Šílenství

• Česko V zajetí šílenství (více)

Pojišťovací vyšetřovatel John Trent (Sam Neill) je pověřen prozkoumáním náhlého zmizení fenomenálního hororového spisovatele Suttera Cane (Jürgen Prochnow). Ten má těsně před uzávěrkou své doposud nejlepší knihy, ale stále nedoručil poslední kapitolu. Trentovi se podaří lokalizovat zapomenuté městečko v němž spisovatel pravděpoodbně žije i čerpá inspiraci pro své zneklidňující příběhy. Spolu s Caneovou editorkou Lindou Styles (Julie Carmen) se vydávají po spisovatelových stopách. Začínají se kolem nich však dít podivné věci, občané městečka se chovají zvláštně a až nápadně připomínají postavy jednotlivých knih. Trent se domnívá, že jde jen o zvrhlý způsob jak upozornit na novou knihu, ale je tomu skutečně tak? (TobRieper)

eraserhead666

Na tenhle film jsem narazil kdysi v televizi. Přepínal jsem v noci programy a najednou mě zaujala noční scéna s pohyblivými světýlky. A vyděsila. Tak jsem se po filmu podíval a zjistil, že je od mého oblíbeného režiséra. A ona noční scéna s cyklistou mě děsí dodnes. Poslední Carpenterův pětihvězdičkový celovečerák. Ale pro nás, jeho fanoušky, to není nic negativního. Natočil dobrých horrorů až dost. Tady si hraje a divák s ním. ()

JASON_X

Určitě nejsem sám, komu se při tomhle lehkém ale působivém horroru vybavovalo dílo H. P. Lovecrafta - oslizlé prastaré bytosti, starší než lidská rasa, se derou zpátky na tento svět z bezedných a bezčasých hlubin nekonečné temnoty... Díky dobře zvoleným interiérům (blázinec), exteriérům a dobré kameře je to také film vizuálně pohledný, často mi připomínal něco od Kubricka, třeba Shining... A svou atmosférou je i trochu Lynchovský (rozhovory Trenta a Canea, babka "lynchovka" v recepci...) Dost mi ovšem radost ze zdařilé podívané kazil Sam Neill, já mám k tomuhle chlapovi fakt úplný odpor, strašně nerad se na něj dívám. Zato ovšem zhypnotizovaná (a hypnotická) Julie Carmen byla pastva pro oči a ten Neillův hnusný xicht svým zvláštním nekrofilním půvabem téměř vyvážila. Každopádně mysteriózní zápletka filmu je hodně dobrá a líbil se mi i jeho konec. ()

Morholt

Lovecraft potkal Kinga a společně se dali do holportu s Carpenterem. A možná i Barker si k tomu řekl svoje. Hororová Kaňka do pohádky vyšla, byť jsem místy trošku tápal a doteď nemám ponětí, jak se postavit k pointě. Sam Neil v tomto případě zahrál dobře, stejně jako Julia Carmen a nevyužitý Prochnow. Jakkoliv podobně bizarní záležitosti příliš nemusím, tak tohle se mi líbilo. 70% ()

ScarPoul

Skvelá vec. Neistá atmosféra, výborný Neill a démonický Prochnow. Celá dejová línia mi príde ako ústihodné zamyslenie sa nad silou príbehu. Teda niečo čo Mike Carey pred nedávnom pretransformoval do podoby svojej komiksovej série Unwritten. Stačí prinútiť ľudí aby verili a oni uveria a budú transformovať aj realitu. Veď viete tie kolektívne vedomia atď. Carpeneter vo svojej najväčšej vyzretosti. Taká tá bodka v jeho kariére, ktorá ukazoval ako dokázal tvoriť príbehy. Trochu infantilné ale predsa plné pamätných odkazov a hudby. Nové milénium k jeho schopnostiam už bohužiaľ zhovievavé nebolo. Ale aj tak veľká vďaka z mojej strany za všetko. ()

Lacike

Mám rád Carpenterové filmy v ktorých sa snažil diváka zabávať ako je napríklad film Veľké problémy v Malej Číne. Ale jeho snaha strašiť na mňa nikdy nefungovala. Tento film je mixom psycho filmu o hrdinovi, ktorý postupne stráca rozum a filmu o postupne sa rozširujúcej nejakej apokalypsy, ktorej sa vzhľadom na nízky  rozpočet  dočkáme až vo finále. Dovtedy len nudne sledujeme toho blúzniaceho hlavného hrdinu, ale to zneisťovanie, čo je realita a čo bludy, je strašne nenápadité. napínavé to nie je ani sekundu. Nejaký starý šedivý hipisák na bicykli, ktorý občas prejde okolo Neila, ma zakaždým rozosmial. Toto môže vystrašiť fakt len človeka, ktorý sa zľakne aj svojho odrazu v zrkadle. Takže najviac som si užil tých pár latexových humusáckych masiek bubákov, ktorí sa tam občas objavia, ale znova to ani na sekundu žiadny strach vo mne nevzbudilo. Carpenter proste s napätím pracovať nevie a za tým si stojím. Najviac ma desí to množstvo 5* hodnotení, ktoré tomu inak celkom príčetní ľudia dali. Bu, bu, bu. Zľakli ste sa? Muhehe. Tak vám treba. 4/10. ()

5150

Sam Neill v zajímavém oblečku si jde s pikslou popcornu sednout do přední řady prázdného kina a ... No, zase jednou geniální pointa. ()

Ai.ma

Takováto paranoia mi už dlouho chyběla. Přirovnal bych to k tomu, když jsem nedávno šel k pokladně, a nevěděl jsem, jestli mi budou stačit drobné nebo ne. John Carpenter podojil výborný scénář jako nadrženou krávu a za trochu šíleného doprovodu jej přetavil v krásný schizofrenní film, který se nebojí vás přiměřeně deptat, na druhou stranu pořád postranně pomrkává, že se nebere zase až ak vážně. Samotný konec je pak lahůdka, která se jen tak nevidí. Jako by Carpenter řekl Hele, mám vás všecky u prdele. To, že je ve filmu pár koženejch příšer, který nejsou zrovna nejfotogeničtějš mi rozhodně nevadí. Pořád se budu dívat raději na pořádný old-school horrory, než na ty moderní chcance typu Saw. 9,5/10 ()

6thSun

Tohle vidět v době vzniku (kdy mně bylo 15), hrozilo by reálné riziko psychických deformací povahy. Ačkoli já nakonec stejně nejsem úplně normální, takže je to vlastně jedno. 80% ()

BoPo

Ak by išlo o diel zo seriálu Krajní meze, tak by človek prižmúril oči a hneď si pustil ďalší v poradí na spravenie chuti. U tohto filmu sa publikum rozdelí na dve skupiny. Tí, ktorí si v tom bordeli dokážu nájsť svoju vlastnú nadstavbu a tí, ktorí v tom vidia len, to čo tam skutočne je. ()

bouncer

Myslím si, že Ve spárech šílenství je jeden z nejlepších Carpentrových hororů. Opravdu děsivá paranoia, která vás bude chvilku provázet... ()

erl

Jednoznačně nejvíce psycho Carpenter. Mistrův rukopis zde není tak úplně čitelný ale díky svému talentu a citu dokáže jako vždy pohltit a nadchnout. Sam Neill nebyl nikdy můj oblíbenec ale tady doslova zazářil. Jedná se o další Carpiho klenot a filmové hrůzy jako takové. ()

Hwaelos

Uvědomuju si snahu o narativní inovaci v rámci hororu. Sebepodrývačskou snahu vyprávět o chlápkovi A, co honí chlápka B kvůli příběhu, v němž B píše brakovej román o cestě chlápka A za chlápkem B. Tu snahu ironizovat celý hororový mód už samotným faktem, že se prostředky brakového scifi vypráví o vzniku brakového scifi, které ale má snahu stát se realitou. Přesto mě opět Carpenterova nadnesenost a nepokrytá béčkovost námětu i zpracování děsně nudí a jako diváka irituje. ()

adamo_znk

Výbornej horůrek od mistra žánru Johna Carpentera mě zaujal hlavně originálním námětem a skutečně strašidelnou atmosférou. Přesně takovýhle horory mam rád - zábavný, nepředvídatelný, s bizardníma výjevama, se skvělym Samem Neilem a správně depresivním koncem. ()

Terva

CITÁT - Promiň mi za ty koule, já jsem se netrefil............ Škoda, že hudebního doprovodu je tak málo. To co je však slyšet je velmi povedené. CITÁT - Ale né, hlavně ne tyhle Carpenterovský hity............ Tohle však není konec, to teprve začíná. Zmizel Sutter Cane, spisovatel hororů, prý lepší než Stephen King a náš hlavní hrdina se jej vydává hledat. Ještě před tím je však divák na začátku ujištěn, že zas tak jednoduchá cesta to není. Scéna z blázince nám dá za pravdu a příběh nám pomalu ukazuje , co že se to vlastně při hledání Suttera Cana stalo. CITÁT - Jeho příběhy nejsou smyšlené, ale skutečné........... Má to napětí, pár lekaček, dobrá monstra, střední triky a povedené herecké obsazení. Cesta za hledáním Suttera Cana je čím dál šílenější. CITÁT - Musím!! Napsal mi to tak............ Příběh z prvky Lovecrafta, trochu z filmu Věc, něco málo z Kinga a několik dalších podobností, kterých je v malé míře ve filmu nespočet. Jako celek je to působivý horor. CITÁT - Předemnou neutečeš, chápeš? Jsem teď Bůh............... No a pak, že se ze čtení knih nedá zblbnout. Protože už teď sedím v blázinci. CITÁT - Za měsíc má premiéru film.......... ()

corpsy

Teda atmosféru to má lahôdkovú, ale pán Carpenter nemusel to ´´pravé mäso´´ ukazovať väčšinou len v náznakoch a rozbaliť to vo veľkom. Na trikoch a maskách pracovali špičkové firmy, takže niet dôvod neukázať ich prácu v plnej kráse. ()

liquido26

Mezi Carpenterovými horory je to ten lepší. Narozdíl od Věci nebo Vládce temnot byl celý příběh docela zajímavý. Nápad se zmizením populárního spisovatele, jehož romány se svou popularitou vyrovnají Harry Potterovi, byl dobrý. Taky to záhadné městečko do puntíku připomínající místo v knize byl skvělej nápad. Atmosféra taky moc pěkná, hlavně zezačátku (ten cyklista na opuštěný silnici neměl chybu - pokaždý, když se tam objevil, tak mi přeběhl mráz po zádech), ale v momentě, kdy se na scéně objevují hnusné, slizské příšery z hlubin, mutanti a další potvory začíná to být strašná nuda a z dobře vystavěného lehce nadprůměrného hororu se stává průměrná béčková záležitost. Ve filmu potěší malá role Charltona Hestona a nebo snímek Robot Monster, který dávají v televizi v motelovém pokoji. ()

Hoyt

Jako největší chybu vidím obsazení Sama Neilla do hlavní role, kterému jsem vůbec nic nevěřil. Námět vypadal dobře ale nelíbili se mi ty fantasy části a ani atmosféra mě neoslnila. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Tvůrci Hry o trůny chystají Lovecrafta

Tvůrci Hry o trůny chystají Lovecrafta

13.12.2019

Dvojice tvůrců seriálového hitu Hra o trůny David Benioff a D. B. Weiss teď po opuštění Star Wars projektu má konečně volné ruce k chystání svých nových věcí exkluzivně pro Netflix. Několika set… (více)