Temná hvězda

• Česko Dark Star (více)

Čtyři astronauti v hlubokém vesmíru likvidují planety nevhodné k osídlení v hvězdném systému. Kromě vychytralého ufona si musí poradit s porouchaným počítačovým programem a "chytrou bombou", která sama sebe považuje za Pána Boha. V začátku své tvorby se režisér John Carpenter vydal do relativně blízké budoucnosti, tedy do poloviny jednadvacátého století, kdy lidský druh začal kolonizovat celý široký vesmír. Dark Star je futuristická vesmírná loď vyzbrojená speciálními bombami určenými ke zničení planet nevhodných k osídlení člověkem. Jednoho dne se bomba, která má být vypuštěna na planetu porouchá, a její "vyšší mysl" se odmítne odpoutat od lodi. Hrozí, že zničí vesmírnou loď i s bizarní posádkou. (HBO Europe)

Tiiso

Vskutku luxusní snímeček, který prozrazuje jak se O´bannon a Carpenter řádně bavili. Jelikož je to Carpenterův debut člověk by očekával, jak se nebude snažit aby se dokázal prosadit. Opak je pravdou, je to opravdu ztřeštěná parodie a pořád vidím jak tři členové posádky třepou hlavou při rock n rollu. Velmi zábavné. Kdo by to byl řekl že o pět let se O´Bannon podílí na námětu Alienu. ()

Zuzanyje

Místy je film skutečně velmi zdlouhavý. Mám ale pocit, že je to záměr režiséra vyprudit tímhle způsobem diváka. Hlody jsou tu výtečné. Mimozemšťan z nafukovacího balónu totální dadaismus. Trochu se domnívám, že je to takový předchůdce Červeného trpaslíka - ten humor je velmi podobný. ()

SatuPeka

Tohle je prostě úžasný. Ano, efekty jsou poplatné době a působí směšně (což vlastně miluju!) a místy je to hrozně utahané, ale tomuhle mistrovskému kusu to s radostí odpouštím. Perfektní atmosféra, bizarní mimozemštan, mluvící bomby, sexy palubní počítač. Je to kopanec do zadku Star Trekům a Star Wars a podobným naivním pohádkám. Vše završuje geniální konec, který bych možná zařadil to mého top five nejlepších konců všech dob. ()

merlik

Zajímavě vymyšlený příběh, některé scény jsou nudné, některé ucházející, další povedené, závěr vynikající, v součtu průměr. ()

HarqAlAda

Vzhľadom k rozpočtu privieram očičká nad zjavným nedostatkom financií. Napriek tomu je vo filme čo vidieť. V čase svojho vzniku pretavil veľké množstvo myšlienok, ktoré sa nám teraz zdajú samozrejmé, do "reality" filmu. Ak čakáte akciu a superduper nadupaných hrdinov čo vedia zrátať počet hviezd vo vesmíre pomocou logaritmického pravítka a ďalekohľadu, tento snímok nie je pre vás. Ak však hľadáte suchý humor, niečo mimo tohto sveta, nové myšlienky, tak zhliadnite. Sci-fi a Carpenter fans musia vidieť. ()

darthhokro

Na delší komentář nemám čas, protože musím za 57. sekund vybuchnout :D Film má hodně specifický humor, který nemusí každému sednout. Děj je místy až trošku nudný, nicméně to má bezvadnou hudbu a atmosféru. Hlášky počítače i bomby mě hodně pobavili :) ()

wixet

Bože to zas byla bejkovina. Jako jo, jsou to Carpenterovo začátky, ale stejně. Je to hrozná, extrémně levná a dějově pomalá a nudná hovadina, která ani moc nedává smysl. Měl jsem vážně problém to dokoukat... :-) ()

Jara_II

Z velké části bohužel hodně nudný film, a i při takto krátké stopáži mě to místy přišlo utahané. Však i samotní kosmonauti v lodi se nudili a jen tak z nudy odstřelovali planety. Efekty byly zastaralé už asi ve své době, ale o tom to není, bohužel dnes už tento film nemá moc čím oslovit, snad jen samotným závěrem který je opravdu vyvedený. ()

pekas

První dvě třetiny jsem bojoval s pokušením to vypnout, ale hrdinně jsem vydržel a dočkal se solidní poslední třetiny. Ta byla už koukatelná a zachránila celkový dojem až skoro na tři hvězdy. Velitel u ledu byl docela strašidelný, od té chvíle už se mi atmoška filmu zamlouvala. ()

Arccos

Především je třeba říct, že Dark Star není žádnou parodií na cokoliv. Až na několik nepodstatných scén jde o zcela svébytný film. Taktéž nejde o žádný crazy typ komedie, která se točí kolem ztráty zásob toaletního papíru. Jednoduše nečekejte žádné Spaceballs nebo Červeného trpaslíka, jinak vás tento film zcela mine. Používá svérázný způsob humoru smíchaného s depresí a tíživou atmosférou života na lodi, až skoro někam k psychologickému filmu. Krásně absurdní výsledek! Mimo to musím vyzdvihnout i několik momentů, za které by se nemusel stydět leckterý sci-fi hardcore - komunikace s mrtvým velitelem, filozofický výbuch bomby... Celkově pro mě příjemné překvapení a nebojím se říct, že po Věci je to nejlepší Carpenterův film vůbec. ()

ostravak30

První film Johna Carpentera i Dana O'Bannona působí zvláštně. Na první pohled člověk snadno prohlásí, že jde o lacinou záležitost. Film tak působí a ani to moc neskrývá. Je to vlastně součást celé téhle komedie. Režisér si vlastně dělá legraci z pobytu ve vesmíru jako takovém. Z lhostejnosti, která se lety dostaví, z nulové komunikace mezi posádkou, která víc než by spolupracovala spíše koexistuje. Také ufoun vypadá jinak než jak si ho většina asi představí. Je zde hodně nudných a nezáživných momentů, na druhé straně také dost těch minimálně úsměvných. Škoda, že nebyly finance. Umím si představit, že fantazie J. C. mohla jít ještě dále a být ještě humornější. Určitě víc než mnohé nezáživné monology. ()

Romadoor

Tak tohle se mi líbilo od začátku do konce a neustále mě přakvapovala mírná, ale zřejmá gradace. Úplně jsem chápal lhostejnost členů posádky a chronickou ponorkovou nemoc - po dvaceti prožitých a přitom pouhých třech odžitých letech. Skvělý mimozemšťan, drsný "Big" Boiler, tragikomický nevyrovnaný Pinback, sametový hlas a solidární, ale pragmatický přístup počítače, velitelova skvostná lahvohra a spousta dalších super sci-fi rekvizit. A hlavně nádherný konec (inspirovaný možná Bradburyho Kaleidoskopem). Možná nejlepší poměr ceny (nákladů) k výkonu (filmu) s jakým jsem se v kinematografii setkal. ()

djbarrel

Obtížně hodnotitelný film. Film o posádce vesmírné lodi Dark Star, která ničí "nestabilní" planety. Během své mise narazí na inteligentní, leč škodolibý život vpodobě nafouklého plážového balonu s nožičkami, přijdou o zásobu toualeťáku, kapitána a všem pomalu hrabe. Shodou okolností se pokazí počítač a jedna pum, která je určená k ničení planet si postaví hlavu a rozhodne se neodpoutat se od lodi a vybuchnout na lodi. Série absurdních situací je místy komická a místy i tragická. Zvláštní efekty jsou jako od Eda Wooda a herecké výkony stojí taky za prd. Přesto si myslím, že film stojí za shlédnutí, ale nevím vlastně proč. 60 % ()

alica009

chcela som dat odpad, ale jednu hviezdu predsa udelim, za zivu loptu. nic ine si z tohto skvostu sci-fi kinematografie totiz nepamatam. ()

WDMD

Film je to vskutku zvlastni a rekl bych, ze stoji za shlednuti. Bohuzel se mu ale nepodarilo zobrazit nudu dlouheho a bezcilneho bloudeni vesmirem jinak nez nudne. Nektere sceny jsou opravdu zbytecne dlouhe. Tato parodie na sci-fi filmy mi misty pripominala Cerveneho trpaslika (a jsem zcela presvedcen o tom, ze tvurci CT tento film znali). Necekejte ovsem zadny prequel k Cervenemu trpaslikovi; humor je zde zcela jiny, rozhodne ne situacni a konverzacni. Parodovana je zde spise jazyk typicky pro Star trek a podobne filmy a velkou merou take vizualni postupy bezne ve sci-fi. Nakonec musim jeste zminit zaver filmu. V poslednich priblizne 20 minutach se totiz tempo a celkova uroven filmu vyrazne zvedne a temto poslednim 20 minutam bych dal 4 hvezdicky. ()

Trinculo

Velmi příjemná záležitost. V podstatě je to postavené na hlavu, ale zároveň je to klasické ušpiněné sci-fi o dělnících hlubokého vesmíru. Ti nejsou více než hrstka zašíváků v kovové plechovce věčně odsouzené poletovat od jednoho šutru k druhému. V podstatě groteska na téma zbytečnosti a marnosti lidského počínání. Zajímavé je, že poslední útěchou člověku i bombě je filosofie. ()