočtové sci-fi. V tomto smere uprednostňujem skôr o niekoľko levelov lepšieho Červeného trpaslíka. 35% ()

Miksa

Dost velká nuda snad jen z fanouškovského hlediska zajímavá. Ona většina starých sci-fi vypadá jak komedie. Myslím, že to má být absurdní fraška na tehdejší sci-fi. Součastného (začátek 21.století-nevím kdy to budete číst) diváka těžko osloví. ()

-tHESWINe-

I po všech těch letech je to hodně zábavné, má sice svá hluchá místa, ale rozhodně je řádově lepší než třeba současný RDW: Back to earth ... Hlavně ty horolezecké sekvence :) ()