Šílenství

• Česko V zajetí šílenství (více)

Pojišťovací vyšetřovatel John Trent (Sam Neill) je pověřen prozkoumáním náhlého zmizení fenomenálního hororového spisovatele Suttera Cane (Jürgen Prochnow). Ten má těsně před uzávěrkou své doposud nejlepší knihy, ale stále nedoručil poslední kapitolu. Trentovi se podaří lokalizovat zapomenuté městečko v němž spisovatel pravděpoodbně žije i čerpá inspiraci pro své zneklidňující příběhy. Spolu s Caneovou editorkou Lindou Styles (Julie Carmen) se vydávají po spisovatelových stopách. Začínají se kolem nich však dít podivné věci, občané městečka se chovají zvláštně a až nápadně připomínají postavy jednotlivých knih. Trent se domnívá, že jde jen o zvrhlý způsob jak upozornit na novou knihu, ale je tomu skutečně tak? (TobRieper)

Petrucci

A reality is just what we tell each other it is, ... We fucked up the air, the water, we fucked up each other. Why don't we just finish the job by flushing our brains down the toilet?, ... Every species can smell its own extinction. The last ones left won't have a pretty time with it. In ten years, maybe less, the human race will just be a bedtime story for their children. A myth, nothing more ... ()

eLeR

Tak teraz neviem, či som pozerala Johnov film, alebo Sutterov film. A kto vlastne režíroval ten film podľa Sutterovho románu? Lebo nebol v titulkách. Či to John? A pozerala som ho vlastne? Nejaká som domotaná ... doslova šílená. Film to bol dobrý, zaujal od začiatku do konca. Sam bol úžasný, muzika typická, príšery neskutočne amatérske a ako vždy strašne pomalé, ale raz som sa parádne zľakla. Viete kedy? ()

Bachy

Miluju, jak Carpenterovo věci stárnou. Krásně ta karta klepe o výpleť bicyklu. Popkulturní klišovina tak strašně dobře namíchaná s estetikou slizu a hmyzu. ()

FrodoF

Ano, bylo to dobré, především úplný konec mě dostal, ten opravdu stál za to. Ale 5* prostě dát nemůžu, a to ze dvou důvodů. Zaprvé by to mohlo být trochu míň překombinované a zadruhé ty trapné triky, dobře je to rok 1994, ale kdyby třeba Carpenter ty vyloženě trapné stvůry tolik neukazoval, mohlo to být mnohem lepší a staršidelnější. ()

iamek

Naprostá špička od Carpentera. U Šílenství jsem během promítání měl strašně divný pocit a neumím si to ani vysvětlit. Škoda, že snímek neměl větší rozpočet, protože nestvůry vypadaly strašně lacině. Ani nevím zda jsem snímek pochopil, ale to mi vůbec nevadí, protože Carpenter dokázal dokonale vystupňovat atmosféru. Škoda, že nenatočil více takových pecek. Potenciál určitě měl/má. ()

SeBig

Zvažoval jsem jestli tam nešoupnu i tu pátou, protože ten konec prostě neměl chybu, ale zase jsou i lepší Carpenterovky. Jedno je ale jasný, tenhle film má kurva našlapanej námět, skvělou hudbu a Sam Neill tu prostě exceluje stejně jako ty ultra nechutný mastný masky. ()

Chrustyn

Celé to je jak od Kinga, ale v mnoha ohledech je znát Carpenterům rukopis. Tempo možná až moc vlažné, ale na druhou stranu je film hodně atmosferický a dokáže vtáhnout do děje. ()

korbitch22

Jedna z mála posledních věcí, co mi od Carpentera chyběla a kdybych jí úplně vynechal, asi by se nic nestalo. Carpi už tady začíná těžce blbnout, místo synťáků používá příšerný trash metal nebo co to je za sračky, stejně neposlouchatelný jako v jeho příšernosti Duchové Marsu. Efekty jsou strašný a už i v roce 1994 to muselo působit směšně. Vemte si, že za necelé čtyři roky se začal natáčet Matrix. Jediné pozitivum na filmu je příjemně šílený Sam Neill a jeho démonické přehrávání vedoucí skoro až k dokonalosti. Víc bych ocenil, kdyby film začínal rovnou v šíleném městečku a finální apokalypsy bylo mnohem více, včetně brutálního masakru v ulicích. Tady už Carpentrovi docházel dech a je dobře, že potom už moc filmů nenatočil, jeho čas pominul s koncem osmdesátých. 50%. ()

mat.ilda

Nebylo to úplně k ničemu, jelikož jsem podle reakcí většiny poserů zde zjistila, že mám pro strach uděláno... ale nejsem si jistá, jestli to neplatí jen pro tento případ, takže pro sichr rekapituluju - na slizovité příšerky mě nikdy neužilo, neosvětlení šedovlasí senioři, nedodržující pravidla silničního provozu, mě už vyděsili bezpočtukrát a s narušenými dětmi pracuju... tak čeho bych se tady mohla bát? Snad hospitalizace v psychiatrickém zařízení, ale nepřichází v úvahu, protože nervy, ty já mám jak špagáty... Jedna hvězda za Sama Neilla. ()

jojinecko

Je jasné, že chlapík na režisérskej stoličke nie je žiadne drevo ale sám Mr. Carpenter, ktorý namiešal poriadnu psycho- magorinu, pričom scenár akoby vypadol "z pera" Stephena KInga. Vynikajúci old-school horor, v ktorom možno nájsť aj nejaký ten filozofický podtext (ak sa veľmi snažíte:), ale v prvom rade viac než kvalitne odvedené remeslo! ()

MontyBrogan

Nápaditý horor s dokonca celkom kvalitným scenárom. A miestami ironický humor, ktorý pobaví. Obzvlášť na začiatku (Carpenters) a na konci (kino). Nebál som sa, ale zábava to bola tak dobrá, že odpustím aj tie extrémne béčkové masky a príšery (čo nie je u mňa zvykom). ()

Jinny

Zvláštní film, který neměl točit Carpenter, natož k němu dělat hudbu. Scénář nadhazuje pár zajímavých myšlenek (přestože poučka, že reálné je to, na čem se shodne většina, se u nás probírá snad už na základní škole) a i v jiných místech si dokáže udržet divákovu pozornost. Tahle látka by víc slušela De Palmovi nebo Copollovi, kteří jsou stejně drsní, ale navíc... řekněme umělci. ()

Ivoshek

Bavilo mě to. Hlavně to prolínání rovin a naznačování, že ne všechno, co se zdá jako realita, jí skutečně musí být. Celkově mi přišla zábavnější první polovina, ale tak už to u hororů bývá, že se člověk víc bojí neznámého, než různých chapadel. ()

Pítrs85

Kdepak, tohle mi vážně nesedlo, i když je fakt, že jsem to měl tušit už předem, jelikož Lovecraftovi tvorby fanoušek opravdu nejsem. Krom tohoto spisovatele jsem z toho cítil i lynchovinu, resp. Lynchovo Twin Peaks, ale poměřovat se to moc nedá, maximálně v tom, že se díváte na něco, co se vám možná líbí možná ne, ale určitě nevíte, o čem to k sakru vlastně celé je, o tom naprosto nevysvětlujícím konci ani nemluvě... Aspoň, že ten Sam Neill to vytáhl o kousek nahoru, jinak (pro mě) nuda k uzívání. ()

d-corso

Jak cynický vyšetřovatel pojišťovny v podaní Sama Neilla, tak démonický spisovatel s přímou linkou do pekla Jürgena Prochnowa, jsou plnokrevné a dobře zahrané postavy a je radost se na ně koukat. Johnu Carpenterovi sice zůstalo ladem několik slizkých chapadel z Věci, tak se je rozhodl využít i v tomto filmu, ale vše je dostatečně vynahrazeno poutavou vizuální stránkou, vcelku neotřelým příběhem a tradičně kvalitní hudbou("proboha, jen ne žádné carpenterovky":-)). Zajímavé, svěží, vtipné - velmi příjemné překvapení. A jeden z nejlepších Carpentervých filmů. ()

SOLOM.

Hodně solidní film u kterého jsem se bavil od začátku až do úplného konce. Pojišťovák Sam Neill byl jasně největším tahounem celého filmu. Podobně jako ve většině Carpenterových filmech i zde narazíme na slušný hudební doprovod, gradující atmosféru, perfektní vizuální efekty a masky a mistrnou práci s kamerou. Pro mě rozhodně nadprůměr. ()

eraserhead666

Na tenhle film jsem narazil kdysi v televizi. Přepínal jsem v noci programy a najednou mě zaujala noční scéna s pohyblivými světýlky. A vyděsila. Tak jsem se po filmu podíval a zjistil, že je od mého oblíbeného režiséra. A ona noční scéna s cyklistou mě děsí dodnes. Poslední Carpenterův pětihvězdičkový celovečerák. Ale pro nás, jeho fanoušky, to není nic negativního. Natočil dobrých horrorů až dost. Tady si hraje a divák s ním. ()

HellFire

Carpenter za svého života natočil spoustu blbostí, ale taky má na kontě několik doslova kultovních filmů. In the Mouth of Madness je někde mezi. Chování postav je místy vágní, což vyvažuje zajímavý děj (který na druhou stranu plyne velmi pozvolna, v prvních 45 minutách se toho moc nestane). Co filmu rozhodně chybí, tak je to hustší atmosféra a hlubší zabřednutí do tématu. Vůbec nejzajímavější začne být děj doslova v posledních 5 minutách, kdy hlavní hrdina utíká z psychiatrické léčebny. Fanouškům 28 Days Later určitě zaplesá srdíčko. Sam Neill je jako vždy výborný a hodně mě potěšila účast méně známých, zato neskutečně charismatických herců, které dnes na filmovém plátně už nenajdete. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Tvůrci Hry o trůny chystají Lovecrafta

Tvůrci Hry o trůny chystají Lovecrafta

13.12.2019

Dvojice tvůrců seriálového hitu Hra o trůny David Benioff a D. B. Weiss teď po opuštění Star Wars projektu má konečně volné ruce k chystání svých nových věcí exkluzivně pro Netflix. Několika set… (více)